Ulga IP Box dla programisty. Jak z niej skorzystać i obniżyć podatek?

W ramach działalności gospodarczej tworzysz programy komputerowe? Rozwijasz oprogramowanie komputerowe swoich klientów? A może sprzedajesz aplikacje komputerowe? Jeżeli na jedno z pytań udzielisz odpowiedzi twierdzącej jest szansa, że możesz skorzystać z ulgi IP Box, która może znacząco zmniejszyć twój podatek.

Spis treści

Na czym polega korzyść z ulgi IP Box?

Korzyść z ulgi IP Box polega na zastosowaniu preferencyjnej stawki podatkowej w wysokości 5%. Stawka ta ma zastosowanie do dochodów pochodzących z praw własności intelektualnej. W przypadku branży IT chodzi tutaj najczęściej o prawa autorskie do oprogramowania komputerowego.

Kto może skorzystać z ulgi IP Box?

Z ulgi IP Box możesz skorzystać, gdy tworzysz oprogramowanie komputerowe, a jednocześnie twoje dochody opodatkowujesz na skali podatkowej albo podatkiem liniowym. Osoby opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia.

Ulgą objęte jest oprogramowanie wytworzone w ramach działalności badawczo rozwojowej.

Prakreacja.pl
Działalność badawczo rozwojowa to działalność twórcza obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Celem zatem twojej działalności ma być:

  • zwiększanie zasobów wiedzy,
  • wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań,

w ramach badań naukowych lub prac rozwojowych.

Badania naukowe mogą przybrać formę badań podstawowych albo aplikacyjnych. Takie badania spełniają dodatkowe warunki wynikające z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Natomiast prace rozwojowe nie muszą mieć żadnego związku z nauką.

Prakreacja.pl
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Jeżeli zatem tworzysz oprogramowanie komputerowe w ramach działalności badawczo rozwojowej możesz skorzystać z ulgi IP Box.

Określenie, czy twoja praca faktycznie spełnia powyższe warunki może wymagać konsultacji z prawnikiem.

W jaki sposób rozliczasz ulgę IP Box?

Ulgę IP Box rozlicza się w zeznaniu rocznym, czyli po zakończeniu roku. Oznacza to, że w składanym zeznaniu będzie wykazana nadpłata – kwota podatku do zwrotu. W praktyce zatem w trakcie roku płacisz podatek na ogólnych zasadach, a korzyść pojawia się po jego zakończeniu.

W celu wyliczenia kwoty ulgi, konieczne jest prowadzenie dodatkowej ewidencji. Ewidencja ta powinna:

  • wyodrębniać każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,
  • pozwolić na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodów przypadający na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,
  • wyodrębniać koszty, które pozwolą na wyliczenie tzw. wskaźnika nexus.

Prowadzenie ewidencji oraz przygotowanie rozliczenia ulgi wymaga nieco wiedzy technicznej, zatem najlepiej oddać to w ręce specjalistów.

Czy można rozliczyć ulgę IP Box za poprzednie lata?

Tak, o ile w poprzednich latach, począwszy od 2019 roku, spełniałeś warunki do rozliczenia IP Box. Ulgę możesz rozliczyć poprzez dokonanie korekty swoich zeznań rocznych. Może się zatem okazać, że przysługuje ci konkretna kwota do zwrotu.

Co jest potrzebne do bezpiecznego rozliczenia ulgi?

Do bezpiecznego rozliczenia ulgi potrzebne są:

  • prawidłowo skonstruowana umowa,
  • prawidłowo wystawiona faktura (w szczególności w części opisu przedmiotu sprzedaży)
  • prawidłowo prowadzona ewidencja dla celów IP Box
  • uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej potwierdzającej prawo do skorzystania z IP Box

Czy IP Box jest zawsze dobrym rozwiązaniem dla programisty?

Ulga IP Box to bardzo często najlepsze rozwiązanie do osoby, która tworzy kod źródłowy i tym samym program komputerowy. Jednak wszystko zależy od twojej indywidualnej sytuacji. Może być bowiem tak, że lepszym lub bezpieczniejszym rozwiązaniem dla ciebie będzie np. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy nawet umowa o pracę z kosztami 50%.

Bonus: przykładowe kalkulacje oszczędności

Dodatkiem do tego artykułu są przykładowe kalkulacje oszczędności przy zastosowaniu ulgi IP BOX, dzięki którym możesz zorientować się, o jakiego rzędu korzyści chodzi.

Dostęp do przykładowych kalkulacji jest nieodpłatny dla subskrybentów newslettera.

Jeżeli chcesz zapoznać się z kalkulacjami, zapisz się do newslettera korzystając z poniższego formularza, a w prezencie powitalnym otrzymasz dostęp do pliku z bonusem.

Prakreacja.pl

Pomoc przy skorzystaniu z ulgi IP Box

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej związanej z wdrożeniem ulgi IP Box?

Wyślij wiadomość na adres aleksandra.kasinska-skiba@prakreacja.pl.

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.