Kradzież własności intelektualnej w sieci – czy można się zabezpieczyć?

Czy mogę zabezpieczyć się przed wykorzystaniem mojego zdjęcia, tekstu, wideo czy innej pracy twórczej, którą publikuję w internecie?

Tego typu pytania powstają najczęściej na kanwie przypadków, gdy twórca internetowy zamieszcza w sieci swoją twórczość i okazuje się, że ktoś ją wykorzystał.

Jeśli publikujesz w sieci zdjęcia, treści lub inne formy utworów i zastanawiasz się nad ich zabezpieczeniem, ten materiał jest dla ciebie.

Spis treści

Kradzież własności intelektualnej – wideo

Ten artykuł powstał na bazie odcinka cyklu „Zapytaj prawnika” poświęconego zabezpieczeniom przed kradzieżą własności intelektualnej w internecie. Wideo dostępne poniżej.

Wszystkie odcinki cyklu „Zapytaj prawnika” znajdziesz na dedykowanej podstronie. Pod każdym z filmów możesz zostawiać pytania do kolejnych nagrań.

Kradzież zdjęć i treści w internecie a prawa autorskie

Czy można uchronić się przed kradzieżą zdjęć czy treści w internecie?

To pytanie często słyszę w ramach mojej praktyki jako radca prawny. Odpowiedź niestety jest dość smutna: nie ma żadnych metod, żeby się zabezpieczyć na ten wypadek.

Oczywiście, można by było konstruować techniczne metody zabezpieczenia – znaki wodne czy hasła. Praktyka pokazuje jednak, że nie ma takiego zabezpieczenia, którego nie dałoby się obejść, więc tak naprawdę uprzednich sposobów reakcji nie ma zbyt wiele. 

Roszczenia ochronne zamiast zabezpieczeń

Prawo autorskie pozwala reagować następczo, czyli w sytuacji, w której dojdzie do naruszenia czyichś praw autorskich, pojawiają się określone możliwości działania. Należą do nich tzw. roszczenia ochronne: 

  • o zaprzestanie naruszenia, 
  • o usunięcie skutków naruszenia, 
  • o odszkodowanie,
  • o zadośćuczynienie. 

Wymienione opcje działają następczo, czyli najpierw musi dojść do naruszenia bądź przynajmniej do stanu zagrożenia naruszeniem, abyśmy mogli zareagować. 

Tymczasem twórcy, którzy wysyłają maile na adres naszej kancelarii praKreacja.legal, pytają, czy mogą coś zrobić uprzednio, bo np. często spotykają się na stronach internetowych z notkami informacyjnymi w zakresie prawa autorskiego w stylu: „Te treści objęte są prawem autorskim, a korzystanie z nich może być negatywne w skutkach. Jeżeli chcesz uzyskać zgodę, napisz do nas indywidualnie”.

Jeżeli chcesz poczytać więcej o ochronie praw autorskich, sprawdź ten materiał: Jak reagować na naruszenie praw autorskich w Internecie?

Notka o prawach autorskich – edukuje i odstrasza

Czy taka notka ma sens? Na pewno posiada znaczenie informacyjne, ale nie wpływa na stan rzeczy – gdyby jej nie było, bezprawne korzystanie z treści również skutkowałoby naruszeniem praw autorskich. 

W polskim prawie prawa autorskie powstają z mocy prawa, czyli nie trzeba nic robić:

  • rejestrować utworu,
  • pisać zastrzeżeń,
  • dodawać notek.

Wystarczy, że utwór zostaje ustalony i już powstają do niego prawa autorskie. 

Skąd zatem fenomen notek informacyjnych i czy są one rzeczywiście potrzebne?

Mogą być przydatne dlatego, że część naruszeń prawa autorskiego  wynika z nieświadomości. Czyli ktoś nie zdaje sobie sprawy, że źle postępuje. Znajduje zdjęcie czy treść w internecie i wydaje mu się, że jak najbardziej może z tego korzystać, bo przecież internet to przestrzeń publiczna. 

Nieporozumienia związane z prawem autorskich do treści dostępnych w sieci często dotyczą serwisów społecznościowych. Jeżeli chcesz w tym zakresie poczytać więcej, sprawdź ten materiał: Kto ma prawa do zdjęć na Facebooku i Instagramie?

Tymczasem, gdy taka osoba zostanie skonfrontowana z notką autorską, być może zda sobie sprawę, że nie jest to takie proste. Czasem notka autorska z informacją o potencjalnej odpowiedzialności cywilnej i karnej związanej z rozpowszechnianiem treści objętych prawem autorskim odstrasza od działania. 

Dlatego jak najbardziej można taką notkę skonstruować i opublikować ją na blogu czy stronie internetowej w zakładce „Prawa autorskie”. Jeżeli udostępniasz pliki do ściągnięcia, informację o prawach autorskich możesz dodać do folderu z treściami. 

Notka autorska nie jest niezbędna – bez niej również przysługuje nam ochrona z tytułu praw autorskich.  Może jednak pomagać: edukować i odstraszać. Być może warto rozważyć jej stosowanie również w twoim przypadku? 

Podsumowanie

Nie ma konkretnych metod na zabezpieczenie się przed naruszeniem prawa autorskiego.

Jeżeli ktoś będzie chciał to zrobić, to zawsze znajdzie sposób.

Prawo autorskie reaguje następczo i daje określone roszczenia, które aktywują się po stwierdzeniu naruszenia bądź stanu zagrożenia naruszeniem.

Sposób z notką autorską jest prewencyjny i czasem dobrze się sprawdza.

Jeżeli masz dodatkowe pytania, zostaw komentarz lub napisz na wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

Indywidualna pomoc

Prakreacja.pl
Potrzebujesz pomocy prawnej w związku z ochroną praw autorskich?

Wyślij wiadomość na adres wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

Bonus dla stałych czytelników

Jeżeli jesteś subskrybentem newslettera, w twojej skrzynce mailowej powinien być już bonus do tego materiału.

To wzór notki informacyjnej w zakresie ochrony praw autorskich do twoich treści, które publikujesz. Możesz ją wykorzystać na swojej stronie internetowej, blogu lub w jakimkolwiek innym miejscu, gdzie inni mogą zapoznawać się z twoją twórczością.

Jeżeli jeszcze nie jesteś subskrybentem newslettera, dołącz teraz, a w prezencie powitalnym otrzymasz wspomniany wzór notki.

Prakreacja.pl

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.