Płatność za pobraniem w sklepie internetowym – czy jest obowiązkowa?

Prowadzisz sklep internetowy i zastanawiasz się, czy musisz udostępnić swoim klientom możliwość zapłaty przy odbiorze towaru?

Do czasu wejścia w życie ustawy o prawach konsumenta 25 grudnia 2014 roku nie miałeś wyboru – każdy sklep internetowy musiał umożliwiać płatność przy odbiorze.

Ustawa o prawach konsumenta obowiązująca dzisiaj nie nakłada takiego obowiązku. Prowadząc sklep internetowy, możesz – ale nie musisz – udostępniać płatność za pobraniem.

Spis treści

Przesyłka pobraniowa – wideo

Ten artykuł powstał na bazie odcinka cyklu „Zapytaj prawnika” poświęconego płatności przy odbiorze. Wideo dostępne poniżej.

Wszystkie odcinki cyklu „Zapytaj prawnika” znajdziesz na dedykowanej playliście w serwisie YouTube. Pod każdym z filmów możesz zostawiać pytania do kolejnych nagrań.

Płatność przy odbiorze – czy to na pewno korzystna opcja?

Płatność za pobraniem wydaje się dobrą opcją, która ułatwia życie klientom, ale właściciele sklepów internetowych przekonują się, że taka forma płatności bywa też problematyczna.

Dlaczego?

Wielu klientów nie odbiera paczek, a wtedy ty musisz pokryć dwukrotnie koszt przesyłki – do klienta i z powrotem.

Jak uchronić się przed takimi sytuacjami? Nie oferować przesyłki za pobraniem.

Boisz się, że liczba zamówień w twoim sklepie internetowym spadnie?

Zastanów się zatem, czy udostępnienie płatności za pobraniem warte jest ewentualnych problemów z klientami, którzy nie odbierają przesyłek. 

Dobra wiadomość jest taka, że tacy klienci nie są bezkarni w świetle prawa i jako właściciel sklepu internetowego nie jesteś na straconej pozycji. Niemniej nie uchroni cię to przed stresem i nerwami.

Poza tym można powiedzieć, że przesyłki pobraniowe w e-commerce zdezaktualizowały się.

Bazując na bezpieczniejszej formie płatności, jaką jest płatność z góry, możesz sobie doskonale poradzić, prowadząc sklep internetowy.

Bonus: zalecenia wdrożeniowe

Chcesz zupełnie nieodpłatnie otrzymać kompletne zalecenia wdrożeniowe dla sklepu internetowego? Zapisz się do newslettera, a w prezencie powitalnym otrzymasz link do pobrania gotowych zaleceń.

Freebie

Prakreacja.pl

Pomoc dla sklepów internetowych

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w związku z twoim sklepem internetowym, wyślij wiadomość na adres kancelaria@prakreacja.legal.

Jeżeli szukasz szybkiego rozwiązania, sprawdź pakiet dla sklepu internetowego.

Płatność za pobraniem w sklepie internetowym – czy jest obowiązkowa?

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.