fbpx

Wynagrodzenie netto i brutto – czym to się różni?

Ustalasz z klientem wynagrodzenie i zastanawiasz się, czy podać kwotę netto, czy brutto? A może wystawiasz rachunek (fakturę) i pozycje netto / brutto trochę cię mylą? Przygotowałem krótki poradnik, który ci pomoże.

Spis treści

Dla twojej wygody przygotowałem spis treści, który ułatwi ci poruszanie się po tej stronie. 

Osoba prywatna, czy przedsiębiorca?

Rozumienie wynagrodzenia netto i brutto różni się w zależności od tego, czy jesteś osobą prywatną, czy przedsiębiorcą.

Inaczej będziesz posługiwać się tymi pojęciami, jeśli nie masz firmy i inaczej, gdy prowadzisz swoją działalność.

Poniżej znajdziesz wyjaśnienie dla obu przypadków.

Netto i brutto dla osoby prywatnej

Wynagrodzenie netto to kwota, którą otrzymujesz „do ręki”. Czyli tyle, ile wpływa na twoje konto. Ta kwota powinna interesować cię najbardziej, bo to twój realny przychód.

Wynagrodzenie brutto to natomiast przychód „wirtualny”. Czyli kwota przed potrącaniem podatku i składek ZUS.

Prakreacja.pl

Przykład

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich.

Wynagrodzenie brutto: 1000 zł.

Wynagrodzenie netto: 910 zł.

Skąd różnica między brutto a netto?

W przypadku umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich stosujesz 50% KUP. W konsekwencji, podatek liczony jest od 500 zł. Podatek wg stawki 18% wynosi 90 zł, a zatem wynagrodzenie netto (po potrąceniu o podatek) wynosi 910 zł.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o obliczaniu podatku, zajrzyj do artykułu Umowa o dzieło a podatek dochodowy.

Różnica między brutto a netto jest prosta, prawda? Nie zawsze jednak ta różnica rzeczywiście się pojawia. Zależy to od konkretnej sytuacji:

  • praca dla polskiej firmy,
  • praca za granicą,
  • praca zdalna dla zagranicznej firmy,
  • praca dla osoby prywatnej bez firmy.

Jeśli pracujesz dla firmy z Polski, kwoty netto i brutto zawsze będą różne. Dlaczego? Bo polska firma odprowadzi za ciebie podatek dochodowy, a w niektórych przypadkach również składki ZUS.

Jeśli pracujesz za granicą, kwoty netto i brutto również będą inne. Dlatego, że firma zagraniczna odprowadzi za Ciebie podatek i ewentualnie składki ubezpieczeniowe w kraju, w którym pracujesz.

Jeśli pracujesz zdalnie (z Polski) dla zagranicznej firmy, między kwotą netto i brutto najczęściej nie będzie różnicy. Dlaczego? Bo jeśli pracujesz na odległość, to firma zagraniczna najczęściej nie będzie odprowadzać żadnego podatku w swoim kraju, ale przeleje ci całość kwoty i ty będziesz odprowadzać podatek samodzielnie w Polsce.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rozliczaniu zdalnej współpracy z zagraniczną firmą?

Przeczytaj mój artykuł Zagraniczna umowa o dzieło a podatek w Polsce.

Jeśli twoim klientem jest osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to kwoty netto i brutto będą zawsze takie same. Dlatego, że osoba prywatna bez firmy nigdy nie będzie odprowadzać za ciebie podatku ani składek ubezpieczeniowych. Tutaj również otrzymasz całość kwoty na swoje konto.

Netto i brutto dla przedsiębiorcy

Jeśli prowadzisz firmę, to różnica między netto a brutto nie dotyczy podatku dochodowego, ani składek ZUS. Różnica dotyczy wtedy podatku VAT. Czyli pojawia się wtedy, gdy jesteś podatnikiem VAT.

Prakreacja.pl

Przykład

Faktura za wykonanie strony internetowej.

Wynagrodzenie brutto: 1230 zł.

Wynagrodzenie netto: 1000 zł.

Skąd różnica między brutto a netto?

Stawka podatku VAT w przypadku wykonania strony internetowej to 23%. Zatem do ceny netto doliczasz VAT i otrzymujesz cenę brutto.

Jeśli nie jesteś podatnikiem VAT, to różnicy między netto a brutto nie ma. Zawsze jest to ta sama cena, bez podatku VAT.

Jednak nawet jeśli jesteś podatnikiem VAT, to różnicy nie będzie w przypadku usługi dla zagranicznego klienta. Dlaczego? Bo wystawiasz mu fakturę z odwrotnym obciążeniem, nie doliczając do ceny podatku VAT.

Chcesz dowiedzieć się więcej o odwrotnym obciążeniu?

Przeczytaj mój artykuł Odwrotne obciążenie – współpraca z zagranicznym klientem.

Oczywiście, jako przedsiębiorca również płacisz podatek dochodowy oraz składki ZUS. Jednak te należności nie mieszczą się w powszechnym rozumieniu ceny netto i brutto w przypadku osoby prowadzającej firmę.

Na własne potrzeby możesz tak kształtować ceny netto, by uwzględniać w nich podatek oraz ZUS. Na potrzeby komunikacji z klientami proponuję jednak posługiwać się cenami netto i brutto w rozumieniu ceny bez VAT i z VAT.

Prakreacja.pl

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Napisz do mnie na wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

Podsumowanie

Rozróżnienie wynagrodzenia netto i brutto jest proste:

  • brutto – całość kwoty,
  • netto – na rękę, po potrąceniu podatku i ZUS.

Czasem nie będzie różnicy między brutto a netto. Wtedy, gdy twój klient nie będzie odprowadzał za ciebie podatków, ani ZUS.

Newsletter

Chcesz otrzymywać więcej artykułów takich jak ten? Zapisz się na newsletter.

Prakreacja.pl

>

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.