Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w sprzedaży internetowej

Czy trzeba odbierać zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji zamówienia? Takie pytanie często pojawia się w naszej kancelarii praKreacja.legal obsługującej m.in. sklepy internetowe.

Osoby działające w e-commerce pytają nas, czy muszą w formularzu zamówienia dodawać zgodę na przetwarzanie danych osobowych. I, co więcej, rzeczywiście często taką zgodę zamieszczają lub generowana jest ona automatycznie przez system sklepowy. Tymczasem jest ona zbędna.

Spis treści

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych – wideo

Ten artykuł powstał na bazie odcinka cyklu „Zapytaj prawnika” poświęconego odbieraniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji zamówienia. Wideo dostępne poniżej.

Wszystkie odcinki cyklu „Zapytaj prawnika” znajdziesz na dedykowanej playliście w serwisie YouTube. Pod każdym z filmów możesz zostawiać pytania do kolejnych nagrań.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych a umowa

Dlaczego nie trzeba dodawać zgody na przetwarzanie danych osobowych w formularzu zamówienia?

Dlatego, że realizacja zamówienia to nic innego jak wykonanie umowy. Kupujący składając zamówienie w sklepie internetowym, zawiera umowę.

Jeżeli zamawia produkty fizyczne będzie to umowa sprzedaży, jeżeli treści cyfrowe – umowa o dostarczenie treści cyfrowych. Przy usługach zawarta zostanie umowa o świadczenie usług.

RODO przewiduje, że w celu wykonania umowy możemy przetwarzać dane osobowe. Nie musimy w tym zakresie odbierać dodatkowej zgody. Co więcej, taka zgoda uznawana jest za nadmiarową. Wprowadza kupującego w błąd, ponieważ sugeruje mu, że może on zgodę wycofać.

Konstrukcja zgody na przetwarzanie danych osobowych zakłada, że zgoda jest zawsze możliwa do wycofania.

W przypadku realizacji umowy nie można jej cofnąć. Gdyby tak było, to jak po wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych zrealizować umowę? Taka sytuacja naraziłaby cię na konfrontację z zarzutem nienależytego wykonywania umowy.

Dodając zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji zamówienia, dajesz pożywkę trollom.

Co zamiast zgody na przetwarzanie danych?

Jeżeli twój formularz zamówienia zawiera checkbox ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji zamówienia, usuń go. A jeśli nie możesz go usunąć, zmień jego treść.

Często nasi klienci, nie chcąc korzystać z usług technicznych w zakresie dostosowania formularza zamówienia, wykorzystują ten checkbox do akceptacji polityki prywatności.

Przykładowo, mamy checkbox „akceptuję regulamin sklepu”, a pod nim znajduje się checkbox na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji zamówienia.

Jest on zbędny, ale jeżeli nie możesz lub nie wiesz, jak go usunąć, zmień jego treść np. na „akceptuję politykę prywatności”.

Zgoda na przetwarzanie danych – stosuj z umiarem

Pamiętaj, realizacja umowy nie wymaga zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Tymczasem odbieramy taką zgodę wszędzie, gdzie się da – często nadmiarowo i niepotrzebnie. Dlatego zawsze zastanów się, czy nie masz innej podstawy do przetwarzania danych.

Najczęściej będzie nią umowa sprzedaży w sklepie internetowym, ale może to też być realizacja tzw. uzasadnionego interesu.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest zasadna przy wysyłce newslettera czy informacji marketingowych. Do realizacji zamówienia w sklepie internetowym nie jest potrzebna. Nie odbieraj jej od kupujących, ponieważ możesz wprowadzić ich w błąd.

Bonus: zalecenia wdrożeniowe

Chcesz zupełnie nieodpłatnie otrzymać kompletne zalecenia wdrożeniowe dla sklepu internetowego? Zapisz się do newslettera, a w prezencie powitalnym otrzymasz link do pobrania gotowych zaleceń.

Freebie

Prakreacja.pl

Pomoc dla sklepów internetowych

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w związku z twoim sklepem internetowym, wyślij wiadomość na adres kancelaria@prakreacja.legal.

Jeżeli szukasz szybkiego rozwiązania, sprawdź pakiet dla sklepu internetowego.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w sprzedaży internetowej

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.