Nawigacja

Czym są 50-procentowe koszty uzyskania przychodu? Kto i kiedy może je stosować? Czy istnieje w Polsce stawka podatku 9%? Kiedy bardziej opłaca się założyć działalność gospodarczą? O tym wszystkim posłuchasz w piątym odcinku podcastu o prawie dla kreatywnych.

Podobał ci się odcinek? Udostępnij go innym. Dzięki poniższym przyciskom zajmie ci to dosłownie chwilę.

Podcastu “Prawo dla kreatywnych” możesz słuchać regularnie w następujących miejscach:

Będę wdzięczny za twoją ocenę podcastu w iTunes. To pozwoli mi dotrzeć do jak największej liczby słuchaczy.

Wszystkie pozostałe odcinki podcastu “Prawo dla kreatywnych” znajdziesz na podstronie poświęconej podcastowi.

Jeżeli podoba ci się to, co robię, możesz wesprzeć mnie na Patronite.

Transkrypcja odcinka

Wolisz czytać niż słuchać albo chcesz lepiej przyswoić sobie treść odcinka? Poniżej znajdziesz transkrypcję.

[transkrypcja już wkrótce]

Do poczytania

O podatkach dla freelancera możesz poczytać więcej tutaj:

Jeszcze więcej przydatnych artykułów znajdziesz w strefie wiedzy dla kreatywnych.

Bądź na bieżąco

Podoba ci się mój podcast? Zapisz się na newsletter, by otrzymywać powiadomienie o każdym nowym odcinku.

Podaj swoje imię oraz adres e-mail.

Administratorem podanych przez ciebie danych osobowych będę ja, tj. Wojciech Wawrzak, ul. Tatrzańska 91/51, 93-279 Łódź. Twoje dane będą przetwarzane wyłącznie w celu przesyłania ci newslettera. W każdej chwili będziesz mógł uzyskać dostęp do swoich danych, poprawić je lub usunąć. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do zapisu na newsletter.

Wszystkie pozostałe odcinki podcastu “Prawo dla kreatywnych” znajdziesz na podstronie poświęconej podcastowi.

Jeżeli przydał ci się ten odcinek, udostępnij go innym. Dzięki poniższym przyciskom zajmie ci to dosłownie chwilę.

Jeżeli podoba ci się to, co robię, możesz wesprzeć mnie na Patronite.

 • Ela

  Cześć
  Zastanawiam się czy w moim przypadku mogę podpisać umowę o dzieło z 50% kosztami praw autorskich. Dostałam propozycje zaprojektowania i uszycia poduszek ozdobnych. Dostanę od zleceniodawców prawie wszystkie komponenty. Staram się o dotacje na założenie firmy.(zabrałam Ci już Wojtku parę pytań i na pewno skorzystam z Twoich usług)
  Ale czy ja na daną chwilę mogę zawrzeć umowę z 50 %….?

  • Cześć, Elu! Jeżeli uznać, że projekt poduszki stanowi utwór w rozumieniu prawa autorskiego i przenosisz prawa autorskie do tego projektu na zamawiającego, to będziemy mieli do czynienia z umową przenoszącą autorskie prawa majątkowe umożliwiającą skorzystanie z 50% KUP.

   • Ela

    Dzięki za odpowiedź  Świetny podcast, gratuluję  samodyscypliny i nagrania go  mimo pięknej pogody za oknem 😉😎 Ela  Dnia 4 kwietnia 2017 11:55 Disqus <notifications@disqus.net> napisał(a): "Cześć, Elu! Jeżeli uznać, że projekt poduszki stanowi utwór w rozumieniu prawa autorskiego i przenosisz prawa autorskie do tego projektu na zamawiającego, to będziemy mieli do czynienia z umową przenoszącą autorskie prawa majątkowe umożliwiającą skorzystanie z 50% KUP."
    disqus.com disqus.com
    Settings
    disqus.com

    A new comment was posted on disq.us praKreacja.pl disq.us
    disq.us Wojciech Wawrzak Cześć, Elu! Jeżeli uznać, że projekt poduszki stanowi utwór w rozumieniu prawa autorskiego i przenosisz prawa autorskie do tego projektu na zamawiającego, to będziemy mieli do czynienia z umową przenoszącą autorskie prawa majątkowe umożliwiającą skorzystanie z 50% KUP. disq.us 5:54 a.m., Tuesday April 4
    |
    disq.us Other comments by Wojciech Wawrzak
    disq.us Reply

    to Wojciech Wawrzak

    Wojciech Wawrzak’s comment is in reply to

    disq.us Ela :

    disq.us
    Cześć Zastanawiam się czy w moim przypadku mogę podpisać umowę o dzieło z 50% kosztami praw autorskich. Dostałam propozycje zaprojektowania i uszycia poduszek ozdobnych. Dostanę … disq.us Read more You're receiving this message because you're signed up to receive notifications about replies to disqus_c7MHyasakM. You can disqus.com unsubscribe
    from emails about replies to disqus_c7MHyasakM
    by replying to this email with "unsubscribe"
    or reduce the rate with which these emails are sent by
    adjusting your disqus.com notification settings .
    disqus.com

 • Wojtek

  Cześć,

  Dzięki serdeczne za świetny odcinek.
  Mam pytanie. Najpierw sytuacja: Jestem zatrudniony na umowę o pracę (nie ma możliwości przejścia na B2B), natomiast po godzinach tworzę modele ekonometryczne. Pensja z pracy etatowej przekracza drugi próg podatkowy.
  Czy w związku z tym mogę rozliczać moją pracę pozaetatową z uwzględnieniem 50% KUP (zakładam, że model ekonometryczny stanowią utwór w rozumieniu prawa autorskiego)?

  Z góry dzięki za odpowiedź!
  Pozdrawiam,
  Wojtek

  • Cześć, Wojtku! Jeżeli w ramach stosunku pracy nie są uwzględniane 50-procentowe koszty uzyskania przychodu, to jak najbardziej możesz stosować takie koszty do pracy pozaetatowej. Limit odnosi się do kwoty kosztów, nie do kwoty przychodów.

 • Ola

  Cześć! Byłabym bardzo wdzięczna gdybyś wypowiedział się w kwestii zmiany przepisów związanych ze stosowaniem 50% KUP. Szczerze mówiąc, jestem skołowana, gdy próbuję domyślić się na jakich zasadach będzie rozstrzygana kwestia kto ma prawo uwzględnić ulgę, a kto nie… Jestem grafikiem freelancerem i najczęściej podpisuję umowy o dzieło z przedsiębiorcami. Okazuje się, że obecnie samo przeniesienie praw nie stanowi podstawy do zastosowania 50% KUP, a mój zawód nie znajduje się na liście uprawnionych. Wykonuję pracę twórczą, dzieło które powstaje jest w 100% oryginalne i niejednokrotnie łączy w sobie dziedziny takie jak fotografia, malarstwo, projektowanie, a z ustawy wynika (ja tak interpretuję), że mimo tego nie mogę skorzystać z ulgi, bo nie jestem architektem, programistą, ani artystą malarzem. W takim razie na jakiej podstawie będzie to weryfikowane? Według klasyfikacji dzieła, czy posiadanego wykształcenia? Czytałam również, że można udowodnić poniesione koszty, w takim razie czy można w to wliczyć zakup oprogramowania, dostępów do stocków lub sprzętu, czy akcesoriów biurowych? Jak, skoro te przedmioty i licencje służą mi do wykonywania nie jednej umowy?