Czy warto założyć spółkę? 3 pytania, które pomogą ci podjąć decyzję.

Działasz w branży kreatywnej i myślisz o założeniu spółki, ale nie wiesz czy warto? Być może coś o tym czytałeś, ale temat cię przytłoczył? W dzisiejszym wpisie postaram się prosto wyjaśnić temat i pomóc ci podjąć właściwą decyzję.

Prakreacja.pl

Autorem tego artykułu jest Rafał Gondzio, który w ramach bloga praKreacja.pl odpowiada za dział spółek.

Zastanawiając się nad założeniem spółki powinieneś rozważyć wiele okoliczności. Pamiętaj – twoja sytuacja jest indywidualna i w grę mogą wchodzić czynniki, które nie występują u innych. Póki co nie musisz analizować ich wszystkich. Na początek wystarczy, że odpowiesz sobie na trzy krótkie pytania.

Jeśli prowadzisz lub zamierzasz prowadzić własną działalność, najpewniej zastanawiałeś się czy spółka będzie dla ciebie odpowiednia. Zgłębienie tematu może przyprawić o ból głowy, a i tak odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeśli masz wątpliwości – wcale ci się nie dziwię. Temat wymaga poważnego zastanowienia, policzenia i rozmowy z twoim prawnikiem lub księgowym.

Spis treści

Podcast

O spółkach rozmawialiśmy z Rafałem Gondzio w ramach jednego z odcinków podcastu „Prawo dla kreatywnych”. Poniżej widzisz odtwarzacz, który pozwoli ci odsłuchać rozmowę.

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi Soundcloud w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu odtwarzacz.

Wszystkie pozostałe odcinki podcastu „Prawo dla kreatywnych” znajdziesz na podstronie poświęconej podcastowi.

#1: Jakie ponosisz ryzyko w swojej działalności?

W pierwszej kolejności powinieneś rozważyć jak ryzykowne działania podejmujesz prowadząc działalność. W komentarzach pod pierwszym postem zapowiadającym dział spółek na praKreacja.pl jeden z Czytelników słusznie wskazał, że im większe pieniądze tym większe ryzyko.

Jeśli dokonujesz znacznych i jeszcze większych transakcji, inwestujesz coraz poważniejsze środki, może okazać się, że ryzyko powoli zaczyna wymykać się spod twojej kontroli.

Odpowiedź jest zatem w większości przypadków prosta – ryzykiem jest poniesienie strat finansowych. Z ryzykiem finansowym nieodłącznie wiąże się stres. Nie jest dla ciebie tajemnicą, że działanie pod wpływem stresu może skończyć się w biznesie katastrofą. W szczególności, gdy ryzyko jest ogromne.

Istnieje kilka możliwości ograniczenia ryzyka finansowego. Jest jednym z nich jest prowadzenie działalności w formie spółki.

Jako podstawową funkcję spółki (w szczególności spółki kapitałowej) wskazałbym właśnie ograniczenie odpowiedzialności finansowej przedsiębiorcy.

Jeżeli zatem ryzyko w twojej firmie jest na tyle duże, że stanowi dla ciebie psychiczne obciążenie – poważnie zastanów się nad założeniem spółki. Jeśli będzie to spółka kapitałowa i nie będziesz zasiadać w jej zarządzie, to ponoszone przez ciebie ryzyko będzie o wiele mniejsze. Owszem, ryzykujesz że stracisz składniki firmy, które posiada spółka, ale przy odpowiednim przygotowaniu unikniesz egzekucji prywatnego majątku.

Reasumując – prowadzenie działalności w formie spółki jest korzystne dla przedsiębiorców ponoszących duże ryzyko finansowe.

Nie zawsze jednak twoja działalność wymaga zaangażowania dużego kapitału. Jeśli prowadzisz działalność na małą skalę, nie czynisz większych inwestycji, a ewentualne straty nie będą bolesne – odradzam zakładanie spółki. Spółka wygeneruje wtedy dodatkowe koszty i formalności.

Uwierz mi – forma spółki czy pozycja prezesa nie podnosi twojej rangi. Szczerze powiedziawszy, w małych firmach forma spółki zamiast wzmacniać wiarygodność i prestiż wzbudzi jedynie podejrzenia wśród kontrahentów.

Być może w ogóle nie ponosisz ryzyka, o którym mówiłem powyżej. Pracujesz na przedpłacie, nie zatrudniasz pracowników, nie wynajmujesz biura, a twoje ryzyko jest minimalne? Świetnie. Nadal jednak założenie spółki może być dla ciebie korzystne. Odpowiedz sobie na kolejne pytanie, aby to sprawdzić.

#2: Czy po założeniu spółki twoje koszty spadną?

Założenie spółki może być świetnym sposobem na tzw. optymalizację kosztów w firmie. Różne spółki są w odmienny sposób opodatkowane i oskładkowane. Niektóre – w zależności od rodzaju prowadzonej działalności – generują koszty niższe niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Ale nie zawsze.

Abyś mógł poprawnie odpowiedzieć na to pytanie, konieczne będzie zestawienie obecnie ponoszonych kosztów z prognozowanymi kosztami ponoszonymi w założonej spółce. Nie będzie to proste. Dla uzyskania odpowiedzi na to pytanie skontaktuj się ze swoim prawnikiem lub księgowym. Pomogą ci w prognozach.

Teraz przybliżę ci parę kwestii ogólnych na które powinieneś zwrócić uwagę, przygotowując się do prognozowania.

Opodatkowanie wspólników spółek

W niektórych spółkach opodatkowanie jest podwójne – najpierw podatek płaci spółka, a potem jeszcze wspólnik, gdy wypłaca z tej spółki dywidendę (jak w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością). Z kolei w innych spółkach podatek płacony jest tylko na poziomie wspólników (jak w spółce jawnej).

Oskładkowanie wspólników spółek

W niektórych spółkach wspólnicy traktowani są jako osoby prowadzące działalność gospodarczą (jak w spółkach cywilnych), więc płacą typowe składki ZUS. W innych nie muszą tego robić (jak w spółkach akcyjnych).

Koszty księgowości

W przypadku niektórych spółek istnieje konieczność prowadzenia pełnej księgowości, więc koszty są co do zasady zdecydowanie wyższe (spółka akcyjna). W innych istnieje możliwość uproszczonej księgowości (jak w spółce cywilnej). Poza tym nie wszyscy księgowi chcą się podjąć prowadzenia pełnej księgowości.

Koszty początkowe a koszty stałe

Niektóre spółki są tanie i szybkie w założeniu (jak spółka cywilna), inne wymagają czasu i nakładów (jak spóła akcyjna).

Jak widzisz, każda ze spółek ma swoje wady i zalety. To dlatego nie sposób polecić jedną konkretną spółkę odpowiednią dla wszystkich.

W jednym z kolejnych artykułów przedstawię koszty założenia i funkcjonowania poszczególnych spółek na konkretnych przykładach, tak abyś mógł sobie porównać. W tym artykule sygnalizuję zagadnienie i zwracam twoją uwagę, że to kwestie istotne i różnorodne.

Odpowiedź na pytanie drugie brzmi zatem – odpowiednio dobrana forma spółki może zoptymalizować koszty w twojej firmie.

Czas na ostatnie pytanie, które powinieneś sobie zadać, gdy sam nie wiesz czy opłaca sie prowadzić działalność z partnerem, czy też nie.

#3: Czy warto prowadzić biznes samodzielnie czy wspólnie?

Zdarza się, że nie jesteś samotnym wilkiem, lecz masz wspólników. Być może dotychczas jakoś sobie radziliście. Dopóki nie wyszliście ze swoją firmą z garażu i zasadą jest, że każdy otrzymuje po równo – wszystko jest dobrze.

Jednak, gdy w grę zaczynają wchodzić poważniejsze pieniądze albo z innych powodów dotychczasowy układ przestaje wam odpowiadać, warto rozważyć założenie spółki.

Rozważasz spółkę z obcokrajowcem?

Przeczytaj ten artykuł: Spółka z obcokrajowcem. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Nie ma potrzeby tworzenia skomplikowanych struktur. Być może wystarczy utworzenie spółki cywilnej, która w istocie jest jedynie umową między wspólnikami. Wzrosną obciążenia fiskalne, ale będziecie spali spokojniej, dzięki przejrzystym zasadom współpracy. Być może zaś potrzebne będzie wybranie innej formy spółki, która jeszcze bardziej uprości reguły między wami.

Z drugiej strony możesz nie mieć ochoty prowadzić ze swoimi współpracownikami biznesu w formie spółki. Nawet jeśli dasz im mniejsze udziały, to i tak z prawnego punktu widzenia wasze prawa i obowiązki są równe. Możesz więc w przyszłości wpaść w kłopoty z powodu mniejszościowego wspólnika.

Rozważ w takim przypadku prowadzenie działalności we własnym imieniu (czy to poprzez jednoosobową działalność gospodarczą czy własną spółkę), a współpracę ze swoimi dotychczasowymi współpracownikami oprzyj na umowach zlecenia czy o dzieło. W ten sposób to ty zachowasz kontrolę nad firmą, jednocześnie nie rezygnując z cennych współpracowników.

Jeszcze inny temat to inwestor. Założenie spółki będzie konieczne, gdy zamierzasz pozyskać inwestora. Inwestor nie powierzy ci swoich własnych pieniędzy bez wpływu na ich wydatkowanie. Spółka jest idealnym rozwiązaniem, by taką kontrolę zachować, dając ci jednocześnie możliwość rozwoju firmy.

Odpowiadając zatem na ostatnie pytanie – gdy nie jesteś sam lub zamierzasz pozyskać inwestora, rozważ założenie spółki.

Prakreacja.pl

Potrzebujesz indywidualnej pomocy w temacie spółek?

Wyślij wiadomość na adres kancelaria@prakreacja.legal.

Podsumowanie

Udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania powinno częściowo rozwiać twoje wątpliwości, czy warto założyć spółkę. Napisałem na początku, że to tylko 3 krótkie pytania i należy uwzględnić jeszcze szereg innych okoliczności.

W istocie jednak te pytania wyrażają wątpliwości przedsiębiorców zainteresowanych założeniem spółki. Zdecydowana większość osób chce założyć spółkę, aby ograniczyć ryzyko finansowe (pytanie nr 1) lub zmniejszyć koszty prowadzonej działalności (pytanie nr 2), czyniąc to samodzielnie lub wspólnie (pytanie nr 3).

Podsumujmy zatem krótko to, co opisałem powyżej. Jeśli masz wątpliwości czy założyć spółkę zadaj sobie na wstępie 3 krótkie pytania:

  • Jakie ryzyko ponosisz w swojej działalności? Oszacuj ryzyko, które ponosisz lub będziesz ponosił w swojej działalności. Czy ono jest dla ciebie akceptowalne? Czy narażasz tylko siebie czy też inne osoby (małżonek, dzieci)?
  • Czy po założeniu spółki twoje koszty spadną? Zapytaj prawnika lub księgowego, jakie koszty ponosisz i jakie koszty będziesz ponosić, gdy założysz dany typ spółki. Może się okazać, że sporo zaoszczędzisz, ale i niekoniecznie.
  • Czy chcesz prowadzić biznes samodzielnie czy wspólnie? Jesteś typem samotnego wilka czy też wolisz grę zespołową?

Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań udzielisz odpowiedzi jak powyżej – rozważ założenie spółki. Powodzenia!

Jeżeli zastanawiasz się, którą spółkę wybrać dla siebie, koniecznie przeczytaj ten artykuł: Którą spółkę wybrać? Praktyczny przewodnik.

Jeżeli jesteś członkiem zarządu, sprawdź poniższe dwa poradniki:

Jeżeli natomiast pracujesz na etacie i zastanawiasz się nad spółką, nie możesz przegapić tego artykułu: Spółka na etacie – czy to możliwe i czy się opłaca?

Newsletter

Interesuje cię tematyka spółek? Zapisz się na newsletter, by otrzymywać więcej artykułów takich jak ten.

Prakreacja.pl

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.