Muzyka na TikToku a prawa autorskie

Muzyka odgrywa istotną rolę przy tworzeniu treści na TikToku. Właściwie dobrana lub po prostu popularna w danej chwili ścieżka dźwiękowa to często klucz do sukcesu. Dobór podkładu to jednak nie tylko kwestia trendów. Muzyka na TikToku to również zagadnienie prawa autorskiego.

Prawa autorskie do muzyki na TikToku – spis treści

Podcast i wideo

Jeżeli wolisz słuchać niż czytać, oddaję w twoje ręce, uszy i oczy kolejny odcinek podcastu o prawie dla kreatywnych oraz cyklu Zapytaj prawnika, w którym umowa o wykonanie strony internetowej gra pierwsze skrzypce.

Do słuchania

Poniżej znajduje się odtwarzacz, który pozwala odsłuchać podcast. Podcastu możesz również słuchać w aplikacji podcastowej na swoim smartfonie.

[podcast dostępny wkrótce]

Do oglądania

Poniżej znajduje się odtwarzacz, który pozwala obejrzeć wideo. Wideo możesz oglądać również na YouTubie, Facebooku, Instagramie oraz LinkedIN.

Wszystkie odcinki podcastu i cyklu wideo znajdziesz na dedykowanej podstronie.

Poniżej znajduje się natomiast artykuł do czytania.

Czy muzyka na TikToku korzysta z ochrony prawa autorskiego?

Muzyka na TikToku nie różni się niczym od innej muzyki chronionej przez prawo autorskie. Możemy mieć tutaj do czynienia z trzema różnymi dobrami niematerialnymi:

  • utwór,
  • artystyczne wykonanie,
  • fonogram.

Nie tłumaczę tutaj niuansów prawa autorskiego w muzyce, bo nie taki jest cel naszego dzisiejszego spotkania. Jeżeli jednak powyższe wyliczenie nie mówi ci zbyt wiele, zachęcam do lektury tego poradnika: kto ma prawa do piosenki?

Na teraz najważniejsze jest dla nas stwierdzenie, że muzyka na TikToku korzysta z ochrony prawa autorskiego. Nie uciekniesz od tego, jeżeli posługujesz się różnymi utworami przy tworzeniu treści. Żebyś nie musiał błądzić jak we mgle, przygotowałem dla ciebie ten krótki poradnik wyjaśniający najważniejsze kwestie.

Błądzenie we mgle na TikToku

Jak korzystać z muzyki na TikToku legalnie?

Do każdej piosenki ktoś ma prawa autorskie. Możesz być to ty, jeżeli samodzielnie stworzyłeś, wykonałeś i nagrałeś utwór, ale na TikToku najczęściej chodzi jednak o cudzą pracę.

Jeżeli ktoś ma prawa autorskie do piosenki, to masz trzy opcje, żeby taką piosenkę wykorzystać:

  • nabycie praw autorskich,
  • uzyskanie licencji,
  • skorzystanie z dozwolonego użytku, np. cytatu.

No i jeszcze czwarty sposób – naruszenie prawa, wykorzystanie piosenki nielegalnie. Jesteśmy jednak na blogu prawniczym, więc skupmy się na rozwiązaniach zgodnych z prawem.

Jeżeli chcesz poczytać więcej o nabyciu praw autorskich i licencji, zapraszam tutaj: przeniesienie praw autorskich vs licencja – czym to się różni?

Licencja na korzystanie z muzyki na TikToku

W TikTokowych realiach najczęściej dochodzi do eksploatacji muzyki na podstawie licencji.

Jeżeli wybierasz utwór z katalogu dostępnego w ramach aplikacji, to korzystasz w tym zakresie z licencji, którą nabył TikTok na podstawie porozumień z podmiotami uprawnionymi. Piosenki dzielą się na dwie kategorie:

  • do użytku niekomercyjnego,
  • do użytku komercyjnego.

To kluczowe rozróżnienie.

Jeżeli złamiesz zasady związane z przeznaczeniem utworu, naruszysz prawa autorskie.

To samo, gdy wykorzystasz muzykę z bazy TikToka w innym medium, np. na Facebooku, Instagramie czy YouTube. Zasady są jasne – możesz wykorzystywać utwory dostępne w katalogu, ale wyłącznie w obrębie TikToka.

Rozpowszechnianie muzyki dostępnej w TikToku poza aplikacją to naruszenie praw autorskich.

Naruszenie praw autorskich do muzyki na TikToku
Zdjęcie autorstwa Elviss Railijs Bitāns z Pexels

Muzyka na TikToku spoza katalogu

Oczywiście nie musisz korzystać z katalogu utworów dostępnych w aplikacji. Możesz dodać do klipu dowolną muzykę, jeżeli tylko masz do tego prawo, czyli gdy:

  • masz prawa autorskie do muzyki, którą dodajesz,
  • uzyskałeś licencję / zgodę od podmiotu uprawnionego,
  • wykorzystujesz muzykę jako cytat w rozumieniu prawa autorskiego,
  • korzystasz z dźwięków, które w ogóle nie korzystają z ochrony.

Uprzedzam od razu, że nawet jeśli samodzielnie dokonasz remiksu jakiejś piosenki, choćby była to udana próba artystyczna, nie sprawia to jeszcze, że masz do takiego remiksu pełnię praw.

Ostrzegam również przed pochopnym powoływaniem się na cytat. Intuicyjne pojmowanie cytatu nie zawsze idzie w parze z wymogami prawnymi. Ciężko mi sobie wyobrazić zgodny z prawem cytat muzyczny na TikToku.

Jeżeli chodzi natomiast o dźwięki niekorzystające z ochrony, to pamiętaj, że o ile utwór i artystyczne wykonanie wymagają określonego poziomu twórczości, o tyle prawo do fonogramu powstaje niezależnie od progu twórczości. Nagranie zwykłych dźwięków przyrody czy przejeżdżającego pociągu może być już chronionym fonogramem.

Zatem w 99% przypadkach jedynym legalnym sposobem korzystania z muzyki na TikToku jest licencja.  Nie muszą być to przy tym wyłącznie utworu z katalogu dostępnego w aplikacji.

Licencję możesz nabyć również samodzielnie, np. kupując ścieżkę dźwiękową na stocku.

Dlaczego muzyka znika z TikToka?

Zdarza się tak, że dzisiaj jakiś utwór dostępny na TikToku, a jutro znika.

Wynika to z tego, że żeby TikTok mógł dodać utwór do katalogu, musi najpierw zdobyć odpowiednią licencję.

Licencje nabywane przez TikToka mogą być czasowe, np. na miesiąc, kwartał, rok. Gdy czas upłynie, a licencja nie zostanie przedłużona, TikTok nie może dalej udostępniać utworu w swoim katalogu, usuwa go z repozytorium, a ty dostajesz powiadomienie, że nie jest już dłużej dostępny.

Powiadomienie na TikToku
Zdjęcie autorstwa Charlotte May z Pexels

Co grozi za bezprawą muzykę na TikToku?

Wykorzystanie muzyki, do której nie masz praw lub poza zakresem licencji (np. użycie utworu z katalogu niekomercyjnego do celów zarobkowych), stanowi naruszenie nie tylko regulaminu aplikacji, ale również prawa autorskiego.

Sankcje za nieprzestrzeganiu regulaminu TikToka znajdziesz w treści dokumentów prawnych udostępnianych w aplikacji. Zachęcam cię do ich lektury, żebyś miał świadomość możliwych scenariuszy.

Wszelkie treści użytkownika, które naruszają prawa autorskie innych osób, mogą zostać usunięte. Konto może zostać zawieszone lub zamknięte za wielokrotne naruszenie praw autorskich w związku z korzystaniem z witryny lub aplikacji TikTok lub za inne naruszenia Warunków Świadczenia Usług oraz Zasad Społeczności. Zastrzegamy sobie prawo do odmowy otwarcia nowego konta w witrynie lub aplikacji TikTok bądź w inny sposób prowadzonego przez TikTok, każdemu posiadaczowi, którego konto było wykorzystywane do niewłaściwych działań.

fragment polityki dot. własności intelektualnej TikToka

Konsekwencje naruszenia prawa autorskiego wynikają z przepisów prawa. Polska ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych przyznaje podmiotowi, którego prawa zostały naruszone, tzw. roszczenia ochronne, wśród nich odszkodowanie pieniężne.

Tutaj możesz poczytać więcej: jak reagować na naruszenie praw autorskich w internecie?

Przecież wszyscy na TikToku tak robią!

Problem z prawem autorskim na TikToku polega na tym, że prawie nikt go nie przestrzega. Wywołuje to mylne wrażenie, że każdy możesz wszystko bez żadnych konsekwencji.

Nie ma w tym nic dziwnego, to naturalne zjawisko.

Gdy pojawił się YouTube, też wszystkim wydawało się, że gadanie o prawie autorskim to strata czasu. A jednak przyszedł moment, gdy sytuacja ulegał zmianie. Dzisiaj każdy już wie, że na YT trzeba przestrzegać prawa tak samo jak wszędzie indziej.

To samo stanie się z TikTokiem. Rozwój aplikacji i jej postępująca profesjonalizacja sprawią, że prawo autorskie się o nią upomni.

Dużo zależy również od podejścia podmiotów posiadających prawa autorskie. Na ten moment sytuacja wygląda tak, że TikTok jest pewnym sposobem na zdobycie rozgłosu, promocję.

Dlatego nawet gdy wykorzystanie muzyki jest nielegalne, podmioty uprawnione nie reagują, podejmując w tym zakresie świadomą decyzję biznesową – niech muzyka hula, choćby nielegalnie, ale im hula bardziej, tym większa szansa na wypromowanie określonych utworów.

Krótko mówiąc, wszystko w rękach podmiotów uprawnionych. Jeśli stwierdzą, że jednak chcą zwalczać naruszenia, będą mieli ku temu podstawy prawne.

Potrzebujesz pomocy?

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawne związanej z TikTokiem lub inną działalnością w internecie, wyślij wiadomość na adres wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

Jeżeli szukasz szybkiego i budżetowego rozwiązania, sprawdź ofertę sklepu dla kreatywnych.

Być może zainteresują cię np. szablony umów dot. praw autorskich.

Umowa o przeniesienie praw autorskich i umowa licencyjna

Zdjęcie w nagłówku autorstwa cottonbro z Pexels.

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.