Jak szybko założyć spółkę z o.o.?

Chcesz założyć spółkę z o.o., ale zależy ci na czasie? Założenie spółki z o.o. tradycyjną metodą trwa długo i trochę kosztuje. Dowiedz się jak szybko założyć spółkę z o.o. bez wychodzenia z domu, jednocześnie oszczędzając na kosztach.

Prakreacja.pl
Informacja o autorze

Autorem tego artykułu jest radca prawny Rafał Gondzio, który w ramach bloga praKreacja.pl odpowiada za dział spółek.

Spółka z o.o. jest bardzo popularną formą prowadzenia biznesu. Nic dziwnego. Możliwość optymalizacji kosztowej, większa wiarygodność wśród kontrahentów, lepsze warunki dla rozwijających się biznesów.

Prakreacja.pl
Czy w ogóle warto założyć spółkę?

O tym czy w ogóle warto założyć spółkę pisałem tutaj: Czy warto założyć spółkę? 3 pytania, które pomogą ci podjąć decyzję.

Czasem dopiero na ostatnią chwilę okazuje się, że spółka z o.o. jest optymalną formą prowadzenia biznesu. W wielu przypadkach oznacza to konieczność przesuwania w czasie startu firmy. Bo przecież bez jej formalnego istnienia, można działać w ograniczonym zakresie. A procedura rejestracji spółki z o.o. potrafi trwać miesiącami.

Wychodząc więc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ustawodawca wprowadził narzędzie, aby szybko założyć spółkę z o.o. przez internet. Tryb rejestracji został szumnie nazwany S24, bo teoretycznie spółka miała widnieć w KRSie w ciągu doby od złożenia wniosku.

Okazało się, że to płonne nadzieje, ale czas rejestracji i tak jest akceptowalny. W większości sądów uzyskanie wpisu możliwe jest w ciągu 7-10 dni roboczych. Choć ostatnio miałem okazję uzyskać wpis po 3 dniach roboczych od złożenia wniosku. Biorąc pod uwagę tak krótki termin rejestracji spółki z o.o., może okazać się, że nie zdołasz w tym czasie znaleźć prawnika, który ci w tym pomoże.

Prakreacja.pl
Pomoc indywidualna

Potrzebujesz szybko zarejestrować spółkę? Wyślij wiadomość na adres: spolki@prakreacja.pl.

Ale dość już tego wstępu. Przejdźmy do rzeczy. W dzisiejszym wpisie tłumaczę jak szybko założyć spółkę z o.o. przez internet w trybie s24 za pośrednictwem systemu eKRS. Dzięki poniższemu poradnikowi (a także innym procedurom do których linki podaję) będziesz w stanie założyć spółkę samodzielnie bez wychodzenia z domu.

Spis treści

1. Załóż Profil Zaufany

W pierwszej kolejności nie wybieraj się jednak na stronę systemu eKRS, tylko załóż Profil Zaufany. Co to jest Profil Zaufany? To bezpłatne narzędzie podobne do podpisu elektronicznego. Dzięki niemu możesz załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Profil Zaufany jest niezbędny do rejestracji spółki z o.o. przez internet.

Polecam ci jego założenie, niezależnie od tego czy chcesz założyć spółkę czy nie. Z pomocą Profilu Zaufanego można załatwić sporo spraw urzędowych bez stania w kolejkach. Możesz też wysyłać przy jego użyciu korespondencję do sądów i urzędów, co zmniejsza również koszty funkcjonowania firmy.

Profil Zaufany możesz założyć na dwa możliwe sposoby – albo poprzez konto bankowe bez wychodzenia z domu albo potwierdzając swoją tożsamość w urzędzie.

Ta pierwsza metoda jest wygodniejsza, ale polecam ci założyć Profil Zaufany przy wykorzystaniu tej drugiej. Dlaczego? Ułatwi ci to załatwianie spraw urzędowych niezależnie od problemów z systemem bankowym (a te czasem się zdarzają w najmniej oczekiwanym momencie).

Dodatkowo, w razie skorzystania z pomocy prawnika przy rejestracji spółki, będziesz w stanie udostępnić mu tymczasowo dane do logowania do Profilu Zaufanego. A mając połączony Profil Zaufany z kontem bankowym nie będzie to możliwe. Bo przecież nikomu i w żadnej formie nie powinieneś udostępniać danych dostępowych do swojego konta w banku.

O tym jak założyć Profil Zaufany dowiesz się z rządowej strony o Profilu Zaufanym.

2. Zarejestruj się w systemie eKRS

Gdy już założysz Profil Zaufany, czas abyś założył konto w systemie eKRS. O ile strona Profilu Zaufanego została już doprowadzona do porządku i wygląda ładnie, tak musisz wybaczyć informatykom Ministerstwa Sprawiedliwości. Strona systemu eKRS póki co wygląda koszmarnie, ale pod ścianą komunikatów znajdziesz panel do rejestracji i logowania.

Konto w systemie eKRS umożliwia nie tylko złożenie wniosku o wpis twojej spółki do KRSu. Już teraz za jego pośrednictwem musisz składać sprawozdanie finansowe lub informację o braku takiej konieczności.

Możliwości systemu eKRS są stale rozwijane, postępuje informatyzacja KRSu i działalności spółek. Spodziewaj się więc, że w przyszłości będziesz mógł załatwić dzięki niemu wiele spraw. A część z nich będziesz mógł załatwić tylko w systemie.

Procedura utworzenia konta jest intuicyjna, nie będę więc jej opisywał. Jeśli jednak masz problemy z jego utworzeniem, to zajrzyj do dokumentacji, która udostępniana jest na stronie systemu. Co prawda to aż 452 str., ale dzięki nawigacji łatwo znajdziesz to co cię interesuje.

3. Utwórz przedsiębiorstwo i wypełnij dokumenty

Gdy już utworzysz konto w systemie eKRS, zaloguj się na nie i utwórz przedsiębiorstwo, którym będzie twoja przyszła spółka.

Następnie zacznij generować niezbędne dokumenty na podstawie dostępnych wzorców – umowę spółki, listę wspólników oraz oświadczenie o wniesieniu kapitału. Te dokumenty muszą być złożone wraz z wnioskiem o wpis (z wyjątkiem oświadczenia o wniesieniu kapitału, jeśli wniesienie następuje później).

Generowanie i wypełnianie dokumentów jest dość proste i intuicyjne. Jeśli masz z tym problem, to ponownie odsyłam do dokumentacji, bo tam jest to jasno i precyzyjnie opisane. Oczywiście nie znajdziesz tam odpowiedzi na pytania prawne. Nie dowiesz się zatem czy udziały w twojej spółce powinny być umarzane czy też nie. Albo czy zastawnik i użytkownik powinni wykonywać prawo głosu z udziału, na którym ustanowiono zastaw lub użytkowanie.

Prakreacja.pl
Pomożecie? Pomożemy!

Potrzebujesz indywidualnej pomocy w sprawie spółek? Wyślij wiadomość na adres kancelaria@prakreacja.legal.

Nie wszystkie dokumenty mają jeszcze swój wzorzec w systemie. Będziesz musiał je we własnym zakresie przygotować i wprowadzić do systemu. Być może niedługo doczekamy się wzorów tych dokumentów. System się rozwija, ale czasem nie nadąża za zmianami (szczególnie w tym roku).

4. Podpisz dokumenty i przygotuj wniosek

Gdy już wypełnisz dokumenty w systemie i dodasz swoje, to czas byś je podpisał. Właśnie temu służy Profil Zaufany – to za jego pośrednictwem podpisujesz dokumenty elektroniczne w systemie eKRS. Podpisywanie jest proste – przy każdym dokumencie masz odpowiedni przycisk, który przekierowuje cię do panelu logowania Profilu Zaufanego lub do twojej bankowości elektronicznej.

Podpisane dokumenty dodajesz następnie do wniosku o wpis, który musisz utworzyć. Wniosek wypełniasz i również podpisujesz.

5. Opłać i wyślij wniosek

Gdy już podpisałeś wniosek, to czas go opłacić i złożyć do sądu. Służy ku temu przycisk, który przenosi cię do formularza i bankowości elektronicznej. Całość przypomina opłatę za zakupy.

Opłaty za rejestrację spółki z o.o. przez internet są niższe niż w rejestracji tradycyjnej i wynoszą łącznie 350 zł (250 zł wpis i 100 zł ogłoszenie w MSiG). Opłacony wiosek trafia do sądu. Teraz nie pozostaje ci nic innego jak czekać na jego rozpatrzenie.

Status wniosku możesz śledzić w zakładce Wnioski. Twój wniosek najpierw zostanie dostarczony do sądu, potem zostanie nadana mu sygnatura, a jeśli wszystko będzie w porządku – otrzymasz postanowienie o wpisie spółki do KRSu. Będziesz wówczas mógł wyszukać swoją spółkę w wyszukiwarce KRS i pobrać jej odpis aktualny czy zupełny.

Jak szybko założyć spółkę z o.o. – co potem

Gdy już twoja spółka z o.o. zostanie wpisana do KRSu, niestety będziesz musiał wstać z kanapy. Ale jeszcze nie teraz. Od kapitału zakładowego spółki płaci się podatek od czynności cywilnoprawnych. Musisz go opłacić i złożyć deklarację PCC-3. Możesz zrobić to zdalnie poprzez aplikację e-Deklaracje. Masz na to 14 dni od dnia zawarcia umowy spółki.

Następnie dokonaj zgłoszenia identyfikacyjnego do urzędu skarbowego na formularzu NIP-8. Jeśli nie posiadasz kwalifikowanego podpisu elektronicznego (to nie jest Profil Zaufany!), nadszedł czas byś rozprostował kości i udał się do urzędu. Masz na to 21 dni od dnia wpisu do KRS lub 7 dni, jeśli z tytułu bycia wspólnikiem spółki z o.o. będziesz chciał (lub musiał) opłacać składki ZUS.

Podobna sytuacja wystąpi, gdy będziesz się rejestrował jako podatnik VAT na formularzu VAT-R. A więc bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego udaj się do urzędu, by to załatwić. Zgłoszenia dokonujesz przed pierwszą opodatkowaną transakcją.

Całkowicie zdalnie dokonasz również rejestracji kasy fiskalnej. Będziesz musiał jedynie przyjąć serwisanta lub samemu udać się do sklepu by kupić i dokonać fiskalizacji kasy fiskalnej. Zgłoszenia i fiskalizacji kasy dokonaj przed pierwszą sprzedażą przy której będziesz musiał wystawić paragon.

Jak szybko założyć spółkę z o.o. – pomocne porady

Proces zakładania spółki może wydawać się skomplikowany, ale taki nie jest, jeśli dobrze się przygotujesz. W tym podrozdziale zebrałem najistotniejsze „tipy”, które pozwolą ci szybko założyć spółkę z o.o. A więc:

 • załóż Profil Zaufany poprzez wizytę w urzędzie. Co prawda nie jest to rejestracja bez wychodzenia z domu, ale ułatwiasz zadanie sobie i pełnomocnikowi. Możesz przekazać mu dane do logowania, by pomógł ci przebrnąć przez niektóre etapy. Ponadto pomijasz bankowość elektroniczną, która bywa zawodna;
 • zbierz wszystkie niezbędne dane. Imiona i nazwiska wspólników, ich numery PESEL, kody PKD przyszłej działalności spółki, konsultacje z prawnikiem. Załatw to wszystko przed rejestracją. Brak jednej danej i konieczność uzyskiwania jej od zajętego wspólnika może wstrzymać cały proces na wiele godzin (a nawet dni);
 • zarezerwuj sobie czas. Uwaga trywialna, ale bardzo istotna. Proces rejestracji spółki z o.o. nie jest trudny, ale składa z dziesiątek mikroetapów, które musisz bezbłędnie pokonać. Musisz więc być skoncentrowany i działać bez pośpiechu. Błąd na którymkolwiek z etapów może cię słono kosztować – sąd zamiast szybko wpisać twoją spółkę do KRSu, wezwie cię do uzupełnienia braków wniosku. I wtedy nici z szybkiej rejestracji spółki z o.o.;
 • zadbaj o sprzęt. Kolejna trywialna, ale istotna uwaga. Podczas całego procesu będziesz się wielokrotnie logował, wylogowywał, przelogowywał, generował i podpisywał dokumenty. Potrzebujesz więc stałego dostępu do internetu, komfortowego laptopa i naładowanego telefonu na który będą przychodzić dziesiątki SMSów z Profilu Zaufanego.
Prakreacja.pl
Potrzebujesz indywidualnej pomocy w sprawie spółek? Wyślij wiadomość na adres kancelaria@prakreacja.legal.
Jak szybko założyć spółkę z o.o.?
Proces zakładania spółki z o.o. przez internet składa się z wielu mikroetapów.

Jak szybko założyć spółkę z o.o. – ograniczenia

Pamiętaj jednak, że szybka rejestracja spółki z o.o. przez internet ma jednak pewne ograniczenia:

 • wkłady spółki z o.o. rejestrowanej przez internet mogą być tylko pieniężne. Czyli jeśli chcesz wnieść do spółki sprzęt lub przedsiębiorstwo, to musisz założyć spółkę tradycyjnie. Oczywiście najpierw możesz szybko założyć spółkę z o.o. przez internet wyłącznie z wkładami pieniężnymi, jeśli zależy Ci na czasie, a następnie dokonać w niej zmian w sposób tradycyjny, wnosząc do niej co docelowo planujesz;
 • umowa spółki z o.o. przez internet nie pozwala na elastyczność. Zaleta internetowej rejestracji, czyli automatycznie generowana umowa spółki z o.o. jest jednocześnie dla ciebie ograniczeniem. Nie możesz bowiem uregulować w niej kwestii szczególnych, takich jak dopłaty czy praca na rzecz spółki.

Podsumowanie

Ufff… dobrnęliśmy do końca. Dla jednych dzisiejszy wpis będzie zbyt skomplikowany, dla innych będzie dużym uproszczeniem.

Starałem się nie zabić czytelnika objętością (jak dokumentacja systemu eKRS). Z drugiej strony chciałem możliwie precyzyjnie wytłumaczyć jak szybko założyć spółkę z o.o.

Niezależnie od tego do której grupy należysz, podsumujmy, to co napisałem powyżej:

 • jeśli nagli cię czas, a chcesz działać w formie spółki z o.o., to szybka rejestracja tej spółki w trybie S24 jest dla ciebie,
 • procedurę zacznij od założenia Profilu Zaufanego, najlepiej w urzędzie,
 • następnie zarejestruj się w systemie eKRS,
 • w dalszej kolejności utwórz przedsiębiorstwo i zacznij wypełniać dokumenty w systemie,
 • gdy już to zrobisz, podpisz je i przygotuj wniosek do KRS,
 • na sam koniec opłać go i wyślij do sądu,
 • nie zapomnij o czynnościach po założeniu spółki – deklaracjach PCC-3 i NIP-8 oraz rejestracji jako podatnik VAT i posiadacz kasy fiskalnej,
 • nie będziesz w stanie szybko założyć spółkę z o.o. przez internet, jeśli chcesz wnieść do niej coś więcej niż pieniądze lub uregulować pewne kwestie szczególne.

Newsletter

Interesuje cię tematyka spółek? Zapisz się na newsletter, by otrzymywać więcej artykułów takich jak ten.

Prakreacja.pl

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.