fbpx

Zagraniczna umowa o dzieło a podatek w Polsce

Zawierasz umowę o dzieło z zagranicznym kontrahentem / klientem? Otrzymujesz wynagrodzenie od zagranicznego przedsiębiorcy i nie wiesz, co z tym zrobić? Dzisiaj pokażę Ci, jak prawidłowo rozliczyć wynagrodzenie otrzymane w ramach zagranicznej umowy o dzieło / zlecenia.

Spis treści

Zagraniczna umowa o dzieło

Zanim zajmiemy się sprawami podatkowymi, chciałbym podkreślić raz jeszcze, że umowę o dzieło można zawrzeć nie tylko z polskim, ale również zagranicznym podmiotem. Nie jest tak, by stroną umowy mógłby być tylko Polak, bądź firma posiadająca siedzibę w Polsce.

Czyli cieszymy się wolnością wyboru. Chcemy pracować dla Niemców, Francuzów, Brytyjczyków, czy dla jakiegokolwiek innego narodu – nie ma przeciwwskazań. Tym bardziej, że dzięki Internetowi zdobycie zagranicznych zleceń jest ułatwione.

Pewnych trudności może nastręczyć jedynie forma zawarcia umowy. Jeśli zależy nam by posiadać spisaną umowę w języku polskim, najczęściej trzeba będzie przygotować ją samemu. Zdarzyć może się też tak, że umowy pisemnej nie będzie w ogóle (wystarczy wymiana maili – czytaj: Czy umowa zawarta przez e-mail jest ważna?), bądź też firma przygotuje własną umowę, zgodnie ze stosowanymi przez siebie praktykami.

Wszystko zależy od ustaleń z danym kontrahentem, a bywa bardzo różnie. W końcu co kraj, to obyczaj. Nie ma to jednak żadnego znaczenia, jeśli chodzi o rozliczenie podatku w Polsce.

Pracujesz na umowie o dzieło i chce być ubezpieczony?

Przeczytaj mój inny artykuł: ubezpieczenie zdrowotne freelancera.

Podatek trzeba zapłacić i kropka

Niezależnie od sposobu i formy zawarcia umowy z zagranicznym kontrahentem, otrzymane wynagrodzenie trzeba będzie opodatkować w Polsce. Zawsze i bezwzględnie. Taką mamy zasadę, że posiadając miejsce zamieszkania na terytorium RP, płaci się tutaj podatek dochodowy, również od dochodów zagranicznych.

Dyskutować można długo, ale długodystansowym pieniaczom proponuję rozważyć opcję bezdyskusyjną – szybką emigrację. Tym, którzy tak jak ja w Polsce zostają, służę informacją, że podatek z zagranicznej umowy o dzieło rozliczyć będziemy musieli samodzielnie, bowiem zagraniczny przedsiębiorca – w przeciwieństwie do polskiego – nie zrobi tego za nas.

Jak obliczyć?

Szczęśliwie, samodzielne rozliczenie podatku od wynagrodzenia z umowy zagranicznej nie różni się niczym od samodzielnego rozliczenia w przypadku krajowej umowy o dzieło z osobą fizyczną (czytaj: Umowa o dzieło a podatek dochodowy).

Podatek (wg stawki 18%) obliczamy od dochodu (wynagrodzenie – koszty uzyskania przychodu). Dla umowy o dzieło z przeniesieniem autorskich praw majątkowych, koszty wynosić będą 50% wysokości wynagrodzenia. W przypadku „zwykłej” umowy o dzieło: 20% wysokości wynagrodzenia. Dla ilustracji, prosty i przyjemny przykład poniżej.

Prakreacja.pl

Grafik otrzymuje 1000 zł tytułem wykonania projektu strony internetowej i przeniesienia prawa do niego na kontrahenta.

Koszty uzyskania przychodu wynoszą 500 zł (1000 zł x 50%).

Podatek to zatem 90 zł (500 zł x 18%).

Gdyby umowa nie przewidywała przeniesienia praw autorskich, koszty uzyskania przychodu wynosiłyby 200 zł (1000 zł x 20%). Podatek w takiej sytuacji to natomiast 144 zł (800 zł x 18%).

W przypadku, gdy przy obliczaniu podatku uwzględniamy 50-procentowe koszty uzyskania przychodu, warto dysponować dowodem potwierdzającym, że prawo do zastosowania takich kosztów rzeczywiście nam przysługuje. W razie kontroli Urzędu Skarbowego, posiadanie stosownej umowy z zapisem o przeniesieniu praw okaże się zbawienne.

Kiedy i jak zapłacić?

Obliczyliśmy podatek, hura. Jesteśmy z siebie dumni, stroszymy się jak paw. Dobrze byłoby jeszcze jednak ten obliczony podatek zapłacić. Do Urzędu wpłaca się tzw. zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku umowy o dzieło, będzie to po prostu obliczony wg powyższego sposobu podatek.

Wpłaty dokonujemy na rachunek bankowy właściwego dla nas ze względu na miejsce zamieszkania Urzędu Skarbowego w terminie do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymaliśmy wynagrodzenie.

Zasada ta dotyczy wynagrodzenia otrzymanego w miesiącach od stycznia do listopada. Jeśli wynagrodzenie otrzymamy w grudniu, obowiązek zapłaty zaliczki następuje dopiero wraz z dniem złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Prakreacja.pl
Za wykonanie projektu strony internetowej grafik otrzymał wynagrodzenie w dniu 15-go marca. Do 20-go kwietnia ma obowiązek wpłacenia zaliczki. Gdyby wynagrodzenie otrzymał 15-go grudnia, zaliczkę miałby obowiązek zapłacić z dniem złożenia rocznego zeznania podatkowego, np. 20-go kwietnia.

Zaliczki wpłacamy od sumy dochodów otrzymanych w jednym miesiącu. Jeśli w jednym miesiącu uzyskaliśmy dochody z kilku źródeł, z których musimy rozliczyć się samodzielnie, obliczony od każdego dochodu oddzielnie podatek sumujemy i przelewamy jedną kwotę.

Prakreacja.pl
Grafik oprócz wynagrodzenia za wykonanie strony internetowej, otrzymał w tym samym miesiącu również zapłatę za projekt ulotki reklamowej wykonany dla innej zagranicznej firmy. Od każdego wynagrodzenia musi obliczyć podatek osobno, zsumować należne kwoty i wpłacić zaliczkę do 20-go dnia następnego miesiąca.

W tytule przelewu wpisujemy „Zaliczka na podatek dochodowy za miesiąc … (wskazanie miesiąca)„. Warto podać również swój identyfikator podatkowy, którym dla osoby fizycznej jest PESEL.

Przelew kończy sprawę rozliczenia podatku. Szczęśliwie, nie mamy obecnie obowiązku składania miesięcznej deklaracji podatkowej. Otrzymane wynagrodzenie i wpłacone zaliczki uwzględnimy natomiast w zeznaniu rocznym.

Uwaga na podwójne opodatkowanie

Od zleceniodawcy zagranicznego najczęściej otrzymamy wynagrodzenie w kwocie brutto. Gdyby jednak okazało się, że wypłacona kwota zostanie pomniejszona o podatek lokalny obowiązujący w danym państwie (wynagrodzenie netto), nie zwalnia nas to z obowiązku rozliczenia podatku również w Polsce.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kwocie netto i brutto?

Przeczytaj inny mój artykuł: Wynagrodzenie netto i brutto – czym to się różni?

W takim przypadku, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania sięgnąć trzeba będzie do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę z danym państwem, w której odnajdziemy, jak należy postąpić w konkretnej sytuacji.

W tym miejscu sygnalizuję jedynie istnienia takiego problemu, nie wdając się w szczegóły. Martwić będziemy się wtedy, gdy wynagrodzenie rzeczywiście wpłynie na nasze konto w kwocie netto.

Prakreacja.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy z rozliczeniem umowy o dzieło, napisz do mnie na adres wojciech.wawrzak@prakreacja.pl. Wspólnie rozwiążemy ten problem.

Nie taki diabeł straszny jak go malują

Ufff… to tyle na dzisiaj. Podatek obliczony, zaliczka wpłacona i po strachu. Można spokojnie spać. Poszło jak z płatka, prawda? W razie dodatkowych pytań, zapraszam na maila lub do komentarzy. Jeśli chcesz natomiast przeczytać o sytuacji odwrotnej – gdy polski przedsiębiorca zawiera umowę o dzieło z zagranicznym freelancerem, zapraszam tutaj: Podatek od umowy o dzieło z obcokrajowcem.

Rachunek do umowy o dzieło

Zastanawiasz się, jak wystawić rachunek do umowy o dzieło dla zagranicznego klienta? Przeczytaj mój artykuł na ten temat:

Artykuły uzupełniające

Czytelnicy zwrócili mi uwagę, że w notce brak informacji na temat przeliczania wynagrodzeń na polskie złotówki. Dlatego uzupełniłem niniejszy wpis, kolejnym tekstem: Jak przeliczyć zagraniczne wynagrodzenie?

Jeśli szukasz podpowiedzi, jak przygotować swoje zeznanie roczne, przeczytaj mój artykuł na ten temat – Zeznanie roczne freelancera: dochody zagraniczne.

O prawie podatkowym przeczytasz również tutaj:

Jesteś freelancerem i zmagasz się z nierzetelnymi klientami? Dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić:

Bonus: kurs on-line

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób samodzielnie przygotować umowę dotyczącą praw autorskich albo po prostu taką umowę zrozumieć, zweryfikować i umieć negocjować?

Jako dodatek do tego artykułu przygotowałem 9-dniowy kurs e-mailowy poświęcony umowom dotyczącym praw autorskich.

Zagraniczna umowa o dzieło a podatek w Polsce

Udział w kursie jest nieodpłatny.

Kurs polega na tym, że przez 9 dni otrzymujesz wiadomości dotyczące poszczególnych elementów umowy. Rozprawiamy się z tematami takimi jak:

  • strony umowy,
  • preambuła,
  • definicje,
  • przedmiot umowy,
  • szczegółowe postanowienia licencyjne,
  • prawa zależne i osobiste,
  • odpowiedzialność z tytułu naruszenia praw autorskich,
  • wynagrodzenie,
  • postanowienia końcowe.

Kurs dostępny jest wyłącznie dla subskrybentów newslettera. Jeżeli chcesz wziąć w nim udział, zapisz się do newslettera korzystając z poniższego formularza, a zostaniesz również automatyczny zapisany do grupy uczestników kursu.

Prakreacja.pl

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.