Podatki w pracy fotografa

W jaki sposób mogą rozliczać się fotografowie, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej? Jak zachować się w sytuacji, kiedy klient nie chce, byśmy wystawiali mu fakturę?

Czy za fotografa, który wystawia fakturę, usługę może wykonać inna osoba? A co z kasa fiskalną – fotograf musi ją posiadać czy może sobie odpuścić?

W tym materiale znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z organizacją działalności fotografa.

Podatki w pracy fotografa

To już trzeci odcinek programu szkoleniowego Prawo dla Fotografa. Trzy pozostałe poświęcone są następującym zagadnieniom:

Spis treści

Pakiet dla fotografa

Dodatkiem do programu szkoleniowego jest Pakiet dla Fotografa, czyli komplet przydatnych dokumentów prawnych, które możesz wykorzystać w swojej pracy.

Pakiet dla Fotografa
Kliknij w grafikę by zobaczyć ofertę.

Bonus dla uważnych

Ten odcinek programu szkoleniowego poświęcony jest podatkom w pracy fotografa.

Wielu fotografów pyta o możliwość korzystania z 50% KUP. W ramach bonusu dla uważnych znajdziesz dokument poświęcony temu zagadnieniu.Materiał bonusowy obejmuje:

  • postanowienia umowne ograniczające prawo do poprawek,
  • wzór wezwania do zapłaty, gdy klient nie chce płacić,
  • postanowienia umowne przenoszące autorskie prawa majątkowe,
  • informacje dotyczące 50% KUP,
  • dokument RODO do przekazywania klientom przy zawieraniu umowy.

Jeśli chcesz otrzymać materiał bonusowy i dowiedzieć się jeszcze więcej w tym temacie, dołącz do grona moich subskrybentów.

Freebie

Jeżeli jesteś już na liście, materiał wysłałem do ciebie wraz z informacją o tym odcinku.

Jeżeli jeszcze się nie zapisywałeś do newslettera, zrób to teraz, a jako prezent powitalny otrzymasz omówiony powyżej materiał bonusowy.

Prakreacja.pl

Wideo do oglądania

Program szkoleniowy Prawo dla Fotografa został nagrany w formie wideo. Jest to zapis rozmowy z fotografką, Beatą Kowalską, który zadaje konkretne, praktyczne pytania poświęcone kluczowym kwestiom prawnym w pracy fotografa.

Wideo poświęcone podatkom znajdziesz poniżej oraz na moim kanale w serwisie YouTube.

W dalej części dostępny jest również podcast do odsłuchu oraz tekst do czytania, w zależności, co wolisz.

Podcast do słuchania

Jeżeli słuchasz podcastów i taka forma jest dla ciebie lepsza niż tekst, zapraszam cię do odsłuchu 46. odcinka podcastu „Prawo dla kreatywnych”, który poświęcony jest właśnie podatkom w pracy fotografa.

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi Soundcloud w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu odtwarzacz.

Wszystkie pozostałe odcinki podcastu „Prawo dla kreatywnych” znajdziesz na podstronie poświęconej podcastowi.

Tekst do czytania

Dla twojej wygody udostępniam ci również zapis tekstowy rozmowy. Jeżeli wolisz słowo pisane, możesz w wygodny dla siebie sposób przyswoić interesującą cię wiedzę.

Jak fotograf może rozliczać się z podatków?

Beata: Prowadzę działalność gospodarczą, w związku z tym mogę bezproblemowo wystawić klientom faktury. Co jednak z fotografami, którzy działalności nie prowadzą? Jaka forma rozliczenia ich obowiązuje?

Wojciech: Obowiązują ich zasady ogólne.

Osoby prywatne, które nie prowadzą działalności gospodarczej nie mogą nigdy korzystać z podatku liniowego. Oznacza to, że zawsze będą w jednej z dwóch stawek podatkowych:

  • 17%, lub
  • 32%.

Stawka 17% brzmi przyjaźnie, jednak przypominam, że ma ona zastosowanie jedynie go granicy 85 528 zł dochodu. W momencie przekroczenia tego progu, wpadamy w stawkę wyższą.

Dlatego właśnie fotografowie, którym udało się ogarnąć swoją działalność gospodarczą i mają dużo klientów, wybierają działalność gospodarczą. Ze względu na możliwość wyboru podatku liniowego.

Natomiast osoby prywatne rozliczają się najczęściej w ramach umowy o dzieło. Od takiej umowy płacimy podatek w wysokości 17% lub 32%.

Ponadto, istnieje również możliwość skorzystania z 50% stawki kosztów uzyskania przychodu (50% KUP), jeżeli przenoszone są prawa autorskie lub udzielana jest licencja.

Z tej opcji fotografowie także korzystają, ponieważ obniża im to realnie kwoty podatków. Nie płacą wtedy podatku od 100% wynagrodzenia, ale od 50%.

Fotografowie zatrudnieni przez przedsiębiorców rozliczani są oczywiście przez owych przedsiębiorców będących płatnikami. Fotograf jedynie dostaje PIT-11, który składa w Urzędzie Skarbowym.

Fotograf na etacie
Najłatwiej mają fotografowie zatrudniani przez polskich przedsiębiorców. Rozlicza ich tak naprawdę ów przedsiębiorca.

Przychód z praw autorskich

Istnieją również osoby, które zarabiają na stockach.

Niektórzy fotografowie odeszli od zdjęć na zlecenie i zamiast tego robią zdjęcia w celu ich sprzedaży w sieci.

Ich główny przychód pochodzi zatem ze stocków, najczęściej zagranicznych.

Wówczas ten przychód jest rozliczany jako przychód z praw autorskich.

Wynika to z tego, ze fotograf sprzedaje licencję, która dalej jest odsprzedawana użytkownikom.

Działalność nierejestrowa

Czasem jeszcze można spotkać fotografów, w szczególności początkujących, którzy próbują korzystać z tzw. działalności nierejestrowej.

Oznacza to, że starają się rozliczać w ramach nowych możliwości danych przez państwo. Ich działalność wypełnia znamiona działalności gospodarczej tj. jest zorganizowana, stała, zarobkowa, ale ich przychód miesięczny nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie jest to 1300 zł.

Jeżeli nie przekraczają tego progu, to nie muszą rejestrować działalności, a jednocześnie wystawiać faktury oraz rozliczać koszty uzyskania przychodu.

Taka działalność nierejestrowana jest również opcją wartą rozważenia.

Działalność nierejestrowa w pracy fotografa
Działalność nierejestrowa spełnia przesłanki działalności gospodarczej, ale z uwagi na wysokość przychodów nie musi być rejestrowana.

Czy zawsze należy wystawiać fakturę za swoje usługi?

Beata: A co w przypadku, jeśli klient nie chce skorzystać z faktury, licząc jednocześnie na niższą cenę usługi?

Wojciech: Nawet klienci mojej kancelarii sugerują czasami, że nie potrzebują faktury. Zastanawiam się wtedy, czy to są poważne propozycje, czy może jakaś „ukryta kamera”.

W każdym razie – nie ma takiej możliwości. Jeżeli przychód mieści się w ramach działalności gospodarczej, to nie da się rozliczyć go inaczej.

Każde inne rozliczenie poza działalnością gospodarczą, będzie bezprawne. W konsekwencji Urząd Skarbowy będzie miał prawo dochodzić wyższego podatku.

Wszelkie te pytania klientów o niewystawianie faktury traktowałbym z ostrożnością, bo nigdy nie wiadomo, w jakim celu tak naprawdę są one zadawane.

Czy usługę może wykonać ktoś inny?

Beata: Wojktu, powiedz mi, co w przypadku, jeśli  w małżeństwie mąż posiadający działalność gospodarczą wystawia fakturę, a usługę wykonuje żona. Czy taka sytuacja w ogóle może mieć miejsce?

Wojciech: Rozmawialiśmy o tym w ramach jednego z bloków kursu o prawach autorskich (prawa autorskie do zdjęć – jak to z nimi jest?).

Z punktu widzenia podatkowego nie ma z tym problemu. Osoba wykonująca usługę posługuje się podwykonawcą, żeby to zrobić. To jest w porządku.

W tym przypadku mąż wystawia fakturę sprzedażową, ma przychód, wynagordzenie wypłacone podwykonawcy, czyli żonie, może być jego kosztem.

Sytuacja podatkowo jest klarowna i jasna. Oczywiście, pod warunkiem, że nie jest to współpraca na przysłowiowe „czarno”, w której to żona wykonałaby usługę, ale nikt formalnie by o tym nie wiedział.

Zatrudnienie w małżeństwie
Wspólna praca w małżeństwie zdarza się coraz częściej.

Kiedy trzeba wystawić fakturę?

Beata: A co w przypadku, jeśli klienci płacą z góry albo przekazują jakąś zaliczkę, a fotograf musi wystawć fakturę.

Czy wówczas fakturę wystawiam po raz pierwszy, gdy otrzymuję przedswtępną wpłatę, czy też fakturę mogę wystawić po zakończeniu usługi za wszystkie dotychczasowe wpłaty dokonywane w międzyczasie?

Wojciech: Zapewne chciałabyś na końcu, tak jest korzystniej, bo można przenieść termin zapłaty podatku. Natomiast takie działanie nie jest dopuszczalne.

Funkcjonuje ogólna zasada związana z wystawianiem faktur – wystawiamy je z chwilą wykonania usługi albo z chwilą otrzymania zapłaty, w zależności, co było pierwsze.

Jeżeli pierwsza jest płatność, chociażby częściowa, to powinniśmy  ją zafakturować i nie przekładać tego obowiązku podatkowego na kolejny miesiąc.

Owszem, może to być niedostrzeżone, ale jeśli Urząd Skarbowy by to zauważył, to będzie miał prawo domagać się zaległości wraz z odsetkami.

Beata: A jednak ludzie decydują się na „przerzucanie” faktur na kolejne miesiące. Umawiają się tak z klientem.

Wojciech: Wówczas trzeba z klientem trwać na jednolitym stanowisku, że usługa również została wykonana w tym kolejnym miesiącu.

Przy usłudze fotograficznej jest taka możliwość, bo nawet jeśli zdjęcia zrobione są na przykład 20 czerwca, to finalnie zdjęcia, które klient dostanie, ze względu na czas obróbki, będą gotowe 10 lipca.

Pozostaje tu argumentacja, że usługa nie została wykonana w czerwcu, bo moment jej wykonania jest określony jako moment oddania dzieła.

W tym przypadku łatwiej jest przesunąć obowiązek wystawienia faktury, skoro efekt finalny usługi jest później.

Natomiast, jeśli urząd byłby w stanie udowodnić, że usługa realnie została wykonana wcześniej, to pojawia się problem, bo wychodzi na jaw, że przychód został sztucznie przeniesiony na kolejny miesiąc.

W kontekście tarczy antykryzysowej mamy do czynienia z dalej idącym problemem – poświadczeniem nieprawdy, złożeniem fałszywego oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej. Istnieje ryzyko cofnięcia przyznanego wsparcia.

Kasa fiskalna w pracy fotografa

Beata: Ostatnio na jednej z grup fotograficznych została poruszona kwestia kas fiskalnych. Czy jako fotograf potrzebuję kasy fiskalnej?

Wojciech: A wykonujesz zlecenia na rzecz osób całkowicie prywatnych?

Beata: Również.

Wojciech: To należy rozważyć taką opcję. Ogólna zasada jest taka, że kasa fiskalna powinna pojawić się wtedy, kiedy prowadzisz sprzedaż na rzecz osób prywatnych.

Przy sprzedaży na rzecz firm w ogóle nie rozpatrujemy kas.

W sytuacji, gdy przychodzi osoba prywatna, kasę rozpatrujemy. Natomiast są pewne wyjątki.

Jeżeli sprzedaż na rzecz osób prywatnych w ciągu roku nie przekracza 20 tysięcy, kasy mieć nie trzeba.

Co więcej, jeśli zrezygnuje się z dochodu gotówkowego i płatności zawsze będą przyjmowane przelewem, a każdy przelew będzie powiązany z danym klientem, to niezależnie od wysokości obrotów, można również z takiego zwolnienia korzystać.

Ono jest przewidziane w rozporządzeniu. Jest to tak zwane zwolnienie ze względu na przedmiot płatności.

Kasa fiskalna w pracy fotografa
Znaczna część fotografów jest w stanie uniknąć kasy fiskalnej.

Kiedy fotograf zostaje VAT-owcem?

Beata: Co w takim razie z VAT-em? Ja nie jestem VAT-owcem, inni fotografowie są? Kiedy następuje to przejście?

Wojciech: Niektórzy fotografowie są VAT-owcami dlatego, że mają współprace z agencjami, które chcą otrzymywać faktury VAT. Wolą zapłacić więcej, ale mieć ten VAT na fakturze, by od swojego VAT-u móc odliczyć.

Dlatego niekiedy już na starcie fotograf decyduje się na bycie VAT-owcem, mimo że nie musi.

Fotograf może korzystać ze zwolnienia podmiotowego dla tzw. małych podatników, które w tej chwili wynosi 200 tysięcy złotych w skali roku. To znaczy, że jeśli w skali roku nie przekroczy się 200 tysięcy złotych ze sprzedaży, nie trzeba być podatnikiem VAT.

Ważna uwaga dla fotografów rozpoczynających działalność, szczególnie pod koniec roku. Ten limit do VAT-u jest proporcjonalny.

Oznacza to, że jeśli na przykład działalność będzie prowadzona przez miesiąc, to limit będzie proporcjonalny do tego okresu. Gdyby w tym czasie zdarzyło się wystawić fakturę na wysoką kwotę, to można bardzo szybko w ten obowiązek VAT-u wejść. A gdy się wejdzie, wyjścia tak łatwo nie ma.

Warto na przełomie roku uważać z współpracami na większe faktury, bo można od razu wejść w VAT, a każdy, kto ma taką możliwość, stara się tego uniknąć, bo po co dopłacać do usługi 23%, kiedy można tego nie robić.

Koszty w pracy fotografa

Beata: A co z kosztami? Każdy chciałby mieć jak największe. Jak można kreatywnie podejść i generować te koszty w taki sposób, by było to zgodne z prawem?

Wojciech: Przede wszystkim polecam częste korzystanie z kancelarii radcy prawnego Wojciecha Wawrzaka, wystawiamy faktury. Przydatny bywa również pakiet dla fotografa. Żarcik.

Pakiet dla Fotografa
Kliknij w grafikę by dokonać zakupu.

Przykładowe koszty jakie ponosi fotograf

Jeśli chodzi o inne koszty, to podaję przykłady:

  • usługa księgowa – koszt generowany co miesiąc,
  • zakup literatury branżowej,
  • zakup sprzętu fotograficznego,
  • zakup akcesoriów, np. tła, statywu, lamp,
  • paliwo, jeśli posiada się samochód firmowy i np. dojeżdża do klienta,
  • rachunki za telefon, internet, prąd, czynsz za wynajem lokalu.

W grę nie wchodzą takie kreatywne pomysły jak zakup czekolady na poprawę nastroju.

Zakup ubrań w kosztach

Beata: A co z zakupem odpowiednich ubrań na imprezę, podczas której mam wykonywać swoje usługi fotograficzne?

Wojciech: To jest kontrowersyjny temat. Można to uznać za koszty reprezentacji, budowania wizerunku przedsiębiorcy. Jeżeli to nie jest wymóg Twojego kontrahenta zapisany w umowie, to może być ciężko.

Natomiast, jeśli rzeczywiście jesteś w stanie stworzyć taką notatkę, że Twój kontrahent wymagał od ciebie konkretnego stroju i wynika to z umowy, myślę, że można to uwzględnić po stronie kosztów.

Oczywiście, należy robić to rozsądnie i być w stanie wykazać, że to jest strój służbowy, ponieważ przy bardziej liberalnych interpretacjach, jakie pojawiły się jakiś czas temu, przez internet przetoczyła się fala (szczególnie pośród popularnych blogerek modowych), że wszystkie stroje i wyjazdy wakacyjne, podczas których robione są zdjęcia lifestylowe, będą wliczać w koszty.

Tak to nie działa. Wszystko musi być ściśle powiązane i udowodnione.

Poczęstunek dla klienta w kosztach

Beata: A koszt poczęstunku podczas spotkania z klientem?

Wojciech: Tak, dopuściłbym takie koszty. Jest to niezbędne do funkcjonowania biura. Na przykład kupno ekspresu do kawy.

Jeśli masz biuro w mieszkaniu, to musisz się liczyć z tym, że gdyby urząd chciał cię dopytać, to musiałabyś sprytnie z tego wybrnąć. Przy oddzielnym lokalu biurowym nie ma problemu, bo wiadomo, że musisz kupić wodę, kawę, herbatę, kawiarkę, środki czystości itd.

W domu są to wydatki, które również wchodzą do prywatnej części. Można pomyśleć o podzieleniu tego procentowo. Przykładowo 40% kosztów z zakupów przeznaczyć na działalność.

Koszty w działalności fotografa
Właściwe zakwalifikowanie kosztów uzyskania przychodu to często największy problem w księgowości.

Jak zatrudniać ludzi?

Beata: Nakreślę ci pewną sytuację. Mam swoją działalność, a na zlecenie wysyłam osobę, która wykona za mnie te zdjęcia. Jak mogę rozliczyć się z tą osobą? Dodam, że ta osoba pracuje na swoim sprzęcie i nie ma działaności gospodarczej.

Wojciech: Najłatwiej na umowę o dzieło. Opisać w niej bardzo precyzyjnie na czym to dzieło polega – jakie zadanie, w jakim miejscu, nikt wówczas nie powinien móc zakwestionować, że jest to dzieło.

Zatrudnienie w ramach takiej umowy jest najkorzystniejsze finansowo, bo po pierwsze, będziesz mogła zastosować 50% koszty, po drugie nie będzie ZUS-u.

Obowiązki jakie się z tym wiążą to oczywiście te wewnętrzne księgowe. W kolejnym roku musisz takiej osobie przygotować PIT-11, wysłać do niej, do urzędu PIT-4, więc ksiegowa ma wtedy więcej pracy. Nie jest to jednak nic problematycznego, w większości przypadków to działa i się sprawdza.

Należy unikać współprac ciągłych, np. zatrudnienia osoby do bieżącej obsługi fotograficznej w firmie. Wtedy nam się to wymyka z ram dzieła. Dłuższe świadczenie usługi równa się wejście w ZUS.

Prakreacja.pl
Indywidualna pomoc prawna

Potrzebujesz pomocy prawnej w twojej sprawie? Wyślij wiadomość na adres wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

Podatki dla fotografa – podsumowanie

Najbardziej oczywisty sposób rozliczania dochodów to działalność gospodarcza. Wystawiasz fakturę, ogarniasz księgowość firmy i tyle.

Część fotografów rozlicza się jako osoby prywatne, czy to jako z działalności wykonywanej osobiście, przychodu z praw autorskich czy działalności nierejestrowej.

Założenie działalności bywa opłacalne ze względu na możliwość korzystania z podatku liniowego i odliczania faktycznie ponoszonych kosztów prowadzenia działalności.

Przedsiębiorca może zatrudniać również pomocników, podwykonawców, innych fotografów. Wtedy staje się również płatnikiem podatku od tych osób.

Jeżeli szukasz umów, które pozwolą ci mieć jasność również, gdy chodzi o sprawy podatkowej, znajdziesz je w Pakiecie dla Fotografa.

Pakiet dla Fotografa
Kliknij w grafikę by zobaczyć ofertę.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące podatków w pracy fotografa, zostaw je w komentarzu lub napisz bezpośrednio na adres wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

Bonus dla uważnych

Ten odcinek programu szkoleniowego poświęcony jest podatkom w pracy fotografa.

Wielu fotografów pyta o możliwość korzystania z 50% KUP. W ramach bonusu dla uważnych znajdziesz dokument poświęcony temu zagadnieniu.Materiał bonusowy obejmuje:

  • postanowienia umowne ograniczające prawo do poprawek,
  • wzór wezwania do zapłaty, gdy klient nie chce płacić,
  • postanowienia umowne przenoszące autorskie prawa majątkowe,
  • informacje dotyczące 50% KUP,
  • dokument RODO do przekazywania klientom przy zawieraniu umowy.

Materiał bonusowy dostępny jest wyłącznie dla subskrybentów newslettera.

Freebie

Jeżeli jesteś już na liście, materiał wysłałem do ciebie wraz z informacją o tym odcinku.

Jeżeli jeszcze się nie zapisywałeś do newslettera, zrób to teraz, a jako prezent powitalny otrzymasz omówiony powyżej materiał bonusowy.

Prakreacja.pl

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.