Podatki przy sprzedaży sklepu internetowego

Myślisz o sprzedaży sklepu internetowego i zastanawiasz się jak taka transakcja wygląda pod kątem podatkowym? Jesteś we właściwym miejscu. Znajdziesz tutaj praktyczne wyjaśnienia doradcy podatkowego.

Prakreacja.pl
Tym doradcą jest mec. Aleksandra Kasińska-Skiba, wspierająca klientów kancelarii praKreacja.legal w wyzwaniach podatkowych. Jeżeli również chcesz skorzystać z takiego wsparcia, wyślij wiadomość na adres kancelaria@prakreacja.legal.

Spis treści

Podatki przy sprzedaży sklepu internetowego

Chcę sprzedać sklep internetowy. Jakie podatki będę musiał zapłacić?

W przypadku sprzedaży sklepu w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP) będą cię interesowały dwa podatki:

  • podatek od czynności cywilnoprawnych,
  • podatek dochodowy (PIT albo CIT).

Ominie cię kwestia podatku VAT (podatek od towarów i usług), gdyż sprzedaż ZCP nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. To jedna z zalet przeprowadzenia transakcji właśnie w takiej formie.

Sprzedaż sklepu internetowego - ilustracja
Sklep internetowy najlepiej sprzedać jako przedsiębiorstwo albo jego zorganizowaną część. Zdjęcie autorstwa Oleg Magni z Pexels.

Od jakiej kwoty podatek?

Od jakiej kwoty będę musiał zapłacić podatek? Jak tę kwotę ustalić?

Podatek dochodowy płacony jest od uzyskanego ze sprzedaży dochodu. W najprostszej sytuacji dochód jest równy przychodowi, czyli cenie, za jaką sprzedajesz sklep.

Z kolei podatek od czynności cywilnoprawnych zawsze płacony jest od wartości rynkowej ZCP, a zatem prawdopodobnie od ceny w umowie sprzedaży. Stawka PCC przy sprzedaży ZCP to zwykle 1% (gdy w skład ZCP nie wchodzi nieruchomość).

Jak obniżyć podatek?

Co zrobić, żeby podatki przy sprzedaży sklepu były jak najmniejsze?

Najlepiej umówić się w tym zakresie na indywidualną konsultację do doradcy podatkowego.

To trywialna odpowiedź, ale przy sprzedaży sklepu internetowego występuje wiele niuansów, które mają znaczenie dla kwestii podatkowych. Nie sposób stworzyć jeden właściwy model postępowania. W każdej sytuacji będzie wyglądać to nieco inaczej.

Doradca podatkowy przy sprzedaży sklepu internetowego
Doradztwo profesjonalisty pozwala spać spokojnie. Zdjęcie autorstwa Alex Green z Pexels.

Jaki dokument trzeba wystawić?

Jaki dokument muszę wystawić w związku ze sprzedażą sklepu? Fakturę?

W przypadku sprzedaży sklepu w ramach ZCP nie masz obowiązku wystawienia faktury. Wystarczające jest zawarcie umowy sprzedaży. To kolejna zaleta przeprowadzenia transakcji właśnie w ten sposób.

Czy sprzedaż sklepu internetowego trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Czy muszę zgłaszać sprzedaż sklepu do urzędu skarbowego? Składać jakieś deklaracje, informacje, zawiadomienia?

Jeżeli sprzedaży dokonujesz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, sprzedaż rozliczasz w podatku dochodowym tak jak pozostałe przychody z działalności.

Nie składasz żadnych dodatkowych deklaracji, informacji czy zawiadomień ponad te, które związane są standardowo z działalnością.

Nieco inaczej sytuacji wygląda z PCC – tutaj już jesteś obowiązany do złożenia stosownej deklaracji. W 2021 r. deklarację składa się na formularzu PCC-3.

Darowizna zamiast sprzedaży

Czy mogę sklep oddać komuś za darmo, żeby nie płacić podatków?

Można przekazać sklep za darmo, jednak wiążą się z tym dwie istotne kwestie.

Po pierwsze, takie przekazanie będzie z dużą pewnością prowadziło do powstania przychodu po stronie osoby otrzymującej sklep.

Po drugie, może pojawić się podejrzenie, że sklep w istocie został sprzedany, ale sprzedawca nie ujawnił uzyskanego przychodu dla celów opodatkowania.

Darowizna sklepu internetowego
Darowizna nie jest tak bezproblemowa, jak mogłoby się wydawać. Zdjęcie autorstwa Lucie Liz z Pexels.

Wniesienie sklepu do spółki

Czy mogę sklep wnieść do spółki? Czy to będzie jakoś inaczej wyglądać podatkowo niż sprzedaż?

Wniesienie sklepu do spółki w zamian za uzyskanie w niej statusu wspólnika będzie co do zasady neutralne w podatku dochodowym, tzn. ani spółka ani wspólnik nie uzyskają przychodu z tytułu dokonanej transakcji.

Nadal może jednak pojawić się obowiązek zapłaty PCC.

Podsumowanie

Sprzedaż sklepu internetowego to skomplikowana transakcja, mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się prosta.

Na najczęściej pojawiające się pytania związane z podatkami przy sprzedaży sklepu internetowego odpowiedziała w skondensowanej formie mec. Aleksandra Kasińska-Skiba, doradca podatkowy.

Informacje zawarte w tym artykule dotyczą sprzedaży sklepu internetowego jako przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części. To najbardziej optymalny sposób przeprowadzenia takiej transakcji.

Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania lub potrzebujesz indywidualnego wsparcia, wyślij wiadomość na adres kancelaria@prakreacja.legal.

Szablon umowy sprzedaży sklepu internetowego

Sprzedaż sklepu internetowego – pozostałe zagadnienia

Ten artykuł powstał w ramach tryptyku poświęconego sprzedaży sklepu internetowego.

Pozostałe dwa opracowania dostępne tutaj:

BONUS: przykładowe postanowienia do umowy

Jeżeli jesteś subskrybentem newslettera, w twojej skrzynce mailowej powinien być już bonus do tego materiału.

To przykładowe postanowienia w zakresie składników sklepu internetowego do wykorzystania w umowie, które ułatwią ci skonstruowanie własnej umowy, jeżeli chcesz robić to samodzielnie.

Jeżeli jeszcze nie jesteś subskrybentem mojego newslettera, dołącz teraz, a w prezencie powitalnym otrzymasz wspomniane postanowienia.

Prakreacja.pl

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.