Łódź Bloguje – suplement

Jeśli czytasz te słowa, to niezawodny znak, że wysłuchałeś mojej prezentacji podczas Łódź Bloguje. Dzięki za uwagę i dotarcie aż tutaj!

Poniżej  znajdziesz linki do wpisów na blogu, które rozwijają tematy, o których wspomniałem w prezentacji.

Jeśli chcesz uzupełnić swoją wiedzę z zakresu prawa blogosfery, jesteś w odpowiednim miejscu. Owocnej lektury!

#1: Prawo autorskie

Pamiętasz, że mówiłem o licencjach Creative Commons i ich różnych rodzajach? Poniżej znajdziesz kompletny przewodnik, jak z nich korzystać.

Licencje CC wiążą się również z tematem legalnych zdjęć na blogu. O tym również pisałem u siebie. Artykuł przeczytasz tutaj:

W prezentacji wspomniałem o plagiacie i źle pojętej inspiracji. Dodałem, że to ciężki temat, bo nie ma jednoznacznej granicy, kiedy inspiracja zaczyna przypominać plagiat. Samo pojęcie plagiatu jest natomiast często nadużywane i błędnie rozumiane. Jego prawdziwie znaczenie poznasz, czytając poniższy tekst:

Ktoś naruszył Twoje prawa i zastanawiasz się, co z tym zrobić? Przeczytaj:

Poznaj case study blogerki Marty, której zdjęcie i wizerunek został bezprawnie wykorzystany:

Przeczytaj również o udostępnianiu zdjęć na Facebooku:

#2: Dobra osobiste

O dobrach osobistych pisałem na blogu wielokrotnie. Większość tekstów dotyczyła konkretnych spraw, tj. „kryzysów prawnych”. Oddzielny wpis poświęciłem natomiast rozróżnieniu pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to te terminy nagminnie są mylone:

Dwa najlepsze teksty „kryzysowe” przeczytasz tutaj:

Na koniec polecam natomiast tekst dotyczący bezpośrednio blogosfery. Kryzys z udziałem HBO to był bardzo dobry moment, bym pochylił się nad wizerunkiem, który też jest jednym z dóbr osobistych (nie mówiłem o nim podczas prezentacji):

#3: Prawo reklamy

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o prawie reklamy w ogólności, polecam Twojej uwadze swój mini-przewodnik, który obejmuje swoim zakresem całe prawo reklamy:

Kolejne dwa teksty poświęcone są natomiast ograniczeniom reklamy alkoholu. W jednym przedstawiam ogólną regulację, a w drugim pochylam się już bardziej szczegółowo nad obecnością alkoholu na blogu.

#4: Organizacja konkursu

Organizacja konkursu to temat, który w ramach prezentacji omówiłem najbardziej pobieżnie. Wszelkie Twoje ewentualne wątpliwości powinien rozwiać ten tekst:

#5: Podatki

Pamiętasz, że podatki trzeba płacić, prawda? Z dwóch poniższych wpisów dowiesz się, jak je płacić. Nauczysz się rozliczać umowę o dzieło oraz opodatkowywać dary losu.

Jeśli jeszcze nie masz działalności gospodarczej i zastanawiasz się, czy mieć nie powinieneś, poniższy artykuł powinien rozwiać Twoje wątpliwości:

Tutaj natomiast znajdziesz odpowiedź, czy jako bloger musisz płacić VAT:

#6: Dane osobowe

Dane osobowe to temat, o którym dawno już nie pisałem. Jakoś zawsze są ciekawsze tematy niż absurdy wynikające z ustawy o ochronie danych osobowych. Niemniej jednak, na początku działalności bloga zmierzyłem się z tematem newslettera. Stworzyłem wtedy dwa teksty: mini-przewodnik oraz swoiste FAQ.

W ostatnim czasie natomiast podjąłem temat legalności korzystania z MailChimp w Polsce:

Bonus

W bonusie dokładam tekst na temat, który pominąłem w swojej prezentacji. Chodzi o problem kwalifikacji blogów jako prasy. Pomyślałem, że będzie to fajny dodatek do wszystkich pozostałych treści – zawiera bowiem moją wyraźną ocenę w temacie, który często powraca w dyskusjach blogerów.

#lawstyle

Jeszcze raz dziękuję za Twoją uwagę podczas mojej prezentacji. Jest mi ogromnie miło, że mogłem poopowiadać Ci trochę o prawie. Jeśli dotarłeś do tego tekstu, jest mi podwójnie miło, bo to znak, że tematyka Cię zainteresowała.

Na koniec pozwolę sobie opowiedzieć Ci trochę więcej o mnie. Oczywiście za pomocą linków. Jeśli jeszcze nie poznałeś mojego #lawstyle, zapraszam do lektury dwóch poniższych tekstów. One mówią wszystko o wartościach, którymi kieruje się w swojej pracy i w blogowaniu:

Podziękowanie i zaproszenie

To wszystko, co przygotowałem dla Ciebie w ramach suplementu do mojej prezentacji. Mam nadzieję, że skorzystasz z zaprezentowanych tutaj materiałów.