Nawigacja

Wykonałeś dzieło dla klienta zagranicznego. Klient prosi o rachunek. Szukasz wzoru w Internecie. Znajdujesz. Kwota netto, kwota brutto, koszt uzyskania przychodu, zaliczka na podatek – tysiące pól do wypełnienia. Jak to się ma do współpracy zagranicznej? Już tłumaczę.

Co potrzebne na rachunku?

Jeśli czytałeś mój artykuł poświęcony opodatkowaniu umów zagranicznych (Zagraniczna umowa o dzieło a podatek w Polsce), wiesz, że zagraniczny zleceniodawca nie odprowadzi za ciebie zaliczki na podatek dochodowy. Wynagrodzenie otrzymasz zatem w kwocie brutto.

Co to dla ciebie oznacza?

Po pierwsze, płacisz podatek samodzielnie w Polsce.

Po drugie, na rachunku nie potrzebujesz rozbijać wynagrodzenia na kwotę netto, brutto, ani uwidaczniać kosztu uzyskania przychodu. To nie ma dla twojego zleceniodawcy żadnego znaczenia. On wypłaca ci kwotę brutto i nic więcej go nie interesuje.

Chcesz poczytać więcej o kwocie netto i brutto?

Oto mój artykuł na ten temat: Wynagrodzenie netto i brutto – czym to się różni?

Nie wysyłaj zatem zagranicznemu zleceniodawcy rachunku z tymi wszystkimi danymi, co na rachunku polskim. Wprawdzie nic złego się nie stanie, ale najprawdopodobniej zleceniodawca i tak poprosi cię o dostarczenie rachunku bez zbędnych dla niego szczegółów.

Co zatem powinno znaleźć się na rachunku do umowy o dzieło dla zagranicznego klienta? Wystarczające są poniższe elementy:

 • data wystawienia,
 • dane wykonawcy,
 • dane zamawiającego,
 • wskazanie dzieła,
 • kwota wynagrodzenia brutto,
 • sposób i termin płatności.

W jakim języku rachunek?

Jeśli wiesz już, co powinno znajdować się na zagranicznym rachunku, a co jest zbędne, zapewne nasunie ci się pytanie, w jakim języku go wystawić.

No właśnie, w jakim?

Zleceniodawca najchętniej przyjmie rachunek w swoim ojczystym języku. To zrozumiałe.

Ty najchętniej wystawisz rachunek po polsku. To też zrozumiałe.

Skończy się na języku angielskim. Więcej niż pewne.

Czy możesz wystawić rachunek w języku angielskim? Pewnie, że tak. Żaden przepis prawa ci tego nie zabrania. Jak to zrobić? Przetłumaczyć  elementy rachunku, które wskazałem powyżej i tyle. Albo kupić gotowy wzór wezwania w języku angielskim dostępny na końcu tego artykułu.

Jaka waluta na rachunku?

Wiesz już, co powinno znaleźć się na rachunku i w jakim języku go wystawić. Twoją wątpliwość może budzić jeszcze jedna kwestia – jaką walutę wskazać.

Jaką?

Tę, w której otrzymałeś wynagrodzenie. Najprościej.

Jeśli dostałeś 1000 funtów, to rachunek na 1000 funtów. Jeśli 500 euro, to rachunek na 500 euro. Bez komplikowania sobie życia.

Oczywiście, mógłbyś przeliczyć wynagrodzenie na złotówki. Tylko po co? Dla twojego zleceniodawcy to bez znaczenia, ile zarobiłeś w złotówkach.

Przeliczenie na złotówki interesuje cię wyłącznie na potrzeby zapłaty podatku w Polsce. Ale to już twoja sprawa, a nie twojego zleceniodawcy.

Komu i do czego potrzebny rachunek?

Klienci często pytają mnie, czy ten rachunek to rzeczywiście jest im do czegoś potrzebny. Odpowiadam, że tak po prawdzie, to zbędny. Bo do rozliczenia podatku wystarczy sam przelew na konto.

Po co ci zatem rachunek? Jeśli jesteś skrupulatny i lubisz mieć porządek w papierach, to dla własnej przyjemności.

Najczęściej jednak rachunek potrzebny jest twojemu klientowi. Bo prowadzi własną firmą i chce mieć jakiś dokument do księgowości.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy?

Napisz do mnie na adres wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

Wzór rachunku w języku angielskim

Specjalnie dla ciebie przygotowałem wzór rachunku do umowy o dzieło dla zagranicznego klienta w języku angielskim. Dzięki niemu, przygotujesz rachunek w kilka chwil.

Wzór rachunku możesz kupić za 14,99 zł brutto. Za­pła­cisz za niego szybkim prze­lewem elek­tro­nicznym lub kartą płatniczą za pośrednictwem platformy Transferuj.pl. Do­ku­ment otrzy­masz na swoją skrzynkę e-mail na­tych­miast po do­ko­naniu płatności.

Jeśli je­steś za­in­te­re­so­wany, kliknij w przy­cisk “Kup teraz”, a zo­sta­niesz prze­nie­siony do pro­cesu zakupowego.

Jeśli szukasz możliwości zakupu gotowej umowy o dzieło po angielsku, zajrzyj tutaj – umowa o dzieło po angielsku: omówienia + wzór do pobrania.

Podsumowanie

Rachunek do umowy o dzieło dla zagranicznego klienta jest tak naprawdę prostszy niż ten dla polskiego klienta. Nie musisz w nim bowiem wyszczególniać wynagrodzenia netto, brutto, ani wyliczać zaliczki na podatek dochodowy. Wskazujesz kwotę brutto i tyle. Plus te elementy, które są obowiązkowe dla każdego rachunku.

Podobał ci się ten tekst? Podziel się nim z innymi. Dzięki poniższym przyciskom zajmie ci to dosłownie chwilę.

Pracujesz z zagranicznymi klientami jako przedsiębiorca, a nie osoba prywatna? Mam coś dla ciebie:

Chcesz się dowiedzieć jak rozliczyć samodzielnie podatek od zagranicznej umowy o dzieło? Dowiesz się tego tutaj:

Szukasz więcej porad dla freelancera? Sprawdź poniższe teksty:

Zmagasz się z nierzetelnymi klientami? Dowiedz się, jak ich zdyscyplinować:

Chcesz otrzymywać więcej porad dla freelancera? Zapisz się na newsletter. Zero spamu, zero reklam, tylko soczysty konkret.

Powyższych zgód udzielasz mi, czyli Wojciechowi Wawrzak, prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą “Usługi prawne i księgowe Wojciech Wawrzak” z siedzibą w Łodzi (93-279), ul. Tatrzańska 91/51.

 • Włodzimierz Korza

  Jak zwykle poruszyłeś istotny temat. Gratuluję i dziękuję! Jak to się ma w przypadku faktur?

  • Staram się, by teksty powstawały w tematach, które rzeczywiście są potrzebne, dzięki! A jaki jest problem z fakturami?

   • Włodzimierz Korza

    Jak wygląda kwestia VAT u i podatku dochodowego. co powinnosię znajdować na takiej fakturze i w jakiej walucie. Na podstawie jakiego kursu przeliczać podatki np z euro na złote?

    • Rozumiem, że pytasz z punktu widzenia osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą?

     • Włodzimierz Korza

      Tak

     • Przede wszystkim, musisz posiadać numer VAT-UE, by móc przeprowadzić transakcję wewnątrz UE. Jeśli Twój klient również posiada numer VAT-UE, wystawiasz fakturę z tzw. odwrotnym obciążeniem, wskazując, że nie podlega VAT (np). VAT odprowadza nabywca. Faktura może być w obcej walucie. Przepis mówi, że jedynie podatek musi być w złotówkach. Na takiej fakturze podatku nie będzie, więc nie ma co przeliczać. Gdybyś jednak wystawiał fakturę z przeliczeniem, właściwy kurs to średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.

     • Włodzimierz Korza

      Jesteś wielki. Dzięki 🙂

     • Przez grzeczność nie zaprzeczę!

 • A jeśli podpisuję umowę z osobą nie mającą własnej działalności i sama też jej nie mam, to jak ewentualnie w tym przypadku miałby wyglądać rachunek? Zakładając, że klient bardzo chce go otrzymać, bo lubi 🙂

  • Dzień dobry Pani Weroniko, witam na blogu! 🙂 Rachunek wygląda dokładnie tak samo. Wynika to z tego, że od takiego zamawiającego i tak otrzymuje Pani kwotę brutto, czyli tak samo, jakby po drugiej stronie był przedsiębiorca.

   • Nie muszę jednak rozpisywać tej kwoty brutto na kwotę netto, koszty uzyskania i tak dalej (czyli to, co znajduje się na przykładowym rachunku do umowy o dzieło)?

    • Zdecydowanie nie ma Pani obowiązku tego rozbijania wynagrodzenia w tym przypadku.

     • Dziękuję za odpowiedź. O to mi chodziło 🙂

 • Kasia

  Dzień dobry Panie Wojtku, idealny blog 🙂 wszystkie rady i porady bardzo jasno opisane 🙂 współpracuję z zagranicznym inwestorem w związku z czym moje wynagrodzenie jest w euro…moje pytanie jest następujące: czy przyjmuję aktualny kurs wymiany waluty czy jest jeden określony na cały rok podatkowy?

 • Agata

  Witam 🙂

  Jestem całkowicie zielona w kwestiach rachunków i umów. Właśnie mam mieć pierwszą umowę o dzieło, do której mam wystawić rachunek (nie mam żadnej firmy ). I w tym momencie mam problem taki, np dostaję na rękę od zleceniodawcy 500 euro. Czy na rachunku dla zleceniodawcy mam rozbijac na kwota brutto, netto odejmowanie podatków itd? znalazłam wzór rachunku w sieci, ale nie wiem czy ma to zastosowanie w moim przypadku (Kwota brutto, Koszty uzyskania przychodów, Podstawa opodatkowania, Podatek dochodowy, kwota do wyplaty ) czy to dopiero już jak będę rozliczać się z podatkami w pl? firma jest z hiszpanii. z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

  • Agata

   ojj proszę mi wybaczyć, nie doczytałam pierwszego akapitu w zasadzie! już wszystko wiem i przepraszam za spam!

 • Weronika

  Mam pytanie, w przypadku “Bo do roz­li­cze­nia po­datku wy­star­czy sam prze­lew na konto.” kwota na stronie portalu dla freelancerow (np. UpWork) będzie często inna niż na przelewie. Opłaty dla portalu bywają całkiem spore, np. UpWork pobiera 20% kwoty wynagrodzenia za pierwsze $500 dla danego klienta + VAT za dostarczenie usługi.
  Czy na rachunku powinna się znaleźć kwota z portalu, z wszystkimi opłatami, czy ta która ostatecznie reczywiście znajdzie się na moim koncie?
  Czy może opłatę można rozliczyć tylko na zasadzie kosztów uzyskania przychodu, ale tylko przy DG?

  • Dzień dobry, Pani Weroniko! W przypadku osoby prywatnej, kluczowa jest rzeczywista kwota przelewu. W przypadku DG, ważna będzie cała kwota, ponieważ Upwork wystawia fakturę na pośrednictwo, która będzie kosztem w ramach DG.

 • bartzt

  Cześć, mam następujące pytanie:
  Rachunek powinien zostać wystawiony po zaksięgowaniu wpłaty, przed wpłatą czy może jest to bez różnicy ?

  Bartek

  • Praktyka jest taka, że na podstawie rachunku dokonywana jest wypłata, więc rachunek wystawiany jest przed wypłatą.

 • Ewa

  Dziękuję za ten wpis i w ogóle fantastycznego bloga!
  Nie dowiedziałam się tylko jednego. Mam umowę ramową z zagranicznym klientem, który nie wymaga ode mnie rachunków i już kilkukrotnie wypłacił wynagrodzenie. Problemem jest przeniesienie praw autorskich. Czy do dzieł już opłaconych powinnam wystawić rachunki z przeniesieniem praw, czy wystarczy do każdego spisać oświadczenie o przekazaniu praw autorskich zgodnie z postanowieniami umowy?

 • Flaviy2014

  Dziękuję za wspaniały artykuł. Mam takie pytanie. Jeżeli nie zawieram umowy z klientem zagranicznym , czy można rozliczać się za faktem wpłaty na konto. ? Dziękuję