Nawigacja

Czy myślałeś już o swoim zeznaniu rocznym? Jeżeli nie, to najwyższa pora, by potem nie musieć robić wszystkiego na ostatnią chwilę.

To szczególnie ważne, gdy osiągasz przychody zagraniczne lub pracujesz dla osób prywatnych w Polsce i samodzielnie musisz odprowadzić podatek.

Zapraszam do odsłuchu trzeciego odcinka podcastu “Prawo dla kreatywnych”, w którym dowiesz się, jak przygotować swoje rozliczenie roczne.

Podobał ci się odcinek? Udostępnij go innym. Dzięki poniższym przyciskom zajmie ci to dosłownie chwilę.

Podcastu “Prawo dla kreatywnych” możesz słuchać regularnie w następujących miejscach:

Będę wdzięczny za twoją ocenę podcastu w iTunes. To pozwoli mi dotrzeć do jak największej liczby słuchaczy.

Wszystkie pozostałe odcinki podcastu “Prawo dla kreatywnych” znajdziesz na podstronie poświęconej podcastowi.

Oferta dla słuchaczy

Jesteś freelancerem i chcesz posługiwać się profesjonalną umową o dzieło? Przygotowałem dla ciebie wzór umowy opatrzony komentarzami do najważniejszych postanowień.

Jako słuchacz podcastu możesz skorzystać z 10% zniżki w moim sklepie i kupić wzór, który będziesz z powodzeniem wykorzystywał w swojej pracy. Wystarczy, że w procesie zamówienia podasz następujący kod rabatowy: PODCAST.

Wzór umowy ze zniżką możesz kupić tutaj:

Pamiętaj, kod rabatowy to: PODCAST.

Przydatne treści do poczytania

Jeżeli chcesz o rozliczeniach podatkowych nie tylko posłuchać, ale również poczytać, to mam dla ciebie dobrą wiadomość – podejmowałem ten temat wielokrotnie na blogu.

Poniżej znajdziesz listę wszystkich artykułów związanych z kwestiami podatkowymi dotyczącymi freelancera.

Pracujesz na podstawie umowy o dzieło i chciałbyś posługiwać się profesjonalną umową? Przeczytaj:

Możesz również kupić ode mnie wzór umowy z komentarzami. Jako słuchasz podcastu otrzymujesz 10% zniżki od regularnej ceny. W trakcie składania zamówienia podaj następujący kod rabatowy: PODCAST.

Jeżeli natomiast zastanawiasz się, czy bycie wolnym strzelcem jest dla ciebie bezpieczne, przeczytaj artykuł z odpowiedzią na najczęściej zadawane mi pytanie:

Jeżeli podejmiesz decyzję, że chciałbyś założyć własną firmę, przyda ci się ten artykuł:

Słyszałeś o stawce godzinowej i ewidencji czasu pracy? Sprawdź:

Jeżeli nie jesteś przekonany do indywidualnej działalności, a raczej myślisz o spółce, sprawdź poniższe teksty:

Dzisiaj niemal każdy korzysta z reklamy na Facebooku. Przekonaj się, czy ustawiłeś ją tak, by nie mieć problemów podatkowych:

Jeżeli masz do mnie jakieś pytania, zadaj je w  komentarzu lub napisz na adres e-mail wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

Bądź na bieżąco

Podoba ci się mój podcast? Zapisz się na newsletter, by otrzymywać powiadomienie o każdym nowym odcinku.

Podaj swoje imię oraz adres e-mail.

Administratorem podanych przez ciebie danych osobowych będę ja, tj. Wojciech Wawrzak, ul. Tatrzańska 91/51, 93-279 Łódź. Twoje dane będą przetwarzane wyłącznie w celu przesyłania ci newslettera. W każdej chwili będziesz mógł uzyskać dostęp do swoich danych, poprawić je lub usunąć. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na newsletter.

Wszystkie pozostałe odcinki podcastu “Prawo dla kreatywnych” znajdziesz na podstronie poświęconej podcastowi.

Jeżeli podobał ci się ten odcinek, udostępnij go innym. Dzięki poniższym przyciskom zajmie ci to dosłownie chwilę.

 • Adams

  Panie Wojciechu świetny podcast. Bardzo jasno i rzeczowo wytłumaczony, brakuje w sieci własnie takich materiałów. Odnośnie samego tematu w jaki sposób zakwalifikowałby Pan dochód uzyskany z wideofilmowania ślubów. Czy w przypadku przenoszenia praw na młodą parę przysługuje mi prawo do rozliczania od 50% kosztów uzyskania przychodów?

  • Dzień dobry! Dziękuję za ciepłe słowa. Jeżeli dysponuje Pan umową potwierdzającą przeniesienie autorskich praw majątkowych albo udzielenie licencji, to uważam, że kwalifikacja jako przychód z praw autorskich z zastosowaniem 50% KUP będzie prawidłowa.

   • Adams

    Dziękuję Panie Wojciechu za odpowiedź. W swojej umowie mam zapis o przeniesieniu praw autorskich na zamawiającego. Jedna rzecz nie daje mi jednak spokoju. Kamerzysta ślubny oprócz samego materiału wideo rejestruje również dźwięk (utwory muzyczne) również ten podczas zabawy weselnej prowadzonej przez np. DJ`a. Czy w takim przypadku mogę przenieść prawa autorskie skoro materiał zawiera treści (w tym przypadku piosenki) do których praw nie posiadam?

    • Myślę, że można rozwiązać ten problem oświadczeniem zawartym w umowie, że przeniesienie praw nie dotyczy wykorzystanych w nagraniu utworów muzycznych stanowiących nieodłączny element nagrania, ale nie będących przedmiotem twórczości kamerzysty.

 • Kinga Ogiegło

  Świetny podcast! Dowiedziałam się dwóch bardzo ważnych informacji odnośnie mojego zeznania rocznego. Dziękuję!Pozdrawiam

  • Cieszę się, że mogłem pomóc i dziękuję za ciepłe słowa. 🙂

 • Justyna Jaszke

  Witam, świetny podcast, gratuluję.
  Mam pytanie odnośnie informacji z podcastu między 5. a 6.20 minutą – dotyczącą limitu zryczałtowanych kosztów. Jeżeli NIE przenoszę praw autorskich, a tylko udzielam licencji niewyłącznej zagranicznym serwisom, na korzystanie z moich grafik, to ten limit do kwoty 42 764 zł, by odliczyć 50% kosztów również działa w moim przypadku?

  • Dzień dobry! Tak, limit wtedy też obowiązuje. Limit dotyczy zastosowania 50% KUP, a nie przeniesienia autorskich praw majątkowych. Podstawą do zastosowania 50% KUP jest również udzielenie licencji, więc limit znajduje tutaj zastosowanie.

   • Justyna Jaszke

    Bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂 Dzięki Pana stronie udało mi się ogarnąć sprzedaż licencyjną razem z jej podatkową stroną 🙂 Pozdrawiam i dziękuję

 • Wszystko przejrzyście i klarownie wyjaśnione. Tego nie da się nie zrozumieć! Dziękuję za ten odcinek!

 • Bartek Matoga

  Bardzo fajny i pomocny podcast. Dobra robota jak zawsze! Zacząłem słuchać i jednego dnia połknąłem 3 odcinki 😉

  • Cześć, Bartku! Dziękuję za ciepłe słowa, miło mi. 🙂