Czy przedsiębiorca może zawrzeć umowę o dzieło?

Prowadzę działalność gospodarczą. Czy mogę zawrzeć umowę o dzieło?

Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, doskonale trafiłeś. Odpowiadam na nie co najmniej kilka razy w miesiącu. Dzisiaj podzielę się odpowiedzią z tobą.

Spis treści

Umowa o dzieło dla każdego

Umowę o dzieło może zawrzeć każdy. Freelancer, przedsiębiorca, spółka, fundacja, aktor, komediant, a nawet ksiądz. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń.

Każdy może występować w umowie o dzieło zarówno jako wykonawca, jak i zamawiający. Tutaj również nie ma żadnych ograniczeń.

Przedsiębiorcy wiedzą, że mogą być zamawiającym. To naturalne. Gdy potrzebują coś wykonać na zamówienie, automatycznie myślą o umowie o dzieło.

Nie wiedzą natomiast, że mogą być również wykonawcą. Klient chce im zlecić realizację jakiejś usługi, proponuje zawarcie umowy o dzieło, a oni pytają mnie, czy w ogóle mogą taką umowę zawrzeć. Bo przecież rozliczają się na podstawie faktury, a nie na podstawie umowy o dzieło.

Umowa a rozliczenie umowy to dwie różne rzeczy

Każdy może zawrzeć umowę o dzieło, niezależnie od swojego statusu. Status ten – przedsiębiorca, czy osoba prywatna – nie ma wpływu na możliwość zawarcia umowy o dzieło.

Status ma znaczenie dopiero na etapie rozliczenia podatku od umowy o dzieło.

Osoba prywatna rozliczy umowę o dzieło najczęściej jako działalność wykonywaną osobiście. Przedsiębiorca rozliczy natomiast umowę o dzieło jako przychód z działalności gospodarczej.

Zatem dopiero na etapie rozliczenia podatku pojawia się rozróżnienie między przedsiębiorcą a osobą prywatną. Zarówno osoba prywatna, jak i prowadząca działalność gospodarcza mogą zawrzeć umowę o dzieło. Jedyną różnicą będzie sposób rozliczenia podatku od wynagrodzenia.

Umowa o dzieło poza działalnością gospodarczą

Powiedziałem wcześniej, że przedsiębiorca rozliczy umowę o dzieło jako przychód z działalności gospodarczej. Czyli normalnie wystawi fakturę, a wynagrodzenie potraktuje jako przychód swojej firmy.

Przedstawiłem to w ten sposób, by pokazać, że nie ma żadnych przeszkód, by przedsiębiorca zawarł umowę o dzieło w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca może jednak zawrzeć umowę o dzieło również poza prowadzoną działalności gospodarczą. Mimo posiadania firmy, będzie występował na potrzeby konkretnej umowy jako osoba prywatna i w taki też sposób tę umowę rozliczy.

Na takim rozwiązaniu, przedsiębiorcom zależy głównie wtedy, gdy ze względu na przeniesienie praw autorskich, chcą do danej umowy zastosować 50-procentowe koszty uzyskania przychodu i obniżyć w ten sposób podatek do zapłaty. Przedsiębiorca nie ma takiej możliwości, osoba prywatna już tak.

Kiedy istnieje możliwość zawarcia umowy o dzieło poza działalnością gospodarczą? Wtedy, gdy przedmiot tej umowy nie mieści się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Na przykład wtedy, gdy ktoś prowadzi sklep internetowy z elektroniką, a jednocześnie dostaje zlecenie na wykonanie projektu strony internetowej. Przychody ze sprzedaży w sklepie będą przychodami z działalności gospodarczej, a wynagrodzenie za zrobienie strony będzie przychodem z działalności wykonywanej osobiście.

Prakreacja.pl

Potrzebujesz pomocy z umową o dzieło?

Napisz do mnie na adres wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

Podsumowanie

Po lekturze tego artykułu powinieneś wiedzieć, że:

  • możesz zawrzeć umowę o dzieło, będąc przedsiębiorcą,
  • możesz zawrzeć tę umowę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej albo poza nią – w zależności, czy przedmiot umowy wchodzi w zakres twojego biznesu, czy nie.

To jest esencja tego, co napisałem powyżej. Jeśli podsumowanie cię nie zadowala, przeczytaj całość tekstu. Jeśli zrobiłeś to, zanim dotarłeś do podsumowania, zasłużyłeś na nagrodę – mianuję cię najwytrwalszym pożeraczem prawniczego bełkotu.

Mam jednak nadzieję, że ten bełkot w moim wydaniu nie jest aż tak bełkotliwy jak przywykło się sądzić o prawie. Będę wniebowzięty, jeśli utwierdzisz mnie w tym przekonaniu, zostawiając komentarz.

Jeszcze więcej wiedzy o umowie o dzieło dla ciebie:

Bonus: kurs o umowach prawnoautorskich

Dodatkiem do tego artykułu jest mini-kurs o umowach prawnoautorskich.

Dodatek dostępny jest dla subskrybentów newslettera.

Prakreacja.pl

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.