Nawigacja

Zawierasz umowę o dzieło z zagranicznym kontrahentem / klientem? Otrzymujesz wynagrodzenie od zagranicznego przedsiębiorcy i nie wiesz, co z tym zrobić? Dzisiaj pokażę Ci, jak prawidłowo rozliczyć wynagrodzenie otrzymane w ramach zagranicznej umowy o dzieło / zlecenia.

Zagraniczna umowa o dzieło

Zanim zajmiemy się sprawami podatkowymi, chciałbym podkreślić raz jeszcze, że umowę o dzieło można zawrzeć nie tylko z polskim, ale również zagranicznym podmiotem. Nie jest tak, by stroną umowy mógłby być tylko Polak, bądź firma posiadająca siedzibę w Polsce.

Czyli cieszymy się wolnością wyboru. Chcemy pracować dla Niemców, Francuzów, Brytyjczyków, czy dla jakiegokolwiek innego narodu – nie ma przeciwwskazań. Tym bardziej, że dzięki Internetowi zdobycie zagranicznych zleceń jest ułatwione.

Pewnych trudności może nastręczyć jedynie forma zawarcia umowy. Jeśli zależy nam by posiadać spisaną umowę w języku polskim, najczęściej trzeba będzie przygotować ją samemu. Zdarzyć może się też tak, że umowy pisemnej nie będzie w ogóle (wystarczy wymiana maili – czytaj: Czy umowa zawarta przez e-mail jest ważna?), bądź też firma przygotuje własną umowę, zgodnie ze stosowanymi przez siebie praktykami.

Wszystko zależy od ustaleń z danym kontrahentem, a bywa bardzo różnie. W końcu co kraj, to obyczaj. Nie ma to jednak żadnego znaczenia, jeśli chodzi o rozliczenie podatku w Polsce.

Pracujesz na umowie o dzieło i chce być ubezpieczony?

Przeczytaj mój inny artykuł: ubezpieczenie zdrowotne freelancera.

Podatek trzeba zapłacić i kropka

Niezależnie od sposobu i formy zawarcia umowy z zagranicznym kontrahentem, otrzymane wynagrodzenie trzeba będzie opodatkować w Polsce. Zawsze i bezwzględnie. Taką mamy zasadę, że posiadając miejsce zamieszkania na terytorium RP, płaci się tutaj podatek dochodowy, również od dochodów zagranicznych.

Dyskutować można długo, ale długodystansowym pieniaczom proponuję rozważyć opcję bezdyskusyjną – szybką emigrację. Tym, którzy tak jak ja w Polsce zostają, służę informacją, że podatek z zagranicznej umowy o dzieło rozliczyć będziemy musieli samodzielnie, bowiem zagraniczny przedsiębiorca – w przeciwieństwie do polskiego – nie zrobi tego za nas.

Jak obliczyć?

Szczęśliwie, samodzielne rozliczenie podatku od wynagrodzenia z umowy zagranicznej nie różni się niczym od samodzielnego rozliczenia w przypadku krajowej umowy o dzieło z osobą fizyczną (czytaj: Umowa o dzieło a podatek dochodowy).

Podatek (wg stawki 18%) obliczamy od dochodu (wynagrodzenie – koszty uzyskania przychodu). Dla umowy o dzieło z przeniesieniem autorskich praw majątkowych, koszty wynosić będą 50% wysokości wynagrodzenia. W przypadku “zwykłej” umowy o dzieło: 20% wysokości wynagrodzenia. Dla ilustracji, prosty i przyjemny przykład poniżej.

Grafik otrzymuje 1000 zł tytułem wykonania projektu strony internetowej i przeniesienia prawa do niego na kontrahenta.

Koszty uzyskania przychodu wynoszą 500 zł (1000 zł x 50%).

Podatek to zatem 90 zł (500 zł x 18%).

Gdyby umowa nie przewidywała przeniesienia praw autorskich, koszty uzyskania przychodu wynosiłyby 200 zł (1000 zł x 20%). Podatek w takiej sytuacji to natomiast 144 zł (800 zł x 18%).

W przypadku, gdy przy obliczaniu podatku uwzględniamy 50-procentowe koszty uzyskania przychodu, warto dysponować dowodem potwierdzającym, że prawo do zastosowania takich kosztów rzeczywiście nam przysługuje. W razie kontroli Urzędu Skarbowego, posiadanie stosownej umowy z zapisem o przeniesieniu praw okaże się zbawienne.

Kiedy i jak zapłacić?

Obliczyliśmy podatek, hura. Jesteśmy z siebie dumni, stroszymy się jak paw. Dobrze byłoby jeszcze jednak ten obliczony podatek zapłacić. Do Urzędu wpłaca się tzw. zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku umowy o dzieło, będzie to po prostu obliczony wg powyższego sposobu podatek.

Wpłaty dokonujemy na rachunek bankowy właściwego dla nas ze względu na miejsce zamieszkania Urzędu Skarbowego w terminie do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymaliśmy wynagrodzenie.

Zasada ta dotyczy wynagrodzenia otrzymanego w miesiącach od stycznia do listopada. Jeśli wynagrodzenie otrzymamy w grudniu, obowiązek zapłaty zaliczki następuje dopiero wraz z dniem złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Za wykonanie projektu strony internetowej grafik otrzymał wynagrodzenie w dniu 15-go marca. Do 20-go kwietnia ma obowiązek wpłacenia zaliczki. Gdyby wynagrodzenie otrzymał 15-go grudnia, zaliczkę miałby obowiązek zapłacić z dniem złożenia rocznego zeznania podatkowego, np. 20-go kwietnia.

Zaliczki wpłacamy od sumy dochodów otrzymanych w jednym miesiącu. Jeśli w jednym miesiącu uzyskaliśmy dochody z kilku źródeł, z których musimy rozliczyć się samodzielnie, obliczony od każdego dochodu oddzielnie podatek sumujemy i przelewamy jedną kwotę.

Grafik oprócz wynagrodzenia za wykonanie strony internetowej, otrzymał w tym samym miesiącu również zapłatę za projekt ulotki reklamowej wykonany dla innej zagranicznej firmy. Od każdego wynagrodzenia musi obliczyć podatek osobno, zsumować należne kwoty i wpłacić zaliczkę do 20-go dnia następnego miesiąca.

W tytule przelewu wpisujemy “Zaliczka na podatek dochodowy za miesiąc … (wskazanie miesiąca)“. Warto podać również swój identyfikator podatkowy, którym dla osoby fizycznej jest PESEL.

Przelew kończy sprawę rozliczenia podatku. Szczęśliwie, nie mamy obecnie obowiązku składania miesięcznej deklaracji podatkowej. Otrzymane wynagrodzenie i wpłacone zaliczki uwzględnimy natomiast w zeznaniu rocznym.

Uwaga na podwójne opodatkowanie

Od zleceniodawcy zagranicznego najczęściej otrzymamy wynagrodzenie w kwocie brutto. Gdyby jednak okazało się, że wypłacona kwota zostanie pomniejszona o podatek lokalny obowiązujący w danym państwie (wynagrodzenie netto), nie zwalnia nas to z obowiązku rozliczenia podatku również w Polsce.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kwocie netto i brutto?

Przeczytaj inny mój artykuł: Wynagrodzenie netto i brutto – czym to się różni?

W takim przypadku, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania sięgnąć trzeba będzie do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę z danym państwem, w której odnajdziemy, jak należy postąpić w konkretnej sytuacji.

W tym miejscu sygnalizuję jedynie istnienia takiego problemu, nie wdając się w szczegóły. Martwić będziemy się wtedy, gdy wynagrodzenie rzeczywiście wpłynie na nasze konto w kwocie netto.

Jeśli potrzebujesz pomocy z rozliczeniem umowy o dzieło, napisz do mnie na adres wojciech.wawrzak@prakreacja.pl. Wspólnie rozwiążemy ten problem.

Nie taki diabeł straszny jak go malują

Ufff… to tyle na dzisiaj. Podatek obliczony, zaliczka wpłacona i po strachu. Można spokojnie spać. Poszło jak z płatka, prawda? W razie dodatkowych pytań, zapraszam na maila lub do komentarzy. Jeśli chcesz natomiast przeczytać o sytuacji odwrotnej – gdy polski przedsiębiorca zawiera umowę o dzieło z zagranicznym freelancerem, zapraszam tutaj: Podatek od umowy o dzieło z obcokrajowcem.

Rachunek do umowy o dzieło

Zastanawiasz się, jak wystawić rachunek do umowy o dzieło dla zagranicznego klienta? Przeczytaj mój artykuł na ten temat:

Włożyłem w ten tekst całe serce. Będę wdzięczny, jeśli podasz go poprzez swoje kanały społecznościowe. Dzięki poniższym przyciskom zajmie Ci to dosłownie chwilę.

Czytelnicy zwrócili mi uwagę, że w notce brak informacji na temat przeliczania wynagrodzeń na polskie złotówki. Dlatego uzupełniłem niniejszy wpis, kolejnym tekstem: Jak przeliczyć zagraniczne wynagrodzenie?

Jeśli szukasz podpowiedzi, jak przygotować swoje zeznanie roczne, przeczytaj mój artykuł na ten temat – Zeznanie roczne freelancera: dochody zagraniczne.

O prawie podatkowym przeczytasz również tutaj:

Jesteś freelancerem i zmagasz się z nierzetelnymi klientami? Dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić:

Jeśli chcesz otrzymywać wartościowe informacje o podatkach na swój adres e-mail, zapisz się na newsletter.

Powyższych zgód udzielasz mi, czyli Wojciechowi Wawrzak, prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą “Usługi prawne i księgowe Wojciech Wawrzak” z siedzibą w Łodzi (93-279), ul. Tatrzańska 91/51.

 • Igor Podlawski

  Wielkie dzięki za ten artykuł! Rozwiał wszelkie moje wątpliwości. To miłe, że komuś się chce robić coś takiego.

  • Igor, dzięki za miłe słowo i polecam się! 🙂

   • Ina

    Witam

    zastanawia mnie kwestia umowy zatrudnienia dla pracodawcy zagranicznego z EU w Polsce. Zakładając ze pracodawca nie ma oddziału ani działalności gospodarczej w Polsce. Dysponuje jednak biurem w którym pracownik może wykonywać prace poprzez internet/telefon. O ile podatek może być płacony przez jedna ze stron w Polsce to nigdzie nie znalazłam informacji kto jest odpowiedzialny na płatność za ubezpieczenia społeczne oraz które prawo pracownicze obowiązuje (zagraniczne czy Polskie)? czy orientuje się Pan w tej kwestii?

    • Witam serdecznie! Dziękuję za zaufanie i jednocześnie przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, ale jestem obecnie na kilkudniowym urlopie. Nie jestem w stanie odpowiedzieć Pani ot tak, “na biegu” – po powrocie z urlopu przyjrzę się tematowi dokładnie i na pewno odezwę się z odpowiedzią, pozdrawiam! 🙂

     • Ina

      Dziękuję i życzę miłego urlopu.

     • Melduję się po urlopie i przechodzę do rozwiania wątpliwości. Każdy pracownik, który świadczy pracę na terytorium RP podlega ubezpieczeniom społecznym na gruncie polskich przepisów prawa. Decyduje zatem miejsce świadczenia pracy, a nie pochodzenie przedsiębiorcy. Podobnie wygląda sprawa z przepisami prawa pracy. Wynika to z lektury przepisów. Nie jestem jednak specjalistą z tych dziedzin prawa. W razie konieczności uzyskania konkretnej porady, polecam skontaktować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie ubezpieczeń społecznych i prawa pracy.

 • Sandra

  Wojtek… Co do zakazu podwójnego opodatkowania… Jest to sprawa, w która powinieneś sie zagłębić przy tym wpisie albo stworzyć część drugą… bo ma kolosalne znaczenie w przypadku rozliczania sie nawet w stosunku do umowy o dzieło;) Co wiecej państwa, które tu wyminiles posiadają takie umowy… Mysle, że fajnie by było stworzyć o tym oddzielny wpis, bo wiele osób podejmujących sie pracy w innym kraju o konsekwencjach podatkowych w Polsce nie ma pojęcia( w związku z zakazem o podwójnym opodatkowaniu ). Pozdrawiam Sandra

  • Sandra, dzięki za cenną uwagę, myślę nad tym już od jakiegoś czasu, a więc taki wpis na pewno będzie 🙂

 • Marcin

  Wszystko ok, dowiedziałem się sporo. Ale moim zdaniem zabrakło jednej ważnej kwestii co w przypadku jeżeli wynagrodzenie otrzymuję np. w USD po jakim kursie mam liczyć wynagrodzenie? Czy mogę pieniądze wymienić w kantorze internetowym po lepszym kursie a zapłacić podatek od kwoty jaką dostałbym w banku czyli na pewno dużo mniejszej?

  • Witaj Marcinie, dziękuję za cenną uwagę, rzeczywiście zabrakło w tekście stosownej informacji w tym zakresie. Już spieszę z odpowiedzią. Na zadane przez Ciebie pytanie odpowiada wprost art. 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: “Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia robocze-go poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.”.

 • Zbyszek

  Wojciechu, dziękuję Ci za temat zagranicznych umów o dzieło i jego rozwinięcie w odpowiedzi dla Marcina. Proszę Cię o dalsze uszczegółowienie dla następującej sytuacji. Jako osoba fizyczna wykonuję co miesiąc dzieło dla niemieckiej firmy i co miesiąc wystawiam rachunek w EUR na kwotę np. 1000 EUR. Pełna kwota brutto 1000 EUR wpływa na moje konto WALUTOWE i tam pozostanie przez dłuższy czas. Chciałbym upewnić się, czy właściwie interpretuję daty zaliczek i kursów. Np. dzieło wykonywane przez cały maj 2014, rachunek wystawiony w poniedziałek 2 czerwca, przelew wpływa na konto 2 LIPCA. PYTANIA: 1. Czy kurs średni NBP do przeliczenia na PLN powinien być z piątku 30 maja (dzień roboczy przed wystawieniem rachunku) czy z 1 lipca (dzień roboczy poprzedzający datę wpływu na konto), jaka jest data uzyskania przychodu? 2. Czy zaliczkę na podatek dochodowy mam zapłacić do 20 sierpnia? 3. Czy jeśli mój bank to np. Pekao i publikuje swoje kursy kupna i sprzedaży, to i tak zawsze przeliczać mam wg NBP średnie? 4. Czy przy mojej umowie o dzieło powinienem zaprzątać sobie głowę tematem różnic kursowych, gdy np. za rok zlecę przewalutowanie na PLN lub wypłacę EUR i będą wtedy wyższe lub niższe kursy? Proszę Cię o odpowiedzi na wszystkie pytania- tylko wtedy prawidłowo zapłacę zaliczkę na podatek dochodowy. Bardzo Ci dziękuję i pozdrawiam- Zbyszek

  • Witaj Zbyszku! Ponieważ to już kolejne pytanie dotyczące przeliczania wynagrodzeń, w tym tygodniu na blogu pojawi się wpis związany z tym zagadnieniem. Proszę o odrobinę cierpliwości i zapraszam do śledzenia bloga na bieżąco, czy to poprzez kanały społecznościowe, RSS, czy newsletter 🙂

   • Zbyszek

    Witaj Wojciechu,
    bardzo dziękuję Ci za wyczerpującą odpowiedź zawartą w Twoim wpisie “JAK PRZELICZYĆ ZAGRANICZNE WYNAGRODZENIE?” Wszystko jasne. Bardzo mi pomogłeś. Jakiś czas temu prowadziłem działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i stąd proste zasady obowiązujące osoby fizyczne nieprowadzące dg wydały mi się podejrzanie proste. Teraz wiem, że w tym wypadku doszukiwanie się drugiego dna było zupełnie niepotrzebne. Serdecznie pozdrawiam- Zbyszek

    • Cieszę się, że mogłem pomóc i polecam się na przyszłość 🙂

 • Mamciś

  Mam jedno pytanie – a mianowicie zawarłam umowę o dzieło z firmą z zagranicy na zrobienie kilku wyrobów szydełkowych z własnych materiałów. Materiały są drogie i ich wartość to przeszło połowa mojego wynagrodzenia (mam fakturę VAT za zakup). Czy mam dobre informacje że od sumy którą otrzymałam mogę odjąć całą kwotę za materiały i dopiero od pozostałej obliczyć podatek? A nie 20% lub 50 % ?
  Przykładowo -jeśli dostałam 1000 zł z czego za materiały zapłaciłam 600 to podatek obliczam od 400 zł?

  • Witam serdecznie! 🙂 Tak, przedstawione informacje są prawidłowe. Wynika to z art. 22 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: “10. Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe
   niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt
   1-4 i pkt 6, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów
   faktycznie poniesionych.”.

   • Mamciś

    Dziękuję i pozdrawiam 🙂

    • Mamciś

     Jeszcze raz ja – czy może orientuje się Pan jaki symbol formularza trzeba wybrać przy robieniu przelewu do US? Jest tam bardzo dużo opcji –
     PIT
     PIT-28
     PIT-36
     PIT-36L
     PIT-37
     PIT-38
     PIT-39
     PIT-4
     PIT-4R
     PIT-5
     PIT-5L
     PIT-7
     PIT-8AR
     PIT-STD
     PIT28
     PIT36
     PIT36L
     PIT37
     PIT38
     PIT39
     PIT4
     PIT4R
     PIT5
     PIT5L
     PIT7
     PIT8AR

     Jeśli to głupie Pytanie to proszę usunąć i przepraszam.

     • Mamciś

      Już znalazłam odpowiedź – przepraszam

 • PawełR

  Mam wątpliwość odnośnie przekazanych w artykule informacji o
  terminie zapłaty podatku (zaliczki na PIT36), kiedy rzecz się tyczy umowy z 50%
  kosztami uzyskania przychodu. O ile w przypadku umów o dzieło z 20% kosztami
  uzyskania przychodów wszystko się zgadza – tzn. zaliczkę wpłacamy do 20-go dnia
  kolejnego miesiąca, o tyle dla umów, gdzie stosujemy 50% koszty uzyskania
  przychodu i przeniesie praw autorskich na zleceniodawcę, to zaliczek
  miesięcznych nie stosuje się, tylko podatek rozlicza się całościowo w zeznaniu
  rocznym PIT36. Tak przynajmniej wynika z informacji uzyskanych w rozmowie
  telefonicznej z KIP. Może Ktoś doświadczył takiego przypadku i może coś napisać
  w tym temacie?

  Pozdrawiam. Paweł.

  • Witaj, Pawle! 🙂 Rozbieżność wynika – jak się domyślam – z zakwalifikowania wynagrodzenia z umowy przenoszącej autorskie prawa majątkowe, do której ma zastosowanie zasada 50-procentowych kosztów, jako przychodów z praw majątkowych. W takiej sytuacji, zaliczek rzeczywiście nie trzeba odprowadzać w ciągu roku. Interpretacje w zakresie takiej kwalifikacji umowy przenoszącej autorskie prawa majątkowe są różne. W moim przekonaniu, kwalifikacja taka jest błędna. Polecałbym weryfikację stanowiska KIP ze stanowiskiem właściwego Tobie urzędu skarbowego.

 • Maleni

  Świetny artykuł. Mam jeszcze pytanie w celu rozwiania wątpliwości. Zawarłam umowę o dzieło z osobą fizyczną (obcokrajowcem). Wiem, że prowadzi on interesy w Polsce. Nie wiem z jakiego rachunku zostanie dokonana płatność (czy zagranicznego czy polskiego), ale mogę też poprosić o płatność w gotówce. Podatek chciałąbym rozliczyć ja – tak żeby jemu nie stwarzać problemów. Jak to najlepiej przeprowadzić?
  Z gróy bardzo dziękuję za odpowedź.

 • AGATA

  bardzo pomocny artykuł. aż jestem naprawdę mile zaskoczona przekazana wiedzą. niestety nie mam pojęcia jakie zeznanie trzeba złożyć w takiej sytuacji? PIT-36 z załącznikiem PIT/ZG czy bez? A przychód z zagraniczny wykazać w umowie o prace czy w innych źródłach??

  • Dziękuję za miłe słowa i przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi, ale byłem na kilkudniowym urlopie. 🙂 Zeznanie do złożenia to PIT-36 z załącznikiem PIT/ZG. Przychód zagraniczny w zależności od tego, skąd pochodzi. Jeśli umowa o pracę – to umowa o pracę. Jeśli umowa o dzieło / zlecenie to mamy kolumnę “działalność wykonywana osobiści (w tym umowy o dzieło i zlecenia).

   Działalność wykonywana osobiście, o której mowa
   w art.13 ustawy (w tym umowy o dzieło i zlecenia)

 • monika

  Dobry wieczór Panie Wojciechu, mam pewien problem. Mam podjac prace dla chinskiej firmy. Na konto mam sotawac moje wynagrodzenie netto. Przeslali mi umowe, jak twierdza lojalnosciowa, a nie o prace. Ale czy w umowie lojalnosciowej moga byc zawarte wszystkie informacje o pracy? t.j. wynagrodzenie, ilosc godzin jakie musze przeparcowac, informacje, ze odpowiadam za podatki i ze umowa nie obejmuje ubezpieczenia socjalnego i ze obowiazuje przez okres 18 miesiecy. Ponadto napisane jest, ze jestem konsultantem a nie pracownikiem firmy. Czy taka umowa sie liczy jako umowa o prace? I czy bede musiala odprowadzac podatek jesli nie bede oficjalnie pracownikiem? Nic z tego nie rozumiem. Z gory dziekuje za odpowiedz, nie ukrywam ze bardzo na nia licze. Pozdrawiam serdecznie.

 • Agnieszka B.

  Bardzo przydatny artykuł Wojciechu.
  Mam wątpliwość w mojej obecnej sytuacji – podpisałam umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich z zagraniczną firmą (50% kosztów). Czy powinnam wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy do 20-go kolejnego miesiąca do US? Jeśli tak, jaki symbol formularza powinnam wybrać? PIT-4 jest opisany jako podatek odprowadzany przez płatnika za pracownika. A w tym wypadku ja rozliczam się sama.
  Czy jednak rozliczam ten podatek dopiero w rozliczeniu rocznym (bo z takimi głosami też się spotkałam)?
  Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź.

  Pozdrawiam, Agnieszka B

  • Witaj Agnieszko! Zaliczkę powinnaś wpłacać do 20-go dnia kolejnego miesiąca. Formularza jednak nie musisz żadnego wybierać, bowiem nie masz obowiązku składać comiesięcznej deklaracji. Robisz jedynie wpłatę na konto US.

 • Alicja

  Dzień Dobry, Panie Wojciechu, szukając informacji dotyczących umów pracowniczych z zagranicznymi podmiotami natrafiłam na Pana artykuł i postanowiłam do Pana napisać. A mianowicie chciałabym pozyskać wiarygodne informacje na temat zatrudnienia w Niemczech. Sprawa dotyczy mojej córki, która przebywała na dodatkowym urlopie macierzyńskim, następnie urlopie wypoczynkowym od polskiego pracodawcy, i obecnie wróciła do pracy w Polsce. W czasie urlopu dostała możliwość podjęcia pracy w Niemczech. Podjęła tę pracę na umowę na pełny etat i zostało jej ustalone ustawodawstwo polskie z uwagi na miejsce jej stałego pobytu jak również miejsce zamieszkania, bo do tej pracy dojeżdżała zaledwie kilka minut. Czyli jej Niemiecki Pracodawca opłacał za nią wszystkie składki na ubezpieczenie i zaliczki do urzędu skarbowego w Polsce. Teraz, po wykorzystanym urlopie wróciła do pracy w Polsce, ale nadal ma możliwość wykonywania tej pracy w Niemczech, kwestia dotyczy tylko rodzaju umowy, bo nie może być już tam zatrudniona na pełen etat. Czy mogłaby zawrzeć taką umowę jak umowa o dzieło? Otrzymywać wynagrodzenie I sama opłacać tylko zaliczkę na podatek do US bez ubezpieczenia. Praca dotyczy prowadzenia dokumentacji,sporządzania umów i pisania projektów na dofinansowania z UE.Tak byłoby najprościej tylko czy w Niemczech istnieje taka forma umów. Jeśli jest Pan w stanie mi pomóc, to proszę o informację w jaki sposób można by rozwiązać ten problem, albo gdzie mogę uzyskać taką informację.

  Z góry dziękuję za pomoc

  Pozdrawiam Alicja

  • Pani Alicjo, jeśli potrzebuje Pani pomocy z zakresu prawa niemieckiego, polecam ten blog: http://prawoniemieckie.pl/.

   • Alicja

    Witam, Panie Wojciechu, proszę o informację czy mogę zawrzeć umowę o dzieło z niemiecką firmą. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Zatrudniona jestem na umowę o pracę w Polsce i tu mam opłacane wszystkie składki.

    • Oczywiście, że może Pani taką umowę zawrzeć. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jeśli chce Pani o tym porozmawiać dokładniej, zapraszam do kontaktu mailowego pod adresem wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

     • Alicja

      Witam, Panie Wojciechu, chciałabym kontynuować temat dalej nie jestem jednak pewna czy rzeczywiście można świadczyć usługę dla firmy w Niemczech. Obecnie zatrudniona jestem w Polsce na umowę o pracę, tu odprowadzane są wszystkie składki do ZUS. Mam możliwość podjęcia pracy w Niemczech, mieszkam zeledwie parę minut od granicy. Praca polegałaby głównie na prowadzeniu dokumentacji dot. pozyskiwania funduszy z UE na dofinansowanie parku maszynowego. Sytuacja wyglądała by tak, że niemiecki pracodawca płacił by mi na konto sumę umówionego wynagrodzenia i ja sama odprowadzałabym zaliczkę na podatek do urzędu skarbowego w Polsce. Prosze o podanie informacji zwrotnej czy jest taka możliwość, czy muszę mieć z tą firma umowę o pracę. Dzwoniłam do kancelarii dot prawa niemieckiego z Wrocławia (numer z linka którego dostałam od Pana) i uzyskałam info, że aby zawrzeć umowę o dzieło muszę mieć działalność gospodarczą. Będę wdzięczna za fachową poradę.

      Dziękuje i pozdrawiam Alicja.

 • paweł

  Witam serdecznie,
  Panie Wojciechu, wyjaśnienia i dyskusja nad umowami z zagranicznym zleceniodawcą nie zawiera niestety bardzo ważnego elementu w przypadku umów które są jedynym źródłem dochodu dla zleceniobiorcy(umowa zlecenie) a mianowicie składek ZUS. Dotyczy to szczególnie umów przy których przedsiębiorca zagraniczny wypłaca ustaloną umową kwotę brutto nie biorąc na siebie żadnej odpowiedzialności za podatki i ubezpieczenia. Nieświadomi skutków polscy zleceniobiorcy popelniają błędy interpretacyjne a rozbójnicze, moim zdaniem, prawo wymagające zapłaty ubezpieczeń za pracodawcę jak i za siebie, stawia wiele osób w tragicznej wręcz sytuacji życiowo-ekonomicznej po odkryciu “zagadnienia” przez US i ZUS. Sądzę, że na jakże pożytecznym, Pańskim portalu, warto podjąć ten temat. Pozdrawia.

  • Panie Pawle, dziękuję za sugestię. Niestety, ma Pan rację co do praktyk związanych z zagranicznymi umowami zlecenia. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się opisać ten problem na blogu. 🙂

 • Iokanaan Iokan

  Witam,

  mam problem z uzupelnieniem danych przelewu. Bank wymaga wpisanie nastepujacych danych:

  Symbol formularza lub płatności

  Identyfikator zobowiązania

  domyslam sie, że w polu indentyfikator zobowiazania mam wpisac “Za­liczka na po­datek do­cho­dowy za mie­siąc” ale co mam wpisac w polu symbol formularza lub platnosci?

  Dziekuje z gory za pomoc.

  • Symbol formularza to PIT4.

   • Iokanaan Iokan

    dziekuje bardzo! jeszcze jedno pytanie: Do tej pory z US sie rozliczałem na podstawie formularza PIT-37 (umowa o prace + umowy o dzieło z polskimi firmami) ale w tym roku wspolpracowalem z zagranicznymi firmami na podstawie umowy o dzielo. Czy to znaczy, ze musze teraz rozliczyc sie na podstawie PIT-36 + PIT/ZG?

    • Dokładnie tak. 🙂

     • Iokanaan Iokan

      Dziekuje bardzo, Pan jest bardzo pomocny:) Byłoby super, gdyby Pan wyjaśnił (w innym artykule moze?) jak wypełnić PIT-36 wraz z PIT/ZG w przypadku umowy o dzieło z zagraniczną firmą 🙂

     • Dziękuję za sugestię – myślę, że w przyszłości opublikuję taki wpis na blogu. 🙂

     • Michał Morzy

      Co stałoby się gdy zarobki są zawróno z umowy o dzieło z polskimi firmami jak i z zagranicznymi? Na podstawie jakiego formularza się rozliczamy?

     • Będzie to również PIT 36 z załącznikiem Z/G.

     • Iokanaan Iokan

      Witam ponownie 🙂 mam 2 pytania:

      – Dochody od zagranicznych firm (umowa o dzieło) nalezy wykazać w kolumnie b czesci C.1. czy w kolumnie c?

      – Zaliczki, które wyplacilem do konta urzedu skarbowego mam wykazac w cześci N.3.?

     • Przy tak konkretnych pytaniach, zapraszam do skorzystania z odpłatnej pomocy profesjonalisty,

   • Iokanaan Iokan

    Witam, mój urząd skarbowy uważa, że symbol formularza to PIT5. Pozdrawiam 🙂

 • Monika

  Dzień dobry,
  Mam problem, otóż w trakcie rocznego pobytu za granicą pracowałam na tamtejszy odpowiednik umowy o dzieło (nie była to więc w żadnym razie polska umowa, jednak funkcjonująca na podobnych zasadach). Sądziłam, że odprowadzanie przez te firmy podatków (15%) wystarcza, ale teraz jestem przerażona, bo od tamtych umów minęło kilka miesięcy. Czy w związku z tym mnie również obejmuje konieczność zapłaty zaliczki (i w tej sytuacji także zaległości)? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  • To wszystko zależy od państwa zarobkowania. Należy sprawdzić w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, w jaki sposób rozwiązywany jest ten problem. Po szczegóły proszę o kontakt na wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

   • monika

    Dziekuje za odpowiedz. Pracowalam w Czechach, ktore jak sie orientuje sa na tym wykazie. W kazdym razie pani w US nie potrafila jasno odpowiedziec, ale sklaniala sie w strone rozliczenia rocznego. Przekierowala mnie na krajowa administracje podatkowa

    • Ja też uważam, że rozliczenie roczne będzie najlepsze. W rozliczeniu rocznym zastosuje się odpowiednią metodę unikania opodatkowania.

     • monika

      Czyli na dzis z moich czeskich umow nie powinnam zalegac na zadna kwote i mam zaczekac na standardowe roczne rozliczenie dochodu?

     • Proszę nie traktować tego jak wiążącej odpowiedzi. To nie jest kwestia oczywista. Radziłbym rzeczywiście skontaktować się z Krajową Informacją Podatkową, choć przypuszczam, że i oni nie udzielą Pani jednoznacznej odpowiedzi. Generalnie, jeśli rozliczy to Pani w ramach rocznego rozliczenia nikt nie powinien Pani ścigać, ale wszystko zależy tak naprawdę od Pani US.

 • Krzysztof1969

  Witam. Mam wątpliwość co do wpłat zaliczek z tytułu wykonanej umowy o dzieło . W temacie Umowa o dzieło a podatek dochodowy piszesz o braku konieczności wpłat zaliczek na podatek dochodowy od umów zawartych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej a w powyższym tekście wykazujesz taką konieczność – co jest w takim razie prawidłowe? Pozdrawiam.

  • Krótka piłka – w przypadku umów krajowych, obowiązku comiesięcznych zaliczek nie ma. W przypadku umów zagranicznych, przepisy taki obowiązek już nakładają. Taka różnica.

   • Krzysztof1969

    dzięki za szybką odpowiedź – pozdrawiam

    • Również pozdrawiam i polecam się na przyszłość. 🙂

     • Nie ma jasnego wyjaśnienia tematu widocznie. Z innego artykułu wynika wręcz odwrotnie:

      “Jeśli freelancer podpisze umowę o dzieło z
      przeniesieniem praw
      autorskich i otrzyma wynagrodzenie, nie musi wpłacać zaliczki – wykaże
      zarobki dopiero w zeznaniu rocznym i wtedy zapłaci podatek

      Podstawą prawną jest art. 44. ust 1a Ustawy o podatku dochodowym
      od osób fizycznych. Wymienia on, jakie rodzaje przychodów zagranicznych
      wymagają
      samodzielnego obliczania i odprowadzania zaliczek w trakcie roku.
      Przepis
      nie wymienia “przychodów z praw majątkowych” ani “innych źródeł”,
      dlatego z tytułu tych przychodów nie ma obowiązku wpłacania zaliczek.”

      Mógłby Pan jednoznacznie odpowiedzieć jak wygląda taka sytuacja? Należy wpłacać zaliczki czy nie? Ustawa twierdzi, że jednak nie.

     • Przywołany art. 44 ust. 1a mówi tak:
      “1a. Podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:

      1) ze stosunku pracy z zagranicy,

      2) z emerytur i rent z zagranicy,

      3) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1
      – są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.”

      Natomiast art. 13 pkt 8, który jest definiuje jeden z tytułów do zaliczek wpłacanych w ciągu roku definiuje:
      ” przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

      a) osoby
      fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej
      jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej
      osobowości prawnej”.

      Zatem jeśli umowa zawarta jest z firmą, zaliczkę trzeba zapłacić w ciągu roku.

      Problem polega na kwalifikacji dochodu z umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Jeśli zakwalifikujemy je jako przychody z praw majątkowych, to ok – obowiązku w ciągu roku nie ma. Natomiast interpretacje mogą być tutaj różne – w zależności od urzędu. W mojej opinii, jeśli dzieło jest tworzone na podstawie umowy, a dopiero potem przenoszone są prawa autorskie, to nie mamy do czynienia z przychodem z praw majątkowych. Wynagrodzenie obejmuje bowiem nie tylko przeniesienie praw, ale również wykonanie dzieła. Na upartego można rozdzielać te dwie sfery wynagrodzenia, ale moim zdaniem nie ma to sensu.

      Co więcej, nie wpłacanie zaliczek w ciągu roku powoduje to, że potem pojawia się duża kwota do dopłaty po rocznym rozliczeniu.

     • Czyli tak na prawdę wszytko zależy od interpretacji urzędu skarbowego. Wydaje się zatem, że lepszą opcją jest mimo wszystko opłacenie tego podatku skoro mówi Pan o dużych kwotach do dopłaty po rozliczeniu rocznym. Dziękuję bardzo za naświetlenie tematu.

     • Podatek tak, czy siak musi Pan od umowy zapłacić. Jeśli płaci Pan zaliczki w ciągu roku, obciążenie dla kieszeni jest regularne, ale stosunkowo niewielkie. Jeśli zdecyduje się Pan zapłacić podatek raz, wraz ze złożeniem zeznania rocznego, to oczywiście będzie to jednorazowa kwota, więc większa. Zatem zależnie od potrzeb. Ja jestem zwolennikiem wpłacania w ciągu roku, bo nie ma wtedy żadnego ryzyka negatywnych konsekwencji ze strony US, a i swoje zobowiązania reguluje się na bieżąco, zamiast potem jedną większą kwotą.

 • Renata

  Witam,
  ja natomiast współpracuję z jednym z polskich czasopism również na umowach o dzieło, ale nie mieszkam i nie rozliczam się w Polsce od 14 lat. Czy moje wynagrodzenie w wysokości 250 zł brutto miesięcznie również podlega opodatkowaniu?
  pozdrawiam
  Renata

 • komi3d

  Witam serdecznie
  Bardzo podoba mi sie Pański blog. Dowiedziałem sie bardzo dużo, a właśnie planuje rozpocząć współpracę z zagranicznym kontrahentem. Bardzo dziękuję że chce się Pan dzielić swoją wiedzą i w ten sposób pomagać osobom które chcą zarabiać i być w porządku wobec urzędu skarbowego.
  Pozdrawiam
  komi3d

  • Dziękuję za słowa uznania. Staram się, by podawana tutaj wiedza była rzeczywiście przydatna. Cieszę się, że udaje mi się realizować moją misję.

 • Anka

  Witam serdecznie, jestem zatrudniona na umowę zlecenie u czeskiego zleceniodawcy, pracę wykonuję w Polsce. Mój zleceniodawca wypłaca mi wynagrodzenie w kwocie brutto, a wota jest na tyle mała (1080 euro rocznie), że w Czechach nie powstaje obowiązek podatkowy. Czy moje wynagrodzenie również podlega opodatkowaniu w Polsce i powinnam co miesiąc wpłacać do US zaliczkę na podatek w kwocie 11zł? Czy jeśli nie dokonywałam comiesięcznych wpłat zaliczki na podatek mogę złożyć tylko zeznanie roczne?Jaki nr druku powinnam wybrać? Czy podstawą do rozliczenia mogą być jedynie otrzymane od zleceniodawcy przelewy?

  • Pani Anno, pytania kwalifikują się do indywidualnej porady – w razie zainteresowania proszę o kontakt e-mail. 🙂

 • AR

  Witam serdecznie. Bardzo ciekawy artykuł, rozjaśnił mi kwestie opodatkowania. Mam tylko jedno pytanie, co jeśli nie zdążyliśmy z zaliczkami na czas? Czy można je zapłacić po terminie? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

  • Można zapłacić po terminie albo ująć w zeznaniu rocznym. Jeśli urząd się uprze, będzie mógł domagać się zaległości.

 • Milena

  Bardzo fajny artykuł, wiele mi wyjaśnił. Jedno pytanie, zaczynam współpracę z agencją z zagranicy, dotyczy to tłumaczeń tekstów. czy tłumaczenia automatycznie zaliczane są do kategorii usługi z przeniesieniem praw majątkowych?czy to musi wynikać z umowy?będę wdzięczna za odpowiedź.

  • Przeniesienie autorskich praw majątkowych zawsze wymaga umowy w formie pisemnej.

 • Łukasz

  Witam, kilka dni temu otrzymałem przelew od zagranicznego klienta, nie podpisywałem z nim żadnej umowy a nie chcę mieć kłopotów w przyszłości. Czy taka umowa powinna była być podpisana wcześniej, czy mogę to zrobić teraz? A może wystarczy wypełnić jakiś druczek i zrobić przelew? Proszę wybaczyć te durnowate pytania, ale jest w tym bardziej niż zielony…

  • Umowa nie jest obowiązkowa. Wystarczy zrobić przelew na podatek i pamiętać o wykazaniu przychodu oraz zapłaconego podatku w zeznaniu rocznym.

   • Sauron

    a w jaki sposób wykazać dochody US, kiedy nie ma się umowy żadnej z zagranicznym zleceniodawcą?

    • Na podstawie przelewów wynagrodzenia i wyciągów bankowych.

 • Przemek

  Witam serdecznie!

  Świetny artykuł! Lecz mam pytanie, jeżeli dostałem wynagrodzenie w grudniu to mogę zapłacić normalnie zaliczkę przelewem jak za resztę miesięcy, czy muszę to zrobić dopiero przy rozliczeniu rocznym?

  Pozdrawiam

  • Witaj Przemku, dzięki za ciepłe słowa! Zaliczka za grudzień normalnie do 20-go stycznia, chyba że do tego czasu złożysz już zeznanie roczne.

   • cienislaw

    “Za wy­ko­nanie pro­jektu strony in­ter­ne­towej grafik otrzymał
    wy­na­gro­dzenie w dniu 15-go marca. Do 20-go maja ma obo­wiązek
    wpła­cenia za­liczki. Gdyby wy­na­gro­dzenie otrzymał 15-go grudnia,
    za­liczkę miałby obo­wiązek za­płacić z dniem zło­żenia rocz­nego
    ze­znania po­dat­ko­wego, np. 20-go kwietnia.”
    To z dniem złożenia rocznego zeznania podatkowego czy jednak 20 stycznia?

    • Przepraszam, z rozpędu podałem w odpowiedzi w komentarzu zasadę ogólną. Przy dochodach zagranicznych jest zmieniona i podatek za grudzień płacony jest z dniem złożenia zeznania. Aczkolwiek za wcześniejszą wpłatę Urząd głowy nie urwie. 😉

     Art. 44. 1. Podatnicy osiągający dochody:

     1) z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14,

     2) z najmu lub dzierżawy

     – są obowiązani bez wezwania
     wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według
     zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

     1a. Podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:

     1) ze stosunku pracy z zagranicy,

     2) z emerytur i rent z zagranicy,

     3) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1

     – są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.

     1b. Podatnicy, o których mowa w
     art. 3 ust. 2a, uzyskujący przychody określone w art. 29 bez
     pośrednictwa płatników, są obowiązani bez wezwania wpłacać zryczałtowany
     podatek dochodowy na zasadach, o których mowa w art. 29, za miesiące, w
     których uzyskali ten przychód, w terminie do dnia 20 następnego
     miesiąca za miesiąc poprzedni. Podatek za grudzień jest płatny w
     terminie złożenia zeznania.

     • cienislaw

      A co w przypadku gdy w zeznaniu rocznym wychodzi zwrot? Czy nadal trzeba zapłacić zaliczkę i czekać na jej zwrot wraz z resztą nadpłaty?

     • Nie, nie płacimy już zaliczki.

     • cienislaw

      Jak w takim razie ująć tą zaliczkę w PIT-36? wg http://tinyurl.com/oksq2km zaliczkę należy wykazać i zapłacić do 30 kwietnia. e-Deklaracje stają okoniem przy próbie wpisania w K.196 faktycznej kwoty wpłaconych zaliczek (niższej niż należnych) i nie wiem czy to nadgorliwość programu, czy faktycznie tak ma być.

     • Zaliczki nie trzeba płacić. Nie jest uwzględniona w zeznaniu, więc nadpłata zostaje o nią już pomniejszona.

     • cienislaw

      Czyli w części D w działalności wykonywanej osobiście zaliczkę wpisuję 0. A co z częścią N.3 – tam jest miejsce na zaliczki należne, więc chyba należy grudniową tam uwzględnić.

     • W części N również uwzględniamy tylko zaliczki zapłacone.

 • anna1990

  A w programie pit 2014 dodaje pit-11 w załączniku skoro takowego nie otrzymałam? Ale sama sobie obliczyłam czy nie

 • ivo1969

  Nigdzie na blogu nie znalazłem informacji na temat – jak traktować dochód za prace graficzne które są za darmo do pobrania ze strony deviantart , ale pobierający może – /ale nie musi/ zrobić donacje – przelać dowolna sumę pieniędzy , czasem jest to 0,01 centa , czasem 10 dolarów , zdarza się czasami hojniejszy sponsor – czy można to traktować jak darowiznę ?

 • Jeny! Świetna pomoc, której akurat potrzebowałam!! 🙂
  Aż wysłałam sms na BR w podziękowaniu 🙂
  I dziękuję tu!!!!

 • Bogdan

  Hej świetny artykuł, jednak co do mojej sytuacji pozostawia kilka wątpliwości. Od stycznia 2014 zarabiam jako grafik freelancer. Większość moich dochodów pochodzi z zagranicznych stron z konkursami typu DesignCrowd lub 99Designs. Czy jeżeli regulamin stron z konkursami mówi o tym że prawa autorskie do projektu, który wygrał konkurs przechodzą na zleceniodawcę konkursu, mogę odliczyć 50% koszt uzyskania przychodu? Na 99Designs do każdeo wygranego konkursu powstaje osobne “pismo” przy którym trzeba złożyć e-podpis… Zaś na DesignCrowd klauzula o przeniesieniu praw autorskich na zleceniodawcę konkursu jest po prostu w regulaminie.

  Pozdrawiam

  Bogdan

  • Tak, jeśli dysponujesz potwierdzeniem przeniesienia praw autorskich / udzielenia licencji w jakiejkolwiek formie, masz prawo do 50% KUP.

   • Bogdan

    Znalazłem interpretację z podobnej sytuacji odnośnie konkursów, w tej interpretacji uznali (chociaż ja do końca nie rozumiem dlaczego), że nie można zastosować 50% kosztów uzyskania przychodów, tylko 20%…

    http://interpretacje-podatkowe.org/koszty-uzyskania-przychodow/iptpb1-415-207-14-4-ag

    No nic, pozostaje mi chyba tylko czekać aż odpiszą mi z Krajowej Informacji Podatkowej. Straszne to prawo podatkowe mamy…

    Ps. Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

    • Przyznam szczerze, że ja też nie rozumiem, dlaczego w tej sytuacji odmówiono kosztów 50%. Argumentacja opiera się na różnych źródłach przychodu, ale idąc tą drogą, to również przy umowie o dzieło należałoby odmówić 50% kosztów. Pragnę zaznaczyć jednak, że informacje uzyskane z Krajowej Informacji Podatkowej nie są wiążące. Jedyną możliwością uzyskania wiążącej informacji na tle konkretnego stanu faktycznego jest wystąpienie o indywidualną interpretację.

     • Bogdan

      Dziękuję za odpowiedź. Tak wiem, co do indywidualnej interpretacji. Złożyłem wniosek o indywidualną interpretację na samym początku grudnia i cały czas czekam na odpowiedź. Niby mają czas do marca.

     • Mój klient otrzymał w ostatnim dniu terminu, zatem proszę uzbroić się w cierpliwość. 🙂

 • Andrzej

  Świetny post. Czytelny, zrozumiały! Zastanawiam się jak powinna wyglądać faktura wystawiana zagranicznemu kontrahentowi (osoba fizyczna, EU). Ja również jestem osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gosp. Jakie obowiązkowe informacje należy zawrzeć na fakturze? Dzięki.

  • Witaj Andrzej, dzięki za ciepłe słowa! Data. Dane pozwalające zidentyfikować obie strony: imię, nazwisko oraz adres. Kwota wynagrodzenia. No i nazwanie tego, za co jest wynagrodzenie. W zasadzie tyle.

 • Jacek

  Takiego artykułu właśnie potrzebowałem, prosto i przystępnie, dziękuję bardzo. Mam/miałem umowę o konsultację z partnerem zagranicznym UK, a że jet to moja pierwsza taka umowa to poszukuję informacji na temat rozliczenia się z US. Mam dodatkowe pytanie, zakładam, że później składając rozliczenie roczne powinienem złożyć PIT 37, a nie PIT 36 (rozliczam się wspólnie z małżonką)

 • Karina

  Bardzo przydatny artykuł! Napisany jasnym i zrozumiałym językiem. Dziękuję!

 • kass

  A jak wygląda sytuacja w odwrotnym przypadku? – firma z Pl zawiera umowę z obcokrajowcem na usługę tłumaczenia podczas targów… czy taką umowę można zawrzeć?czy firma wypłaca zleceniobiorcy kwotę brutto?

 • Ludmiła Machoń

  Witam, jednak w przypadku zawarcia odpowiednika umowy o dzieło z zagranicznym kontrahentem na kwotę, która nie przekroczy 200 zł brutto, nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu 20% tylko trzeba zapłacić zryczałtowany podatek 18%. Nawet jeśli zawrze się w miesiącu kilka osobnych umów o dzieło z tym kontrahentem poniżej 200 zł brutto, to one się nie sumują, prawda? Tak jest w przypadku umów o dzieło z polskimi kontrahentami, w przypadku umów z zagranicznymi kontrahentami jedyna różnica polega na tym, że zleceniobiorca sam jest zobowiązany do odprowadzania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy (PIT 53). Panie Wojciechu, czy dobrze to rozumiem?

 • karol

  w jednym z artykułów piszę Pan ze freelancer w pewnych wypadkach jest zwolniony z VATu. Tutaj pojawia się stwierdzenie że podatek dochodowy zapłacić trzeba zawsze… jak to jest? mam już mętlik w głowie. A co w wypadku gdy wypłacony zostałem jedynie w kwocie netto? kontrahent jest z Austrii

  • VAT a podatek dochodowy to dwie różne rzeczy. Z podatku dochodowego nic nie jest w stanie Pana zwolnić. Nawet otrzymując wynagrodzenie netto, będąc polskim rezydentem podatkowym, jest Pan obowiązany zapłacić podatek w Polsce. Jeśli podatek został odprowadzony również w Austrii, ma Pan możliwość uniknięcia podwójnego opodatkowania zgodnie z postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Austrią, tj. wypełniając odpowiednio zeznanie roczne.

   • Marcin

    Czyli jesli firma w USA dla ktorej robilem zlecenia zdalnie odciagala podatki i wyplacila netto to ja musze w PL wykazac cala kwote brutto na PIT ZG i zastosowac umowe o unikaniu podwojnego odliczajac zaplacony podatek w USA dzieki czemu dostane kwote podatku do zaplaty w PL?

    • Dokładnie tak. Tutaj więcej w temacie samego zeznania rocznego: http://prakreacja.pl/zeznanie-roczne-freelancera-dochody-zagraniczne/.

     • Marcin

      Hmm, a czy nie jest tak ze skoro jestem rezydentem podatkowym w PL bo tu mieszkam to w PL powinienem placic podatki a w USA podatku nie powinni w ogole odciagac co oznacza ze nie mam prawa go odliczyc na polskim zezaniu podatkowym? mam sobie go odzyskac bezposrednio z usa?

     • Nie spotkałem się dotąd z takim stanowiskiem.

     • Pawel

      Wydawalo by sie zgodnie z umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania z USA z 1974 art 15 jezeli pan Marcin wykonuje “professional services” z Polski i nie przebywal na terytorium dluzej niz pol roku to USA nie musi pobierac podatku gdyz bedzie opodatkowany w PL. Ale o nie podbieranie podatku w USA nalezy wnioskowac przez amerykanskiego platnika na formularzu W8BEN

     • Jeśli USA nie musi, ale może, to sprawa jest jasna. Gdy USA pobierze, podatek można “odliczyć” stosując metodę unikania podwójnego opodatkowania w polskim PIT. Wątpliwość dotyczy sytuacji, gdy USA nie ma prawa pobrać podatku u siebie (bo z umowy wynika, że podatek płatny jest tylko w Polsce) – czy w takiej sytuacji mimo wszystko pobrany podatek w USA można “odliczyć” w polskim zeznaniu?

 • dchertousov

  A jak wygląda sytuacja kiedy umowę o dzieło jest zawarta przez obcokrajowca w kraju jego obywatelstwa, ale środki wpływają na jego konto w Polsce? Jak wygląda sytuacja z podatkami w tym przypadku?

  • Co do zasady, miejsce zlokalizowania środków nie ma znaczenia. Opodatkowuje się przychód, który powstaje niezależnie od tego, na jakie konto on wpływa.

   • dchertousov

    Wiadomo, że się opodatkowuje 🙂 Pytanie polega na tym w jakim kraju się opdatkowuje – w Polsce, czy w kraju obywatelstwa?

    • Jeśli umowa wykonywana była na terenie Polski, to w Polsce. Jeśli nie – w państwie obywatelstwa.

 • Agata

  Szanowny Panie ,

  Pański artykul jest bardzo przejzysty brakuje mi tylko jedna informacja czy mój Pracodawca z UK na koniec okresu rozliczeniowego wystawia mi jakiś roczny PIT taki jak to robią pracodawcy polscy PIT 11 z góry dziękuję za informacje

  • Pani Agato, na pewno zagraniczny pracodawca nie wystawi Pani PIT-11. Ale jeśli odprowadza podatki za Panią w UK, to być może tamtejsze prawo przewiduje również obowiązek wydania podatnikowi jakiejś rocznej informacji podsumowującej – tego już nie wiem.

   • Agata

    Nie Panie Wojciechu podatek place ja tu w Polsce czyli jedynym ewentualnym potwierdzeniem dla naszego US jest wyciąg z konta Czy dobrze rozumiem ?

    • Piotr

     Według informacji jakie uzyskałem w US – po prostu trzeba wpisać w PIT-37 i wysłać składki. Wyciągi US będzie potrzebował jeżeli będzie mieć podejrzenie, że jest obchodzony obowiązek podatkowy.

 • Magda

  Panie Wojtku, czy może się Pan zatrudnić w Urzędzie Skarbowym w dziale Informacja dla Klienta, czyli Jak Rozliczyć Podatki i Nie Zwariować? Super post. Dziękuję!

  • Kłaniam się w pas i nóżki całuję, na stanowisko w Urzędzie aplikuję! 🙂

 • Piotr

  1. Panie Wojciechu, ciekawa jest sytuacja w której strona Polska, osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, musi wystawić rachunek na rzecz zamawiającego z Anglii. I tutaj powstaje pytanie jakie dane wpisać, bo przecież dla US rachunek od umowy o dzieło musi zawierać wyszczególnione koszty uzyskania przychodu, podstawę opodatkowania, naliczony podatek, podatek dla US, informację do zapłaty netto (liczbowo i słownie). Problem w tym, że strona angielska płaci brutto…

  2. Rozumiem, że konieczność zliczania podatku dla US ma miejsce tylko i wyłącznie od umów zagranicznych, od których druga strona (zamawiający) nie odprowadził wszystkich podatków?

  Świetny wpis, nawet dla pół-profesjonalisty 🙂

  • Panie Piotrze, rachunek dla Urzędu Skarbowego nie jest jedynym dokumentem, który stanowi potwierdzenie otrzymania dochodu. W razie kontroli, może Pan okazać równie dobrze wyciągi z banku potwierdzające otrzymanie przelewu. Także proszę się nie stresować. Rachunek funkcjonuje bardziej z przyzwyczajenia niż z rzeczywistej konieczności.

   • Piotr

    W tym stanie jest ciekawiej. Rachunek jest potrzebny stronie angielskiej, bo oni prowadzą działalność i muszą – jak wynika z korespondencji – mieć rachunek wystawiony przez wykonawcę. Przy czym u nich wystarczy nazwa stron, numer rachunku, data, kwota i podpisy. Pytanie więc brzmi czy należy do tego dopisać rzeczy które US chce zobaczyć, czy też iść w formie promowanej przez stronę angielską 🙂

    • Zdecydowanie wystarczy tylko to, co chce strona angielska. 🙂

 • Luca Bernardi

  Panie Wojciechu, ślicznie proszę o pomoc:
  Pracuję na umowę o dzieło (z przekazaniem praw) jako informatyk dla firmy z USA, umowa spisana w Polsce. Cały problem polega na tym, że jeszcze nie ukończyłem 18 roku życia. Jak rozliczyć podatek w takiej sytuacji? W jaki sposób ma on się do kwoty wolnej od podatku (czy pod koniec roku US zwraca nadpłatę od odjęciu 556,02zł)?

  Dziękuję bardzo za pomoc,
  Luca Bernardi

 • Michał

  Tak się zastanawiam panie Wojtku. Serwisy skupiające zleceniodawców i zleceniobiorców organizują obecnie zlecenie na daną prace w formie konkursu. Jeśli nagroda za wygraną przekracza 760 zł, firma działa na terenie np. USA i jest to konkurs z dziedziny sztuki w której osoba która wygrała konkurs zrzeka się swoich praw autorskich na rzecz zleceniodawcy to w jakiej wysokości podatek się płaci.

  – Czy są jakieś różnice w wysokości podatku za wygranie takiego konkursu (z nagrodą powyżej 760zł) gdy firma zarejestrowana jest w jednym z krajów UE ?
  – Trzeba płacić zaliczki do 20-tego miesiąca następującego po miesiącu wygrania nagrody, czy może załatwi się to dochodem z innych źródeł ?
  – W obydwu przypadkach obowiązuje 50% koszt uzyskania przychodu?

  Słowem jakie są różnice w odprowadzeniu podatku w przypadku konkursu “graficznego” a opisywanej przez pana umowy o dzieło. Czy to może temat obszerny i zasługuje na osobny artykuł ?

  Pozdrawiam

  • Panie Michale, od konkursów w obrębie UE, podatek zryczałtowany 10%. W przypadku konkursu poza UE, jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście, do którego można zastosować 50% KUP.

 • Remek Gorbacz

  Panie Wojtku, czy mogę prosić o pomoc?
  Czy jeśli wykonam jakieś dzieło (umowa ustna) dla osoby z zagranicy (która ma działalność) i otrzymam pieniądze, to wystarczy, że zapłacę należny podatek według tego jak pan to pokazał za każdym razem gdy otrzymam od tej osoby pieniądze i wszystko będzie w porządku? Potem oczywiście zsumuje przy rocznym rozliczeniu.
  Czy na to ma jakieś znaczenie fakt, że oprócz tego jestem osobą fizyczną, zatrudnioną na stałe i takie umowy traktuję jak dodatkowy zarobek prywatny? Czy w takim przypadku muszę to liczyć jakoś inaczej? Dodam, że miałbym takich zleceń kilka w ciągu roku na nie małe sumy. Jak na to spoglądał by US?

  Ogólnie rozliczam się z żoną na podstawie PIT-37. Czy wystarczy abym w tym picie po prostu zsumował te kwoty w rubryce o umowach o dzieło?

  • Panie Remku, zaliczki płaci Pan w ciągu roku. Ostateczne rozliczenie w zeznaniu rocznym, ale nie PIT-37, lecz PIT-36: http://prakreacja.pl/zeznanie-roczne-freelancera-dochody-zagraniczne/. Traktuje Pan uzyskane dochody jako dochody z działalności wykonywanej osobiście.

   • Remek Gorbacz

    Panie Wojtku dziękuję bardzo za tak szybką i rzetelną odpowiedź.
    Czy dobrze rozumiem, że w takim wypadku już nie będę składał PITu-37 tylko PIT-36 z załącznikiem Z/G? Czy program e-deklaracje poprawnie zsumuje wszystko kwoty? bo zauważyłem pana wpis, że może to zrobić źle. Czy kwoty za umowy o dzieło muszę wpisać i w PIT-36 i PIT Z/G? Czy tylko w jednym?

 • Marcin G.

  Dzień dobry Panu,

  świetny artykuł dotykający kwestii, z którymi ma od czynienia całkiem sporo osób.

  Jeśli Pan pozwoli, chciałbym zadać pytanie pośrednio związane z tą tematyką. Jak się ma kwestia VAT do rachunków wystawianych do UoD (niezależnie w jakiej formie) podmiotom zagranicznym będącym płatnikami VAT?

  Pytam, ponieważ jako freelancer nie prowadzę DG i nie mam numeru VAT. Z tego co słyszałem, dla wielu zagranicznych firm (w UE) brak numeru VAT na rachunku nie jest problemem, ale są i takie, które nie podejmą współpracy z taką osobą. Skąd tak rozbieżne reakcje tych firm?

  I czy rachunek pozbawiony numeru VAT (innymi słowy: wystawiony np. przez wolnego strzelca bez takiego numeru) wystawiony firmie w UE może być w jakimś sensie nielegalny?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Z pozdrowieniami,
  Marcin G.

  • Panie Marcinie, tu nie chodzi o nielegalność. Firmy preferują transakcje z podatnikami VAT, bo w ten sposób mogą pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony, wynikający z faktury, którą dostarcza firmie wykonawca.

 • Joanna

  Dzień dobry,
  wykonuję zlecenia dla firmy zagranicznej, konkretnie z Irlandii, jest to redagowanie tekstów. Odprowadzam podatek do US, stosując 50% kosztów uzyskania przychodu. Nie wiem jednak ująć to w PIT-36,gdzie wpisać kwotę odprowadzonego do US podatku? Będę bardzo wdzięczna za pomoc,bo całkowicie się zagubiłam.

  • Pani Joanno, będzie to działalność wykonywana osobiście albo przychody z praw majątkowych. Obie kwalifikacje będą poprawne, jeśli przenosi Pani prawa autorskie majątkowe na zamawiającego / udziela mu licencji.

   • Joanna

    Bardzo dziękuję, panie Wojciechu. Czyli w PIT-36 będzie to pozycja 64 lub 74, a dodatkowo muszę dołączyć PIT ZG?

    • Tak, pozycja 64 lub 74. W przypadku dochodu zagranicznego, Z/G również.

 • Jolanta

  Dzień dobry!
  Pracuję na umowę o dzieło (z przekazaniem praw autorskich) dla niemieckiej firmy, nie prowadzę działalności gospodarczej..Wystawiłam dla nich rachunek (w euro, brutto), ale Ci żądają ode mnie nr EU, inaczej nie dostanę wypłaty. Co powinnam zrobić w takim przypadku? Będę wdzięczna za odpowiedź, to bardzo dla mnie ważne.

  • Pani Jolanto, nie bardzo widzę powód, dla którego firma odmawia Pani wypłaty bez posiadania nr VAT UE. Wymóg taki byłby zasadny, gdyby to firma sprzedawała coś na rzecz Pani i chciała uniknąć rejestracji na cele procedury MOSS. Ale w sytuacji, gdy to Pani jest zleceniobiorcą, firma nie powinna uzależniać wypłaty od posiadania nr VAT UE.

   • Jolanta

    Rozumiem, a czy mógłby mi Pan podać jakąś podstawę prawną (polską, niemiecką, unijną), którą mogłabym przedstawić niemieckiej firmie, jako dowód?

    • Pani Jolanto, nie ma żadnej podstawy prawnej. Poza ogólną zasadą, że umów należy dotrzymywać, a wykonaniem umowy po stronie niemieckiej jest w tym przypadku wypłata wynagrodzenia.

     • Jolanta

      Brak podstawy prawnej, w tym przypadku wypada na moją niekorzyść: firma niemiecka odmawia mi wypłaty wynagrodzenia, dopóki przedstawię dowodu.Zarzekają się, że SYSTEM im na to (przelanie pieniędzy) nie pozwala. Nie wiem, co teraz robić..
      Nie mniej jednak dziękuję bardzo za informację.

     • To może nie chodzi im o numer VAT UE, lecz o numer IBAN lub kod SWIFT Pani Banku?

     • Jolanta

      Oba numery podałam, tak samo jak NIP i PESEL. Firma domaga się numeru VAT UE..

     • Więc proszę im uparcie tłumaczyć, że nie jest Pani podatnikiem VAT, nie prowadzi działalności gospodarczej i od początku wiedzieli o tym, wchodząc z Panią w relację.

     • Jolanta

      Tłumaczenie im nic nie daje, jak grochem o ścianę: chcą dowody. ..Zdecydowałam się powołać na Umowę między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (…) oraz ustawy: o VAT i o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nic więcej, mi do głowy nie przychodzi.

      Dziękuję Panu za uwagę i zaangażowanie, bardzo mi pomaga.

     • Pierwszy raz spotykam się z taką kuriozalną sytuacją – mam nadzieję, że uda się Pani uzyskać zapłatę.

 • Anna

  Panie Wojciechu,
  czy mógłby Pan podpowiedzieć co w sytuacji gdy przegapimy zapłatę zaliczki na podatek dochodowy w ciągu roku i chcemy zapłacić ją dopiero w czasie składania zeznania? Czy trzeba doliczyć odsetki? Jeśli tak, jak to zrobić?

  Pozdrawiam i dziękuję za cenny wpis!

  • Na pewno nie uwzględnia się “zwiększonych” o odsetki zaliczek w zeznaniu. Odsetki można wyliczyć i wpłacić dodatkowo.

   • Anna

    Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź!

 • Marcin

  Szanowny Panie Wojciechu,

  dziękuję za cenny artykuł, który jednak nie w pełni rozwiewa moje wątpliwości… mianowicie w tym roku zdarzył mi się nietypowy PIT – wykonywałem dla brytyjskiej firmy dzieło w postaci zebrania i opracowania części bazy danych. W umowie są zawarte punkty:
  4. (…) you waive any so called moral rights that you might have
  5. You hereby assign to (nazwa firmy) (with full title guarantee) upon creation, all copyright and database right in the Data including the exclusive right to do and to authorise others to do any and all acts in relation to the Data throughout the World (…)

  Z tego wnioskuję, że zachodzi przekazanie praw majątkowych, a co za tym idzie – możliwość korzystania z 50% kosztów uzysku.

  Opłata wpłynęła w dwóch ratach po 50% – 6 czerwca i 9 grudnia. Ze swej niewiedzy zaliczek nie płaciłem wcześniej.

  Mój tok rozumowania i wypełniania PIT36+PIT/ZG:
  1)Wyliczam kwotę przychodu w złotówkach według kursu średniego NBP odpowiednio z 5 czerwca i 8 grudnia
  2) Połowę przychodu traktuję jako koszty uzyskania dochodu.
  3) Zaliczki zamierzam iść wpłacić jeszcze przed złożeniem zeznania. Planowana kwota – 18% od połowy przychodu.

  Przy wypełnianiu formularzy:
  – w PIT/ZG wpisuję całość otrzymanej kwoty z pkt. 1 w pole 14 (i automatycznie 26). Podatek za granicą nie był płacony.

  – w PIT36 zamieszczam: oprócz zwykłych dochodów zgodnych z PIT11, całość przychodów z Anglii w pkt. 74 (czy przy 50% również? co w takim razie z polem 79 i 80?), połowę sumy, jako koszt uzyskania, w pole 75. Wyliczoną wcześniej zaliczkę wpisuję w pole 78.

  – cała kwota przychodu z Anglii pojawia mi się wtedy w polu 174.
  – Żeby kwoty się zgadzały, wpisuję też łączną kwotę zaliczek pobranych przez pracodawcę i tych wpłaconych przeze mnie do punktu 196.

  Czy postępuję prawidłowo? Program e-Deklaracje stwierdza, że coś jest źle wypełnione…

  Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • Panie Michale, w pierwszej kolejności, to jeśli stosuje Pan 50% KUP, sugerowałbym potraktowanie przychodu jako przychodu z praw autorskich, a nie z działalności wykonywanej osobiście. Wtedy uniknie Pan ewentualnych pytań, dlaczego zaliczki nie były wpłacane w ciągu roku – bo przychód z praw autorskich można rozliczyć jednorazowo w zeznaniu rocznym.

   Jeśli podatek nie był w ogóle za granicą płacony, to załącznik Z/G nie jest konieczny. A to dlatego, że załącznik Z/G został pomyślany na wypadek sytuacji, gdy podatek został odprowadzony również za granicą i podatnik chce zastosować jedną z metod unikania podwójnego opodatkowania. Mimo, że obowiązku dołączania Z/G nie ma, to niektóre urzędy takiego z/g wymagają. Dlatego w mojej firmie wypełniamy wszystkim również Z/G. Tylko, że nie da się tego zrobić za pomocą programu e-deklaracje, bo on zwraca błąd i nie dopuszcza do wysyłki.

   • Marcin

    Szanowny Panie Wojciechu,

    dziękuję za odpowiedź, rozwiewającą znaczną część moich wątpliwości. Mam taki właśnie plan, by potraktować to jako prawa autorskie ze względu na charakter pracy, wymagającej kompilacji licznych źródeł oraz w jeszcze liczniejszych przypadkach, własnej, siłą rzeczy subiektywnej, interpretacji faktów. Jeśli jest to możliwe w świetle przytoczonych postanowień umowy – tym lepiej.

    Natomiast informację o Z/G zamierzam wykorzystać tak, że zjawię się w urzędzie i jeszcze poproszę urzędnika o pomoc w wypełnieniu według wymagań, jakie u nich obowiązują.

    Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam,
    Marcin

    • Super, zawsze nakłaniam klientów, by kontaktowali się bezpośrednio z własnym urzędem skarbowym, bo co urząd to nieco odmienna praktyka. 🙂

     • Anna

      Panie Wojciechu, w moim przypadku program e-deklaracje nie wyrzucił błędu i zaakceptował załącznik Z/G w sytuacji gdy podatek nie był płacony za granicą. Wpisałam dochód do kolumny c (“Dochód o którym mowa w art 27, ust 9 i 9a”), a w kolumnie d – 0zł (“podatek zapłacony za granicą…”. Teraz zastanawiam się dlaczego program zaakceptował wniosek i czy wszystko jest w porżadku…

     • Pani Anno, nie jestem w stanie zweryfikować poprawności rozliczenia, nie mając do niego dostępu. Także trudno mi coś powiedzieć.

     • Marcin

      Szanowny Panie Wojciechu,
      ostateczny efekt był taki, że pani w okienku na zadane pytania nie odpowiedziała, zabrała PIT, stwierdzając, że jest duża kolejka i nie ma czasu, a gdyby coś było źle, to się ze mną skontaktują. Więc zaliczkę wpłaciłem zaraz po tym, zgodnie z tym, co było zawarte w wydrukowanej wersji PIT. Można powiedzieć, że “z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy i wezwanie” 😉

      Pozdrawiam

 • Michał

  Drogi Panie Wojciechu!

  W zeszłym roku wykonywałem na Łotwie umowę zlecenie, od którego podatek został tam zapłacony. Czy wypełniając PIT ZG jako dochód traktuję przychód brutto pomniejszony o składki zdrowotne/emerytalne itd czy mogę tę kwotę pomniejszyć jeszcze o 20% koszty uzyskania, które obowiązują w Polsce.

  Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • Panie Michale, może Pan ten dochód pomniejszyć o 20% koszty uzyskania przychodu.

 • Agnieszka

  Witam,
  chciałam zapytać czy jest możliwe zawarcie umowy o dzieło z obcokrajowcem (w tym wypadku z USA), który jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, podczas gdy wykonawca dzieła (w Polsce) także nie prowadzi działalności. Byłaby to zatem umowa między dwoma osobami fizycznymi. Wiem, że z firmą zagraniczną jest możliwe zawarcie takiej umowy, ale czy we wspomnianej przeze mnie sytuacji też? I jak to rozliczyć?
  Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • Pani Agnieszko, jest to jak najbardziej możliwe. Rozliczenie w taki sam sposób jak z zagraniczną firmą, bo podatek i tak odprowadza Pani samodzielnie.

 • arvenil

  Jak powinienem wyliczyć zaliczkę? Załóżmy, że jest to dochód z umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich czyli 50% koszt uzyskania przychodu. Jeżeli w danym miesiącu jest to 1000zł to zaliczka wyniesie 1000*18% = 180zł czy 1000*50%*18% = 90zł? Z artykułu wnioskowałbym, że to drugie ponieważ jest roczny limit kosztów uzyskania przychodu po przekroczeniu którego liczenie *50% nie miałoby sensu.

  • Witam. Prawidłowa jest opcja nr 2 (1000 * 50% * 18% = 90 zł). Limit rzeczywiście jest i wynosi 42 764,00 zł.

 • Paweł

  Dzień dobry, czy kwotę umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich (z Austrią) od której odprowadziłem zaliczkę wg. powyższego schematu, w rozliczeniu rocznym wpisuję (sumuję) razem z krajowymi dochodami tego typu z PIT11 (poz. 56 i dalsze?) czy też w innym miejscu? dziękuję!

  • Panie Pawle, odpowiedź już chyba spóźniona, ale nie byłem w stanie wcześniej ze względu na nadmiar pracy… Dochody zagraniczne podlegają sumowaniu z polskimi.

 • Agnieszka

  Panie Wojtku, przede wszystkim to gratuluję bloga! Przeczytałam z zainteresowaniem wiele porad i podoba mi się że w jak w jasny i czytelny dla laika sposób odpowiada Pan na pytania. Wiem że to już po terminie składania rozliczeń rocznych, ale nie znalazłam wcześniej odpowiedzi w przepisach, a Pana bloga znalazłam dzisiaj, więc mając świadomość że czeka mnie korekta deklaracji pytam teraz.
  W 2014 miałam dochody z zagranicy na podstawie ustnych/mailowych umów/ustaleń z tytułu prowadzenia eventów i konkursów (głównie z USA oraz Francji, Niemczech), dodatkowo sama brałam udział w takich konkursach, oraz prowadzę kanał na Youtube na którym zamieszczam filmy związane z tą działalnością i którego prowadzenie również przyniosło dochody w 2014 roku. W 2015 mam założoną dg w tym kierunku, bo nie myślałam że to aż tak pozytywnie się rozwinie, ale dochód za 2014 muszę rozliczyć. I tu moje pytanie, bo rozumiem, że prowadzenie eventów czy kanał na YT mogę potraktować jako działalność osobistą i rozliczyć uzwględniając 20%? A jak opodatkować wygrane w konkursach internetowych dotyczących głównie gry którą się zajmuję (nie jest to poker, tylko strategia MMO), jest to przychód z innych źródeł? A jeśli tak, to czy mogę tam rozliczyć jakiekolwiek koszty? Np. koszty wyjazdu (bilet lotniczy, hotel) na taki konkurs?

  • Pani Agnieszko, dziękuję za ciepłe słowa! 🙂 Jeśli chodzi o prowadzenie eventów i konkursów dla kogoś, to jak najbardziej będzie to działalność wykonywana osobiście z 20-procentowymi kosztami. Jeśli chodzi o kanał YT, to zależy jakiego rodzaju są to wpływy, czy z reklam, czy za coś innego. Jeśli chodzi o udział w konkursach, to gdy organizatorem wypłacającym nagrodę jest podmiot z obszaru Unii Europejskiej, płaci się od wygranej zryczałtowany 10-procentowy podatek bez możliwości uwzględnienia jakiś kosztów. W odniesieniu do wygranych z innych państw niż w obrębie UE, będą to inne źródła przychodów bez możliwości uwzględnienia kosztów.

 • Margot

  Witam wszystkich. Panie Wojtku, od niedawna temat mnie też interesuje. Pracuję zdalnie na umowie zlecenie dla niemieckiej spółki. Przejęłam na siebie obowiązek płatnika składek ZUS oraz podatku. Jeśli chodzi o podatek,czy tutaj też jak
  przy umowie o dzieło nie potrzebne są deklaracje do US,wysyłane co miesiąc? Dziękuję i pozdrawiam.

  • Dzień dobry! Zgadza się – jeśli chodzi o podatek dochodowy, żadne deklaracje nie są potrzebne w ciągu roku również przy umowie zlecenie.

 • Adam

  Witam,

  Panie Wojciechu, świetny tekst, sporo rzeczy mi unaocznił i wyprostował, jednak mam jeszcze kilka pytań, w związku z moją przyszłą pracą.

  Byłbym zatrudniony przez niemiecką firmę, bez oddziału/przedstawicielstwa w Polsce -> praca na terenie Polski – przestawiciel handlowy (upraszczając). Z tego co się dowiedziałem, podatki muszę płacić w Polsce z powodu: a) przebywania tutaj powyżej 183 dni w roku ; b) mam tutaj rodzinę i pracuję, więc jest to tzw. “centrum interesów osobistych i służbowych”.

  Dlatego pracodawca winien mi płacić brutto pensję a ja sam muszę opłacić podatki wszelkiej maści. I tu pojawia się moje zasadnicze pytanie.
  1. Jeżeli pracodawca płaci mi BRUTTO, to znaczy, że nie odprowadza żadnych podatku w Niemczech ?
  1a. I np. nie podlegam żadnym świadczeniom niemieckim -> np. Kindergeld ?
  2. Skąd pracodawca ma wiedzieć ile przelać mi brutto pensji ? Pytanie o tyle zasadne, że pensja jest uzależniona od premii od sprzedaży. Składa się z podstawy + premii. Więc w jaki sposób to się odbywa ?
  3. Nie lepiej założyć firmę jednoosobową polską, jako oddział i wystawiać/rozliczać się nawzajem przez faktury VAT ?

  Pozdrawiam
  Adam

  • Panie Adamie, jeśli otrzymuje Pan kwotę brutto, to niemiecki pracodawca nie odprowadza żadnych podatków, ani składek, a więc nie podlega Pan żadnym niemieckim świadczeniom. Jeśli ma Pan w tym temacie wątpliwości, proszę wyjaśnić to bezpośrednio z pracodawcą. Podobnie, gdy chodzi o naliczanie wysokości pensji. Sposób naliczania wynagrodzenia to kwestia ustaleń między pracodawcą a pracownikiem. Rozliczenie współpracy w ramach działalności jest oczywiście możliwe i łatwiejsze, bo polega na wymianie faktur VAT. Decyzja jednak o założeniu własnej działalności to już kwestia Pana wyboru.

 • Kinga Kozłowska

  Witam,
  moje pytanie dotyczy zmiany przepisów, która podobno ma mieć miejsce 01.07.2015 i dotyczyć umowy o dzieło z niemieckim pracodawcą. Mówię podobno, ponieważ nie znalazłam żadnego potwierdzenia tej informacji. Zmiana miałaby dotyczyć wymogu opłacania z wynagrodzenia przez pracownika dodatkowo czegoś na wzór pakietu socjalnego.
  Czy wie Pan coś na ten temat? Sprawa jest dość trudna i pilna.
  Z góry bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam,
  Kinga

  • Pani Kingo, nie jest mi nic wiadome na temat takiej zmiany przepisów. Gdzie uzyskała Pani taką informację?

 • Barbara

  witam, Ma Pan jakiś przykład jak powinien wyglądać rachunek do umowy o dzieło dla klienta zagranicznego? czy taki rachunek powinien zawierać obliczony podatek i kwoty netto, skoro ja sama ten podatek opłacam? czy klient powinien otrzymać na tym rachunku tylko kwotę brutto i jakąś informację że podatek zostanie opłacony przeze mnie.

 • Natalia

  Panie Wojciechu,
  gratuluję przejrzystego tekstu z przykładami. Pozostaję jednak z jedną wątpliwością – czy nie jest tak, że rozliczając się z umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich nie trzeba na bieżąco wpłacać zaliczek, tylko można wszystko wpłacić przy okazji rocznego zeznania? Takie informacje znalazłam w poniższym artykule:

  http://antyweb.pl/jak-rozliczyc-zagraniczne-przychody-freelancera-cz-1/#
  Fragment: “Dotyczy to [płacenie zaliczek] jednak tylko umowy zlecenia i umowy o dzieło bez przenoszenia
  praw autorskich. Jeśli freelancer podpisze umowę o dzieło
  z przeniesieniem praw autorskich i otrzyma wynagrodzenie, nie musi
  wpłacać zaliczki – wykaże zarobki dopiero w zeznaniu rocznym i wtedy
  zapłaci podatek.”
  tabelka: http://antyweb.pl/wp-content/uploads/2013/05/tabelka1.png

  Moje drugie pytanie – czy do ewentualnego udowodnienia przenoszenia praw autorskich na zamawiającego wystarczy mail od zamawiającego?

  Będę wdzięczna za odpowiedź,
  Natalia

  • Dzień dobry Pani Natalio! Jeśli zakwalifikujemy dochód jako przychód z praw autorskich, wystarczy jednorazowe rozliczenie w zeznaniu rocznym. Natomiast przy większych kwotach wynagrodzenia to się nie sprawdza, bo potem jednorazowo trzeba zapłacić duży podatek do Urzędu. Dla wykazania przeniesienia autorskich praw majątkowych konieczna jest umowa na piśmie.

   • Natalia

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Nie mam jasności czy terminy “przychód z praw autorskich” i “umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich” dotyczą tego samego i są stosowane zamiennie, czy chodzi o różne formy zawierania umów/rozliczania się.

    Jeśli oznacza to to samo, to czy będąc osobą fizyczną bez działalności gosp. rozlicza się ją w PIT 36 z załącznikiem ZG?

    A jeśli nie są to te same formy to:
    a) czy tłumaczenie kwalifikuje się jako przychód z praw autorskich;
    b) czy osoba fizyczna bez działalności gospodarczej może korzystać z takiej formy rozliczenia;
    c) na jakim druku rozlicza się przychód z praw autorskich;
    d) czy dla umowy o dzieło wciąż można zastosować 50% KUP (dzieło dotyczy tłumaczenia) czy 50%KUP dotyczy tylko przychodu z praw autorskich?

    Przyjmując, że wykonawca rozlicza się jak z umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich:
    -jeśli zleceniodawca nie uprzedzając w trakcie przelał część wynagrodzenia za dzieło, a resztę po wykonaniu całości, to czy zaliczkę można zapłacić od całkowitej kwoty i za obowiązujący termin wpłaty zaliczki uznać datę ostatniej wpłaty? Jeśli tak, to zgodnie z jakim kursem przeliczyć walutę – właściwym dla ostatniej płatności czy przeliczyć osobno dla obu wpłat.

    Oczywiście wszystko dotyczy współpracy z przedsiębiorcą zagranicznym.

    Bardzo dziękuję,
    Natalia

    • Pani Natalio, umowa z przeniesieniem praw autorskich może zostać zakwalifikowana zarówno jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, jak i przychód z praw majątkowych (praw autorskich). Osoba bez działalności jak najbardziej może skorzystać z 50% KUP. Rozliczenie następuje w zeznaniu rocznym PIT-36. W razie dalszych wątpliwości, proszę o kontakt mailowy – możemy odbyć indywidualną, odpłatną konsultację, by wszystko było w 100% jasne.

     • Panie Wojciechu, a jak wygląda sytuacja w momencie przekroczenia limitu 50% kosztów w danym roku, czy wtedy nadal nie ma obowiązku wpłacania zaliczek co miesiąc? Biorąc oczywiście dalej pod uwagę umowę z przekazaniem praw autorskich, ale bez 50% kosztów.
      Pozdrawiam

     • Panie Robercie, jeśli w zeznaniu rocznym wykazuje Pan dochód jako dochód z praw autorskich, to nie ma obowiązku zaliczek nawet po przekroczeniu limitu. Jednak przy takich zarobkach, praktyczniej będzie zaliczki wpłacać, bo potem wyjdzie jednorazowo duży podatek do zapłacenia.

 • Danuta

  Witam,

  Otrzymalam propozycje pracy przez Internet, nauczanie j. angielskiego za pomoca profesjonalnej platformy jezykowej. Firma ma siedzibe w Hiszpanii i wedlug ich prawa jestem zoobowiazana do placenia podatkow w 1. Hiszpanii, 24% od dochodow brutto lub 2. w kraju zamieszkania, Polsce, po przedstawieniu odpowiednich dokumentow CFR, certificate of fiscal residence. W PL jestem zameldowana na stale, jednak nigdy tam nie pracowalam/ nie rozliczalam sie z podatkow. Ktora opcja jest bardziej odpowiednia/korzystna? Rozliczanie sie w Hiszpanii czy w PL.? Dodam, ze niedlugo wracam do PL i prawdopodobnie bede podejmowac prace na zasadzie zamozatrudnienia/ wlasnej dzialalnosci gospodarczej. Pozdrawiam.

  • Dzień dobry Pani Danuto! Nie ma Pani możliwości wyboru kraju, w którym będzie się Pani rozliczać. Decyduje tutaj stan faktyczny. Jeśli uznamy Panią za polskiego rezydenta podatkowego, nie ma Pani możliwości uniknięcia zapłaty podatku w Polsce. Status rezydenta podatkowego związany jest natomiast z miejscem zamieszkania i z centrum interesów życiowych. W tym kraju, w którym posiada Pani status rezydenta podatkowego, płaci Pani podatek od wszystkich dochodów, niezależnie od kraju ich pochodzenia.

 • Stefan

  Witam

  Jestem muzykiem, grywam występy najczęściej na umowę o dzieło na prawach autorskich, czyli 50% KUP.
  Mam możliwość wystąpienia w Niemczech. Chciałbym się dowiedzieć jaką kwotę mam podać mojemu Zleceniodawcy jako wynagrodzenie dla mnie.
  Dla przykładu – chcę zarobić 400 Euro. Ale to miałaby być kwota netto. Z Pana artykułu wynika, że muszę zapłacić podatek w Polsce, czyli z Niemcem muszę ustalić czy on na mnie przerzuci obowiązek zapłacenia podatku? Czy też Niemiec automatycznie zapłaci ten podatek w Niemczech i będę musiał kombinować aby uniknąć podwójnego opodatkowania? I jeszcze kwestia vatu – jeden znajomy mi powiedział, że do każdej umowy muszę doliczyć 19% vat niemiecki? A jak wysoki jest podatek dochodowy w Niemczech?

  czyli proszę mi podpowiedzieć jaką kwotę powinienem zaproponować Niemcowi abym po odliczeniu wszysztkich podatków i vatów wyszedł na swoje 400 Euro. Czy to finalnie nie przekroczy 650 Euro?

  Stefan

  • Dzień dobry! Występ w Niemczech może być potencjalnie opodatkowany zarówno w Niemczech, jak i w Polsce, a to z tego względu, że dochód osiągnięty będzie na terytorium Niemiec, a jako polski rezydent podatkowy podlega Pan również obowiązkowi podatkowemu od wszystkich dochodów w Polsce. By ustalić jak dokładnie będzie wyglądało opodatkowanie, należy sięgnąć do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Niemcami a Polską. Podatek VAT nie znajduje w tej sprawie zastosowania. Podanie finalnej kwoty brutto uzależnione jest od tego, czy trzeba będzie dochód opodatkować w dwóch państwach, czy tylko w jednym, ale to ustalić można na podstawie postanowień umowy, o której pisałem powyżej. Przedstawiony stan faktyczny kwalifikuje się do indywidualnej konsultacji. Jeśli będzie nią Pan zainteresowany, zapraszam do kontaktu mailowego pod adresem wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

 • Michal

  Witam, czy Spółka niemiecka wypłacajac wynagrodzenie za wykonane zlecenie osobie fizycznej w PL powinna się zarejstrowac w PL jako płatnik itp czy obliczanie podatku, skladek ciazy na Polaku?

  • Dzień dobry! Jeśli chodzi o podatki, to obowiązek ciąży na Polaku. Niemniej jednak, w przypadku umowy zlecenia może pojawić się wątek składek na ubezpieczenia społeczne i tutaj zagraniczna spółka może stać się ich płatnikiem.

 • Tomasz

  Witam Panie Wojciechu,
  otóż szukam w internecie porad na temat:
  prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, zasady ogólne – KPiR, bez Vatu – nawiązałem kontakt z Chińską Firmą która zajmuje się produkcją i sprzedażą oświetlenia LED-owego.
  Dostałem od nich kontrakt na jedną stronę – gdzie jest napisane wynagrodzenie 1000 EUR msc plus 3% prowizji od sprzedaży bez żadnych szczegółów etc.
  Jaka jest moja forma – jestem ich przedstawicielem działającym pod ich szyldem, poszukującym kontrahentów, dystrybutorów etc. – w każdym bądź razie moja firma nie będzie bezpośrednio brała udziału w transakcjach…żadne przelewy nie będą szły na moje konto itd.
  Ja jestem tylko pośrednikiem/handlowcem i przedstawicielem tej firmy na całą Polskę.

  Moje pytanie zatem:
  – jakie punkty PKD muszę mieć wpisane w działalność aby móc wystawiać im co miesiąc rachunek na kwotę mojego wynagrodzenia tj. 1000 EUR ?
  – czy umowa podpisana w języku angielskim jest właściwa abym mógł potem normalnie opłacać podatek i mieć urzędników z głowy ?
  – nie ma w umowie żadnego okresu wypowiedzenia ani nic na ten temat ? Czy w takim razie umowe można zerwać w każdej sytuacji?

  Kompletnie nie orientuję się w tych kwestiach jakkolwiek współpraca z jakimś krajem europejskim jest łatwiejsza tak z Chinami to pierwsza taka sytuacja z jaką się spotykam.

  Będę Panu bardzo wdzięczny za odpowiedź.

  Pozdrawiam
  Tomasz

  • Dzień dobry Panie Tomku! Jeśli szuka Pan indywidualne porady prawnej, to zapraszam do kontaktu mailowego.

 • Monika Brzęczek

  Witam!

  Jak mam odprowadzić podatek dochodowy gdy w moim przypadku: Mam być zatrudniona na umowę o dzieło przez Pracodawcę który jest rezydentem w UK nie prowadzącym działalności gospodarczej?

  Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

  • Dzień dobry! Podatek odprowadza Pani samodzielnie dokładnie w ten sam sposób, jak gdyby po drugiej stronie była zagraniczna firma.

   • Monika Brzęczek

    Super, dziękuję!

 • Roman Krysinski

  Dzień Dobry!
  1) Czy wszystkie informacje w tym artykule odnośnie umowy o dzieło, są w mocy rozpatrując umowę zlecenie? (w sensie można by zamienić wszystkie wystąpienia słowa “o dzieło” na “zlecenie” i wszystko w artykule będzie prawdą)
  2) Rozpatrując kontrakt z zagranicą firmą (w moim przypadku z USA): czy w kontrakcie jasno i wyraźnie musi być napisanie, że jest to umowa zlecenie, czy musi mieć ona znamiona umowy zlecenia? Jeśli tak to jakie to są znamiona? No i czy to w ogóle ważne 😉 ? Mam na myśli, że kontrakt jest tylko formą umowy pomiędzy mną a zleceniodawcą, i żadnemu urzędowi w Polsce nic do tego.

  • Dzień dobry Panie Romanie! Jeśli chodzi o opodatkowanie, to tak – w przypadku umowy o dzieło i zlecenie jest tak samo. Inaczej natomiast wygląda kwestia ubezpieczeń społecznych.

 • Agnieszka

  Agnieszka

 • Kamil

  Panie Wojtku, jak często w ogóle występują sytuacje, że ktoś daje nam umowę bez przeniesienia praw autorskich? Na mój rozum to chyba jakaś rzadkość bo przecież pracodawcy zależy na tym żeby mieć wyłączne prawa do naszej pracy. W tym momencie mam podpisaną umowę na wykonanie grafik z firmą zza granicy. Może pytanie wyda się banalne ale jak określić czy ta umowa jest umową z przeniesieniem praw autorskich? Czy mam po prostu szukać jakiegoś ustępu mówiącego o tym, że “podpisujący kontrakt zrzeka się praw do wykonanych grafik”?

  W swojej umowie znalazłem taki oto punkt:

  8. Intellectual Property.

  It is the express intention of the Parties hereto that all intellectual property rights in and to works and/or derivative works created by Contractor and anyone working on Contractor’s behalf, pursuant to this Agreement and any materials relating to such works and derivative works, shall be owned exclusively by Company. If for any reason it should be found that such works are not Works For Hire, this provision shall act as an express, irrevocable assignment from Contractor to the Company of all rights, title and interest in and to all such works and materials, including, but not limited to, copyright.

  Czy to oznacza, że jest to umowa z przeniesieniem praw autorskich?

  • Dzień dobry Panie Kamilu! Rzeczywiście, podmiotowi zamawiającemu powinno zależeć na nabyciu praw autorskich, ale często zdarza się, że zamawiający nie jest świadomy, że stosowne postanowienia powinien w umowie zawrzeć.

   Jeśli chodzi o Pana umowę, to tak – jest to umowa z przeniesieniem praw autorskich. W zagranicznych umowach trochę ciężej jest znaleźć stosowne postanowienia, bo są pisane właśnie tak ja te, które Pan przedstawił, ale w polskich problemu nie ma, bo najczęściej posługujemy się formułą “wykonawca przenosi autorskie prawa majątkowe”.

   • Kamil

    Dziękuję za odpowiedź! 🙂

 • Radek Kozik

  Witam

  Zwracam się z prośbą o pomoc w następującej kwesti. W styczniu 2016 roku zakładam jednoosobową firmę na zasadach ogólnych i przewiduję podpisanie umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, z innymi firmami na kwotę 10 000, 25 000, 50 000 brutto = łącznie 85 000 brutto. Liczę, że koszty związane z wykonaniem tych dzieł wyniosą 20 000 zł (paliwo, sprzęt, itp).W jaki sposób się rozliczam? Czy płacę zaliczki na podatek dochodowy 18% a w zeznaniu rocznym wpisuję poniesione koszty 20 000 i odzyskuję podatek? Czy może rozliczam to jako umowa o dzieło z prawami autorskimi i korzystam z zapisu o 50% kosztów uzyskania przychodu.

  • Dzień dobry Panie Radku! Jeśli umowa mieści się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to rozlicza ją Pan w ramach tejże działalności, zgodnie z zasadami rozliczania przychodów z działalności. Czyli tutaj wszystko rozbija się o zasady księgowości firmy.

 • Maciej

  Panie Wojciechu,
  Jak wygląda sprawa w portalach zagranicznych typu textbroker.pl ?
  Czy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, 20%, czy może zaliczyć to do rubryki “inne źródła” ?
  Nie spisuje się żadnej umowy. Pisze się artykuły i według regulaminu zrzeka się ich praw autorskich na rzecz zleceniodawcy. Portal pośredniczy w tym wszystkim. Nie ma też żadnej korespondencji mailowej. Wybiera się z listy dostępne zlecenia i pisze i następnie otrzymuje się wynagrodzenie od portalu, który pomniejszył otrzymaną od zleceniodawcy kwotę o wypłaconą dla siebie prowizje.
  Pozdrawiam

  • W tej sytuacji najbezpieczniej będzie potraktować przychód jako przychód z innych źródeł.

 • Magda

  Witam Panie Wojciechu! Moja siostra mieszkająca w USA pracuje w ramach umowy zlecenie dla polskiej firmy. Dostała umowę, w której ma otrzymywać wynagrodzenie brutto w wysokości x. Po miesiącu przepracowanym otrzymała rachunek, w którym to kwota x z umowy jest kwotą netto. Kwota brutto na w/w rachunku jest powiększona od podatek od umów z osobą zagraniczną w wysokości 20 %. Powiedzmy Kwota brutto jest kwotą Y, Matematycznie to ujmując:Y- 20%Y=x. Moje pytanie brzmi, czy siostra powinna składać do Urzędu Skarbowego w Polsce jakąkolwiek deklarację? Czy jest możliwy zwrot tego podatku? Może orientuje się Pan, czy siostra w swoim rozliczeniu w Stanach rozlicza się do opodatkowania z kwoty X czy Y? Kwotę X otrzymała na konto. Z góry dziękuję za odpowiedź. Mam nadzieję, że zbyt mocno nie nagmatwałam

  • Dzień dobry Pani Magdo! Siostra nie musi składać żadnej deklaracji w Polsce. Podatek został za nią odprowadzony przez zleceniodawcę. W Stanach opodatkowaniu podlegać będzie kwota X. Podatek można odzyskać, o ile przewiduje to umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Stanami.

 • Justyna

  Szanowny Panie Wojciechu!

  Jestem świeżo – dyplomowanym architektem ( dyplom uzyskałam w Polsce we wrześniu tego roku ). Od dwóch miesięcy odbywam praktykę zawodową w ramach programu Erasmus+ w biurze projektowym w Atenach. Wynagrodzenie wypłacała mi organizacja Erasmus + w ramach programu dla absolwentów uczelni europejskich – nie jest ono opodatkowane w żaden sposób. Praktyka kończy się z połową grudnia, biuro projektowe zaproponowało mi jej przedłużenie na kilka miesięcy (2-6) – w związku z tym od stycznia to oni wypłacaliby mi wynagrodzenie. Moje miejsce zameldowania znajduje się w Polsce, miejsce tymczasowego zamieszkania w Grecji. Czy w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie umowa o dzieło z przeniesieniem autorskich praw majątkowych ( z opodatkowaniem jedynie w Polsce na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę z Grecją )? Z wyrazami szacunku,
  Justyna

  • Dzień dobry Pani Justyno! Tak, najlepsze będzie rozwiązanie sytuacji takie, jaki Pani wskazała. Oczywiście pod warunkiem, że umowa z Grecją rzeczywiście pozwala na odstąpienie od opodatkowania w Grecji.

 • Agata

  Dzień dobry,
  jako początkująca tłumaczka natknęłam się na Pana bloga poszukując informacji podatkowych (i w tym miejscu od razu chciałam pogratulować – świetne artykuły, które pozwoliły mi wiele zrozumieć). Mam pytanie dotyczące umów z zagranicznymi klientami i kwestii płacenia podatku – gdzieś w przepastnych czeluściach internetu natknęłam się na informację, że jeżeli sama będę odprowadzać podatek (bo jak już wiem zagraniczny zleceniodawca podatku w Polsce odprowadzał nie będzie) to potrzebny mi jest NIP, jednak w Pana artykułach nie natknęłam się na żadne potwierdzenie takiej informacji. Zatem pytam, jak to z tym NIPem jest?

  Serdecznie pozdrawiam,
  Agata

  • Dzień dobry Pani Agato! Numerem NIP posługują się wyłącznie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dla osoby prywatnej wystarczający jest numer PESEL.

 • Sławek

  Witam,

  Rozumiem że jeśli istnieje umowa o dzieło z firmą zagraniczną, która nie wystawi mi na koniec roku PIT11 w której koszt wynosi 20% to odprowadzam zaliczki na podatek systematycznie co miesiąc. Moje pytanie brzmi czy do owych zaliczek składam jakieś deklaracje do US ?
  Drugie pytanie czy na koniec roku wykazuje ten dochód w PIT36/37 czy już nie ?

  • Zaliczki płatne regularnie. Żadnych deklaracji, same przelewy. Rozliczenie końcowe PIT-36.

 • Sławek

  I może jeszcze pytanie kiedy i w jakich przypadkach można stosować koszt w wysokości 50% ? Rozumiem, że wtedy nie płaci się zaliczek co miesiąc tylko wykazuje wszystko na PIT36/37 i dopiero wówczas opłaca się podatek czyli raz w roku?

  I jeszcze jedno pytanko czy umowa o dzieło może być spisana na czas nieokreślony? Jeśli nie to czy istnieją jakieś maksymalne widełki na jaki okres czasu może obowiązywać?

  • 50% KUP – umowa z przeniesieniem autorskich praw majątkowych. Wtedy możliwość zakwalifikowania jako działalność wykonywana osobiście – zaliczki co miesiąc – albo przychód z praw majątkowych – rozliczenie jednorazowe w zeznaniu rocznym. Umowa o dzieło nie jest zawierana na żaden czas, ale w celu wykonana określonego dzieła.

 • Sławek

  Co chwile o czymś zapominam to jeszcze na koniec pozwolę sobie zapytać czy umowa o dzieło może być zawarta jeśli czynność ma się powtarzać co miesiąc czy wówczas powinna być umowa zlecenie? I czy to tak na prawdę ważne skoro w Państwie z którego pochodzi firma nie ma kodeksu cywilnego ani czegoś takiego jak umowa o dzieło, ani umowa zlecenie?

  • To zależy od czynności. Jeśli czynność prowadzi do powstania dzieła, mogę sobie wyobrazić umowę o dzieło. W przeciwnym wypadku – umowa zlecenie. Może mieć to znaczenia na gruncie ubezpieczeń społecznych w Polsce, bowiem umowa zlecenie podlega oskładkowaniu.

 • Dawid

  Witam,
  Na początku chciałbym podziękować za super artykuły na Pana stronie. Bardzo pomocne.
  Co do tego artykułu, mam jedno pytanie odnośnie przelewu do Urzędu Skarbowego z zaliczką na podatek dochodowy.

  Mianowicie, mam umowę o dzieło z zagranicznym klientem (50% KUP). Tych umów będzie w roku kilka. Chciałbym teraz zapłacić podatek dochodowy za styczeń (zaliczka). Obliczyłem sobie kwotę wg. wzoru (KW_BRUTTO * 0.5 * 0.18).

  Problem pojawia się z przelewem do Urzędu Skarbowego. Niestety nie mogę zrobić tak jak Pan napisał : “W ty­tule prze­lewu wpi­su­jemy „Zaliczka na po­da­tek do­cho­dowy za mie­siąc … (wska­za­nie mie­siąca)„. Warto po­dać rów­nież swój iden­ty­fi­ka­tor po­dat­kowy, któ­rym dla osoby fi­zycz­nej jest PESEL.” ponieważ mój bank (Alior) wykrywa ten numer konta jako konto urzędowe i odsyła mnie do przelewów podatkowych. Tam muszę już więcej opcji wypełnić – patrz. załącznik. Niestety nie wiem co mam wybrać w polu Styl formularza lub płatności. Czy to będzie samo PIT ? Czy jakiś konkretny PIT-(X), lub coś innego ?

  • Dawid

   Dodam, iż jestem osobą fizyczną. Nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej

   • Symbol formularza płatności to PIT, najczęściej podaje się PIT-5 w przypadku takich przelewów, choć nie jest to do końca prawidłowe.

    • Dawid

     Dzisiaj zadzwoniłem również do stosownego dla mnie Urzędu Skarbowego. Miłe Pani powiedziała mi, abym w tym przypadku użył formularza “PIT-53”

     • I to jest najlepsze podejście – skontaktować się bezpośrednio z właściwym dla podatnika Urzędem Skarbowym, pytając o praktykę, jaką dany urząd zaleca. Wtedy ma się święty spokój. 🙂

   • Robert

    Witam. Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, azeby w przypadku takich watpliwosci, wplacac zaliczke na poczcie podajac swoje dane, pesel. Pozdrawiam

 • zpantalyku

  Panie Wojtku,
  czy jako tłumacz freelancer (bez działalności) powinnam płacić składki co miesiąc czy zapłacić raz a dobrze w rozliczeniu rocznym wszystko? Nie poidpisuję umów z moimi klientami, więc nie mam potwierdxzenia, że przekazuję prawa autorskie, niemniej to robię.

  • Uważam, że w braku spisanej umowy, najbezpieczniej jest potraktować taki przychód jako przychód z innych źródeł i rozliczać jednorazowo w zeznaniu rocznym.

   • zpantalyku

    Uch, to bardzo bardzo niefajnie. O ile rozumiem dobrze, oznacza to brak odliczenia kosztów uzsskania przychodu.

    Wszelkie ustalenia mam wyraźnie na mailach opisane, na stronie pisze Pan, że można to potraktować jako formę umowy.

    • Tak, można to potraktować jako formę umowy. Tylko Urzędy Skarbowe robią problemy, gdy nie ma się umowy na piśmie. Gdyby przyszło do kontroli właściwej kwalifikacji przychodów lub możliwości stosowania 50% KUP, będą chcieli umowy na piśmie.

     • zpantalyku

      Cześć,
      przepraszam, że tak męczę – mam nadzieję, że zostanie mi wybaczone, Przyszedł mi do głowy jeden pomysł i chciałabym zapytać czy on może mnie uratować przed płaceniem bez odlicznenia.
      Co jeśli mimo umowy “jedynie” mailowej na rachunkach będę uwzględniała informację o przepsaniu praw autorskich? Czy wtedy będzie to dostateczny argument dla US?

     • Wybaczam! Obawiam się, że sam rachunek to wciąż za mało. Tym bardziej, że nie jest podpisany własnoręcznie przez obie strony umowy. Jeśli już, to proponowałbym te mailowe umowy rozliczać jako działalność wykonywaną osobiście z 20% KUP.

 • JM

  witam
  czy w przykładzie podana jest kwota brutto czy netto.
  Grafik otrzy­muje 1000 zł ty­tu­łem wy­ko­na­nia pro­jektu strony in­ter­ne­to­wej i prze­nie­sie­nia prawa do niego na kon­tra­henta. Koszty uzy­ska­nia przy­chodu wy­no­szą 500 zł (1000 zł x 50%). Podatek to za­tem 90 zł (500 zł x 18%). Gdyby umowa nie prze­wi­dy­wała prze­nie­sie­nia praw au­tor­skich, koszty uzy­ska­nia przy­chodu wy­no­si­łyby 200 zł (1000 zł x 20%). Podatek w ta­kiej sy­tu­acji to na­to­miast 144 zł (800 zł x 18%).
  jak wyliczyć tą kwotę jeśli na rachunek bankowy wpłynie 1000zł. czyli będzie to kwot netto?

  • W przypadku zagranicznych umów nie ma znaczenia rozdział na kwotę netto i brutto. To dlatego, że podatek odprowadza się samodzielnie, klient nie pobiera zaliczek.

   • JM

    mam jeszcze pytanko jeśli mogę prosić o pomoc. zaliczki zostały wpłacone z % dopiero w 2016r. czy tu wpisać przychód w PIT 36 w bloku D polu 5 działalność wykonywana osobiście czy prawa autorskie ? rozumiem iż w PIT ZG podatek zapłacony tj rubryka nr 16 lub 22 wpisujemy 0? czy lepiej zakwalifikować to do praw autorskich. z góry dziękuję za pomoc

    • JM

     chcę dodać, iż umów pisemnych nie ma są tylko maile ale są to projekty graficzne z przeniesieniem praw autorskich

     • Brak umów na piśmie = brak możliwości zakwalifikowania jako prawa autorskie. Tak naprawdę to najbezpieczniej w braku umowy kwalifikować jako przychód z innych źródeł.

 • Robert

  Witam. Prosze mi powiedziec, czy Umowa w zakresie współpracy w modelu Dropshippingu na świadczenie usługi pośrednictwa w sprzedaży na aukcjach Allegro.pl (z odpowiednia trescia) juz sama w sobie moze byc umowa o dzielo, czy nalezaloby sporzadzic osobna dodatkową umowe z nazwa “umowa o dzielo”, zeby bez watpliwosci rozliczac sie z podatku (mowie o wspolpracy pomiedzy spolką w UK a osoba prywatna nie prowadzaca dzialalnosci w Polsce). Pozdrawiam

  • Dzień dobry! Świadczenie usług pośrednictwa to typowa umowa o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o umowie zlecenia. Niezależnie jak nazwie się taką umowę, nigdy nie będzie to umowa o dzieło.

   • Robert

    Dziękuję za odpowiedz. W takim razie wystarczy podpisać taka umowę i z punktu widzenia Kodeksu cywilnego będzie ona traktowana jak umowa zlecenie, pomimo braku nazwy w tytule, i rozliczam się tak jak z umowy zlecenia – podatek i ZUS we własnym zakresie. Czy dobrze rozumuję? Pozdrawiam!

 • Dziękuję za tego typu artykuły- są szalenie pomocne i przydatne.
  Mam jeszcze pytanie, bo szczerze mówiąc w ogóle nie ogarniam tematu rozliczeń itp. – jeśli nie prowadzę działaności i podpisze um o dzieło z zagraniczną firmą, która stosuje odwrócony podatek, a na rachunku widnieje kwota brutto i informacja o podatku VAT 0% – jakie powinny być moje dalsze kroki, by uregulować wszystko z US? Firma ta nie wysyła PIT.

  Będę wdzięczna za odpowiedz.

  • Cześć Ewa! Dzięki za ciepłe słowa. Fakt, że firma wystawia rachunki z odwrotnym obciążeniem nie ma żadnego znaczenia. Ba, jako osoba bez działalności nie masz prawa wystawić takiego rachunku. Procedura odprowadzenia podatku jest dokładnie taka jak opisałem w tym artykule.

   Mam nadzięję, że pomogłem. Jeśli tak, będę wdzięczny za głos ma mój blog w konkursie Blog Roku 2015. Wystarczy SMS o treści E11116 na numer 7124.

   SMS kosztuje 1,23 zł brutto. Pieniążki zebrane podczas głosowania zostaną przekazane Fundacji Dziecięcej Fantazja.

 • Anna

  Dzien dobry, chcialam zapytac o podatek od umowy o dzielo zawartej z brytyjska firma. Wynagrodzenie zalezne jest od ilosci przepracowanych godzin w miesiacu, zawsze wplywa na moje konto jako kwota netto. Pracodawca rozlicza sie z podatku. Czy ja tez powinnam wplacac zaliczki do US czy rozliczyc sie rocznie wypelniajac PIT-37 (posiadam rowniez umowe o prace w Polsce)? czy obliczyc podatek w sposob podany przez Pana w artykule? Z gory dziekuje za odpowiedz.

  • Jeśli jest to umowa o dzieło / zlecenie, to zaliczki powinny być odprowadzane w ciągu roku. Właściwy PIT to PIT-36. Jest on w tej sytuacji właściwy dla wszystkich dochodów przez Panią osiąganych.

 • Jerzy Targosz

  Panie Wojciechu proszę o informację jak pana zdaniem w związku ze zmianą przepisów w 2016 wygląda obowiązek oskładkowania ZUS do­cho­dów za­gra­nicz­nych fre­elan­cera z tytułu umowy zlecenia. Z góry dzięki za odpowiedź

  • Dziękuję za zapytanie. To jednak nie temat na komentarz. Myślę, że w niedługim czasie pojawi się artykuł na blogu w tym temacie.

 • Co w przypadku umowy z niemiecką firmą, która powołuje się na taki zapis “jako osoba fizyczna świadcząca usługę na rzecz kontrahenta zagranicznego jesteś zwolniona z podatku na podstawie art. 113.” Oni płacą podatek w Niemczech, czy ja też muszę opłacić tutaj podatek? Czy jestem zwolniona? Nie przekraczam kwoty 150 000 zł na rok. Gubię się w tym.

  • To, co Pani napisała, dotyczy podatku VAT. Ten artykuł dotyczy podatku dochodowego. Zwolnienie z VAT, o którym Pani napisała, nie ma znaczenia dla płacenia podatku dochodowego. Mieszkając w Polsce, podatek dochodowy musi Pani zapłacić w Polsce. Jeśli podatek został odprowadzony w Niemczech, na podstawie dokumentu potwierdzające kwoty podatku zapłaconego w Niemczech, przygotowując zeznanie roczne, korzysta Pani z metody unikania podwójnego opodatkowania i unika drugi raz zapłaty w Polsce.

   • Żeby podpisać taka umowę muszę mieć NIP UE czy coś podobnego? Pani mówiła mi że VAT R muszę złożyć, a okazuje się że jest on dla osób z działalnością gospodarczą lub ją zakładających. Pani podesłała fakturę VAT 18%.

 • :)

  Witam, Panie Wojciechu na wstępie chciałbym bardzo podziękować za ten artykuł, gdyż rozwiał on niemal wszystkie moje wątpliwości odnośnie rozliczania umów z podmiotami zagranicznymi, a proszę uwierzyć, że szukałem informacji w różnych źródłach i każdy podawał różne wersje, jak prawidłowo rozliczać takie dochody. Bardzo proszę, jeśli nie będzie to dla Pana problemem o wyjaśnienie mi, jak ma się sprawa opodatkowania zwrotu kosztów za niezbędny dojazd w celu wykonania zlecenia lub dzieła. Czy w przypadku umów z zagranicznym podmiotem, gdzie samodzielnie opłacam podatki, kwoty, jakie otrzymuję na dojazd muszę również opodatkować? Czy wchodzi w grę tzw. kilometrówka i faktury za paliwo, jako dowód poniesienia kosztów?

  • Dzień dobry! Najbezpieczniej każdy wpływ na konto bankowe traktować jako przychód i opodatkowywać.

 • Świetny artykuł!
  Mnie nurtują 2 sprawy:
  1. jak rozliczamy podatek w Polsce, jeśli w ciągu roku zmieniamy kraj rezydencji?
  2. jak wygląda sytuacja odwrotna do tu opisanej – czyli co jeśli rezydujemy w kraju innym niż Polska, w Polsce podpisujemy umowę o dzieło, dostajemy kwotę brutto – i co wtedy? Płacimy coś w Polsce? Rozliczamy się w Polsce?

  • Dzień dobry! Rezydencją podatkową należy rozróżniać od faktycznej rezydencji. O rezydencji podatkowej decyduje czas przebywania w danym kraju (dłużej niż 183 dni) lub stwierdzenie, że w danym kraju znajduje się centrum naszych interesów życiowych. Jeśli ktoś przebywa w różnych krajach krócej niż 183 dni w roku, to trzeba odnieść się właśnie do kryterium centrum interesów życiowych. Jeśli stwierdzimy polską rezydencję podatkową, płacimy w Polsce.

 • Agata

  Dzień dobry Panie Wojciechu.
  Nurtuje mnie jedna kwestia. 15. marca podpisałam z francuską firmą umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich, 18. wystawiłam do niej rachunek. Kwota podana przeze mnie na rachunku wyrażona jest w euro. Zleceniodawca poinformował mnie, że płatność nastąpi po około 40 dniach. Rozumiem, że powinnam obliczyć podatek z kwoty, którą otrzymam na konto po przewalutowaniu przez bank? Czy mogę wpłaci zaliczkę na podatek do US dopiero po otrzymaniu zapłaty? Czy w tej kwestii liczy się dzień wystawienia rachunku?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie gratuluję tytułu Bloga Roku!
  Pozdrawiam, Agata

  • Pani Agato, właściwą datą jest data wpływu na Pani rachunek. Właściwy kurs do przeliczenia to średni kurs NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu.

 • Kuba

  Panie Wojciechu mam pytanie to tekstu jaki Pan napisał:
  W przy­padku, gdy przy ob­li­cza­niu po­datku uwzględ­niamy 50-procentowe koszty uzy­ska­nia przy­chodu, warto dys­po­no­wać do­wo­dem po­twier­dza­ją­cym, że prawo do za­sto­so­wa­nia ta­kich kosz­tów rze­czy­wi­ście nam przy­słu­guje. W ra­zie kon­troli Urzędu Skarbowego, po­sia­da­nie sto­sow­nej umowy z za­pi­sem o prze­nie­sie­niu praw okaże się zba­wienne.

  Chciałbym z grafikiem za wykonanie projektu strony www podpisać umowę o dzieło z uwzględnieniem 50- procent kosztu uzyskania przychodu. Czy tylko wystarczy że na umowie będzie napisane że przeniesienie na zamawiającego praw majątkowe i autorskie do dzieła. I tyle wystarczy?

  • Klauzula przeniesienia autorskich praw majątkowych powinna być bardziej rozbudowana i powinna zawierać przynajmniej wskazanie pól eksploatacji, których dotyczy przeniesienie.

 • Sandra

  Dziękuję za ten artykuł! Mam jeszcze pewne wątpliwości jeśli chodzi o koszty uzyskania przychodu. Pracowałam przez serwis, który w swoim regulaminie ( w języku angielskim) ma wpisane iż wszelkie prawa do dzieła zostaną po ukończeniu zlecenia, przekazane zleceniodawcy. Czy regulamin jest wystarczającym dowodem przekazania praw majątkowych?

  • Sprawa jest sporna. Jedni twierdzą, że regulamin wystarczy, inni że nie. Ja bym raczej twierdził, że sam regulamin to za mało, bo urząd może domagać się umowy na piśmie.

 • Justyna Kępczyńska

  Jestem w Polsce studentką otrzymującą jednocześnie rentę rodzinną po zmarłym tacie. W wakacje pracowałam na umowę zlecenie w Niemczech przez 2 miesiące. Nie otrzymałam, od nich żadnego Pit. Mam jedynie kwoty przelewów. Jak rozliczyć podatek, czy kwota otrzymana na konto stanowi dochód czy przychód z Niemiec i czy do dochodów z Niemiec obliczamy koszty uzyskania dochodu 20%?

  • Dochody osiągnięte w Niemczech, jeśli nie został odprowadzony tam żaden podatek podlegają w całości opodatkowaniu w Polsce. Kwota otrzymana na konto to przychód, do której można zastosować 20% KUP.

 • Łukasz

  Panie Wojciechu,

  Na wstępie również dołączam się podziękowań za masę użytecznych informacji dotyczących rozliczeń freelancerów. Bardzo często wracam tutaj w poszukiwaniu wartościowych wskazówek.

  Robię właśnie rozliczenie roczne wg Pańskich wskazówek i jest jedna niejasna dla mnie kwestia. W jednym z artykułów pisał Pan, że jeśli wynagrodzenie zza granicy otrzymałem w grudniu 2015, to podatek dochodowy powinienem zapłacić z momentem składania rocznego zeznania za 2015. To jest jasne, tylko gdzie w zeznaniu powinienem uwzględnić tą wpłatę? Tabelki dotyczące składek (należne zaliczki O.1 / O.2) obejmują jak rozumiem miesiące za rok 2015, a wpłata ta będzie dokonana już w 2016.

  • Dzień dobry Panie Łukaszu! Nie uwzględnia się tej zaliczki w zeznaniu rocznym. Po prostu wychodzi podatek do zapłaty albo mniejsza kwota do zwrotu.

 • Natalia Olszańska

  Panie Wojciechu,
  chciałabym przy okazji przygotowania tegorocznego rozliczenia od razu dobrze przygotować wszelkie formalne sprawy w związku z tegorocznymi zleceniami z zagranicy. Udzielam wytwórni muzycznej z USA licencji na wykorzystanie zdjęcia mojego autorstwa. Sporządziłam w formie elektronicznej i przesłałam mailowo umowę (licencję), w której zostały określone pola eksploatacji.

  Czy powinnam zadbać o to, by otrzymać od drugiej strony podpisany na papierze dokument (na wypadek kontroli US, by udowodnić prawo do odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu)? Czy wystarczyłoby coś w rodzaju elektronicznego podpisu?
  Czy jeśli zakwalifikuję to jako przychód z praw autorskich, to nie będę musiała płacić zaliczki w miesiąc od otrzymania przelewu, ale wystarczy dopiero wykazanie przychodu w zeznaniu rocznym?

  • Najlepiej jest posiadać umowę z własnoręcznym podpisem. Alternatywną jest podpis elektroniczny przy wykorzystaniu certyfikatu kwalifikowanego. W przypadku kwalifikacji jako przychód z praw autorskich, rozliczenie jednorazowe w zeznaniu rocznym jest prawidłowe.

 • groszek

  Panie Wojciechu, świetny blog, dziękuję za wszystkie pouczające wpisy. Pisze Pan bardzo jasno, niemniej z powodu mojego kompletnego braku doświadczenia i pewnego zamętu w głowie przy kontakcie z tą tematyką, proszę o zerknięcie na moją sytuację.

  Chcę wykonywać za opłatą rysunki, głównie dla prywatnych osób zza granicy, po prostu takie o obrazki na papierze do powieszenia sobie na ścianę lub grafiki cyfrowe, bez przeniesienia praw autorskich. “Umowa” jedynie zawarta na podstawie emaila czy wiadomości prywatnych na poszczególnych stronach. Wpłaty za pośrednictwem systemu paypal. Nie posiadam innych dochodów, studiuję jeszcze i jedyny mój kontakt z US miał miejsce parę lat temu, była to jednodniowa praca. Nie przewiduję, żeby kwoty te przekroczyły w ciągu roku próg podatkowy. Mowa o sumach od drobnych, nawet i 15 dolarowych, po parokrotnie większe.

  Wiem już, że obowiązuje mnie wysłanie zaliczek do 20-tego dnia kolejnego miesiąca, za sumę uzyskaną w ciągu miesiąca. Czy mam przy składaniu tych zaliczek wypełniać PIT-53? Jaki koszt uzyskania dochodu mogę zastosować przy takich zamówieniach? Czy można w jakiś sposób rozróżnić tu grafiki cyfrowe od tych na papierze, za których wysyłkę do zamawiającego także muszę zapłacić? Co z kwotami drobnymi, tymi poniżej 200pln? W komentarzach pod którymś z Pana artykułów natknęłam się na informację, że traktowane są one osobno, co to znaczy?

  A na koniec roku podatkowego obowiązuje mnie złożenie pit-36 tak? Czy tego typu zarobek jest to “dochód z innych źródeł” czy “działalność osobista”? (rzuciły mi się w oczy te dwa pojęcia i trochę mnie zbijają z tropu). Czy US będzie weryfikował te moje zeznania, wymagając wyciągów bankowych lub w inny sposób?

  • Dzień dobry! Jeśli nie ma Pan podpisanych umów, to najlepiej traktować jako przychody z innych źródeł, nie stosować żadnych kosztów, rozliczać wszystko jednorazowo w zeznaniu rocznym.

 • krzysztof

  Panie Wojciechu.
  Jestem muzykiem i chciałbym sporadycznie wykonać występ np. dla Paty Młodej, trudno określić jak często, bo to zajęcie dodatkowe i sporadyczne uzależnione od posiadanego wolnego czasu (ok.5 razy w roku). Taki występ to nie tylko “muzykowanie” ale też prowadzenie imprezy, konferansjerka, zabawy itp. Zatem w tym przypadku możemy chyba mówić o 50% KUP.
  Czy po zakończeniu “dzieła” powinny zaliczki być odprowadzony do 20 dnia następnego miesiąca po otrzymaniu honorarium czy dopiero w zeznaniu w następnym roku?
  Jeśli do 20 dnia następnego miesiąca to czy należy złożyć jakiś Pit w US czy wystarczy zrobić tylko przelew i z jakim tytułem?
  Jeśli odprowadzić podatek dopiero w roku następnym to PIt -36 czy Pit-37 i w której rubryce – “inne źródła” czy “prawa autorskie”?

 • Dawid

  Witam serdecznie,

  Na początku pragnę podziękować Panu Wojciechowi za ten świetny artykuł. Wyjaśnił mi on sporo rzeczy.
  Chciałbym teraz się upewnić / dowiedzieć jeden kwestii, mianowicie rozliczenia rocznego z US.
  Moja sytuacja wygląda następująco:
  Od początku 2016 roku (1 stycznia) podpisuje co miesięczne umowy o dzieło (50% KUP) z firmą ze Stanów Zjednoczonych. Powiedzmy, że osoba reprezentująca firmę jest w Polsce co miesiąc i możemy taką umowę zawrzeć.
  Na początku kolejnego miesiąca, po otrzymaniu zapłaty za owe dzieło dokonuje przelewu zaliczki na do właściwego dla mnie Urzędu Skarbowego z tytułu PIT-53.
  I tutaj jest moje pytanie, w jaki sposób mam te umowy rozliczyć na koniec roku ? Normalnie przy umowie z Polską firmą dostawałem na koniec roku (początek nowe) PIT-27.A co będzie w tym przypadku ? Czy firma z U.S powinna mi jakiś dokument potwierdzający wystawić ? Czy sam powinienem coś takiego wypełnić ?
  Weźmy pod uwagę fakt, że mam jeszcze kilka drobnych umów z Polskimi firmami, na które dostanę PIT-27

  Pozdrawiam,
  Dawid

  • Przychody zagraniczne deklarujemy sami, nie posiadając żadnych dokumentów urzędowych.

 • Free

  A co z ZUS i NFZ, jeśli takie dochody z zagranicy są naszymi jedynymi?

  • Jeśli podmiot zatrudniający jest spoza UE, nie powstają żadne obowiązki wobec ZUS. Jeśli podmiot jest z terytorium UE, a umowa nosi znamiona umowy zlecenia, podmiot taki powinien zarejestrować się na cele ubezpieczeń społecznych w Polsce i odprowadzać składki w imieniu zleceniobiorcy.

   • Anna

    A czy ja, jako zleceniobiorca, ponoszę odpowiedzialność za to, czy zleceniodawca dopełnił tego obowiązku? Przykładowo: chcę podpisać umowę o dzieło (tłumaczenie) z firmą spoza Polski, z terytorium EU, ale zleceniodawca zaznacza w umowie, że nie zobowiązuje go ona do opłacania jakichkolwiek składek ubezpieczeniowych. Co wtedy? Czy ZUS może w takiej sytuacji ścigać zleceniobiorcę?

    • Jeśli chodzi o umowę o dzieło, to nie podlega ona oskładkowaniu. Jeśli jest to zlecenie / umowa o pracę, która już podlega ZUS, to obowiązek ciąży na zleceniodawcy i zleceniobiorca odpowiedzialności ponosić nie będzie.

 • Michał

  Panie Wojciechu,

  Pracuję dla osoby fizycznej z zagranicy, dla której modyfikuję stronę internetową. Mierzę czas pracy i na podstawie ustalonej stawki godzinowej, nieregularnie (czasem po dwóch tygodniach, czasem po dwunastu), wysyłam pracodawcy informację o tym, ile powinien mi zapłacić. Czy mogę takie przychody potraktować jako przychody z umowy zlecenia z 20% KUP (mimo, że zasady współpracy ustaliliśmy tylko raz, na początku, przez komunikator internetowy) i uiszczać za nie podatek do 20. dnia miesiąca po otrzymaniu poszczególnych przelewów? Czy raczej powinienem potraktować je jako przychody z innych źródeł, ze względu na “elastyczność” naszej relacji?

  • Jeśli nie ma Pan spisanej umowy, to bezpieczniej będzie traktować takie przychody jak przychody z innych źródeł.

   • Michał

    Bardzo dziękuję :). Myślę, że wiem, do kogo zgłoszę się w przyszłości, gdy napotkam na bardziej złożoną sytuację.

 • Ef Paleblue

  Bardzo interesujácy artykuł i świetny blog. Zastanawia mnie sytuacja odwrotna. Jak i gdzie rozliczać się, jeśli mieszka się w UK-tu pracuje etatowo, płaci się podadtki itd. ale dodatkowo jest możliwośc pracy zdalnej dla firm polskich. Czyli zleceniodawca znajdduje się w Polsce, płaci w złotówkach. Czy muszę rozliczać się dodatkowo w Polsce?

  • Uważam, że jeśli praca nie jest wykonywana na terytorium Polski, to nie powinna podlegać opodatkowaniu w Polsce, choć organy podatkowe potrafią stać na stanowisku, że mimo wszystko podatek powinien zostać w imieniu zleceniobiorcy odprowadzony przez zleceniodawcę w Polsce.

 • Wookie

  Witam serdecznie,
  od początku marca aż do chwili obecnej wykonuję dorywcze zlecenia (tłumaczenia, web researching, data mining etc); w dniu dzisiejszym zrobiłem “przelew” środków z serwisu Upwork na moje konto bankowe. Czy powinienem to rozliczyć do 20 lipca, czy dopiero w rozliczeniu rocznym? serdecznie pozdrawiam!

  • Domyślam się, że przychód osiągany jest bez spisanej umowy. W takim przypadku najbezpieczniej potraktować go jako przychód z innych źródeł i rozliczyć w zeznaniu rocznym. Gdyby przychód osiągany był na podstawie umowy, należałoby go zakwalifikować jako przychód z działalności wykonywanej osobiście i rozliczyć do 20-go lipca.

   • Wookie

    Pięknie dziękuję! Z tym, że… wtedy to będzie przychód z tzw nieujawnionych źródeł, opodatkowany stawką 75%, czy, zgodnie z art. 27 Ordynacji, 18%?

    kocham Pana, Panie Wawrzak 🙂

    • Wookie

     Pardon, oczywiście art. 27 PIT. 🙂

     • Absolutnie nie jest to przychód ze źródeł nieujawnionych, bo przecież ujawnia go Pan właśnie jako przychód z innych źródeł.

    • Wookie

     Bo przecież tzw inne źródła, o czym Pan napisał, dzielą się na te z art. 20 PIT i ze źródeł nieujawnionych, stąd pytanie, do której z tych dwóch grup taka wykonywana osobiście działalność na podstawie niespisanych umów o dzieło, jak freelancerstwo, powinna być zakwalifikowana?

 • Ewa

  Witam serdecznie. A co z krajami spoza uno europejskiej na przykład Kolumbia? Też jest obowiązek płacenia podatku?

  • Dzień dobry Pani Ewo! Tak, jeśli uzyskuje Pani dochód od firmy z takiego kraju, musi Pani zapłacić podatek w Polsce.

 • Agnieszka Rudnicka

  Witam. Co z PIT-11, jeśli umowa o dzieło wystawiana jest na firmę brytyjską? Czy taka firma wystawi mi dokument konieczny do rozliczenia rocznego?

  • Dzień dobry Pani Agnieszko! Nie, takie przychody rozlicza się samodzielnie.

 • Mirka

  Witam. Zawarłam umowę o dzieło (strona internetowa) z przekazaniem praw autorskich z firmą z Niemiec. Wystawiłem rachunek. Otrzymałem pieniądze za wykonanie strony. Czy dobrze rozumiem, ze wpłacam do US 18% od 50% otrzymanego wynagrodzenia (do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym otrzymałam zapłatę) , a po zakończeniu roku uwzględniam ten przychód i wpłacone zaliczki w PIT za cały poprzedni rok ? Czy wpłacając zaliczkę obowiązują jakieś specjalne druki czy mogę zrobić przelew i wpisać tytuł? Co prawda moje zapytanie w tym momencie jest hipotetyczne, ale ta wiedza jest mi potrzebna na niedaleką przyszłość. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Dzień dobry Pani Mirko! Przedstawione przez Panią rozumowanie jest poprawne. Jeśli chodzi o przelew, nie obowiązują specjalne druki, ale systemy bankowości elektronicznej mają najcześciej oddzielne zakładki do wykonywania przelewów do Urzędu Skarbowego.

 • Adam Wawrzyniak

  “W ra­zie kon­troli Urzędu Skarbowego, po­sia­da­nie sto­sow­nej umowy z za­pi­sem o prze­nie­sie­niu praw okaże się zba­wienne.” Pitu-Pitu……. W Gdańsku i Wrocławiu umowa wystarczy (potwierdzone przypadki) ale już na przykład w takim Szczecinie nie. Szczecińskie US stosują odmienną politykę i dla nich koleś co napisał partyturę jest twórcą i przysługuje mu 50%, a taki na przykład człowiek z IT nie jest twórcą. No i będziemy się kopać….

  • I jak zawsze decyduje rzeczywisty charakter tego, co w ramach danej umowy jest wykonywane, a nie tylko to, co w umowie jest wykonywane. Jeśli wszystko odpowiada przeniesieniu praw autorskich majątkowych lub udzieleniu licencji nie powinno być problemu. Co nie oznacza, że w określonym przypadku i z określonymi urzędnikami nie może pojawić się problem. Urzędnicze problemy to czynnik ludzki, jak zawsze nie do przeskoczenia.

   • Adam Wawrzyniak

    Jeżeli “rzeczywisty charakter” > “określonego w umowie” to każda deklaracja podatkowa jest do podważenia. To tak jakbym chciał po podpisaniu jakiejkolwiek umowy pisemnej powiedzieć… hym wiesz zmieniły się moje upodobania, już mi to nie odpowiada, więc teraz będziemy grać inaczej 😉 No i będziemy się kopać….

 • Gaga

  Nie prowadzę działalności gospodarczej, a mam umowę o dzieło z zagranicznym zleceniodawcą.
  Wiem już jak obliczyć podatek, który muszę samodzielnie odprowadzić (bardzo pomocny wpis na blogu!). Jednak mam problem z wykonaniem przelewu, a konkretnie:

  1) Jaki symbol formularza wybrać – czy po prostu “PIT”?
  2) Jakim identyfikatorem się posługiwać ? PESEL ? NIP? Dowód osobisty?

  Czy odprowadzanie zaliczki na podatek dochodowy (bez prowadzenia działalności gospodarczej) wiąże się z koniecznością składania jakiegoś specjalnego zeznania/ sprawozdania?

  Rozumiem, że przechodzi się z PIT-37 na PIT-36? Czy muszę pamiętać o czymś jeszcze?

  • Jeśli jest taka możliwość, to wystarczy PIT jako symbol formularza. Osoba bez działalności posługuje się numerem PESEL. Zaliczki nie wymagają żadnych deklaracji, sam przelew. Tak, przechodzi się na PIT-36.

 • Beata

  Bardzo przydatny art. Czy takie same zasady rozliczenia obowiązują przy umowie o współprace z firmą zagraniczna?

  • Dzień dobry, Pani Beato! Tak, takie same zasady obowiązują przy umowie współpracy.

 • Darek Moleda

  Dzień dobry Panie Wojciechu. Kwestie rozliczania projektów graficznych z zagranicznym nabywcą są jasne, świetnie Pan to przedstawił.

  Mam jednak pytania o sposób rozliczania przychodu za domeny internetowe i związane z tym Umowy. Co w sytuacji, kiedy oprócz projektu strony sprzedaję także prawo do jednej lub kilku domen internetowych, autorskich i/lub generycznych. Czy powinny być objęte osobnymi Umowami? Jakimi stawkami?

  Rozliczenie z Klientem zagranicznym (z US, LLC / Inc.) w oparciu o Umowę o Dzieło, bez działalności. Pozdrawiam.

 • Ewa

  Szukam informacji na rożnych portalach i po przeczytaniu artykułu, mam wrażenie, że wreszcie dobrze trafiłam, proszę o radę w poniższej sytuacji:
  Mam możliwość wykonania jednorazowego zlecenia w zakresie uszycia partii
  drobnych elementów użytkowych z mojego materiału, które będą dalej sprzedawane przez
  osobę prowadzącą działalność gospodarczą za granicą. Jestem osobą fizyczną
  zatrudnioną na umowę o pracę i nie prowadzę działalności gospodarczej. Proszę o
  pomoc w zakresie dopełnienia formalności i związanych z tym kwestii
  podatkowych, tj. czy korzystniejsze będzie zawarcie tzw. umowy kupna-sprzedaży,
  czy umowy o dzieło? Czy taka transakcja (pomimo, że jest jednorazowa) może
  zostać potraktowana jako osiąganie przychodów bez rejestracji firmy?

  • Dzień dobry, Pani Ewo! Tak jak napisałem w wiadomości e-mail, w tej sytuacji właściwą będzie umowa o dzieło, a transakcja taka przeprowadzona jednorazowo nie wymaga założenia działalności gospodarczej.

 • KATARZYNA

  jestem studentką filologii angielskiej. Zawarłam umowę o dzieło – kontrakt z firmą angielską na prowadzenie lekcji j.angielskiego w dziećmi w Polsce. Wiem, że 20 -tego każdego miesiąca muszę zapłacić podatek do właściwego US za wynagrodzenie za miesiąc poprzedni. Wiem, że mogę to zrobić przelewem elektronicznym. Ale muszę chyba dostać od pracodawcy jakiś dokument o osiągniętym w danym miesiącu dochodzi? Mam też pytanie czy pracodawca wystawi mi PIT lub jakiś dokument o dochodach jakie uzyskałam w ciągu roku? Czy muszę sama wypełnić sobie PIT.Jak tak to jaki? Czy po podpisaniu umowy -kontraktu muszę udać się do US i porozmawiać z kimś jak powinny być robione przelewy?

  • Dzień dobry, Pani Katarzyno! Jeśli firma angielska nie ma siedziby w Polsce, to nie wystawi Pani PIT-11, ani żadnej innej informacji. Dochód będzie musiała Pani zadeklarować sama. Do US nie musi się Pani udawać, choć jeśli ma Pani życzenie, może to zrobić i podpytać o praktykę w takich sprawach w Pani konkretnym urzędzie.

 • Marta

  A co w przypadku gdy zatrudniona jestem na umowę o pracę a nie mam odprowadzanych podatków nigdzie?Siedziba firmy jest tylko w DE, ja mieszkam w PL ale większość czasu spędzam w delegacji albo w siedzibie firmy w DE.

  • Dzień dobry, Pani Marto! Firma niemiecka nie odprowadzi za Panią podatku. Musi Pani podatek odprowadzić samodzielnie w Polsce.

 • Joanna

  Witam,
  Jeżeli mój tata jest rolnikiem (opłaca KRUS) ma możliwość wyjechać na 3 miesiące do Niemiec do pracy na umowę, to w jaki sposób miałby się rozliczyć z podatku? Nie rozlicza się rocznie, ponieważ nie ma innych dochodów poza gospodarstwem.

  • Dzień dobry, Pani Joanno! Niestety nie jestem w stanie pomóc, ponieważ nie mam wiedzy w zakresie opodatkowania rolników.

 • JK

  Dzień dobry,

  Firma dla której pracuję ma dla mnie umowę tylko w języku angielskim na napisanie programu z przeniesiem praw autorskich. Rozumiem, że to wystarczy aby skorzystać z 50% kosztów?

  Bo w tej chwili wygląda to tak:

  1) Firma_X z Kanady sporzadza ze mną “Contract to perform a specific task”, gdzie w podpunkcie (xiii) jest opisane, że wszystko co stworzę bedzię należało do Firmy_X.

  2) Po napisaniu programu ja dostaję przelew.

  3) Przelewam podatek w wysokości 9% od całości (uwzględniam 50% koszta przychodu) do 20 dnia następnego miesiąca.

  I zastanawiam się czy np podczas kontroli pracownicy skarbówki poradzą sobie z przeczytaniem i zrozumieniem umowy po angielsku.

  Przy okazji chciałbym również podziekować za świetny artykuł.

  Pozdrawiam,
  JK

 • Ola Wpaszkę

  Jedyne, czego do końca nie rozumiem, to wysłanie 9% podatku do Skarbówki “tak po prostu” bez żadnego formularza itp.? Skąd skarbówka będzie wiedzieć za co dostała ode mnie pieniądze? Może to naiwne pytanie, ale byłabym wdzięczna za wyjaśnienie głupiej Oli o co chodzi 🙂

  • Dawid

   Robiąc przelew do US (PIT-53) w moim przypadku, podajesz swój PESEL oraz okres zobowiązania.

 • Czesiek

  Wszystko pięknie tylko warto wspomnieć o jakże istotnym zagadnieniu jak pilnowanie limitu 50% kosztów w roku.

  Znalezione w sieci:

  1) http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/koszty/abc-kosztow/236412,2,Kiedy-tworcy-naleza-sie-50-koszty-uzyskania-przychodu.html

  Od 2013 r. (także w 2016 r.) obowiązuje roczny limit 50% kosztów
  uzyskania przychodów w wysokości 42.764 zł (jest to połowa kwoty
  stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej). Po
  przekroczeniu tego limitu (tj. po odliczeniu tej kwoty w ramach 50%
  ryczałtowych kosztów od przychodów z tytułu praw autorskich, pokrewnych,
  wynalazczych w danym roku) nie można już w danym roku stosować 50%
  kosztów.

  2) http://www.gofin.pl/podatki/17,1,61,161222,jak-stosowac-50-koszty-uzyskania-przychodow.html

  Zaznaczamy, że niezłożenie przez podatnika omawianego oświadczenia nie
  zwalnia płatnika z obowiązku kontrolowania wysokości stosowanych przez
  niego kosztów. W razie przekroczenia przez 50% koszty kwoty 42.764 zł,
  płatnik obowiązany jest zaprzestać ich stosowania.

  Zatem można użyć przykładu:

  Programista co miesiąc od 1 Stycznia 2016 wystawia rachunek na umowę o dzieło 10 tys PLN.

  1) Co miesiąc płaci podatek 9% od 10 000 i 5000 zapisuje sobie w notesiku w rubryce koszt uzyskania przychodu (to jest odlschoolowy programista, który umie jeszcze pisać długopisem).

  2) Zgodnie z ustawą o limicie, w listopadzie w notesiku ma sume kosztów 50 000 … i widzi, że już jest 50000 – 42764 =7236 ponad limit i zastanawia się jak obliczyć korektę 🙂

  3) Nauczony “odkryciem” z ppunktu 2) wie, że za pracę w miesiącu Listopad nie może skorzystać z tego, że jest twórcą i musi zapłacić podatek w wysokości: 18% ale od jakiej sumy??? Bo nie wie teraz jaki ma koszt uzyskania przychodu skoro 50% jest już nieaktualne … (przekroczony limit w Pazdzierniku) a 20% jest jeśli umowa nie zawiera “przeniesienia praw autorskich” a przecież jego umowa zawiera, to już nie jest jego program tylko firmy dla, której pracuje.

  Panie Wojciechu myślę, że warto ten przykład omówić 🙂 bo pzreciwnym wypadku wszyscy czekamy na artykuł “jak dokonać korekty, wyliczyć prawidłowo odsetki od źle obliczonej zaliczki na podatek dochodowy”.

  Pozdrawiam,
  Czesiek

  Pozdrawiam,
  Czesiek

 • Roman Piekarski

  Dzien dobry,

  Interesujacy artyku. Mam powiazany problem.
  Od pieciu lat pracuje za granica, ale planuje powrot do Polski i otwarcie swojej firmy IT swiadczacej uslugi dla firm zagranicznych glownie w Angli. Nie bedzie to dzialalnosc jedno osobowa, planuje stworzyc zespol. Nurtuje podobna kwestia do poruszanej w artykule odnosnie rozliczen podatkowych miedzy firma w Polsce a firmami w Angli. W Angli nie obowiazuje VAT i zdecydowana wiekszosc firm go nie placi. Czy istnieje mozliwosc posiadania firmy w Polsce ktora nie jest na podatku VAT lub czy istnieje jakas sytuacja w ktorej od umow zawieranych z klientem zagranicznym nie bede zmuszony do placenia podatku VAT w momencie gdy firma zagraniczna nie jest na VAT?

  Pozdrawiam

 • bartzt

  Zasugerowałem się tym artykułem i popełniłem błąd. A gdzie informacja o NIP-EU, Vat-EU, odwrotnym obciążeniu itd ? Nie, umowa o dzieło z zagraniczną firmą nie jest taka prosta jak Pan tu opisuje !!!!

  • Ten artykuł dotyczy rozliczania umowy o dzięki przez osobę prywatną. Wątek VAT-UE i odwrotnego obciążenia to temat dla przedsiębiorców.

   • bartzt

    Kontaktowałem się z infolinią urzędu skarbowego i jako osoba prywatna świadcząca usługi graficzne dla kraju z UE jestem zobowiązany do zarejestrowania VAT-EU z zaznaczeniem C3 – 61 (ponieważ na umowie podaje się adres siedzimy tej zagranicznej firmy i ona płaci VAT u siebie)

    • Jest to jedna z interpretacji. Byle tylko nie skończyła się następnie postawieniem zarzutu prowadzenia niezarejestrowanej działalności gospodarczej, bo w praktyce numer VAT-UE uzyskują przedsiębiorcy.

 • Zuzanna

  Czy kto ma doswiadczenie z firma francuską w tym zakresie? Jak to tam wygląda, żeby zatrudniający nie płacił podatku, a ja mogłabym się rozliczać w Polsce?

 • Marta

  Bardzo przydatny artykuł, dziękuję!
  Zastanawia mnie kwestia umowy o dzieło zwykłej i z przekazaniem praw autorskich. Z moim zagranicznym klientem chcę podpisać umowę o dzieło, pracować będę cały rok, a wynagrodzenie wyrażone jest stawką godzinową. Pierwotnie chciałam podpisać umowę o z przekazaniem praw autorskich by mieć 50% kosztów uzyskania przychodów, jesnak po kliu miesciącach przekroczyłabym limit kosztów (42.764 zł). Jak rozumieim, zwykła umoa o dzieło nie ma takiego limitu. Czy mogę zatem podpisać 2 umowy o dzieło z tym samym klientem (branża IT), z której jedna przekazuje prawa autorskie a druga nie (dla mojego klienta to bez róznicy, z ich perspektywy nie potrzebują klauzuli o przekazaniu praw) i korzystać w dalszej części roku z 20% kosztów uzyskania przychodu?

  • Dzień dobry, Pani Marto! Tak, może Pani zawrzeć dwie oddzielne umowy. Proszę jednak pamiętać, że o możliwości zastosowania 50% KUP nie decydują postanowienia umowy, bo papier przyjmie wszystko, ale rzeczywisty charakter wykonywanej pracy. 🙂

   • Dawid

    Panie Wojtku, czy aby na pewno można podpisać umowę z 20% KUP po przekroczeniu limitu 50% KUP? Kilka komentarzy niżej pan Czesiek opisywał już ten problem -> http://www.rp.pl/artykul/1136530-PIT–Po-przekroczeniu-limitu-tworca-nie-uwzgledni-zadnych-kosztow.html

    Ja również borykam się z tym samym problemem, więc zadzwoniłem do obowiązującego dla mnie Urzędu Skarbowego i Panie urzędniczki potwierdziły, że po przekroczeniu 42 746 zł kosztów nie mogę już w dalszej części roku korzystać z 20% KUP.

    • Zatem wydaje się, że w niektórych sytuacjach korzystniejsze może być rozliczanie 20% KUP od wszystkich przychodów, bez uwzględniania 50% KUP. Przy dużych kwotach, może wyjść korzystniej niż 50% KUP, a potem 0%.

 • ANETA M

  Witam
  Zarówno ten artykuł jak i pozostałe artykuły na Pana stronie są bardzo rzeczowe i przydatne. Od nowego roku zawarłam umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich (tłumacz) w Anglii. Oprócz tego jestem zatrudniona w Polsce na umowę o pracę.

  Wiem już, że rozliczając się muszę wybrać PIT 36 oraz wypełnić załącznik Z/G
  Zastanawia mnie jednak w którym miejscu mojego zeznania wykazuje sumę zaliczek na podatek dochodowy wpłaconych przeze mnie w ciągu roku?

 • Gabriela

  Dzień dobry, bardzo serdecznie proszę o wyjaśnienie, bo nie wiem, czy dobrze zrozumiałam wpis. Dostałam wypłatę z tytułu umowy o dzieło z zagranicznym zleceniodawcą w grudniu, czy nie obowiązuje mnie obowiązek zapłaty zaliczki na podatek dochodowy do 20. stycznia? Czy nie mogę tego zrobić czy po prostu mam więcej czasu czyli do kwietnia? Czy muszę zapłacić zaliczkę po złożeniu zeznania podatkowego za 2016, czy przed? Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.

 • Mariusz

  Witam. Czy orientuje się Pan jak wygląda kwestia rozliczenia z US sprzedaży np. koszulek na portalach takich jak teespring.com? Gdzie dostarcza się grafikę do wydruku i po zebraniu N chętnych teespring.com drukuje i wysyła koszulki a ja dostaję prowizję od tzw. kampani (wyliczaną na podstawie ilości sprzedanych koszulek). Promocja produktów z moimi nadrukami jest już po mojej stronie ale sama platforma, wydruk, wysyłka jest po stronie teespring.

  Jak taki przychód rozliczyć bez DG?

  W tym przypadku o ile dobrze wiem, nie zawiera się żadnej umowy, po prostu dostajemy pięniądze na PayPal. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam

  • Dzień dobry, Panie Mariuszu! W braku umowy, najłatwiej będzie zakwalifikować takie przychody jako przychody z innych źródeł.

 • W Inteligo w formularzu Przelewu podatkowego nie ma rubryki “Tytuł przelewu”. Jest “Symbol formularza lub płatności” (obowiązkowy) oraz “Identyfikator zobowiązania” (nieobowiązkowy). Jak w takim razie wskazać, że przelew jest tytułem “Zaliczka na podatek dochodowy…”?

  • Dzień dobry! Jeżeli chodzi o symbol formularza lub płatności, to mamy problem, ponieważ brak symbolu, który w 100% odpowiadałby samodzielnej zaliczce bez związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Najczęściej wykorzystuje się jednak PIT-5.

 • Marti

  Szanowny Panie,
  Zgłasza się gapa z pytaniem, co w sytuacji, kiedy dopiero odnalazłam Pana blog, a przez cały rok otrzymywałam wynagrodzenie i nie rozliczałam zaliczek? Wystawić po prostu PIT-4R i zapłacić całość? W jakiej kolumnie to wpisać, w miesiącu otrzymania pieniędzy? Grozi mi jakaś kara? [Umowa o dzieło; 20%; firma zagraniczna z Gibraltaru, nie posiadająca siedziby w PL]
  Będę zobowiązana za odpowiedź – nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie

  • Dzień dobry! PIT-4R nie służy do rozliczania się z otrzymanego wynagrodzenia. W tym przypadku należy po prostu złożyć zeznanie roczne.

 • Seweryn

  Witam,
  co w sytuacji kiedy przelew wyszedł z zagranicy na koniec miesiąca, ale faktycznie u mnie na koncie pieniądze pojawiły się 1 marca? Czy podatek powinienem zapłacić w marcu czy dopiero w kwietniu?

  • Tutaj chwilą uzyskania przychodu będzie 1 marca, więc podatek będzie płatny w kwietniu.

 • Marcin

  Witam,
  Brytyjska firma chcialaby zlecic mi napisanie krótkiego programu. Praca na ok. miesiac, póltora. Chcialbym podpisac umowe o dzielo, zaplacic podatek, nie wiem jednak co z ZUSem. O ile sie orientuje, podpisujac umowe o dzielo powinienem zaplacic skladki. Czy moglby pan wyjasnic w jaki sposob to zrobic?

  • Dzień dobry, Panie Marcinie! Umowa o dzieło nie podlega oskładkowaniu ZUS.

   • Marcin

    Dziękuję bardzo za odpowiedź.

 • Paula

  Dzień Dobry Panie Wojciechu! Czy mógłby Pan podpowiedzieć co w przypadku umowy zlecenie, a nie o dzieło? Pytam w kontekście zawarcia takiej umowy z australijską firmą, podczas gdy nie jestem nigdzie indziej zatrudniona i chodzi mi dokładnie o kwestie składek ZUS. Najbardziej nurtuje mnie kwestia różnicy pomiędzy kwotą wynagrodzenia brutto, a łącznym kosztem pracodawcy, który w przypadku polskich umów funkcjonuje. Będę ogromnie wdzięczna za podpowiedź.

  • Dzień dobry, Pani Paulo! W przypadku umowy zlecenia z firmą spoza UE, umowa nie podlega oskładkowaniu. Może Pani jedynie wybrać dobrowolne ubezpieczenie.

   • Paula

    Dziękuję serdecznie!

 • Kamil Adamski

  Witam Panie Wojciechu,

  Krajem z którym chcę zawrzeć umowę są Węgry. Konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania została podpisana dawno temu. Ja nie zapytam co w tej sprawie zrobić mam ja. Bo to dobrze wiem, dzięki Pana artykułom. Ale ciekawi mnie co wtedy robić zleceniodawca?

  Przykład, kwota za zlecenie to w przeliczeniu na złotówki 2000zł netto.
  I co robi ten zleceniodawca, on płaci podatek jak? Obecnie na Węgrzech podatek dochodowy od osób fizycznych to 22%.

  Ja pytam, bo jest taka sytuacja, a pracodawca nie jest skłonny zapłacić podatku od tej kwoty. I szuka innych rozwiązań, a z tego co się naczytałem, innego rozwiązania nie ma. Tzn, że jak. On mi płaci te 2000 jako umowę o dzieło, ja z niej płace 18% z 50%, bo to z przeniesieniem praw jest. I on generalnie płaci o 22% więcej? Tak to wygląda?

  Pozdrawiam,
  Kamil.

  • Dzień dobry, Panie Kamilu! Niestety nie są mi znane regulacje węgierskie, więc nie wiem, jakie obowiązki w związku z zatrudnieniem Pana będą ciążyć na węgierskim podmiocie.

 • werka668

  Witam Panie Wojciechu,
  chciałabym dowiedzieć się jak wygląda sprawa gdy nie mam podpisanej żadnej umowy z firmą zagraniczną ale wykonuję dla nich usługę retuszu. Pieniądze otrzymuję na konto PayPal a później wpłacam je na własne konto bankowe. Firma ma swoją siedzibe w Holandii i najprawdopodobniej odprowadzają u siebie podatek (coś wspominali o 21%) od kwoty którą mi płacą. Czy w związku z tym powinnam rozliczać się co miesiąc z US? Czy mogę rozliczyć się w zeznaniu rocznym?
  Czytałam, że jeśli pieniądzę otrzymuje się od firmy to powinno się wpłacać zaliczkę co miesiąc i wtedy jest to tzw działalność wykonywana osobiście. Czy to prawda?

  Pozdrawiam

  • Dzień dobry! W razie braku umowy, najbezpieczniej jest potraktować przychody jako przychody z innych źródeł i rozliczyć jednorazowo w zeznaniu rocznym.

   • Magda Kuca

    Dzień dobry Panie Wojciechu, mam podobną sytuacje do Pana powyżej z tym, że sprawa dotyczy jednorazowego zarobku z Francji. Poza dochodami w Polsce uzyskałam niewielki dochód (144 euro) z Francji za sprzedaż książek ( nie mieliśmy konkretnej umowy, były jednak maile), kwota pomniejszona o prowizje księgarni została wypłacona, zostałam poproszona o wystawienie rachunku jako osoba fizyczne, nie było mowy o kwocie brutto czy netto-napisałam do księgarni w celu wyjeśnienia sprawy z podatkiem i otrzymałam odpowiedź, że jeśli chodzi o podatek, powinnam uwzględnić swój lokalny podatek ( czyli księgarnia nie zapłaciła we Francji podatku i ten obowiązek ciąży na mnie?). Stoję teraz przed rozliczeniem rocznym z niezapłaconym podatkiem i chcę poprawnie wypełnić PIT/ZG- w rubryce C1 Kwote brutto wpisuje w inne źródła, co jednak z rubryką podatek zapłacony od dochodów za granicą skoro podatek nie jest zapłacony? Jak powinnam poprawnie umieścić te kwoty i uiścić podatek? Z góry dziękuje za odpowiedź i bardzo przydatne artykuły, jedne z najbardziej konkretnych jakie można znaleźć w sieci !
    Pozdrawiam serdecznie

    • Dzień dobry, Pani Magdo! Jeżeli zagranicą podatek nie był zapłacony, to kwota zapłaconego podatku zagranicą wynosi po prostu 0.

   • werka668

    A co jeśli te przychody są dość spore i będą przez cały rok. Przelewy wykonywane są co tydzień. Czy jest to jakaś różnica?
    Czyli jaki podatek będę musiała oddać na koniec roku? Ile %?

 • Maciej

  Dzien Dobry Panie Wojciechu,
  Jak Pan zasugerowal wydaje sie kluczowym sprawdzenie umow miedzynarodowych definiujacych zasady “podwujnego opodatkowania” jednakze nurtuje mnie kwestia formalna na ile strona zagraniczna czyli zleceniodawca (non-UE) moze podpisac umowe o dzielo z obywatelem RP bez uzyskania formalnego pozwolenia o prace wydanego przez lokalny urzad znajdujacy sie w kraju zleceniodawcy? Bede wdzieczny za Panski komentarz, czy spotkal sie Pan z takim problemem.

  Pozdrawiam,

  • Dzień dobry, Panie Macieju! Jeżeli praca będzie wykonywana zdalnie bez pobytu zleceniobiorcy w kraju zleceniodawcy to uważam, że nie ma tutaj problemu.

 • ewa

  Dzień dobry Panie Wojciechu,

  Chciałam przedstawić taką sytuację. Osoba (Polka) mająca LTD w Wielkiej Brytanii ( tam płaci składki i podatki) chce wykonywać działalność w Polsce na rzecz polskiego pracodawcy (przez okres kilku miesięcy może dłużej). Ponieważ prowadzi działalność to rozliczenia z Polską firmą będzie pewnie za pomocą faktur.
  Pytanie 1. Czy wystawiając fakturę trzeba podać wartość z VAT oraz czy ten VAT można płacić w UK czy trzeba w Polsce?
  Pytanie 2. Ta osoba będzie potrzebować pomocnika i chce zatrudnić Polkę na umowę o dzieło. Z tego co zrozumiałam z Pana Artykułu, to wystarczy na podstawie rachunku płacić tej osobie na konto sumę brutto a ona odprowadzi sobie już Podatek.

  Pozdrawiam
  Ewa

  • Dzień dobry, Pani Ewo! Nie wydaje mi się, by rozliczenie fakturowe było w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. To przecież nie spółka Ltd będzie wykonywać usługi w Polsce, ale konkretna osoba fizyczna. Generalnie, temat kwalifikuje się do indywidualnej konsultacji. W razie potrzeby, zapraszam pod adres kontakt@wojciechwawrzak.pl.

 • Adam

  Witam Panie Wojciechu!!!
  Moja sytuacja wygląda następująco: pracuje w Polsce na 1/8 etatu. I od tego miesiąca będę wykonywał umowę zlecenie jako freelancer z firmą znajdującą się w USA. Mam pytanie o składki do ZUS czy muszę opłacać, jak tak to jakie i jak to przeliczyć.

  • Dzień dobry, Panie Adamie! Jeżeli chodzi o współpracę z firmą z USA, to tutaj nie ma obowiązkowych składek ZUS. Można je opłacać dobrowolnie.

 • Kamil

  Witam Panie Wojciechu!

  Nurtuje mnie pewna kwestia.
  Przedstawię sytuację aby było mniej więcej jasne jaka to kwestia.
  Podejmuję współpracę z siecią afiliacyjną z siedzibą w USA.
  Wynagrodzenie liczone jest od ilości akcji jakie zostały wykonane przez osoby pozyskane przeze mnie.
  Wygląda to tak : W sieci istnieje moja własna strona internetowa. Większość treści jest ogólnodostępna na każdego, jednak jeżeli ktoś jest zainteresowany większą ilością treści to musi wykonać darmową akcję (jak np. wpisanie swojego adresu e-mail czy pobrania darmowej aplikacji mobilnej). Po wykonaniu takiej akcji zostaje odblokowany dostęp do docelowej treści. Za każdą taką wykonaną akcję na stronie sieci po zalogowaniu się na konto zostaje naliczona określona ilość wynagrodzenia (przeważnie od 0,3$ do 0.6$ za jedną akcję).

  W jakiej formie (umowa o dzieło/zlecenie/wynajem powierzchni reklamowej) powinna być sporządzona umowa i co powinna ona mniej więcej zawierać aby uniknąć wszelkich problemów związanych z US tudzież brakiem zarejestrowanej działalności gospodarczej?

  Jak uwzględnić te dochody w PIT (jeśli sieć afiliacyjna nie rozlicza się z naszym US za nas i musimy robić to samodzielnie)?

  Istnieje możliwość zawarcia np. umowy o dzieło na okres pół roku (z uwzględnieniem np. ilości akcji jakie mają zostać pozyskane za pośrednictwem strony należącej do partnera sieci) po czym kolejną umowę o dzieło na ten sam okres czasu?

  • Dzień dobry, Panie Kamilu! W tej sytuacji proponowałbym potraktować wynagrodzenie jako przychody z innych źródeł i jednorazowo rozliczyć w zeznaniu rocznym. Na pewno nie będzie tutaj właściwa umowa o dzieło, ponieważ to, co Pan robi, nie nosi znamion dzieła.

   • Kamil

    W takim razie nawet gdyby określić w umowie liczbę akcji (np. 50) do osiągnięcia przeze mnie lecz bez określonej stawki (jest to zależne od tego skąd pochodzi odbiorca i jakie aplikacje do pobrania są dostępne dla danego kraju) to nie nosi to znamion umowy o dzieło?

    • W dalszym ciągu uważam, że doprowadzenie do określonych akcji nie jest dziełem.

 • Hanna Maria Dekadencja

  Dzień dobry. Przeczytałam Pana artykuł i czuję, że szykują mi się kłopoty z US 🙁 W ubiegłym roku pracowałam zdalnie dla polskiej firmy zarejestrowanej w UK. Praca polegała na pisaniu tekstów na stronę tej firmy. Była to praca na umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Pracodawca wypłacał mi kwotę brutto. Jednocześnie na ten sam rodzaj umowy pracowałam dla kilku innych firm z siedzibą w Polsce. Jestem freelancerem, nie mam działalności gosp. Pan pisze w artykule, że powinnam wpłacać zaliczki do US co miesiąc, a ja tego nie robiłam. W poprzednich latach pracowałam na taką samą umowę tylko dla firm zarejestrowanych w Polsce i rozliczałam się jedynie w zeznaniu rocznym i US się mnie nie czepiał, że nie płacę zaliczek co miesiąc. Stąd nie wiem, jaki sposób rozliczania mnie w końcu obowiązuje. Jednocześnie chciałam zapytać, czy w wyżej opisanym przypadku (czyli kilku pracodawców, w tym jeden zagraniczny, wszystkie umowy o dzieło z przeniesieniem praw) też muszę wypełniać ten załącznik PIT-ZG. Dziękuję i pozdrawiam 🙂

  • Dzień dobry, Pani Hanno! Jeżeli kwalifikuje Pani przychód jako przychód z praw autorskich, to nie ma konieczności wpłacania zaliczek w ciągu roku – wtedy rozliczenie następuje jednorazowo w zeznaniu rocznym. Zaliczki odprowadza się przy kwalifikacji jako działalność wykonywana osobiście. Jeżeli podatek nie był za granicą odprowadzany, to Z/G można pominąć.

   • Bartek

    Właśnie dzwoniłem do US z sprawie jaki jest termin rozliczeń i dostałem informacje, że w zeznaniu rocznym. Jest Pan pewien, ze należy się rozliczać do 20. ?

 • Michał

  Panie Wojciechu,

  Czy kontrakt o przedstawicielstwo handlowe z podmiotem zagranicznym, określający % prowizji jako wynagrodzenie można uznać za umowę o dzieło i odprowadzać podatki zgodnie z Pańskim artykułem?
  Jeśli nie, jaki proponuje Pan sposób rozliczenia?

  Dodam, że podmiot zagraniczny to członek UE, a w Polsce jestem zatrudniony na umowę o pracę. Nie prowadzę działalności gospodarczej.

  Pozdrawiam,
  Michał

  • Dzień dobry, Panie Michale! Nie będzie to umowa o dzieło, ale inna umowa cywilna. W związku z tym, istnieje możliwość zaliczenia przychodu do działalności wykonywanej osobiście i stosowania 20% KUP.

 • Piotrek

  Witam Panie Wojciechu,

  mam pytanie ponieważ jestem zatrudniony w polskiej firmie na cały etat na umowę o pracę, dodatkowo podpisałem umowę o honorarium z niemiecką firmą (nie prowadzę działalności gospodarczej). Czy ja w jakiś sposób muszę się rozliczać z US z rachunków wystawianych firmie niemieckiej? We wzorze rachunku który mam wystawiać co miesiąc jest zapis, że rachunek jest zwolniony z podatku. Natomiast w umowie zawarty jest punkt ” Odprowadzenie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ewentualnych składek na ubezpieczenie społeczne pozostaje w gestii Wykonawcy.” co mam przez to rozumieć?

  Rozmawiałem z pracownikiem US na ten temat i przedstawił mi sposób w jaki powinienem się rozliczać, czyli kwota brutto (która nie widnieje w umowie, ponieważ jest podana tylko kwota netto) – 20% kosztów co daje dochód, dochód mnożę x 18% i to daje kwotę którą powinienem wpłacać do US do 20 dnia każdego następnego miesiąca. Z kolei od innych osób dowiedziałem się, że
  wynagrodzenie mogę rozliczyć jednorazowo jako przychody w zeznaniu rocznym.

  Będę wdzięczny za pomoc, ponieważ zupełnie nie wiem jak mam się do tego odnieść.

  Pozdrawiam Piotrek

 • Aleksandra

  Witam,
  Mam pytanie dotyczące 5% podatku od praw autorskich, który podobno trzeba odprowadzić w Polsce w sytuacji, gdy zlecającym wykonanie dzieła freelancerowi zagranicznemu ( umowa o dzieło) jest firma z Polski.? Dodam tylko, że freelancer całość pracy wykonuje w swoim kraju, nie jest rezydentem PL i nie prowadzi tu działalności…. O co chodzi z tym 5% podatkiem? A jeśli jest taki podatek to w jakich sytuacjach się go stosuje?