fbpx

Chcę prowadzić sklep internetowy. Czy muszę mieć firmę?

Panie Wojtku, czy trzeba mieć firmę, by prowadzić sklep internetowy? Tylko w przeciągu ostatnich kilku dni, otrzymałem trzy takie pytania. Lubię wychodzić naprzeciw oczekiwaniom czytelników, dlatego odpowiem na nie w dzisiejszym wpisie. Krótko i na temat – to, co tygrysy lubią najbardziej.

Spis treści

Sklep internetowy = działalność gospodarcza

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest prosta i jednoznaczna. Tak, trzeba posiadać firmę, by prowadzić sklep internetowy. Wiem, że nie czujesz się uszczęśliwiony moją odpowiedzią. Pamiętaj jednak, że prawdziwa przyjaźń polega na szczerości. A ja chcę być Twoim przyjacielem. Zależy mi, byś nie wpadł w tarapaty.

Czy wiesz, czym różni się firma od marki?

Przeczytaj mój tekst czy w ramach jednej firmy można rozwijać wiele marek.

Daję Ci moje słowo, że prowadzenie sklepu internetowego bez własnej firmy to zły pomysł. Jeśli jednak potrzebujesz czegoś więcej niż tylko mojego zapewnienia, przeczytaj uważnie poniższe akapity – przedstawię w nich podstawy prawne moich słów.

Dlaczego muszę mieć firmę?

Prowadzenie sklepu internetowego to działalność gospodarcza. Dlaczego? Bo tak mówi ustawa. Konkretnie, art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej:

Prakreacja.pl
Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Nie widzisz tu sklepu internetowego? Słusznie – nie ma o nim mowy wprost. Ale sklep internetowy podpada pod działalność handlową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły. Nie bez powodu wytłuściłem trzy słowa w przepisie powyżej.

Sklep internetowy to po prostu zwykły sklep, tyle że prowadzony w Internecie. Branża e-commerce zjadłaby mnie za te słowa, ale takie uproszczenie potrzebne mi jest do wytłumaczenia sprawy. Chodzi o to, że przecież nikt nie ma już chyba dzisiaj wątpliwości, że nie można legalnie prowadzić jakiegokolwiek sklepu tradycyjnego bez własnej firmy. No właśnie… sklepu internetowego też nie da się tak prowadzić.

Zatem konieczność posiadania firmy do prowadzenia sklepu internetowego potwierdzają nie tylko moje słowa, ale również słowa ustawodawcy. Gdyby tego jeszcze było mało, za przedstawioną przeze mnie „wersją wydarzeń” opowiadają się również sądy. Zarówno Wojewódzkie Sądy Administracyjne, jak i Naczelny Sąd Administracyjny zgodnie stwierdziły, że sprzedaż w Internecie to działalność gospodarcza.

Myślisz poważnie o sklepie internetowym?

Przeczytaj ten artykuł: sklep internetowy – wdrożenie prawne krok po kroku.

A co z Allegro?

Gdy mówię, że sklep internetowy wymaga zarejestrowanej działalności gospodarczej, ludzie często pytają mnie, jak w takim razie funkcjonują sprzedawcy na Allegro. Już tłumaczę.

Część allegrowiczów sprzedaje określone artykuły legalnie. Pozwala im na to prawo, zgodnie z którym można bez ograniczeń sprzedawać swoje rzeczy, posiadane na własność powyżej 6 miesięcy.

Są też tacy sprzedawcy, którzy po prostu ryzykują. Zdają sobie sprawę, że ich aktywność podpada pod działalność gospodarczą, ale liczą, że nikt się nie zainteresuje. Początkowo wszystko jakoś idzie. W końcu jednak Urząd Skarbowy puka do drzwi i wtedy zaczyna się płacz.

Jest też w końcu grupa użytkowników, którzy rejestrują działalność i sprzedają, oddając państwu znaczną część ciężko zarobionych pieniędzy. Uczciwość kosztuje. Ale przynosi również nieceniony zysk w postaci poczucia bezpieczeństwa.

Czy mogę jakoś obejść obowiązek rejestracji firmy?

Jest kilka sposobów, by uniknąć startowania z działalnością gospodarczą na potrzeby sklepu internetowego. Można choćby „podczepić” się pod istniejącą już firmę – np. kogoś w rodzinie – i rozliczać sprzedaż w jej ramach, czy też w określonych przypadkach – np. rękodzieło – zrobić coś na mniejszą skalę niż sklep internetowy i pomyśleć o rozliczaniu tego w ramach umowy o dzieło.

Jeśli jednak myślisz o sklepie internetowym poważnie, chcesz zrobić z tego długodystansowy i dochodowy biznes, a przy tym spać spokojnie, własna firma będzie najlepszym pomysłem. Wbrew powszechnym opiniom, rozpoczęcie działalności gospodarczej nie jest zadaniem karkołomnym. Skoro masz już pomysł na biznes, na pewno poradzisz sobie i z tym. Trzymam kciuki!

Prakreacja.pl

Potrzebujesz indywidualnej pomocy?

Napisz do mnie na adres wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

Artykuły uzupełniające

O sklepach internetowych więcej przeczytasz tutaj:

Być może zainteresuje Cię również cykl wpisów poświęconych rozliczaniu umowy o dzieło:

BONUS: zalecenia wdrożeniowe dla sklepu internetowego

Chcesz zupełnie nieodpłatnie otrzymać kompletne zalecenia wdrożeniowe dla sklepu internetowego?

Freebie

Zapisz się do newslettera, a w prezencie powitalnym otrzymasz link do pobrania gotowych zaleceń.

Prakreacja.pl

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.