Kompendium dla freelancera

Cześć, dzień dobry! Nazywam się Wojtek Wawrzak, jestem prawnikiem i autorem bloga praKreacja.pl.

Jeśli te słowa brzmią znajomo, to niezawodny znak, że byłeś na mojej prezentacji „Freelancer w gąszczu przepisów, czyli aspekty prawne i podatkowe pracy na własny rachunek” podczas Joomla Day Poland 2015. Dziękuję za Twoją obecność i uwagę!

Prakreacja.pl

Jeśli nie byłeś na Joomla Day i nie wiesz, o jaką prezentację chodzi – żaden problem. Jako freelancer skorzystasz z poniższych materiałów z takim samym powodzeniem, co uczestnicy mojej prelekcji. Na przyszłość zachęcam cię jednak do udziału w tego typu wydarzeniach, bo to naprawdę fajna sprawa spotkać się z pasjonatami na żywo. Ja to uwielbiam!

Prezentację podzieliłem na trzy części:

  • freelancer – przedsiębiorca, czy osoba prywatna?
  • podatki freelancera,
  • umowa freelancera.

Spis treści

Umowa freelancera

Mój blog to miejsce przyjazne freelancerom. Znajdziesz tutaj dużo materiałów, które pomogą ci ogarnąć prawne i podatkowe aspekty twojej codziennej aktywności.

O zawieraniu umów przez freelancera pisałem kilkakrotnie. W pierwszej kolejności, polecam ci zapoznać się z mini-przewodnikiem na temat umowy freelancera:

Jeśli zajmujesz się grafiką, wiedzę na temat umowy odpowiedniej dla ciebie możesz pogłębić tutaj:

Tekst dedykowany jest grafikom, ale każdy freelancer znajdzie w nim coś dla siebie.

Gdybyś w dalszym ciągu miał wątpliwości, czy jest sens w ogóle zajmować się umową, to zajrzyj tutaj:

Tutaj możesz kupić gotową umowę o dzieło po angielsku:

Jeśli jesteś zwolennikiem zawierania umów poprzez wymianę wiadomości e-mail, przeczytaj poniższy artykuł:

Prawo autorskie dla freelancera

Przebrnęliśmy przez temat umów. Uff, uff. Zmęczony? Jeśli tak, zakończ na dzisiaj edukację prawniczą, dodaj tę stronę do zakładek i wróć, gdy będziesz miał siłę na więcej. Naprawdę warto, bo nigdzie indziej w sieci nie znajdziesz tyle materiałów dla freelancera w jednym miejscu.

Gotowy na więcej? Super! Pokażę ci teraz kilka tekstów poświęconych prawu autorskiemu. Jako freelancer, na pewno często masz do czynienia z tą dziedziną prawa. Udzielasz licencji, przenosisz autorskie prawa majątkowe.

Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z podejrzeniem plagiatu, koniecznie przeczytaj ten tekst:

W artykułach poświęconych umowom, często pojawiał się wątek pól eksploatacji. Czyli tajemniczego pojęcia z zakresu prawa autorskiego, które nierzadko budzi problemy. Z poniższego wpisu dowiesz się wszystkiego o polach eksploatacji:

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy to, co stworzyłeś dla swojego klienta, możesz następnie wykorzystywać w portfolio, pokazywać potencjalnym klientom? Jeśli tak, poniższy tekst będzie twoim wybawieniem:

Licencje Creative Commons są powszechnie wykorzystywane w różnego rodzaju projektach. Jeśli w swojej pracy korzystasz z materiałów na licencji Creative Commons, przeczytaj ten artykuł:

Czy zdarzyło ci się, że ktoś wykorzystał twoją pracę bez twojej zgody? Zobacz, co możesz z tym zrobić:

Podatki freelancera

Podczas prezentacji omówiłem dość szczegółowo kwestie związane z podatkami, które freelancer musi płacić. Poniżej znajdziesz materiały, które pozwolą ci uporządkować i pogłębić zdobytą wiedzę.

Kompletny poradnik na temat rozliczenia umowy o dzieło:

Suplement wyjaśniający szczegółowe zasady dotyczące rozliczania umów z zagranicznymi klientami:

Detale dotyczące przeliczenia zagranicznego wynagrodzenia na potrzeby polskiego podatku:

W prezentacji wspomniałem, że podatek VAT może dotyczyć również osób prywatnych, choć najczęściej płacą go przedsiębiorcy. Tutaj znajdziesz rozwinięcie tematu:

Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, jak prawidłowo przygotować zeznanie roczne uwzględniające zagraniczne dochody:

Zagraniczne współprace bywają problematyczne. Jednym z problemów jest dostarczenie klientowi rachunku, gdy uprze się, że chce go dostać. Ten tekst dostarcza kompletne rozwiązanie w tym zakresie:

I jeszcze dwa artykuły dla freelancerów, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą:

Oraz jeden dla tych, którzy zastanawiają się, czy muszą założyć firmę:

Dodatkowo, artykuł dla tych, którzy zdecydowali się założyć firmę, ale nie wiedzą, jak to zrobić:

I jeszcze coś o ubezpieczeniu zdrowotnym freelancera:

Plus kwestia minimalnej stawki godzinowej i ewidencji czasu pracy:

A co ze składami ZUS przy prawach autorskich?

Poznaj mnie lepiej

Dużo wiedzy, prawda? Mam nadzieję, że uda ci się wszystko przyswoić. Nie musisz się spieszyć, działaj w swoim tempie. Wszystkie artykuły dostępne są na blogu bez jakichkolwiek ograniczeń oraz całkowicie za darmo.

Jeśli podoba ci się sposób, w jaki przekazuję wiedzę, być może będziesz chciał dowiedzieć się o mnie czegoś więcej. Poniżej wybór blogowych wpisów osobistych:

Bonus: kurs o umowach prawnoautorskich

Dodatkiem do tego artykułu jest mini-kurs o umowach prawnoautorskich dla freelancerów.

Dodatek dostępny jest dla subskrybentów newslettera.

Prakreacja.pl

To już jest koniec

To już wszystko, co przygotowałem dla ciebie w ramach bonusu do prezentacji „Freelancer w gąszczu przepisów, czyli aspekty prawne i podatkowe pracy na własny rachunek”.

Jeszcze raz dziękuję za Twoją obecność i uwagę podczas prelekcji. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, napisz na wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

Prakreacja.pl

Jeśli nie byłeś na prezentacji, też możesz do mnie napisać. Nie krępuj się. Ale wpadnij kiedyś posłuchać mnie na żywo, będzie mi bardzo miło!

Podoba ci się to zestawienie? Pokaż je światu. Dzięki poniższym przyciskom zajmie ci to dosłownie chwilę.

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.