Nawigacja

Wykonujesz usługę dla brytyjskiej spółki Ltd. Spółka nie posiada numeru VAT-UE. Tłumaczy, że nie jest podatnikiem VAT w Wielkiej Brytanii i nie musi mieć numeru VAT-UE.

Zastanawiasz się, jak prawidłowo wystawić fakturę. Doliczyć podatek VAT, czy nie doliczyć? Jaką stawkę zastosować? Jak uwzględnić taką transakcję w księgowości?

Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, doskonale trafiłeś. Poniżej pokazuję, jak rozliczyć współpracę z zagraniczną spółką, która nie posiada numeru VAT-UE.

Problematyczne miejsce świadczenia usługi

Problem przy współpracy z zagraniczną spółką, która nie posiada numeru VAT-UE, wynika z treści art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Art. 28b ust. 1

Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej […].

Zgodnie z tym przepisem, jeśli świadczysz usługę na rzecz zagranicznej firmy, miejscem świadczenia tej usługi jest państwo, w którym firma posiada siedzibę.

Innymi słowy, transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, lecz w państwie, gdzie klient posiada siedzibę.

Sytuacja wydaje się prosta. Wystawiasz fakturę bez VAT (odwrotne obciążenie) i po kłopocie. Jeśli klient ma numer VAT-UE, kłopotu rzeczywiście nie ma.

Problem pojawia się, gdy klient nie ma numeru VAT-UE.

Informacja podsumowująca

Problem polega na tym, że usługę dla firmy z Unii Europejskiej należy wykazać w informacji podsumowującej składanej do Urzędu Skarbowego.

Obowiązek ten wynika z art. 100 ust. 1 pkt 4) ustawy o podatku od towarów i usług.

Art. 100 ust. 1 Podatnicy […] zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych:

[…]

4) usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca,

– zwane dalej “informacjami podsumowującymi”.

W treści przepisu wytłuściłem sformułowanie “zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej”.

Zrobiłem to specjalnie. Pierwszy problem w analizowanej sytuacji polega bowiem na tym, że spółka, która nie posiada numeru VAT-UE, nie jest zidentyfikowana na potrzeby podatku od wartości dodanej.

Zatem, czy taką transakcję trzeba wykazywać w informacji, czy nie? Wyjaśnię to za chwilę. Teraz dodam natomiast, że nawet gdyby przyjąć konieczność wykazania w informacji, fizycznie będzie to niemożliwe.

Dlaczego niemożliwe? Bo w takiej informacji należy podać numer identyfikacyjny nabywcy. Wynika to z art. 100 ust. 8 pkt 2) ustawy o podatku od towarów i usług.

Art. 100 ust. 8

Informacja podsumowująca powinna zawierać następujące dane:

<p[…]

2) właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez państwo członkowskie właściwe dla podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej takim podatnikiem, nabywających towary lub usługi, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej;

[…]

Jeśli nie masz numeru VAT-UE nabywcy, to nie masz jego numeru identyfikacyjnego. W konsekwencji, nie uda się wysłać elektronicznie informacji podsumowującej. To niemożliwe bez posiadania numeru VAT-UE nabywcy.

Jak rozwiązać problem?

Wiesz już, że zgodnie z art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż usługi na rzecz zagranicznej firmy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Wiesz również, że jeśli wystawisz fakturę z odwrotnym obciążeniem, to i tak nie będziesz mógł uwzględnić tej transakcji w informacji podsumowującej.

Co zatem zrobić? Czy mimo wszystko wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem, czy jednak doliczyć VAT?

Powinieneś wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem. Na fakturze powinna znaleźć się stosowna adnotacja. Na przykład:

Zgodnie z art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług, transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. Podatek VAT rozlicza nabywca (reverse charge).

Nie powinieneś uwzględniać tej transakcji w informacji podsumowującej. Nabywca nie jest bowiem podatnikiem zidentyfikowanym na potrzeby podatku od wartości dodanej.

Niech martwi się zagraniczna spółka

W tej sytuacji, problem ma zagraniczna spółka. Ty postępujesz zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Nie masz obowiązku (wręcz nie powinieneś) opodatkowywać takiej transakcji polskim podatkiem VAT ze względu na treść art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług.

Prawda jest taka, że zagraniczna spółka powinna posiadać numer VAT-UE. W Polsce, numer ten nadawany jest niezależnie od tego, czy ktoś jest czynnym podatnikiem VAT, czy nie. Można nie płacić podatku VAT w Polsce, a mieć status podatnika VAT-UE.

Nie udało mi się jeszcze ustalić, czy w Wielkiej Brytanii jest możliwość uzyskania numeru VAT-UE nie będąc podatnikiem VAT, ale ciebie nie musi to interesować. Dla ciebie podstawą jest art. 28b ustawy i jego treści powinieneś się trzymać.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy w twojej sprawie?

Napisz do mnie na adres wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

Podsumowanie

Dziękuję za twoją uwagę. Poniżej skrótowe podsumowanie całego artykułu.

 • Fakturę z odwrotnym obciążeniem możesz wystawić również firmie, która nie posiada numeru VAT-UE.
 • Decydujące znaczenie ma treść art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług, który ustala miejsce świadczenia usługi.
 • Transakcji nie wykazujesz w informacji podsumowującej.

Jeśli przydał ci się ten artykuł, pokaż go również innym. Dzięki poniższym przyciskom, zajmie ci to dosłownie chwilę.

Pamiętaj, że w sprawach podatkowych jedyną wiążącą “podkładką” jest indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego. Ten artykuł przygotowałem w oparciu o analizę przepisów, swoje doświadczenie i interpretację podatkową Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 października 2013 r. (IBPP4/443-421/13/EK). Jeśli chcesz mieć pewność co do swojej sytuacji, skorzystaj z indywidualnej interpretacji we własnej sprawie.

Jeśli chcesz otrzymywać darmową wiedzę prawno-podatkową na swoją skrzynkę e-mail, zapisz się na newsletter. Nową wiadomość otrzymasz średnio raz w tygodniu. Nie rozsyłam reklam.

Więcej o podatkach przeczytasz na moim blogu tutaj:

Jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy, polub blog na Facebooku.

Podziel się również swoim odkryciem na Tweeterze:

 • Chyba się domyślam, kto zainspirował Cię do napisania tego artykułu Wojtek! 🙂
  Właśnie otrzymałam maila od księgowych, z którego wynika, że numer VAT UE można w UK uzyskać tylko będąc płatnikiem VAT, ale na 100% będę pewna, gdy przedzwonię do nich w poniedziałek, bo wiadomo jak to w mailach, pojawiają się czasem niedomówienia. Jak się dowiem, chętnie się tym info z Tobą podzielę.
  Kurcze, jak się robi to wszystko pierwszy raz… ach, pełno niewiadomych!

  • Tak, jesteś jedną z osób, która mnie zainspirowała, choć tak się złożyło, że obsługuję jednocześnie kilka spółek Ltd. Ja dzisiaj przeczesałem oficjalne materiały dostępne na stronach rządowych Wielkiej Brytanii i choć materiały te są bardzo obszerne, to nigdzie nie znalazłem w nich informacji o możliwości uzyskania numeru VAT-UE bez jednoczesnego bycia podatnikiem VAT w UK. W moim przekonaniu, istnieje taka możliwość, bo istnieć powinna ze względu na prawo unijne. Choć nie jest to pewnie tak powszechna procedura jak u nas w Polsce, bo na jednej stronie internetowej firmy obsługującej spółki Ltd. znalazłem informację, że nadanie numeru VAT-UE może trwać nawet do kilku miesięcy, co mocno mnie zdziwiło!

  • Krzyś

   Witam serdecznie,
   Czy udało się Pani uzyskać odpowiedź na powyższe zagadnienie (VAT EU dla firmy która nie jest czynnym podatnikiem VAT)??

   • Hej, tak!
    Nr VAT może otrzymać tylko osoba, która zarejestruje się do VATu i stanie się jego płatnikiem. Tak przynajmniej działa angielskie prawo.

    • To słabo, że angielskie prawo nie jest dostosowane do wymagań unijnych. 🙂

 • Piotr Trychta

  A co w sytuacji kiedy jestem VATowcem w Polsce i to mi wystawia fakturę spółka LTD która NIE jest VATowcem? Czy VAT jest dalej neutralny czy jednak to moja firma musi go odprowadzić w Polsce?

 • Justyna Kiel

  Witam
  A czy w momenice gdy firma bedaca vat UE w Polsce wykonywala uslugi na rzecz kontrahenta francuskiego nie bedacego czynny, podatnikiem vat UE powinna to wykazac w deklaracji vat ue?

  • Dzień dobry! Jeśli nabywca nie posługuje się numerem VAT-UE, to nie mamy do czynienia z transakcją wewnątrzwspólnotową, a więc transakcja nie jest wykazywana w informacji podsumowującej.

 • Szymon Chlewicki

  Witam!

  Też mam pytanie pokrewne. A co w sytuacji gdy wykonujemy usługę dla Partnership zarejestrowanego w Anglii (http://www.bytestart.co.uk/set-up-partnership.html) sami będąc płatnikami vat?

  Niby to nie jest firma ale działa trochę jak firma.

  Czy mam ja odprowadzić vat ? Czy żadna ze stron ?

  • Co to jest za twór ten Partnership angielski?

   • Szymon Chlewicki

    Bład w linku zrobiłem:
    http://www.bytestart.co.uk/set-up-partnership.html

    Twór ten daje możliwość prowadzenia działalności ale nie jako firma a jako osoby fizyczne.
    Cytując: The partners in a business partnership are usually self-employed individuals.

    Nie ma to w Polsce odpowiednika.

    • Nawet jeśli nie ma w Polsce odpowiednika, to jednak jest tworem, który ma służyć prowadzeniu działalności gospodarczej. Zasady opisane w tym artykule znajdują zastosowanie. 🙂

   • ptal

    Partnership z UK to odpowiednik polskiej spółki cywilnej.

 • Katarzyna Krzemińska

  Obecnie firmy będące zarejestrowane na terenie Wielkiej Brytanii nie będące zarejestrowane do VAT nie mogą zgłosić się do VAT-UE. Tak więc nievatowiec z Anglii nie może uzyskać numeru VAT-UE.

  • Dziękuję za informację. To niestety utrudnia sprawę.

   • Art

    Nawet bardzo utrudnia , dlatego że w GB nievatowcem można być aż do 80 000 funtów obrotu rocznie. (orientacyjnie) – czyli do dość dużej kwoty. A w PL prawo ustalają mali urzędnicy w pokoikach , a nie SEJM czy ministerstwa.

    • W tym wypadku problem leży po stronie UK, bo nie przewidzieli procedury uzyskania numeru VAT-UE nie będąc podatnikiem VAT w kraju. U nas w Polsce jest to jak najbardziej możliwe.

 • piontec

  A co w przypadku, kiedy jestem VATowcem, ale eksportuję swoje usługi do USA, gdzie VAT po prostu nie ma?

  • Art. 28b nie pozostawia wątpliwości, że transakcja nie podlega opodatkowaniu w Polsce, więc w mojej opinii należy wystawić fakturę ze stawką “np” – nie podlega z powołaniem się właśnie na art. 28b.

 • Beata

  No cóż, dyskusja odbyła się 2 m-ce temu.A ja trafiłam tutaj teraz. Na początku Twój wywód Wojtku mnie ucieszył (wow! rzeczywiście!), ale zaczęłam jak zwykle szczegółowo analizować. Jeśli nabywca z GB nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej (jak tu ktoś napisał, w GB nie można być “zidentyfikowanym na potrzeby podatku od wartości dodanej” jeśli się nie jest podatnikiem czynnym), to może art.28b w ogóle mnie nie dotyczy i powinnam taką usługę opodatkować jak w kraju?

  • Dochodzą mnie słuchy, że podejście organów kontroli skarbowej jest właśnie takie, że należy odprowadzić podatek VAT w Polsce, choć art. 28b zdaje się nie pozostawiać wątpliwości, że jednak transakcja nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

   • Piotr

    Witam!

    Czy te ‘słuchy’ zostały potwierdzone? Wystawiłem kilka faktur dla kontrahenta w GB niebędącego płatnikiem VAT ze stawką nie podlega. Czy mam się obawiać w razie kontroli zwrotu vatu?

    • Niestety nie ma jednej odpowiedzi. Najlepsza praktyka to taka spytać bezpośrednio w swoim urzędzie jak oni na to patrzą.

 • awariat

  Niestety nie zgodzę się. Sam jestem importerem niewatowcem

  If you are not VAT registered and receive goods from other countries in
  the EU, your supplier will charge VAT
  at the local rate in the EU country from which the goods are supplied.
  If you‘re not already registered for VAT in the UK and buy goods worth
  £81,000 or more in the UK from other EU countries, please read VAT registration for further information.

  • Czy mogę prosić o rozwinięcie myśli?

   • awariat

    Przepraszam ale nie zauważyłem ze chodzi o usługi. Tutaj nie mam doświadczenia. Poprostu sprowadzam towar fizyczny. Faktury z vatem. Pozdrawiam

 • Michał

  Witam serdecznie,
  tak się zastanawiam czy w przypadku w którym chciałbym rozpocząć świadczenie usług malarskich dla firmy Norweskiej, (a kraj ten nie jest członkiem UE, więc tamtejsze firmy nie posiadają VAT-EU) również mogę skorzystać z odwrotnego obciążenia?

  • Tak, odwrotne obciążenie nie jest uzależnione od statusu VAT UE, jeśli podmiot nie jest z UE.

 • Rafał

  Witam,
  Prowadzę spółkę w UK oraz jestem zwolniany z podatku VAT, czy polska firma ma prawo odmówić mi sprzedaży ze względu na brak posiadania numeru VAT GB?

  • Po prostu może nie zdecydować się na współpracę, podejmując taką decyzję biznesową.

 • Monika

  Witam,
  U mnie podobny problem, niestety mam dwie dobrze znające się spółki ale obie należą pod dwa różne urzędy skarbowe, w jednym każą mi opodatkować usługę do kontrahenta brytyjskiego nie zgłoszonego do VAT-UE a w drugim nie. Uważam, że powinniśmy stosować się pod przepisy a nie pod widzimisię Pań z US.
  Jedna stwierdziła, że pod VAT-UE powinno być pismo wyjaśniające a druga, żeby naliczyć vat23%.
  Składaliście Państwo już takie deklaracje nieujmujące transakcji unijnej ze względu na brak nipUE?

  • Tak, składaliśmy, traktując taką sprzedaż jako sprzedaż poza UE. Obecnie naliczamy VAT. Bóg jeden raczy wiedzieć, co z tego będzie.

   • Pragmatus

    Panie Wojciechu, czyli wystawiacie normalnie faktury z 23% VAT tak jak kontrahentom polskim z tym, że jako odbiorca faktury podana jest spółka LTD tak?

    • Tak, takie rozwiązanie jest praktykowane w naszym urzędzie i postanowiliśmy się go trzymać, mimo że stoi ono w sprzeczności z literalną wykładnią przepisów.

     • Pragmatus

      No i prawidłowo. Trzeba ułatwiać procesy gospodarcze a nie utrudniać. Niech zajmą się lepiej dopracowaniem tego i uszczeleniniem systemu przed karuzelami lepiej.

      Dziękuję za info.

   • Monika

    Dziękuję serdecznie, po wizycie z moim US jestem zmuszona naliczyć VAT. Jak się Pani wyraziła nie ma podstawy ale “tak na wszelki wypadek”

 • Kamil

  Dzień dobry!

  Mnie nurtuje nieco inne pytanie – nie jestem vatowcem w Polsce i nie wystawiam faktur VAT. Wykonuję jednak usługi dla firmy z Wielkiej Brytanii. Jak wobec tego powinna wyglądać faktura wystawiana dla tej firmy? Czy mimo wszystko powinna zawierać wyszczególniony podatek VAT, czy nie różni się niczym od faktur wystawianych dla firm polskich?

  Z góry dzięki za odpowiedź!

  Kamil

 • Alicja

  Muszę wystawić fakturę vat firmie LTD, która ma siedzibę i jest zarejestrowana w Londynie, ale właściciel jest Polakiem i podał mi do danych firmy swój polski NIP.
  Czy taka konfiguracja występuje w ogóle i jak to rozliczyć?

  • Jeśli spółka ma siedzibę w UK, to nie można wystawić faktury na adres spółki, jednocześnie posługując się polskim numerem NIP nabywcy.

 • Magic

  Pomocy, Moja sytuacja wygląda następująco. Nie jestem vatowcem jednak posiadam NIP-UE, świadczę usługi dla francuskiego kontrahenta który nie ma nip ue.Jak wystawić fv?
  Faktura bez vat, w euro z dopiskiem odwrotne obciążenie, czy tak będzie ok?
  Nadmienię że posiadam tylko nr SIRET tej firmy, oni twierdzą ze to jest ich odpowiednik nip….

  • Sytuacja jest nierozwiązywalna w tej chwili. Najłatwiej można rozwiązać to w ten sposób, że wystawia się fakturę, naliczając polski VAT, jeśli firma nie poda swojego numeru VAT UE.

 • Gosia

  W moim urzędzie w przypadku wystawiania faktury za usługi dla kth UE nie posiadającego nr NIP, który jest przedsiębiorcą należy zastosować stawkę NP, a VAT UE przekazać z pismem wyjaśniającym (skąd brak nr VAT-UE na deklaracji). Przepisy robią z nas idiotów, raz tak, raz siak.

  • Dziękuję za komentarz! Ta droga postępowania wydaje mi się bardziej prawidłowa, niemniej jednak sporządzenie do każdej deklaracji VAT-UE pisma wyjaśniającego jest po prostu kłopotliwe.

 • Po raz kolejny ratujesz mi życie i rozjaśniasz umysł <3 Dziękuję 😀

 • Aga

  Czy w tym przypadku sprzedawca stosuje NIP z PL czy bez ?

 • Ewelina Pawłasek

  Witam serdecznie, w ostatnim czasie miałam podobny problem, mianowicie klient wyświadczył usługę transportu towarów na trasie Francja- Wielka Brytania na rzecz kontrahenta z UK nieposiadającego nr NIP (kontrahent oświadczył, iż prowadzi działalność gosp., ale nr NIP nie posiada, podał nr działalności, nr wpisu lub odpowiednik naszego REGONU). Taka usługa wg mnie nie podlega opodatkowaniu w PL, klient wystawił fakturę ze stawką np i adnotacją “reverse charge”, za kilka dni będę musiała wysłać VAT-UE i tu się pojawia problem. KIP poleciła mi, aby uzgodnić tę kwestię ze swoim urzędem skarbowym, ale zazwyczaj w takich sytuacjach należy ująć tę transakcje w informacji podsumowującej i napisać wyjaśnienie do US odnośnie braku nr NIP. Program z którego korzystam w pracy najprawdopodobniej nie pozwoli mi takiej inf.pods. wysłać… Urzędnik, którego o tę sprawę pytałam zakwestionował moje stanowisko, odesłał mnie do art. 28f ust. 3 i powiedział, że należy tę usł. opodatkować we Francji… załamałam ręce i kontynuuję wyjaśnianie tej kwestii…

  • Tutaj niestety mamy do czynienia z usługą transportową, więc nie będę w stanie pomóc, ponieważ mam wiedzę wyłącznie na temat usług niematerialnych świadczonych na odległość. 🙂

 • A jak to wygląda odwrotnie, kiedy zakupuję usługę internetową w Irlandii (Google Adwords). Moja firma posiada VAT-EU więc dostaję fakturę bez doliczonego VATu ale ja go też nie muszę płacić, to czy muszę uwzględniać go w księgowości dla US ?

  • Dzień dobry! Tak, należy taki zakup uwzględnić w księgowości zarówno po stronie podatku naliczonego, jak i należnego.

   • A co jeśli kupi taką usługę osoba nie prowadząca dz. gosp. ?

    • Taka osoba powinna otrzymać fakturę z naliczonym podatkiem VAT.

 • przemekdax

  Witam, W przypadku kiedy wystawiam fakture VAT kontrachentowi z UK, który nie jest płatnkie VAT, jaki numer identyfikacyjny jego firmy powininem umieścić na fakturze (normalnie wpisuje GB… ale on takiego numeru nie posiada poniewaz nie jet VAT-owcem)?

  • Dzień dobry! Jeśli nie ma numeru VAT-UE, to powinien mieć przynajmniej numer identyfikacyjny w swoim państwie i taki numer należy umieścić na fakturze.

 • Marek

  Firma z Gibraltaru nie posiada ani NIP, ani UE-VAT? Co zrobić,jak fakturę im wystawić. I jaki skrót użyć GB, czy GIB?

  • Faktura z odwrotnym obciążeniem. Bez wskazywania numeru VAT-UE klienta, skoro takiego numeru nie posiada. Wobec tego, przedrostka również się nie używa.

 • A co sądzisz o sytuacji, w której klient nie jest vatowcem UE, a usługodawca ani vatowcem krajowym, ani unijnym? Mi księgowa powiedziedziala, że to jak sprzedaż krajowa i tak do tej pory robiłam, ale wolę się poradzić również innych źródeł 😉 Pozdrawiam!

  • Uważam, że art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług nie pozostawia tutaj wątpliwości. Jeżeli usługa jest świadczona na rzecz przedsiębiorcy z innego państwa UE niż państwo usługodawcy, to podatek VAT rozlicza usługobiorca.

   • Dziękuję za odpowiedź. Czyli wynika z tego, że mogę dalej wystawiać po prostu rachunki?

    • Przedsiębiorcy wystawiają faktury, nie rachunki. Powinna być to faktura z odwrotnym obciążeniem.

     • Przedsiębiorcy zwolnieni z VAT-u wystawiają rachunki 😛

     • Błąd. Wystawiają faktury bez VAT.

     • Wyczytałam właśnie, że mogą wystawić to i/lub to, chyba że klient zażąda faktury. (źródło: https://poradnik.wfirma.pl/-podmiot-zwolniony-z-vat-wystawia-faktury) Ja przynajmniej od 8 miesięcy wystawiam rachunki i nikt nie zgłaszał obiekcji, ani moja księgowa ani klienci 🙂

     • Nikt nie zgłasza obiekcji, bo nie ma to większego znaczenia praktycznego. Niemniej jednak prawidłowe nazewnictwo to faktura, nie ma już w ustawie mowy o rachunkach, a przynajmniej ja mam taką wiedzę. 🙂

     • Ok, dobrze się dowiedzieć czegoś nowego 🙂 Dzięki!

 • Mariusz Giezek

  W którym polu deklaracji VAT-7 powinienem wpisać wartość faktury wystawionej dla spółki LTD z UK która nie ma VAT-UE W informacji VAT-EU tej transakcji nie wykazuję bo kontrahent nie ma VAT-EU ale gdzie to wpisać w VAT-7?

  • Dzień dobry, Panie Mariuszu! Będzie to rubryka nr 11 – dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju.

 • Daniel

  Gratuluję świetnego bloga! Przez przypadek go odkryłem i czytam, czytam… 🙂 Mam pytanie związane z tematem tego wpisu. Widzę w nim pewną sprzeczność: sugeruje Pan, że firmom wystawia się faktury z odwrotnym obciążeniem, nawet jeśli nie są podatnikami VAT (nie mają numeru VAT UE). Natomiast w innym wpisie poświęconym MOSS stoi wyraźnie, że w przypadku usług elektronicznych (zajmuję się tworzeniem oprogramowania) powinniśmy skorzystać z systemu MOSS, gdyż “(…) ustawodawcy chodzi o wszystkie osoby, które nie są podatnikami VAT”. To jak będzie w przypadku usług elektronicznych w takim razie?

  • Dzień dobry, Panie Danielu! Dziękuję za czujność i komentarz. Nie wykluczam, że pomiędzy artykułami mogą zachodzić pewne sprzeczności, gdyż są one pisane w różnym czasie i w różnym czasie na pewne sprawy mogę mieć odmienne spojrzenie. Niestety sytuacja, w której nie dysponujemy numerem VAT-UE klienta jest problemem, na który można różnie spojrzeć. Wydaje mi się obecnie jednak, że jeżeli jesteśmy w posiadaniu informacji, że kupuje od nas przedsiębiorca, to miejscem świadczenia usługi będzie jego miejsca zamieszkania lub siedziby, niezależnie, czy poda nam numer VAT-UE, czy też nie.

 • Rafał

  Witam,
  Chciałbym prosić o krótką poradę – potrzebuję wystawić fakturę Spółce z USA, sprzedaję jej licencję na oprogramowanie. Czy w takim wypadku wystawiam prostą fakturę z ze wskazaniem, że nie podlega VAT czy 0% czy zwolniony?
  Pozdrawiam

  • Dzień dobry, Panie Rafale! Powinna być to faktura “np” – nie podlega wraz ze wskazaniem, że transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce na podstawie art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług – reverse charge.

 • Maciej

  Ponizsze nie jest prawdziwe dla US w Krakowie, ktory wymaga uwzglednienia wspomnianej transakcji w informacji podsumowujacej. Zamiast prawdziwego VAT-UE proponuja wpisac cokolwiek + wyjasnieie na pismie i ksero fv na dziennik podawczy.

  “Nie powinieneś uwzględniać tej transakcji w informacji podsumowującej. Nabywca nie jest bowiem podatnikiem zidentyfikowanym na potrzeby podatku od wartości dodanej.Nie powinieneś uwzględniać tej transakcji w informacji podsumowującej. Nabywca nie jest bowiem podatnikiem zidentyfikowanym na potrzeby podatku od wartości dodanej.”

  • Dzień dobry, Panie Macieju! Dziękuję za podzielenie się praktyką krakowskiego US. Niestety takie rozbieżności często zachodzą. W innych urzędach w Polsce stanowisko jest takie, że nie ma podstaw do wykazywania w informacji podsumowującej.

 • Witek

  Witam. Zgodnie z art. 28b ustawy o vat miejscem świadczenia usług, jest kraj usługobiorcy. To nie podlega dyskusji moim zdaniem. Tylko, czy na pewno ten podatek ma rozliczyć nabywca w swoim kraju, czy nie powinno być tak, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku, powinien być w tym przypadku podatnik z Polski?

  • Dzień dobry, Panie Witku! Tak jak w Polsce podatnikiem ustanowiony jest polski przedsiębiorca, który nabywa usługę z zagranicy, tak samo zagranicą podatnikiem będzie zagraniczna firma, która nabywa usługę z Polski. 🙂

 • Tomasz Bednarek

  Dzień dobry, uwielbiam to miejsce:) Mam pytanie: Czy świadcząc usługi elektroniczne dla zagranicznych osób – osób będących podatnikami
  (o których mowa w art. 28a 1a, <>),

  które nie posiadają jednak VAT-UE ani często zarejestrowanej firmy, jednak prowadzące działalność gospodarczą w rozumieniu handlu/ sprzedaży przez Internet mogę wystawiać dla takich osób faktury z odwrotnym obciążeniem i przenosić odpowiedzialność na te osoby ?

  Zgodnie z art. 15 ust. 2:
  Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów,
  handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne
  oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność
  gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu
  towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów
  zarobkowych.

  Bardzo to ciekawa kwestia, według mnie balansująca pomiędzy odwrotnym obciążeniem a MOSSem.

  Dziękuję, pozdrawiam i gratuluję pięknej strony 🙂

  • Dziękuję, Panie Tomaszu! Jeżeli dokona Pan kwalifikacji, że nabywcą usługi jest podatnik, to znajduje zastosowanie art. 28b, a więc miejscem świadczenia usługi będzie miejsce zamieszkania lub siedziby nabywcy.

   • Tomasz Bednarek

    Dziękuję, pozostaje tylko pytanie na ile moja kwalifikacja może być poddana w wątpliwość/ zakwestionowana przez US.

 • Anna

  Szpital wykonał usługę (wsparcie w badaniach klinicznych) na rzecz usługobiorcy z Danii (usługobiorca jest organizacją non-profit, nie posiada NIPu). Czy mogę wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem?

 • Dawid Olichwierczuk

  Witam.
  Jestem przedsiębiorcą VAT-UN Byłem po towar w Polsce popsuł się samochód ,który jest niezbędny do pracy , został naprawiony w Polsce , podałem numer VAT-UN firma wystawiła mi fakturę zwykłą Polską z pobranym watem 23% stwierdziła że nie jest Vatowcem -UN – nie ma w NIP. literki Pl . Nie może ma dać faktury VAT-UN zero. Dostarczyłem fakturę w kraju UN zamieszkania – zażądano ode mnie faktury zerowej z Polski. Firma do której się zgłosiłem nie chce wystawić faktury z odwrotnym obciążeniem zgodnie z atr. 28 b twierdzi że niema w NIP literki PL i nie musi, bo rozliczyła się w Polsce. Najpierw twierdzili że mój NIP UN BE….. jest nie aktywny w Polsce po udokumentowaniu działalności aktywnej – sprawa w dalszym ciągu jest nierozwiązana trwa to od 2016r. Proszę o pomoc bo odbijam się od drzwi do drzwi Polski.

 • Mika

  A jak ma się to do art. 28c VAT? Czy jeżeli kontrahent nie ma numeru VAT UE to możemy nazywać go podatnikiem jak w art. 28b?

 • Artur

  Dzień dobry, świetny artykuł 🙂

  Mam pytanie dotyczące świadczenia usług programistycznych dla spółek zagranicznych zarejestrowanych w takich państwach jak Wyspy Marshalla lub Emiraty Arabskie.
  Czy w takim przypadku również powinienem wystawić fakturę VAT z odwrotnym obciążeniem powołując się na art. 28b ?

  Pozdrawiam!

 • Piotr

  Witam.

  Posiadam jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza w Irlandii i sprzedaje produkty kosmetyczne. Nie jestem vatowcem. Czy jezeli firma w PL wystawi fakture vat 0 to czy ja musze wtedy rozliczyc vat w Irlandii? Pomimo tego ze nie przekraczam progu i nie musze sie rozliczac z vat?

  Pozdrawiam
  Piotr