Nawigacja

Prowadzisz firmę. Jesteś vatowcem. Zgłasza się do ciebie zagraniczny klient z pytaniem o ofertę. Odruchowo podajesz cenę netto + VAT. Nachodzi cię jednak myśl, czy aby rzeczywiście ten VAT trzeba doliczyć. Coś tam kiedyś słyszałeś o odwrotnym obciążeniu. Wiesz, że dzwonią, ale nie wiesz, w którym kościele. Pozwól, że ci pomogę. Wyjaśnię, na czym polega odwrotne obciążenie.

Odwrotne obciążenie to…

przerzucenie obowiązku rozliczenia podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę.

To sucha definicja. Nas nie interesują suche definicje. Dlatego już na samym początku posłużymy się przykładem.

Brak odwrotnego obciążenia

 • Jeśli chcesz zarobić na stronie internetowej 1000 zł, to w Polsce doliczasz 23% VAT-u.
 • Ostateczna cena dla klienta to 1230 zł.
 • 230 zł oddajesz do Urzędu Skarbowego.

Odwrotne obciążenie

 • Jeśli stosujesz odwrotne obciążenie, to nie doliczasz do ceny podatku VAT.
 • Ostateczna cena dla klienta to 1000 zł.
 • Nie oddajesz do Urzędu Skarbowego nic.
 • VAT rozlicza u siebie w kraju twój klient.

Widzisz różnicę?

Przerzucenie obowiązku rozliczenia podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę polega na tym, że nie doliczasz do ceny VAT-u, bo to nabywca martwi się o VAT w swoim państwie.

Kiedy można zastosować odwrotne obciążenie?

Odwrotne obciążenie dotyczy tylko przedsiębiorców. Jeśli pracujesz jako freelancer i nie posiadasz własnej firmy, nie możesz wystawić faktury z odwrotnym obciążeniem, nawet jeśli twój klient upiera się, że chce takową od ciebie otrzymać.

Jedna z moich klientek zwróciła się do mnie z pytaniem, czy może wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem dla zagranicznego klienta.

– Czy prowadzi Pani działalność gospodarczą? – zapytałem.

– Nie, działam jako osoba prywatna.

– To nie ma odwrotnego obciążenia.

Krótka piłka. Takie porady lubię. Klienci też, bo od razu wiedzą, na czym stoją.

Fakturę z odwrotnym obciążeniem może wystawić tylko VATowiec. Jeśli wprawdzie masz własną firmę, ale nie jesteś VATowcem, to nie wystawiasz faktur z odwrotnym obciążeniem. Nie ma co odwrotnie obciążać, bo i tak do takiej transakcji nie doliczałbyś normalnie VAT-u.

W sytuacji, o której dzisiaj mówimy, odwrotne obciążenie działa tylko wtedy, gdy pracujesz z zagranicznym klientem. Na swoje usługi “kreatywne” nigdy nie wystawisz faktury z odwrotnym obciążeniem polskiemu klientowi. Tutaj stosujesz normalną procedurę i do ceny doliczasz VAT.

Odwrotne obciążenie to mechanizm, który pojawia się nie tylko przy współpracy z zagranicznym klientem. Dotyczy on również sprzedaży szczególnych rodzajów towarów, w tym między polskimi przedsiębiorcami. Pomijam jednak ten wątek na potrzeby dzisiejszego wpisu.

Odwrotnego obciążenia nie możesz zastosować również wtedy, gdy twoim klientem jest osoba prywatna (nieprowadząca działalności gospodarczej). Jeśli nabywcą jest osoba fizyczna zza granicy bez firmy, wystawiasz normalną fakturę z VAT. Chyba, że sprzedajesz usługę elektroniczną – wtedy do akcji wkracza system MOSS.

Jak wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem?

Wystawienie faktury z odwrotnym obciążeniem jest proste. Jak to zrobić?

Wystawiasz fakturę tak jak zawsze, z tą różnicą, że zamiast podawać w programie do fakturowania stawkę VAT, wybierasz “np”, czyli “nie podlega”. W ten sposób, cena netto jest jednocześnie ceną brutto.

Przepisy mówią, że w przypadku faktur z odwrotnym obciążeniem faktura nie zawiera stawki VAT, ani podziału na kwotę netto i brutto. Jednak ze względu na posługiwanie się programami do fakturowania, korzysta się ze “stawki” NP i jest to dopuszczalne.

Oprócz tego, dopisujesz na fakturze adnotację, że podatek VAT rozlicza nabywca – odwrotne obciążenie.

Możesz zastosować również inną formułę, byle w treści znalazł się zwrot “odwrotne obciążenie”.

Poniżej znajdziesz przykładową fakturę z odwrotnym obciążeniem, którą mógłbym wystawić ja.

Faktura z odwrotnym obciążeniem

Gdy pracujesz z klientem z Unii Europejskiej, pamiętaj, by uwidocznić na fakturze jego numer VAT-UE. To ten numer, który na samym początku ma kod identyfikacyjny kraju, np. PL, NL, DE.

Jeśli twój klient nie posiada numeru VAT-UE, koniecznie przeczytaj ten artykuł: jak wystawić fakturę dla zagranicznej spółki, która nie ma numeru VAT-UE?

Fakturę możesz wystawić w dowolnym języku i w dowolnej walucie. W moim przykładzie, faktura jest po polsku i w złotówkach, bo jeśli pracuję z zagranicznymi firmami, to i tak najczęściej osobą kontaktową jest Polak i rozliczamy się w złotówkach. Nie ma jednak przeciwwskazań, by faktura była np. po angielsku i w euro. Oczywiście, przychód w obcej walucie trzeba przeliczyć przy księgowaniu na złotówki, ale to już inna bajka.

Coś jest niejasne? Potrzebujesz pomocy?

Napisz do mnie na adres wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

Podsumowanie

Czy wiesz już jak działa odwrotne obciążenie? Mam nadzieję, że tak. To jeszcze tylko krótkie podsumowanie na koniec:

 • odwrotne obciążenie to przerzucenie obowiązku rozliczenia podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę,
 • odwrotne obciążenie dotyczy tylko przedsiębiorców,
 • na fakturze z odwrotnym obciążeniem nie naliczasz podatku VAT.

Podobał ci się ten wpis? Pokaż go innym. Dzięki poniższym przyciskom zajmie ci to dosłownie chwilę.

Sprawdź, czy któryś z tych artykułów ci się nie przyda:

Chcesz otrzymywać więcej artykułów takich jak ten? Zapisz się na newsletter. Zero spamu, zero reklam, tylko soczysty konkret średnio raz na dwa tygodnie.

Powyższych zgód udzielasz mi, czyli Wojciechowi Wawrzak, prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą “Usługi prawne i księgowe Wojciech Wawrzak” z siedzibą w Łodzi (93-279), ul. Tatrzańska 91/51.

 • Maciek Zabandytowany Maskowca

  Czy w przypadku faktury w innym języku, informacja o odwrotnym obciążeniu także musi być przetłumaczona?
  Czy wówczas trzeba sprawdzać UE VAT ID kontrahenta i podpinać pod fakturę?

  • Zawsze warto przetłumaczyć, choćby dla celów praktycznych, by odbiorca miał na fakturze formułę w takim języku, w jakim potrzebuje. Ja zawsze dopisuję angielskie reverse charge i po sprawie. W przypadku eksportu usług nie jest konieczne sprawdzanie VAT-UE.

 • Bartosz

  Witam
  a co jeśli kontrahent z zagranicy nie jest Vatowcem.. np firma z Angli nie jest aktywnym vatowcem – w takiej sytuacji nikt nie rozliczy vatu – co wtedy?
  Pozdrawiam

  • Dzień dobry! W Polsce, w przypadku nabycia usługi przez nievatowca od vatowca z UE, mamy procedurę rozliczenia vatu przez nabywcę mimo nieposiadania statusu podatnika VAT. Wobec czego, wnoszę, że w Wielkiej Brytanii też taka procedura została przewidziana, a zatem nabywca i tak będzie musiał ten VAT u siebie rozliczyć.

 • Futur

  Dzien dobry! Rozumiem, ze angielskie ‘reverse charge’ oznacza ‘odwrotne obciazenie’. Orientujesz sie moze jaki jest polski odpowiednik ‘extended reverse charge’? Czy wystepuja istotne roznice pomiedzy tymi dwoma mechanizmami?
  Pozdrawiam 🙂

  • Szczerze mówiąc, nie słyszałem o extended reverse charge. Możesz przybliżyć temat?

 • Gabriela

  Co w sytuacji kiedy klient ma siedzibę w Polsce a dla VAT zarejestrowany jest w Holandii jako osoba fizyczna, jednak nie mogę go znaleźć w unijnym rejestrze jako podatnika czynnego?

 • Marcin

  Witam, czy to obciazenie zwrotne mozna “przypasowac” do hotelu ? Ja Vat-owiec PL z siedziba w Gdansku wyjezdzam do Berlina w zwiazku z projektem w tym miescie i nocuje tam np. 1 dzien lub tez dluzej 2-3 tyg. (dlugosc pobytu oczywiscie nie ma znaczenia). Czy moge od tego hotelu zadac faktury w kwocie netto ? Przy wiekszych kwotach np. ponad 1000 € mogloby to stawac sie nawet oplacalne.

  • W przypadku usług hotelarskich mamy inną sytuację, bowiem przepisy odmiennie regulują miejsce świadczenia usługi. Polska ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje, że w takim przypadku, miejscem świadczenia usługi jest miejsce położenia hotelu. W Niemczech prawdopodobnie jest tak samo, zatem nie ma możliwości otrzymania faktury na kwotę netto, ponieważ podatek VAT odprowadzany jest w Niemczech.

 • Kamila

  Czy firma będąca płatnikiem VAT, ale niezarejestrowana jako płatnik VAT UE, może wystawić fakturę VAT za usługę świadczoną na rzecz firmy unijnej? Czy ujmuje się wówczas VAT na fakturze?

  • W takiej sytuacji, polska firma powinna posiadać numer VAT-UE, by prawidłowo wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem i dopełnić swoich obowiązków związanych z ewidencjonowaniem takich transakcji unijnych.

 • Marcin

  Witam, mam pytanie i prośbę o interpretację:
  nasza firma wykonała usługę dot. nieruchomości która znajduje się na terenie Polski, zleceniodawcą jest podmiot zarejestrowany w UE. Czy w takim przypadku możemy również zastosować “odwrotne obciążenie” bez naliczania podatku VAT ? Czy jednak powinniśmy wystawić fv z naliczonym podatkiem VAT? Z góry dziękuję za pomoc.

  • Dzień dobry! Uważam, że w związku z art. 28e ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem opodatkowania jest Polska, a zatem podatek VAT doliczamy do faktury i płacimy w Polsce.

 • Amadeusz Czczarsky

  Słowem wstępu: Spółka z o.o., VATowiec, sektor IT + kilka serwisów internetowych + aplikacje webowe, reklama itd.

  Dla pewności spytam: Czy mogę stosować odwrotne obciążenie dla wszystkich firm z UE, Brazylii, Honk Kongu, Chin oraz Afryki? Usługi które widnieją na fakturach to pisanie autorskich algorytmów, sprzedaż licencji na już przygotowane przeze mnie skrypty, reklama w moich serwisach (nie korzystam już z Google) oraz – co jest dla mnie najbardziej zastanawiające – za sponsorowanie serwisu (w zamian za co przez określony w umowie czas wybrany lub wybrane serwisy są “cały” w reklamach firmy sponsorującej)?

  Nadmienię jeszcze, że wszyscy moi klienci to podmioty prawne (najczęściej LTD lub LLC).

  • Tak, są podstawy do zastosowania odwrotnego obciążenia.

   • Amadeusz Czczarsky

    Dla każdego z w/w krajów?

   • Amadeusz Czczarsky

    Jeszcze o jedno zapomniałem zapytać. Czy NIP-EU wystarczy aby wystawiać faktury globalnie? Tzn. do firm z całego świata.

    • VAT-UE dotyczy wyłącznie transakcji unijnych. W pozostałych przypadkach posługujemy się “zwykłym” NIP.

 • Anet

  Jestem na etapie przeczesywania Pańskiego blogu i co chwila znajduję przydatne materiały. Gratuluję i dziękuję. Jednakże czasem pojawiają się również i pytania dlatego to już kolejny mój komentarz. W tym wypadku mam pytanie dotyczące Pańskeigo sformułowania:

  “Fakturę z od­wrot­nym ob­cią­że­niem może wy­sta­wić tylko VATowiec. Jeśli wpraw­dzie masz wła­sną firmę, ale nie je­steś VATowcem, to nie wy­sta­wiasz fak­tur z od­wrot­nym ob­cią­że­niem. Nie ma co od­wrot­nie ob­cią­żać, bo i tak do ta­kiej trans­ak­cji nie do­li­czał­byś nor­mal­nie VAT-u.”

  Jestem “nievatowcem” po transfromacji z normalnego vatowca i korzystam ze zwolnienia podmiotowego. Wcześniej byłem zarejestrowany w VAT-UE i nadal jestem mimo korzystania ze zwolnienia. Moje biuro rachunkowe sugeruje, że powinienem pisać na fakturze informację o odwrotnym obciążeniu w przypadku wystawiania faktur kontrahentom (firmom) z UE. Tutaj czytam, że nie wystawia się faktur z odwrotnym obciążeniem.

  Druga kwestia, bardziej istotna, to otrzymywanie faktur od partnerów z UE. Oni znają mój VAT-ID EU i wpisują go na wystawiane dla mnie faktury jednocześnie nie naliczając VAT i opisując to jako odwrotne obciążenie. Biuro rachunkowe wymaga ode mnie składania deklaracji VAT-9M tutaj lokalnie do US i doliczanie do tych faktur podatku VAT i płacenie ich do US. VAT taki mogę wliczyć w koszt, ale mimo wszystko nie mam pewności, czy nie nadpłacam bez konieczności podatku. Te transakcje wszystkie dotyczą usług elektronicznych. Ja kupuję usługę w UE i sprzedaję w PL do klientów końcowych, którym nie naliczam podatku VAT, bo nie jestem VATowcem, ale na koniec płacę ten VAT w rozliczeniu mojego zakupu na VAT-9M. Uważa Pan, że to poprawna procedura?

  • Dziękuję za komentarz! W moim artykule rzeczywiście jest nieścisłość. To prawda, że nawet nie będąc podatnikiem VAT, w przypadku transakcji unijnych, trzeba posługiwać się numerem VAT-UE. Natomiast nie trzeba już tego robić w stosunku do transakcji poza UE. Jeśli chodzi o procedurę z VAT-9M to nie mam pewności, ale również wydaje mi się prawidłowa.

 • kremuwa

  A jak wygląda kwestia odwrotnego obciążenia w przypadku państw spoza UE? W moim przypadku chodzi konkretnie o Izrael. Jasne, że klienci tam będący nie mają numeru VAT-UE, ale prawdopodobnie istnieje jakiś odpowiednik 🙂

  • Uważam, że art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług nie pozostawia wątpliwości, że miejscem świadczenia usług będzie Izrael, a więc transakcja nie podlega opodatkowaniu w Polsce, lecz w Izraelu. Możemy zatem wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem.

 • Marta Filipowicz

  Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja w przypadku usług remontowych na terenie Niemiec. Mój mąż wykonuje usługi remontowe, rozpoczął działalność składając wniosek CEIG do urzędu. Chcieliśmy złożyć VAT-R do US celem sprecyzowania, że mąż chce skorzystać ze zwolnienia podmiotowego ale pani powiedziała, że to jest automatycznie i, że nie trzeba. Również kwestia zgłoszenia VAT-UE była niejasna. Pani w US powiedziała, że mąż będzie świadczył usługi, a nie kupował materiał (bo tak mówiliśmy) i, że nie trzeba zgłaszać do VAT-UE. A my dalej nie wiemy jak to wygląda w praktyce, gdy chce świadczyć usługi remontowe w Niemczech? Wystawia rachunek dla zleceniodawcy bez VATu i z adnotacją ze jest podmiotem zwolnionym? A co z podatkiem (w tym wypadku ryczałt 5,5 %, opłaca go w Polsce)? Czy musi coś zgłaszać do niemieckiego Urzędu Skarbowego? Pozdrawiam

  • Dzień dobry! Niestety nie znam regulacji dotyczących świadczenia usług materialnych w innym państwie. Zajmuję się wyłącznie usługami niematerialnymi świadczonymi na odległość.

 • Karol

  Cześć Wojciech,
  Trochę martwi mnie fragment dot. rozliczeń z angielską spółką nie będąca podatnikiem VAT, gdzie piszesz że to problem tej spółki. Wg Twojej definicji w artykule o MOSS, taka spółka to “osoba prywatna” posiadająca siedzibę w UK – a to znaczy że polska DG świadcząca usługi dla takiej spółki, powinna być zarejestrowana w MOSS i powinna rozliczyć podatek VAT w Polsce naliczając stawkę 20%.

  Czyli jednak to jest problem polskiego podatnika…
  Gdzie jest haczyk?

  • MOSS dotyczy wyłącznie usług elektronicznych, nie wszystkich usług. Spółka bez numeru VAT-UE nie jest traktowana jako osoba prywatna. Dla bezpieczeństwa, można jednak takie transakcje opodatkowywać polskim VAT i spać w miarę spokojnie.

  • Łukasz

   Rozmawiałem dziś z księgowym podpytałem przy okazji o rozliczenie ze spółką LTD w przypadku usługi programowania. Stwierdził, identycznie jak p. Wojciech w artykule o LTD, że robi się VAT np. reverse charge … i dalej niech rozlicza to w UK spółka.
   Definitywnie MOSS tu nie wystąpi.
   Głównym tematem mojej rozmowy było rozliczenie “usługi elektronicznej” w kraju azjatyckim dla klienta prywatnego. Stwierdził, że rozliczanie w PL 23% VAT nie załatwia sprawy (nie zwalnia przed prawidłowym rozliczeniem się) i należy wystawić VAT np. i rozliczyć się bezpośrednio w kraju odbiorcy.
   Co jest dla mnie kompletnie bez sensu – szczególnie, że suma zlecenia bardzo niewielka.
   Taki los nam UE zgotowała idiotycznym odwrotnym rozliczeniem ;]
   Tak czy inaczej wysłałem maila do ambasady RP z zapytaniem czy pomogą w tej kuriozalnej sprawie.

   • Panie Łukaszu, dziękuję za wyczerpujący komentarz. Niestety z usługami elektronicznymi na rzecz osób prywatnych spoza UE mamy lukę, która sprawia, że powinniśmy rejestrować się w tych krajach na cele podatku VAT, co jest absurdem. Jedynym racjonalnym wyjściem jest traktować to jako sprzedaż polską i odprowadzać VAT w Polsce zgodnie z zasadą, że jeśli zapłacę więcej, to głowy mi nie urwą.

    • Ł

     Odprowadzę 23% VAT w Polsce. To będzie najbardziej rozsądne wyjście.
     Choć obawiam się, że może trafić się jakiś służbista co się może powołać na 28k. Szczególnie jakby kilka faktur (klientów) z danego kraju było w kwartale.
     A starczyłoby dopisać do artykułu 28k, że dotyczy tylko krajów EU.

     • Niestety przepisy są często tworzone niedbale i z brakiem namysłu nad konsekwencjami. Potem są takie skutki…

    • Cześć, czy nadal podtrzymujesz swój komentarz?

     Zastanawiam się ciężko jak to rozwiązać, kiedy klient jest osobą prywatną spoza UE. Aktualnie w swoim sklepie taką sprzedaż mam zablokowaną, ale to bez sensu.

     Aktualnie widzę 3 opcje:
     1. Doliczanie polskiego podatku VAT i rozliczanie w Polsce
     2. Rejestracja jako płatnik VAT w kraju nabywcy i rozliczanie podatku tam
     3. Założenie firmy w innym kraju i przepuszczenie przez nią sprzedaży

     Jak myślisz, co aktualnie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem?

     • Cześć, Kuba! Jeśli byłbym na Twoim miejscu, to prawdopodobnie zdecydowałbym się na opcję nr 1. 🙂

 • Łukasz

  Bardzo fajny artykuł i cała strona. Wspomniał Pan o oznaczeniu stawki VAT np. lub jej braku.
  Czy można zastosować jako faktura z reverse charge wzór jak na obrazku. Czy czegoś jej brakuje od strony formalnej?
  http://s27.postimg.org/y4ikriz0j/faktura.png

  • Panie Łukaszu, faktura jest ok. Dodałbym adnotację, że transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce na podstawie art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług – odwrotne obciążenie.

   • Ł

    Dziękuję za odpowiedź. Dodam (na następnej fakturze) stopkę z adnotacją po polsku i angielsku.

 • Radek

  Witam, podobna sytuacja co poniżej, z tą tylko różnicą że klient -spółka LTD z Wielkiej Brytanii- posiada numer VAT reference krajowy ale nie posiada VAT UE. Czy w takim przypadku na fakturze VAT powinien pojawić się jego krajowy numer VAT czy to pole można pozostawić puste? (chodzi o wykonanie usługi architektonicznej na podstawie art. 28e)

  • Jeśli spółka posiada numer VAT, to nie ma żadnych przeciwwskazań, by uzyskała numer VAT-UE. Jeśli chodzi o art. 28e, to nie mam wiedzy, zajmuję się wyłącznie usługami, do których znajduje zastosowanie art. 28b.

 • Ł

  Witam
  Jedna rzecz mnie jeszcze zastanawia. W przypadku, gdy klientem jest firma z po za UE.
  To czy ona musi być płatnikiem VAT (czy w tym kraju musi istnieć VAT), aby móc wystawić fakturę odwrotne obciążenie (VAT np.).
  Jak kraj jest bardzo egzotyczny to ciężko nawet zweryfikować czy jakiś numer identyfikacyjny podany przez klienta jest prawidłowy, a co dopiero analizować jego status płatnika / nie płatnika VAT.
  Jak najlepiej sobie z taką sytuacją radzić?

  • W przypadku firm spoza UE działa w pełni art.28b ustawy i jak najbardziej można wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem, nie dociekając, czy on ma status podatnika VAT u siebie, czy nie.

 • Anna Michalska

  Dzień dobry,
  dziś natrafiłam na Pańskiego bloga i jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy na nim zgromadzonej. Niestety nie wszystkie informacje jestem w stanie połączyć w spójną całość. Obecnie jestem zatrudniona na uczelni na umowę o pracę i otrzymałam propozycję udzielania konsultacji firmie z siedzibą w Niemczech. Firma ta wymaga ode mnie podania numeru VAT-EU, którego nie posiadam – nigdy nie prowadziłam działalności gospodarczej. Wolałabym nie zakładać działalności gospodarczej i szukam innego wyjścia z tej sytuacji. Dziś konsultowałam się z pracownikami infolinii podatkowej Ministerstwa Finansów i otrzymałam następującą wskazówkę: należy podpisać z podmiotem niemieckim umowę cywilno-prawną i zaznaczyć w niej informację, że ja-konsultant ponoszę wszelką odpowiedzialność wobec osób trzecich i działam w charakterze podatnika. Następnie, wraz z umową powinnam się zgłosić do Urzędu Skarbowego z wypełnionym drukiem VAT-R, na podstawie którego zostanie mi przydzielony numer VAT-ID ważny na terenie UE. W ramach umowy z podmiotem niemieckim jestem zobowiązana do comiesięcznego wystawiania faktur.
  Chciałabym zapytać co sądzi Pan o takim rozwiązaniu? Czy rzeczywiście jest to metoda legalna?
  Z wyrazami szacunku,
  Anna Michalska

  • Dzień dobry Pani Aniu! Rozwiązanie jest jak najbardziej legalne i koresponduje z tym, co pisałem tutaj: https://prakreacja.pl/freelancer-vat/. Problem polega na tym, że w ten sposób zostają na Panią nałożone obowiązki podatnika VAT-UE, czyli składanie informacji podsumowujących co kwartał. Co więcej, jest to dobry argument, że jednak prowadzi Pani działalność gospodarczą, skoro wystąpiła o taki numer. W Polsce bycie podatnikiem VAT najczęściej wiąże się z byciem przedsiębiorcą. Moim zdaniem, to gra nie warta świeczki. Proponowałbym tłumaczyć firmie zagranicznej, że nie ma Pani numeru VAT-UE, bo nie prowadzi działalności gospodarczej.

 • Artur

  Wg. infolinii podatkowej tel.223300330 nievatowiec powinien zapisać odwrotne obciążenie na fakturze (bez vatu)…

  • Artur

   Oczywiście na fakturze wystawianej dla klienta zagranicznego

   • Mimo, że nie ma czego obciążać, ciekawe. Dziękuję za informację!

 • Michał

  Szanowny Panie,
  Czy świadcząc usługi prawnicze (zastępstwo procesowe) w Polsce na rzecz spółki z Litwy mogę zastosować odwrotne obciążenie? Z góry dziękuję za pomoc.

  • Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Mam wątpliwości, czy w tej sytuacji rzeczywiście będzie można uznać, że miejscem świadczenia usługi jest Litwa.

 • Asia

  Witam,
  Mam pytanie dotyczące odwrotnej sytuacji- moja firma dokonuje zakupu u kontrahenta zagranicznego, który wystawił fakturę z 0% stawką VAT i adnotacją, że jest to faktura z odwrotnym obciążeniem. Jak ją rozliczyć?Proszę o pomoc

  • To już pytanie natury księgowej. Nie sposób opisać to w ramach jednego komentarze. Jest to import usług, który podlega księgowaniu jako import usług właśnie.

  • Robert

   W rejestrze VAT należy prowadzić dodatkowo zakupy towarów i usług wewnątrzwspólnotowe, i tam zakup takiej usługi wpisuje się do rejestru danego miesiąca. Nalicza się do niego odpowiednią stawkę VAT obowiązującą w naszym kraju. W deklaracji VAT-7 taki zakup ujmuje się w polach: 29 ( wartość netto) 30 (naliczony VAT) oraz również takie same wartości dodaje do sum w polach 44 ( wartość netto) i 45 (naliczony VAT). opisana pola dla deklaracji VAT-7 wersja 16

 • Wojciech Zajdel

  dzień dobry,
  klient ze Szwajcarii, dokonał zakupów w naszym sklepie internetowym. Twierdzi, że w związku z tym, że CH jest poza UE to nie powinien płacić VAT-u. Teraz prosi o jego zwrot. Co robic?;) Proszę o pomoc i serdecznie pozdrawiam

  • Dzień dobry, Panie Wojciechu! Niestety nie będę w stanie pomóc, ponieważ nie są mi znane regulacje dotyczące podatku VAT przy sprzedaży produktów. Ten artykuł dotyczy świadczenia usług niematerialnych i tym zasadniczo zajmuję się na co dzień.

  • Robert

   Witam. To już jest eksport i wywiezienie towaru poza teren UE (de facto z Polski) musi być potwierdzone dokumentem odprawy celnej SAD 3. Jeżeli wysyłka był zrealizowana pocztą albo firmą kurierską bez odprawy celnej, klient ze Szwajcarii nie ma co marzyć o 0% stawce VAT na fakturze.

 • anna

  Witam,

  mam pytanie zorientowałam się właśnie, że pracownica nie zaznaczyła na 3 fakturach z miesięcy wcześniej (lipiec, wrzesien, październik) odwrotnego obicązenia. Co w takim przypadku najlepiej zrobic ?? Korektę vatu? nie są to duze kwoty bo w sumie 1500 euro z czego 2 faktury mam juz zaplacone. Co w takiej sytuacji zrobic najlepiej ?? 🙂

  • Dzień dobry! Co to znaczy, że pracownica nie zaznaczyła odwrotnego obciążenia? Czy to oznacza, że został doliczony polski podatek VAT i odprowadzony do US?

   • anna

    stawka VAT na fakturze była 0. Tylko brakowało po prostu tej adnotacji, że odwrotne obciążenie…

    • W przypadku eksportu usług, stawka nie powinna być 0, ale powinna wskazywać “np” – nie podlega. Powinna również znaleźć się adnotacja. Jak z tego wybrnąć? Dobre pytanie. To już chyba jednak najlepiej podpytać księgową, czy zrobić to korektą, czy może notą korygującą.

 • Basia

  Ja z kolei zastanawiam się nad inną kwestią. Wystawiam fakturę na usługę budowlaną dla osoby fizycznej w Niemczech. Doliczyłam 19% VAT. Jak natomiast wygląda kwestia rozliczenia z polskim US? Czy do opodatkowania biorę kwotę brutto bez netto bez 19% VAT? Muszę rozliczyć VAT za granicą, czy zatem w Polsce muszę od całości zapłacić podatek dochodowy? Dziękuję za wszelkie wskazówki. Pozdrawiam serdecznie!

  • Basia

   Czeski błąd. Pytanie miało brzmieć: Czy do opodatkowania biorę kwotę brutto, czy netto bez 19% VAT?

   • Dzień dobry, Pani Basiu! Podatek dochodowy płatny jest od dochodu, a dochodu nie tworzy podatek VAT, zatem dochodowy od kwoty netto.

    • Basia

     Dziękuję za ekspresową odpowiedź! 🙂 Niby oczywiste, a jednak zasiałam w sobie wątpliwość, gdyż wszystkie zagraniczne koszty przeliczam biorąc pod uwagę kwoty brutto, stąd myśl, że może powinnam w drugą stronę tak samo postąpić.

     ps. Mam do Pana ogromny szacunek za ogrom pracy włożony w treść tej strony. Pozdrawiam!

     • Dziękuję za ciepłe słowa i cieszę się, że blog jest przydatny. 🙂

 • Iuliia Gorbak

  czyli…. jeżeli prowadzę działalność jednoosobową i współpracuję jedynie z firmą z Beliz (Ameryka południowa), wystawiam faktury bez VAT, a jestem VAT’owcem, normalnie przychód/dochód od tej usługi wpisuję do księgi i się rozliczam z ZUS i podatków, jedynie tego VAT’u nie płacę?

  Czy może to być jedynym żródlem dochodu firmy?

  • Tak, dokładnie tak. Dochód jest opodatkowany podatkiem dochodowym, ZUS jest niezależny od przychodu, a podatku VAT w tym przypadku nie ma, bo działa odwrotne obciążenie.

 • Dzień dobry, a co w sytuacji, kiedy nie jestem przedsiębiorcą, a firma wystawiła fakturę z odwrotnym obciążeniem? Jest sposób by się z tego rozliczyć?

  • Należy zwrócić się do firmy z prośbą o korektę, bo firma powinna odprowadzić podatek w swoim państwie.

   • Poruszyłes ten temat w ostatnim wpisie – chodziło o FB. Obawiam się, że to mało prawdopodobne, by w ogóle cokolwiek odpisali (pomijając fakt, że forma kontaktu bezpośredniego z nimi jest mocno ograniczona).

    • Jeżeli sprawa dotyczy fb, to rzeczywiście sytuacja jest szczególna. Z tego, co wiem, to kilka osób już próbuje w tej sprawie uzyskać jakieś informacje od Facebooka, ale póki co bezskutecznie.

 • mide

  A co w przypadku gdy firma zagraniczna jest z USA, ale posiada numer VAT (z prefiksem EU)? Oczywiście wówczas też będzie odwrotne obciążenie (mam na myśli usługi elektroniczne). Ale czy tego typu transakcje należy wykazywać w deklaracji VAT-7 w polu 2a i potem na deklaracji VAT-UE? Wg. mnie chyba nie, bo w w ustawie o VAT, art 100, u. 1 p 4 pisze, że dotyczy to tylko państw członkowskich. Zgodzisz się z tym?

  • Uważam, że w tej sytuacji nie mamy do czynienia z eksportem usług w obrębie UE, ale poza, więc procedury związane z rozliczeniem eksportu usług unijnym nie znajdą zastosowania. FIrma amerykańska ma numer VAT-UE pewnie dlatego, że odprowadza podatek w Europie od transakcji elektronicznych.

 • Małgorzata

  Witam a czy jest możliwość wystawienia faktury z odwrotnym obciążeniem kontrahentowi z Polski na usługę wykonaną w Niemczech???

  • Dzień dobry, Pani Małgorzato! Ogólna zasada przewiduje, że miejscem świadczenia usługi jest miejsce zamieszkania lub siedziby nabywcy. Zatem w takiej sytuacji nie ma możliwości wystawienia faktury z odwrotnym obciążeniem, chyba, że mamy do czynienia z usługą, dla której miejsce świadczenia usługi zostało określone w sposób szczególny.

 • Andrzej

  Witam
  Mam firmę w Polsce i jeśli wystawię faktury z odwrotnym obciążeniem za sprzedaż towaru kontrahentowi z Włoch (który ma firmę), to muszę robić jakieś rozliczenia miesięczne czy roczne z US we Włoszech lub robić jakiekolwiek zgłoszenia w Urzędzie Włoskim? Czy tylko wystawiam fakturę i na tym kończy się dokumentacja. Z góry dziękuje za odpowiedz pozdrawiam.

  • Dzień dobry, Panie Andrzeju! Nie chcę wydawać jednoznacznych odpowiedzi na temat sprzedaży towaru, ponieważ mam wiedzę wyłącznie w zakresie świadczenia usług niematerialnych, ale wydaje mi się, że Pana obowiązki kończą się w Polsce.

 • Eryk Majewski

  Witam
  Prowadzę działalność w Polsce jestem vatowcem, zgłasza się do mnie niemiecka firma abym dla wykonał usługę. Firma proponuje mi np 25 euro /h z rachunkiem ale czy przy odwrotnym obciążeniu nie powinienem tej stawki pomniejszyć? bo podatek od usługi zapłaci niemiecka firma w niemczech tak?

  • Dzień dobry, Panie Eryku! To, czy pomniejszy Pan stawkę zależy wyłącznie od Pana. Jeżeli firma jest czynnym podatnikiem VAT w Niemczech, to transakcja będzie dla niej neutralna, tj. nie dopłaci do tego.

 • Wojtek Korczynski

  witam prowadzę działalność w Polsce związaną z treningami koni i nie jestem vatowcem jak mam wystawić fakturę za takie usługi w norwegi ,dla firmy lub osoby prywatnej

  • Dzień dobry, Panie Wojtku! Zajmuję się wyłącznie kwestiami związanymi ze świadczeniem usług niematerialnych na odległość, więc niestety nie będę Panu w stanie pomóc.

 • Michał Różyński

  Witam! Posiadam firmę świadczącą usługi marketingowe, zarejestrowaną w USA, ale działającą na terenie Polski. Nie mam jednak oddziału w Polsce. Czy powinienem wystawić klientowi fakturę z VAT 23% czy może z odwrotnym obciążeniem?

  • Dzień dobry! Jeżeli firma zarejestrowana jest w USA, to pytanie o fakturę należy rozważać na gruncie prawa amerykańskiego, a nie polskiego, dlatego obawiam się, że nie będę w stanie pomóc w tym zakresie.

 • Wojciech Abucewicz

  Dzień dobry! Otrzymałem fakturę od kontrahenta z USA z odwróconym obciążeniem (VAT Reverse Charged). Po mojej stronie leży teraz rozliczenie podatku VAT. Jak teraz traktować ten podatek? Jest to dalej podatek od sprzedaży (przez amerykańskiego kontrahenta) który muszę oddać do US i nic nie mogę odliczyć, czy może dla mnie jest to VAT od zakupu, który mogę sobie odliczyć naturalnie?
  Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

  • Dzień dobry, Panie Wojciechu! Jeżeli jest Pan czynnym podatnikiem VAT w Polsce, to VAT jest księgowany jednocześnie po stronie należnej i naliczonej. Jeżeli nie jest Pan czynnym podatnikiem VAT w Polsce, to VAT będzie musiał Pan dopłacić w Polsce, składając deklarację VAT-9M.

 • Urszula Skrobisz

  Dzień dobry, Dostałam fakturę z UE i pisze: opłata za usługę – odwrotne obciążenie, Dokładniej jest to za rozliczenie VAT z paragonów z paliwa zakupionego zagranicą. Czy mam naliczyć i odliczyć VAT 23% czy może nic z tym nie robić bo to jak usługa księgowa która jest zw.

  • Dzień dobry, Pani Urszulo! Jeżeli faktura dotyczy usługi zwolnionej przedmiotowo z opodatkowania, to nie ma podstaw naliczać i odliczać VAT.

 • tomek

  Dzień dobry, mam pytanie odnośnie tego jak prawidłowo sporządzić deklaracje Vat, po wystawieniu faktury dla niemieckiego nabywcy. Fakturę wystawiłem w euro i teraz czy kwotę z faktury przeliczam na złotówki i wpisuję w deklaracji pozycji 31. Dziękuje za odpowiedź Tomek

  • Dzień dobry, Panie Tomku! Tak, kwotę należy przeliczyć na złotówki i wykazać we właściwym polu w deklaracji VAT-UE jako świadczenie usług na rzecz zagranicznego podmiotu z terenu UE – nie mam przed sobą deklaracji, więc numeru pola nie sprawdzę.

 • Ela

  Witam. Czy faktura za usługę poza terytorium kraju, dla klienta np. z ukrainy prowadzącego działalność i posiadającego nr identyfikacji podatkowej owego kraju powinna zawierać, stawkę “np” sformuowanie “odwrotne obciążenie” i podstawę prawną art. 28b. A co takim klientem nieprowadzącym działności i podającym swój nip. jaka faktura i stawka VAT,jeśli sprzedawca sam dokonuje odprawy celnej na rzecz klienta. Dziękuję z góry. Pozdrawiam

  • Dzień dobry, Pani Elu! W pytaniu pojawia się wątek odprawy celnej, a zatem wnioskuję, że chodzi o sprzedaż towarów. W takim zakresie nie jestem w stanie pomóc, gdyż artykuł dotyczy wyłącznie świadczenia usług niematerialnych na odległość.

 • Justyna

  Witam, prowadze firme i jestem Vatowcem, chce sprzedac opony dla kilenta z Litwy ktory ma firme. Jak wystawic mu fakture? Jaka stawka, czy odwrotne obciazenie tez? Czy deklaracje VAT 27 tez nalezy wypelniac?

  • Dzień dobry, Pani Justyno! Ten artykuł dotyczy wyłącznie świadczenia usług niematerialnych na odległość. W przypadku sprzedaży towarów nie jestem w stanie pomóc.

 • Krzysztof

  Witam,
  Co w sytuacji, kiedy jednoosobowa działalność, płatnik VAT, przynosi dochody tylko z faktur z odwrotnym obciążeniem? Czy to oznacza, że wszelkie zakupy na firmę i fakturę VAT będą się wiązać z późniejszymi prośbami do US o zwrot VATu?

  • Dzień dobry, Panie Krzysztofie! Tak, w takiej sytuacji będzie trzeba albo przenosić VAT na kolejne okresy albo występować z żądaniem zwrotu VATu.

 • Damian Dabrowski

  Dzień dobry, prowadzę firmę, jestem vatowcem i oferuję doradztwo z dziedziny IT. Nabywcą/usługobiorcą jest jednoosobowa działalność gospodarcza w Niemczech, która nie jest vatowcem ani nie posiada VAT UE. Czy mogę w tej sytuacji wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem? Jeżeli tak, to czy usługobiorca z Niemiec jest zobowiązany do zapłaty VATu u siebie w kraju, czy nie, ponieważ nie jest vatowcem? Dziękuje i pozdrawiam

  • Dzień dobry, Panie Damianie! Tak, może Pan wystawić fv z odwrotnym obciążeniem. W Polsce przewidziana jest procedura dla odprowadzania podatku od importu usług przez podmioty nie będące podatnikami VAT, więc przypuszczam, że taka procedura przewidziana jest również w Niemczech i klient będzie musiał zapłacić podatek u siebie.

 • Iza

  Witam. Jeśli wykonujemy usługę transportową dla kontrahentów z Czech czy Niemiec, którym wystawiam fakturki bez VAT to mam obowiązek wpisania ,, odwrotne obciązenie ” czy wystarczy tylko, że np VAT ?

  • Dzień dobry! Jeżeli transakcja objęta jest odwrotnym obciążeniem, to stosowana adnotacja o tym fakcie musi znaleźć się na fakturze.

 • Roman Nowak

  Dzień dobry. Prowadzę działalność transportową na rzecz polskiej spedycji która zwraca mi koszty za przejazdy zagranicznymi autostradami. Na podstawie paragonów za owe autostrady wystawiam fakturę, tu pojawia się moje pytanie, jeżeli np. na paragonie widnieje kwota 100 euro brutto to jaka kwota brutto powinna być na fakturze wystawionej spedycji, też 100 euro czy 123 euro? Z góry dziękuję za odpowiedz.

 • magdalena bałabańska

  Mam pytanie dotyczące reverse charge. Jeśli otrzymuję fv z niemieckiej firmy z naliczonym lokalnie vatem 20%, czy stosuje odwrotne obciążenie? Do kwoty brutto mam doliczyć vat 23%? Rozumiem, że odwrotne obciążenie mamy stosować do każdej faktury, aby wykazać nasz vat?