Jednoosobowa spółka z o.o. dla freelancera – czy warto ją założyć?

Jednoosobowa spółka z o.o. to forma prowadzenia działalności gospodarczej, która może zostać z powodzeniem wykorzystana przez dobrze zarabiającego freelancera do optymalizacji kosztów.

Jeżeli zastanawiasz się czy w twoim przypadku ta konstrukcja zadziała, dzisiejszy artykuł będzie jak znalazł. Opowiem ci, co powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze jednoosobowej spółki z o.o.

Prakreacja.pl
Informacja o autorze

Autorem tego artykułu jest radca prawny Rafał Gondzio, który w ramach bloga praKreacja.pl odpowiada za dział spółek.

Spis treści

Jednoosobowa spółka z o.o. – czy warto?

Najczęściej trafiające pytanie do działu spółek? Czy są jakieś alternatywy dla jednoosobowej działalności gospodarczej w przypadku freelancerów.

Jednoosobowa spółka z o.o. – piszecie, że coś tam o niej słyszeliście, ktoś wam coś podszepnął, ale nie do końca orientujecie się w temacie. Czy jest to zatem jakaś opcja dla freelancera?

Freelancer zastanawiający się nad jednoosobową spółką z o.o.
Czy spółka rzeczywiście jest dla mnie?

Pytania o jednoosobową spółkę z o.o. zadają najczęściej osoby zarabiające konkretne kwoty, współpracujące z klientami z całego świata.

Potencjalnych motywacji dla założenia tego rodzaju spółki jest wiele, m.in.:

  • mniejsza odpowiedzialność,
  • niższe podatki,
  • posługiwanie się marką spółki.

Prowadzenie działalności w tej formie na pierwszy rzut oka wydaje się idealne. Z jednej strony zalety spółki kapitałowej, a jednocześnie pełny wpływ na sprawy spółki, bo przecież jesteś jedynym właścicielem.

Sprawa nie jest jednak taka prosta, o czym za chwilę ci opowiem.

Prakreacja.pl
Czy w ogóle warto założyć spółkę?

Część kwestii, które będę rozważał w dzisiejszym artykule stanowi rozwinięcie pytań z mojego wcześniejszego artykułu, w którym pomagałem ci podjąć decyzję czy w ogóle warto założyć spółkę (nie tylko z o.o.). Jeśli jeszcze go nie czytałeś, znajdziesz go: Czy warto założyć spółkę? 3 pytania, które pomogą ci podjąć decyzję.

Co to jest jednoosobowa spółka z o.o.?

Na początek krótkie wyjaśnienie czym w ogóle jest jednoosobowa spółka z o.o.

Jednoosobowa spółka z o.o. to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jesteś jedynym wspólnikiem (czyli właścicielem).

Najczęściej jesteś też wówczas jej jedynym członkiem zarządu (osobą zarządzającą).

Freelancer zastanawiający się nad jednoosobową spółką z o.o.
To ty rozstawiasz pionki w swojej własnej spółce

Sam więc tę spółkę założyłeś i prowadzisz jej sprawy. Sam sobie jesteś sterem, żeglarzem, okrętem.

Co wziąć pod uwagę przy rozważaniu dla siebie jednoosobowej spółki z o.o.?

Jednoosobowa spółka z o.o.? Są trzy rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeżeli zastanawiasz się nad taką formą prowadzenia działalności:

  • optymalizacja kosztów, szczególnie w zakresie podatków i składek ZUS,
  • dodatkowe formalności i obowiązki związane z jednoosobową spółką z o.o.
  • zasady współpracy z klientami i możliwości rozwoju.

Za chwilę bardziej szczegółowo omówię te trzy kwestie.

#1: Optymalizacja kosztowa w jednoosobowej spółce z o.o.

Najważniejszym czynnikiem do rozważenia są koszty.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą płacisz z tego tytułu składki ZUS. Gdy założysz jednoosobową spółkę z o.o., nadal będziesz musiał je płacić – jedyny wspólnik spółki z o.o. jest traktowany na równi z przedsiębiorcą.

Prakreacja.pl
Jak uniknąć składek ZUS?

Mógłbyś uniknąć płacenia składek ZUS w prowadzeniu biznesu, gdybyś zakończył swoją jednoosobową działalność i założył spółkę z o.o. z innym wspólnikiem. Bycie wspólnikiem wieloosobowej spółki z o.o. nie stanowi bowiem tytułu do ubezpieczenia.

Konieczność płacenia składek ZUS w jednoosobowej spółce z o.o., to duży minus, który powoduje, że trudno zaoszczędzić na kosztach działalności. Nie oznacza to jednak, że nie da się zaoszczędzić. Oszczędności można poszukać w podatkach.

O spółce z o.o. mówi się, że jest podwójnie opodatkowana. Najpierw podatek od dochodu płaci spółka (podatek dochodowy od osób prawnych – CIT), a następnie podatek płacisz ty, gdy wypłacasz pieniądze ze spółki (podatek dochodowy od osób fizycznych – PIT).

Skąd się wzięło i dlaczego funkcjonuje podwójne opodatkowanie? Dlatego, że ty i spółka z o.o. jesteście odrębnymi podmiotami.

Nawet jeśli jesteś jedynym wspólnikiem swojej spółki z o.o., formalnie to inny podmiot. A transakcje między podmiotami (niezależnie od tego czy to sprzedaż, darowizna, zamiana, itp.) są przedmiotem zainteresowania fiskusa.

Sytuacja taka nie zachodzi, gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą – zawsze jesteś tą samą osobą fizyczną, chociaż występujesz w różnych rolach – czasem prywatnie, czasem w ramach prowadzonej działalności.

Zapytasz pewnie, gdzie tu pole do oszczędności, skoro teraz jako przedsiębiorca płacisz jeden podatek (PIT), a po zakończeniu indywidualnej działalności i założeniu jednoosobowej spółki z o.o., będziesz płacić dwa (PIT i CIT). Już tłumaczę.

Podatek CIT w jednoosobowej spółce z o.o.

Kiedy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, płacisz podatek PIT. Uzyskujesz przychody, pomniejszasz je o koszty ich uzyskania, otrzymujesz w ten sposób dochód, który jest opodatkowany. Wszystko jest jasne i proste (w teorii).

Prakreacja.pl
Przychód – koszty uzyskania przychodu = dochód

Dochód * stawka = podatek

W jednoosobowej spółce z o.o. także występuje podobny mechanizm.

Najpierw spółka uzyskuje przychód, pomniejsza go o koszty, uzyskuje dochód, który jest opodatkowany podatkiem CIT. A więc obowiązują w zasadzie te same procesy, co w opodatkowaniu podatkiem PIT dla indywidualnych przedsiębiorców.

Płacony przez jednoosobową spółkę z o.o. podatek CIT możesz pomniejszyć poprzez koszty uzyskania przychodu.

Obowiązują w tym zakresie bardzo podobne zasady, jak w twojej dotychczasowej działalności – to co było kosztem, może dalej nim być.

Co istotne, do puli kosztów uzyskania przychodu, możesz dodać pozycje, których nie mogłeś dodać w ramach indywidualnej działalności gospodarczej.

Prakreacja.pl
Dodatkowe koszty w spółce z o.o.

Lista dodatkowych kosztów uzyskania przychodów w podatku CIT jest długa, ale najczęściej występują 3 pozycje:

  • twoje wynagrodzenie (niezależnie od formy – czy to dywidenda, wynagrodzenie za pełnioną funkcję na podstawie powołania, umowy o pracę czy umowy o dzieło) – jeśli wypłacasz sobie z jednoosobowej spółki z o.o. wynagrodzenie, to stanowi ono dla niej koszt, który pomniejsza przychód,
  • najem nieruchomości pod siedzibę spółki – jednoosobowa spółka z o.o. również potrzebuje biura lub innych powierzchni do prowadzenia działalności. Możesz więc jej wynająć swój dom/mieszkanie/biuro. Czynsz najmu stanowi dla spółki koszt uzyskania przychodu,
  • najem sprzętu/samochodu – spółce możesz wynająć nie tylko nieruchomości, ale też niezbędny jej sprzęt lub samochód; jak już wiesz, czynsz najmu stanowi koszt uzyskania przychodu dla spółki.

Masz zatem dużo możliwości, aby obniżyć podatek CIT w jednoosobowej spółce z o.o. do możliwie najniższej, a nawet zerowej wysokości.

Prakreacja.pl
9% – tyle może wynosić stawka podatku CIT, jeśli w 2019 r. wejdą w życie (a wygląda na to, że tak się stanie) zmiany proponowane przez ustawodawcę.

Jednoosobowa spółka z o.o. – podatek PIT

Jak możesz zauważyć, podane powyżej przykładowe koszty uzyskania przychodu w podatku CIT stanowią jednocześnie sposób wypłaty środków z jednoosobowej spółki z o.o. Czynność ta jest opodatkowana podatkiem PIT, który płacisz, bo jako osoba fizyczna osiągasz dochód (niezależnie od formy jego uzyskania).

W zakresie podatku PIT, jako osoba fizyczna bez działalności gospodarczej (zamknąłeś ją, by założyć spółkę), masz trochę mniejsze możliwości, by generować koszty uzyskania przychodu, które zmniejszają podatek PIT. Możesz jednak wpłynąć na stawkę tego podatku, jaką oddasz fiskusowi. Jak? Za chwilę ci opowiem.

Jak już wiesz z części poświęconej podatkowi CIT, wypłacać środki z jednoosobowej spółki o.o. możesz na wiele sposobów. Czy to w postaci dywidendy, wynagrodzenia czy czynszu najmu.

Sposoby wypłaty środków są w różnym stopniu opodatkowane podatkiem PIT – jedne w mniejszym, inne w większym. Podobnie jak w podatku VAT – na pewne towary i usługi obowiązują preferencyjne stawki, od innych płaci się najwyższy – 23% – podatek VAT.

By w jednoosobowej spółce z o.o. zmniejszyć płacony podatek PIT, powinieneś dokonywać wypłat w sposób korzystnie opodatkowany.

Prakreacja.pl
Przykład

Jeśli wypłacasz środki z jednoosobowej spółki z o.o. poprzez dywidendę, to płacisz 19% podatku PIT. Natomiast, gdy wypłacasz środki jako czynsz za najem spółce siedziby, to możesz płacić podatek jedynie według stawki 8,5% (pod pewnymi warunkami).

Przemyśl zatem swoją działalność i sposób wypłaty środków ze spółki, tak aby dokonywać wypłat w sposób najbardziej dla ciebie korzystny. Pamiętaj, że jako osoba fizyczna bez statusu przedsiębiorcy, nie możesz wybrać podatku liniowego, a zatem przy dużych wypłatach np. poprzez umowy o dzieło, możesz „wpaść” w wysoki – 32% – próg podatku PIT.

Uniknięcie podwójnego opodatkowania w jednoosobowej spółce z o.o.

Spróbujmy podsumować kwestię podatku CIT i PIT.

Jeśli jesteś w stanie posiadać w firmie koszty uzyskania przychodu, dzięki którym zapłacisz niski podatek CIT (lub nie zapłacisz go wcale), a jednocześnie masz możliwość wypłaty środków ze spółki według niskich stawek podatku PIT – możesz sporo zaoszczędzić na płaconych podatkach dochodowych.

Nie będzie cię dotyczyć również problem podwójnego opodatkowania – jak możesz zauważyć, to tylko pozorny problem, za którym kryje się sporo możliwości.

By ocenić, czy prowadząc firmę w formie jednoosobowej spółki z o.o. zamiast indywidualnej działalności zapłacisz niższe podatki dochodowe, przyjrzyj się swojej działalności.

Jeśli jesteś w stanie wynająć spółce nieruchomość, sprzęt czy samochód i generujesz dużo innych kosztów, to jednoosobowa spółka z o.o. (nawet ze składkami ZUS) jest dla ciebie.

Z drugiej strony, jeśli jedyne co potrzebujesz do działalności to komputer, nie masz dużo kosztów i nie masz możliwości w tym zakresie, założenie jednoosobowej spółki z o.o. (z obowiązkiem opłacania składek ZUS) może nie być opłacalne.

Pamiętaj jednak, że wszelkie działania, które podejmujesz w celu zmniejszenia podatku, powinny być zgodne z prawem. To oznacza, że nie możesz tworzyć fikcji, czy agresywnie optymalizować podatek. W razie wątpliwości porozmawiaj z prawnikiem lub księgowym.

Podatki w jednoosobowej spółce z o.o.
Ach te podatki, nikt nie lubi ich płacić, ale czasem trzeba.

#2: Jednoosobowa spółka z o.o. – formalności i obowiązki

Drugim istotnym elementem, który musisz rozważyć, są dodatkowe formalności, które pojawiają się w jednoosobowej spółce z o.o., a których nie ma w przypadku działalności gospodarczej, np.:

  • konieczność zawierania umów w określonej formie (sporo umów będziesz musiał zawrzeć/zawierać w formie aktu notarialnego!),
  • sporządzanie protokołów z posiedzeń wspólników (mimo, iż jesteś sam, formalnie musisz je przeprowadzać),
  • prowadzenie pełnej księgowości (każda złotówka “przepływająca” przez firmę musi być policzona i ujęta w rachunkach),
  • składanie corocznych sprawozdań.

Jeśli masz prawnika (bo księgowego musisz mieć), to będzie ci o wiele łatwiej poradzić sobie ze wszystkimi obowiązkami.

Jednak bez stałej obsługi prawnej również dasz sobie radę, bowiem sporo formalności i obowiązków ma charakter jednorazowy (np. zawarcie umów), bądź powtarzalny (sporządzanie protokołów z posiedzeń), więc przy odrobinie skrupulatności poradzisz sobie.

Różne jest jednak podejście przedsiębiorców i wielu obawia się, że nie poradzi sobie z formalnościami w jednoosobowej spółce z.o.o, a często najzwyczajniej nie ma ochoty na dodatkowe obowiązki.

Zła wiadomość jest taka, że w jednoosobowej spółce z o.o. nie da się uniknąć lub zniwelować zbędnych obowiązków lub formalności. Musisz się z nimi liczyć, jeśli chcesz założyć i prowadzić jednoosobową spółkę z o.o.

Co istotne, koszt obsługi jednoosobowej spółki z o.o. względem kosztów ponoszonych na działalność gospodarczą jest kilkukrotnie wyższy niż jednoosobowej działalności gospodarczej, właśnie przez szereg formalności i dodatkowych obowiązków. Już nie mówiąc o czasie, który musisz poświęcić na ich realizację.

#3: Zasady współpracy z kontrahentami i możliwości rozwoju w jednoosobowej spółce z o.o.

Ostatnia kwestia, którą powinieneś rozważyć jest często niedoceniana, tymczasem może okazać się kluczowa do oceny czy warto założyć jednoosobową spółkę z o.o. czy też nie.

We współpracy z zagranicznymi podmiotami zdarza się, że forma prawna, w której działasz, ma znaczenie. Może wpływać na twoją wiarygodność, sposób rozliczania z kontrahentem, a nawet możliwość udziału w różnego rodzaju projektach czy przetargach.

W tym zakresie nie ma jednoznacznej oceny, różne są też specyfiki podmiotów zagranicznych lub krajów z którymi współpracują freelancerzy.

Forma prawna prowadzenia działalności - jaka lepsza?
Często wydaje nam się, że spółka z góry ma przewagę nad osobą indywidualną. Nie musi być to jednak regułą.

Uważaj także, czy w zawartych z kontrahentami umowach nie masz klauzuli, że umowa wygasa, jeśli zmienisz formę prowadzonej działalności. Szczególnie, gdy spółka nie jest następcą prowadzonej przez ciebie dotychczas firmy.

Uważnie zatem zbadaj otoczenie w którym działasz, poprzez analizę regulaminów, warunków i umów, które cię wiążą lub mogą potencjalnie wiązać. Może się bowiem okazać, że poprzez założenie jednoosobowej spółki z o.o. (lub pozostanie przy typowej działalności gospodarczej) ograniczasz możliwości rozwoju firmy.

Prakreacja.pl
Dział spółek – kontakt

Potrzebujesz indywidualnej pomocy w sprawie spółek?

Wyślij wiadomość na adres kancelaria@prakreacja.legal.

Jednoosobowa spółka z o.o. dla freelancera – podsumowanie

Zbierzmy w jedną całość to co napisałem powyżej:

  • jednoosobowa spółka z o.o. może wydawać się idealnym narzędziem do prowadzenia biznesu, ale powinieneś wszechstronnie rozważyć sens jej założenia,
  • w pierwszej kolejności zastanów się czy możesz zmniejszyć koszty swojej działalności m.in. poprzez zmniejszenie płaconych podatków; chociaż bez innych wspólników może być o to trudno, gdyż musisz płacić składki ZUS,
  • w dalszej kolejności zastanów się czy podołasz dodatkowym obowiązkom i formalnościom, bo tych jest sporo przy prowadzeniu spółki; kosztują sporo czasu i pieniędzy,
  • rozważ też czy prowadzenie firmy w formie jednoosobowej spółki z o.o. nie zakłóci twojej współpracy z dotychczasowymi kontrahentami albo nie zamyka przed tobą dróg rozwoju.

Nie sposób zatem jednoznacznie orzec, czy w twoim przypadku warto założyć jednoosobową spółkę z o.o., czy też nie.

Jak wskazałem powyżej, musisz rozważyć wiele czynników, które są specyficzne dla ciebie i branży w której działasz, by podjąć ostateczną decyzję.

Mam jednak nadzieję, że dzisiejszy artykuł dał ci pewne wskazówki, których wcześniej nie brałeś pod uwagę.

Newsletter

Interesuje cię tematyka spółek? Zapisz się na newsletter, by otrzymywać więcej artykułów takich jak ten.

Prakreacja.pl

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.