Nawigacja

Planujesz założyć działalność gospodarczą i szukasz pieniędzy na start? Pomyśl o dotacji na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy. W dzisiejszym wpisie przedstawię ci krok po kroku, jak otrzymać taką dotację.

Czy warto w ogóle starać się o dotację?

W ramach dotacji na działalność gospodarczą możesz otrzymać ok. 21 tys. złotych. Dokładna kwota zależy od konkretnego urzędu pracy.

Otrzymane pieniądze możesz wydać na to, co potrzebujesz do pracy. Komputer, meble, narzędzia, samochód, strona internetowa, kampania reklamowa, towar do dalszej sprzedaży – opcji jest wiele. Urzędy przewidują pewne ograniczenia w wydatkowaniu przyznanych środków, ale o tym za chwilę.

Często słyszę od ludzi (albo dostaję info w mailach), że nie warto przechodzić przez te wszystkie procedury i płaszczyć się przed urzędnikami, by dostać jakieś marne grosze. Czy 21 tys. złotych to marne grosze? Dla mnie to duże pieniądze, nie wiem jak dla ciebie.

Proces ubiegania się o dotację też nie jest wcale jakiś bardzo skomplikowany. Jasne, że trzeba przejść przez pewne procedury, ale nie ma to nic wspólnego z płaszczeniem się przed kimkolwiek. Urzędnicy nie są najsympatyczniejszymi osobami, z którymi przychodzi się spotykać, ale dla fajnego zastrzyku finansowego można jakoś to przeżyć.

Wiem, co piszę, bo sam starałem się o dotację i przeszedłem przez wszystkie procedury, które przedstawię ci za chwile. Tak, jestem prawnikiem i było mi dużo łatwiej, ale dzięki mojej pomocy, tobie też może być łatwo. Po prostu warto spróbować.

Kto może dostać dotację?

Dotację na działalność z urzędu pracy mogą otrzymać wyłącznie bezrobotni. Zatem jeśli jeszcze nie masz statusu bezrobotnego, będziesz musiał wcześniej udać się do urzędu celem rejestracji.

Najczęściej powtarzany mit dotyczący dotacji to konieczność bycia bezrobotnym przez 12 miesięcy. Nic podobnego. W większości urzędów wystarczy, że będziesz bezrobotnym przez jeden dzień i już będziesz mógł starać się o dotację. Niektóre urzędy wyznaczają okres przejściowy, ale jeśli już, to najczęściej 1-miesięczny.

Są jeszcze tzw. przesłanki dyskwalifikujące:

 • prowadzenie w ciągu ostatnich 12 miesięcy działalności gospodarczej,
 • odmówienie w ciągu ostatnich 12 miesięcy przyjęcia propozycji zatrudnienia, stażu, lub przygotowania zawodowego,
 • otrzymanie w ciągu ostatnich pięciu lat  dofinansowania lub pożyczki z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych.

Jeśli któraś z tych przesłanek dotyczy ciebie, nie możesz starać się o dotację. Najczęściej jednak te przesłanki nie zachodzą, bo przecież planujesz założenie działalności po raz pierwszy. Zakładam też, że nigdy nie miałeś zatargów z urzędem pracy.

Dotacja dla freelancera

Dotacja jest szczególnie atrakcyjna dla freelancerów, którzy do tej pory pracowali na umowę o dzieło. Za uzyskane pieniądze mogą zakupić dobry sprzęt do pracy, a jednocześnie zyskują korzyść w postaci transparentnego rozliczania się ze skarbówką i ZUSem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Koszty prowadzenia firmy przez pierwsze dwa lata (ze względu na tzw. mały zus) wcale nie są większe niż w przypadku freelancingu, a możliwość zakupu sprzętu i poczucie stabilnej sytuacji są na pewno plusem. Co więcej, zakupionego sprzętu nie trzeba zwracać, gdy zlikwiduje się działalność po roku jej prowadzenia.

Zatem jeśli jesteś freelancerem o w miarę stabilnych dochodach, pomyśl poważnie o działalności i dotacji. Rozliczanie się w oparciu o dzieło jest fajne tylko do czasu. Na pewnym etapie zaczyna uwierać. Dotacja jest dobrą motywacją, by przemyśleć temat działalności.

*** Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o cieniach i blaskach freelancingu, sprawdź podcast Mała Wielka Firma, za którym stoją Paweł Tkaczyk i Marek Jankowski – “Odcinek 60: o byciu freelancerem“.

Dotacja metodą na samozatrudnienie

Dotacja może być również metodą przejścia na model samozatrudnienia, który staje się coraz bardziej popularny (z różnych względów). Jeśli Twój szef proponuje (naciska?) na samozatrudnienie, o wiele łatwiej będzie ci zacząć, gdy otrzymasz na start dofinansowanie.

Nie chcę teraz pisać więcej o samozatrudnieniu, bo to bardzo obszerny temat. Polecam ci jednak lekturę doskonałego tekstu Michała Szafrańskiego pt. “Samozatrudnienie, czyli ile można oszczędzić przechodząc z etatu na fakturę“.

Co trzeba zrobić, by otrzymać dotację?

Jeśli masz już status bezrobotnego, składasz w swoim urzędzie pracy wniosek o przyznanie dotacji. Wnioski różnią się między sobą w zależności od konkretnego urzędu. Na pewno będziesz musiał opisać w nim swój pomysł na biznes, przedstawić szczegółowo planowane wydatki i wskazać na swoje kwalifikacje, które pozwalają ci prowadzić akurat taką, a nie inną działalność.

Bez sensu, żebym w tej chwili opisywał ci szczegółowo zasady wypełniania wniosku – wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie internetowej swojego urzędu pracy, a w razie wątpliwości, zawsze możesz dopytać urzędników. Czasem gryzą, a czasem są przydatni – zależy na jakiego trafisz. U mnie w Łodzi jedna pani jest bardzo pomocna, a druga ma pretensję, że musi w ogóle przychodzić do pracy.

Gdy już Twój wniosek zostanie przyjęty, urząd ma 30 dni na ustosunkowanie się do niego. Jeśli będziesz miał szczęście, bo urząd będzie akurat dysponował wolnymi środkami, pozytywną odpowiedź otrzymasz jeszcze przed upływem 30 dni.

Może się też tak zdarzyć, że urząd przejściowo nie będzie miał wolnych środków i poinformuje cię o konieczności oczekiwania w kolejce. Wtedy również nie załamuj rąk, a po prostu kontaktuj się od czasu do czasu z urzędem, by dowiedzieć się, jak sprawa stoi. Praktyka wskazuje, że jeśli przyjęli Twój wniosek, to prędzej, czy później znajdą dla ciebie pieniądze.

Otrzymałem dotację, co dalej?

Otrzymanie pozytywnej decyzji w sprawie przyznania dotacji to jeszcze nie koniec. Następnie umawiasz się na podpisanie umowy, dopełniasz formalności związanych z rejestracją firmy, donosisz potrzebne dokumenty i dopiero wtedy otrzymujesz przelew z urzędu. I zaskoczę cię… wtedy to też jeszcze nie koniec!

Ostatnim etapem jest wydatkowanie środków. Kupujesz to, co zadeklarowałeś, zbierasz faktury i w ciągu 2 miesięcy od założenia firmy, rozliczasz się z urzędem. Na tym etapie musisz uważać, by wszystko poszło tak, jak przewiduje to umowa. W przeciwnym wypadku, możesz być zmuszony zwrócić część środków – tych źle wydatkowanych – urzędowi. Ale tutaj znów nie bój nic – przy odrobinie wysiłku, wszystko pójdzie jak z płatka!

dotacja na działalność - infografika

Dotacja = same profity, nie ma się czego bać

Otrzymanie dotacji na rozpoczęcie działalności z urzędu pracy jest absolutnie w Twoim zasięgu. Jeśli myślisz o tym, by wystartować ze swoim biznesem, pomyśl o wizycie w urzędzie pracy. Nie masz nic do stracenia, a możesz zyskać fajne pieniądze na dobry start.

Jeśli wahasz się i masz wątpliwości, zobacz, co napisała mi jedna z czytelniczek w mailu:

Panie Wojciechu, należą się Panu olbrzymie słowa podziękowania z mojej strony. Co prawda do szczęśliwego końca jeszcze sporo, ale – dzięki Panu – uda mi się zrobić ten pierwszy krok.

Po naszej wymianie maili i moim stwierdzeniu, że już “po ptokach”, napisałam e-list do PUP. Dziś pani zadzwoniła i sama zaprosiła do:

1) zarejestrowania się, bo to niezbędne,
2) złożenia wniosku o dotację.

No to podwijam rękawy i walczę dalej. Może ten Goliat da się w końcu rozłożyć na łopatki. Dziękuję!

Takie wiadomości to dla mnie ogromna radość. Czuję wtedy, że to, co robię, ma sens.

Mam do ciebie ogromną prośbę. Jeśli podobał ci się ten tekst, udostępnij go poprzez swoje kanały społecznościowe. Kliknięcie w poniższe przyciski to dosłownie chwila. Dzięki!

PORADNIK – 5 porad, które zwiększą Twoją szansę na otrzymanie dotacji

WOJCIECH WAWRZAKPrzygotowałem dla ciebie specjalny dodatek do tego wpisu. Jest to poradnik, z którego dowiesz się, jak zwiększyć swoją szansę na otrzymanie dotacji.

Poradnik stanowi suplement, który możesz kupić za 14,99 zł brutto. Za­pła­cisz za niego szybkim prze­lewem elek­tro­nicznym lub kartą płatniczą za po­śred­nic­twem tpay.com (dawne Transferuj). Poradnik otrzy­masz na swoją skrzynkę e-mail na­tych­miast po do­ko­naniu płatności.

Jeśli je­steś za­in­te­re­so­wany, kliknij w przy­cisk “Kup teraz”, a zo­sta­niesz prze­nie­siony do pro­cesu zakupowego.

Newsletter

Chcesz otrzymywać darmową wiedzę o prowadzeniu działalności gospodarczej? Zapisz się na newsletter. Nie musisz obawiać się reklam. Newsletter wykorzystuję wyłącznie do komunikacji w związku z blogiem.

Powyższych zgód udzielasz mi, czyli Wojciechowi Wawrzak, prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą “Usługi prawne i księgowe Wojciech Wawrzak” z siedzibą w Łodzi (93-279), ul. Tatrzańska 91/51.

 • Adrian

  U mnie w PUPie mówią, że muszę być zarejestrowany przez minimum 6 miesięcy jako bezrobotny, poza tym dotacje są na start ale dla osób <25lat i 50+…

  • Witaj Adrian! W jakim mieście PUP? Ja spotkałem się maks z 3 mc, 6 to już rzeczywiście bardzo długo! Z tymi priorytetami wiekowymi też różnie bywa – gdy mają wolne środki, a chętnych w wymaganym wieku brak, dają komuś innemu. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnego urzędu.

 • Jeśli jestem studentką dzienną to nie mogę zarejestrować się w PUP jako bezrobotna, prawda?

  • Niestety, studenci dzienni są wykluczeni. Nie rozumiem tego i zupełnie się z tym nie zgadzam, ale niestety takie są fakty.

   • Ja też nie rozumiem. szkoda, ze nie mogę budować własnej działalności już teraz ;(

    • Też miałem ten problem na studiach, niestety.

     • Ewa

      Witaj Wojtku! Fajny artykuł, za rok kończę studia, myślisz, że do tego czasu nie wycofają tych dotacji? 🙂

     • Hej Ewa! Trzeba być dobrej myśli i poczekać na 2015 rok. Wtedy wszystko się wyjaśni. 🙂

 • Julia Pężyrka

  Bardzo fajny poradnik.
  Niestety, nie mogę ubiegać się o dotacje dopóki mam rentę rodzinną. Bez renty jak rozpocznę działalność to z początku się nie utrzymam. Jak rozpocznę z rentą pozbawię się dotacji. Błędne koło…

  • Witaj Julia! Niestety, renta rodzinna dyskwalifikuje z możliwości uzyskania statusu bezrobotnego. Spytam natomiast z ciekawości – o działalności w jakiej branży myślisz?

   • Julia Pężyrka

    Mój pomysł jest troszeczkę zawiły, gdyż chciałabym pod moją jednoosobową firmą rozwijać dwie marki. Jedną dot. organizacji wesel (robię teraz kurs zawodowy dla konsultantek ślubnych dzięki czemu mam rentę) oraz, jak już się obronię (mam absolutorium), chciałam dołączyć do tego projektowanie ogrodów i terenów zieleni. Wiem, może to polaczenie brzmi komicznie, nie chce teraz wchodzić w szczegóły dlaczego tak. Oczywiście “nazwy handlowe” itp będą calkowicie różne;). O dotacji myślałam względem zakupu samochodu, którego niestety nie posiadam. Dużo godzin myślenia i planowania jeszcze przede mną aby to wszystko sensownie rozwiązać.

    • Brzmi obiecująco! Jak będziesz potrzebować pomocy, pisz do mnie śmiało na maila. 🙂

 • a czy prawdą jest, że biorąc dotację z UP trzeba mieć poręczenie dwóch żyrantów? (zasłyszane, stąd pytanie)

  • Są też inne formy zabezpieczenia – ja wybrałem akt notarialny i żyranci nie byli potrzebni.

 • Wojtku, a nie napisałbyś na temat dotacji unijnych? Czy można równocześnie składać wniosek o dotację z UP i unijną (zajęcia plastyczne dla dzieci)?, tzn. nie żeby dostać dwie, tylko żeby zwiększyć szanse na otrzymanie. Chcę zacząć działalność od zera, w UP nie wolno mieć działalności gospodarczej przy składaniu wniosku, przy funduszach unijnych odwrotnie. Ale zależy mi na unijnej. A może możesz polecić kogoś kto doradzi, bo tu samemu nie da się rady, ktoś musi poprowadzić za rączkę…

  • Mam zamiar rozpracować temat dotacji w nowym roku. Zakładam, że będzie to kompletne omówienie możliwych form wsparcia. Niemniej jednak, przygotowanie takiego wpisu wymaga sporo nakładów pracy, a u mnie ostatnio ciężko z czasem. Postaram się coś ogarnąć, ale nie obiecuję. Nie znam niestety żadnego doradcy ds. dotacji, więc nie bardzo mogę kogoś polecić, przykro mi.

   • No faktycznie, dotacje to temat rzeka, dlatego tak trudno się samemu połapać. W każdym razie dziękuję 🙂

 • Bardzo wartościowe miejsce w sieci, cieszę się że tu trafiłam, a adres prakreacjii jest już na mojej bloglovin’owej liście 🙂

 • Maja M

  Dzień dobry, jestem psychologiem transportu z wszystkimi potrzebnymi uprawnieniami do przeprowadzania badan psychotechnicznych. Chciałabym otworzyć własną działalność. I teraz moje wątpliwości. Jestem obywatelka kraju Unijnego natomiast nie Polski. Czy mam prawo starać się o dofinansowanie na sprzęt itd? Nie jestem zameldowana w. Warszawie. Jedynie tu mieszkam. Proszę o pomoc i poradę jakie ewentualnie kroki powinnam spełnić by sprostać oczekiwaniom. Z tego co wyliczalam. 20 tys wystarczyloby na wszystko.

  Pozdrawiam

  Anna

  • Pani Anno, niestety nie wiem, jak wygląda sytuacja z osobami innego obywatelstwa niż polskie. Proponowałbym skontaktować się bezpośrednio z Urzędem Pracy w Warszawie i zapytać u źródła. 🙂

 • Monia

  Chciałam założyć z moim bratem działalność tzn byłaby na mojego brata ale on pracuje a jestem na rencie czy moj brat mimo pracy może się starać o jakiekolwiek dofinansowanie chodzi mi o pokoje dla wczasowiczów

  • Witam serdecznie. Niestety, dotacje z Urzędu Pracy kierowane są do osób bezrobotnych. Obawiam się również, że brak programu, który umożliwiałby staranie się o środki na działalność przez osobę pracującą.

 • Anna

  Witaj Wojciechu, jestem już zapisana do Twojego newslettera, a chciałabym pobrać poradnik dostępny pod artykułem, czy jest jakaś opcja dla osób już obecnych w newsletterze?

  • Osoby zapisane do newslettera w chwili publikacji tego tekstu, otrzymały poradnik. Jeśli zapisywałaś się później niż data publikacji tekstu, spróbuj zaktualizować swoje dane poprzez kliknięcie w link w stopce ostatniego newslettera. Tam będziesz mogła wybrać opcję zapisu się na poradnik. Jeśli w wyniku tego działania, nie otrzymasz poradnika nadal, poproszę o adres e-mail – podeślę ręcznie.

 • Monika

  Witam P.Wojciechu. Co jaki czas w urzędach są organizowane nabory na wnioski o dotację. W moim jeden z takich naborów skończył się kilka dni temu, czy czas oczekiwania na następny zależy od miasta? Czy też można takie wnioski złożyć również poza rekrutacją? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Wnioski można składać przez cały rok. I wniosek taki przez ten cały rok jest ważny. Czasem zdarza się tak, że urzędy otrzymują dodatkowe środki w ciągu roku i wtedy dzięki złożeniu wniosku wcześniej jest Pani pierwsza w kolejce.

 • Adam

  Witam Panie Wojciechu! Pisze Pan, że dotacja to świetna opcja dla freelancerów. Chciałbym z niej skorzystać – jednak muszę zarejestrować się jako bezrobotny. Zastanawiam się czy w tym czasie mogę realizować jakieś zlecenia? 30 dni to dosyć długo – jeśli nie mógłbym przyjmować czy realizować zleceń to byłoby ciężko. Czy taki freelancer może przyjmować niewielkie zlecenia w czasie oczekiwania na decyzję?

  • Panie Adamie, jak bezrobotny nie może Pan podejmować jakiejkolwiek działalności zarobkowej, nawet w najmniejszym rozmiarze.

 • Krystyna Kwiat

  Jakiś czas temu czytałem o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji 🙂 “Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych” ciekawe..

 • Kasztan

  Witam
  W Tomaszowie Maz jest głupia zasada …aby dostać dofinansowanie potrzebuje status bezrobotnego oraz dwóch tz. żyrantów aby uzyskać 18 tys. aby dostać 9 tys. potrzebuje 1 którzy min zarabiają 1,800 zł na rękę.

 • Kasztan

  I innej opcji nie ma.

  • Cóż, każdy PUP ma swoje zasady, których nie przeskoczymy, choćbyśmy nie wiem jak się starali.

 • laara

  fajne informacje na ten temat znalazłam też tutaj

 • janeczka

  Niestety zanim się dostanie trzeba się nachodzić i spełnić kilka warunków ale czasami mimo wszystko warto. Może nie jest to mega imponująca kwota ale na otwarcie małego saloniku fryzjerskiego jak znalazł , przecież o dotacje unijne chyba nie ma co zabiegac 😉 Sporo fajnych info na temat nie tylko warunków znalazłam na www: cenabiznesu.pl/-dotacje-z-urzedu-pracy-na-podjecie-dzialalnosci-gospodarczejhttp://cenabiznesu.pl/-dotacje-z-urzedu-pracy-na-podjecie-dzialalnosci-gospodarczej
  Może przyda się komuś nieco więcej poczytać na ten temat. Osobiście liczę iż nie będzie to takie karkołomne jak te projekty unijne za miliony o których tyle się slyszy choć ta nasz biurokracja to niestety wyższa szkoła jazdy

  • To prawda, biurokracji i formalności jest wiele. Kwota też nie jest jakaś oszałamiająca, ale zawsze lepiej mieć niż nie mieć.

 • ekek

  Witam, mam pytanie, czy jeśli dostałam dofinansowanie studiów przez unię europejską (zależało to od dobrych wyników, uczelnia załatwiała wszystko) to czy przez 5 lat od tamtego czasu nie dostanę dofinansowania z urzędu? Czy chodzi tylko o dofinansowania związane bezpośrednio z pracą i zatrudnieniem?

  • Jeśli dofinansowanie było pomocą de minimis, a wartość nie przekroczyła limitu kwoty takiej pomocy, to może Pan starać się o dotację.

 • grzesiek

  Witam a czy jest ograniczenie wieku na dotacje do działalnosci gospodarczej z up

  • Witam! Ograniczenia jako takiego nie ma, natomiast urzędy ustalają różne grupy priorytetowe. I tak np. pierwszeństwo w otrzymaniu dotacji mogą mieć kobiety po 50 roku życia, czy młodzi do 25 roku życia.

 • michal

  Witam, czy jest możliwość otrzymania dofinansowania na dzialalność nie będąc bezrobotnym? Tzn mam umowę o pracę ale chciałbym zrobić swoją dzialalność gospodarczą. Liczę na dofinansowanie powiedzmy 20 tyś i przeznaczenie ich na zaawansowane kursy IT

  • Panie Michale, dotacje z UP przeznaczone są wyłącznie dla osób bezrobotnych.

 • Angelika

  Witam czy jest taka możliwość by UP w ogóle nie dostał pieniędzy na dotacje w roku 2015 ? byliśmy w urzędzie i stwierdzono, że raczej w tym roku pieniędzy nie dostana

  • Pani Angeliko, istnieje taka możliwość – jeśli UP przedstawia taką informację, to tak prawdopodobnie będzie.

 • Mateusz

  Witam serdecznie. Mam pytanko, czy jeśli lada chwila zostanę studentem to także mogę się ubiegać o dofinansowanie ? Mówię o studiach dziennych.

  • Panie Mateuszu, studia dzienne eliminują z możliwości uzyskania dotacji.

 • Wagner Clerk

  Witam wszystkich,

  Aplikuj na szybki i wygodny kredyt na spłatę rachunków, a do rozpoczęcia nowej działalności i projektu przy oprocentowaniu 4% o kontakt; (carlosellisonFinance@outlook.com) Ta usługa jest renderowanie zarówno do osób prywatnych, firm, mężczyzn i kobiet.Kwota pożyczki dostępne zakresy od każdej kwoty wyboru.

  Dzięki.
  Carlos Ellison.

 • Aleksandra

  Witam, chciałabym założyć swój biznes, który polegałby na projektowaniu, szyciu i sprzedaży internetowej. Nie posiadam żadnych udokumentowanych kwalifikacji, jestem samoukiem, skonczylam zarządzanie firmą. Czy mam szanse na otrzymanie dotacji ?

  • Dzień dobry Pani Aleksandro! Szanse zawsze są. Niemniej jednak, brak udokumentowanych kwalifikacji zabiera Pani punkty w ocenie wniosku. Musi Pani nadrobić innymi elementami wniosku. Najlepiej proszę skontaktować się bezpośrednio z właściwym dla Pani Urzędem Pracy i obgadać sprawę.

 • Emilia Wwik

  Panie Wojciechu, bardzo dziękuję za ten artykuł – jest super przydatny i jasno napisany.
  Chciałabym założyć własną działalność gospodarczą, mam w tym kierunku wykształcenie, mam mniej niż 25 lat i generalnie mam niezłe zaplecze, by wszystko się udało. Pozostaje tylko jedna kwestia… Zasadniczo rzecz biorąc skończyłam studia magisterskie – zdałam wszystkie egzaminy etc. (za tydzień odbędzie się oficjalne absolutorium), jednak obronę pracy magisterskiej mam dopiero we wrześniu (nie z własnej “winy” – moja promotorka jest zwyczajnie na urlopie w pierwszych terminach). Pytanie brzmi: czy w świetle prawa jestem jeszcze studentką dzienną aż do wrześniowego dnia obrony pracy magisterskiej? Czy istnieje jednak opcja, że po absolutorium mogę zarejestrować się w UP i już wtedy rozpocząć starania o dotacje?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Dzień dobry Pani Emilio! Niestety nie mam dobrych wiadomości. Uczelnia nie wyda Pani zaświadczenia o ukończeniu studiów przed obroną pracy magisterskiej, a bez takiego zaświadczenia nie uzyska Pani statusu osoby bezrobotnej. Zatem niestety musi Pani odłożyć rejestrację do czasu obrony pracy. Niemniej jednak, przygotowania do otrzymania dotacji może Pani rozpocząć. Chodzi głównie o przygotowanie porządnego wniosku dotacyjnego.

   • Emilia Wwik

    Dziękuję za ekspresową odpowiedź!

 • Ewa

  Witam, planuje wspólnie z koleżanką założyć firmę zaopatrzeniową w artykuły papiernicze, ale przerażają mnie te wszystkie formalności, których trzeba dopełnić. Poza tym ani ja, ani ona nie jesteśmy VAT-owcami. Czy mimo to możemy otworzyć taką firmę? I jak to będzie z dotacją? Na start od siebie nie mamy praktycznie ani grosza. Ja obecnie pracuje, więc nie mogę starać się o dotację z urzędu. Nie chcę rzucać pracy tak w ciemno, bo gdyby się potem okazało, że nic z tego nie wyjdzie, to zostanę na lodzie. Co robić, panie Wojciechu? Co nam Pan radzi?

  • Cóż mogę poradzić? Własny biznes to ryzyko. Jeśli chodzi o status podatnika VAT, nabędzie go Pani po założeniu działalności, składając zgłoszenie VAT-R, więc to nie jest w tej chwili problem. Proponuję zatem, by to Pani koleżanka próbowała uzyskać dotację, jeśli nie posiada w tej chwili zatrudnienia

 • TheMaxcess

  Witam

  Czy osoba obecnie pracująca po odejściu z pracy za porozumieniem stron może starać się o dotację na rozpoczęcie działalności z urzędu pracy? Z góry dzięki za odpowiedz.

  Pozdrawiam

  • Tak, po odejściu z pracy i uzyskaniu statusu bezrobotnego, taka osoba może starać się o dotację.

 • Marta

  Witam, chcę założyć własną firmę i mam zamiar starać się o dofinansowanie z Urzędu Pracy. Firma ma być moje, ale w wielu rzeczach będzie pomagał mi mąż. Produkcja siatki ogrodzeniowej o takiej firmie myślę, tylko mam pytanie czy jeżeli posiadam kurs przeszkalający cały proces produkcji to czy wystarczy on do tego, aby uzyskać pieniądze mimo braku wyższego wykształcenia w tej dziedzinie.

  • Dzień dobry! Trudno mi powiedzieć, jak spojrzy na to komisja oceniająca wnioski. W najgorszym przypadku dostanie Pani mniej punktów, ale nie przekreśla to szansy na otrzymanie dotacji. Dobrze przygotowany wniosek w pozostałej części będzie dużym plusem.

   • Marta

    Dziękuję za zainteresowanie moim wpisem. Gdyby udało mi się otrzymać pieniądze z PUP to czy w tedy mogę starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej ? Czy w razie problemów z wypełnieniem wniosku, mogę zwrócić się o poradę ,ponieważ niektóre sformułowania są dla mnie nie zrozumiałe.

    • Pomoc z UP nie wyłącza możliwości starania się o dotację z UE, choć może być kryterium obniżającym szansę na jej uzyskanie. W razie problemów z wnioskiem, proszę o kontakt mailowy.

 • Dorota

  Witam chciałabym otworzyć z mężem klub z karaoke itp. Mam wkład 90 tys i chcemy do tego dołączy kolegę który ma 60 tys czy wtedy też mogę ubiegać się w UP o dofinansowanie ?

  • O dotację można starać się na indywidualną działalność, czyli na jedną osobę. Tak musi być formalnie. Jak to Państwo rozwiążą nieformalnie, to już inna kwestia.

   • Dorota

    Dziękuję bardzo a jeżeli złożę swój biznes plan w UP ujmując w tym swój wkład czy mogę przez to nie otrzymać dofinansowania ze względu na znaczną kwotę kapitału jaką posiadam .

    • Trudno powiedzieć. Jedne Urzędy za wkład własny gratyfikują dodatkowymi punktami, ale przy tak wysokim wkładzie może być to różnie ocenione.

 • Justyna

  Witam. Mam pytanie odnośnie czasu oczekiwania na odpowiedź. Urząd liczy 30 dni roboczych czy 30 kalendarzowych? I jak wygląda sytuacja z siedzibą firmy, musi być ona podana, jeśli np. ma zamiar prowadzić się działalność mobilną? Czy po otrzymaniu dofinansowania z UP można starać się, już po otwarciu działalności, o inne dofinansowania np. z UE?

  • Dzień dobry! 30 dni kalendarzowych. We wniosku CEiDG jest miejsce na nietypowe miejsce prowadzenia działalności, np. działalność mobilną, aczkolwiek nie wiem, czy urzędnicy dadzą się przekonać, że tak można, z nimi ciężko bywa. 😉 Jeśli będą projekty z UE dla istniejących firm, to można się starać, ale ja nie mam wiedzy o dotacjach z UE.

   • Justyna

    Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że miejsce działalności musi być wskazane (chodzi mi głównie o adres)? Nawet jeśli praca wymagałaby tylko przechowywania sprzętu, a jego używanie odbywałoby się w terenie? I czy nie będąc właścicielem lokalu np. domu, w którym taki sprzęt by się przechowywało to trzeba mieć zgodę właściciela nieruchomości na wpisanie jej jako miejsce działalności?

    • Tak, Urząd Pracy wymaga posiadania dokumentu dokumentującego tytuł do korzystania z lokalu (akt własności, umowa najmu, umowa użyczenia).

 • Angelika

  Czy urząd pracy może nie przyjąć wniosku o dotację w okresie kiedy nie otrzymał jeszcze środków ?

  • Wniosek można złożyć w dowolnym momencie i ma on ważność przez cały rok kalendarzowy.

 • Bartosz

  Witam, czy można złożyć wniosek o dotacje, i zaraz po tym założyć firmę bez czekania na rozpatrzenie? A jak przyjdzie rozpatrzenie to pokupować dopiero rzeczy?

  • Dzień dobry! Nie, nie ma takiej możliwości. Działalność można otworzyć dopiero po otrzymaniu pozytywnej decyzji w sprawie uzyskania dotacji i w okresie wskazanym przez urząd.

 • Karina

  Witam. Mam pytanie- czy mogę ubiegać się o dotację z UP na zakup sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne), które byłyby wynajmowane na stawie hodowlanym?

  • Dzień dobry! Nie widzę przeciwwskazań, by starać się o dotację na taką formę działalności, jeśli tyko pomysł na biznes jest przemyślany i ma szansę na powodzenie.

 • Dorota

  witam czy jest mozliwosc na otrzymanie dotacji z urzadu pracy jesli chce zalozyc firme w domu- stylizacja paznokci?

  • Dzień dobry! Jak najbardziej jest taka możliwość, nie ma przeciwwskazań, by działalność mieściła się w domu.

 • johnyy_

  Czy wiadomo może czy wzięcie tej dotacji blokuje korzystanie z innych programów wsparcia, pomocy itp?

  • Jeśli chodzi o programy pomocy z Urzędu Pracy, to tak – albo dotacja, albo inne programy. Jeśli chodzi np. o programy unijne, to już nie, bo pomoc de minimis można dostać do określonej kwoty, a kwota uzyskana z urzędu nie przekracza tego limitu.

 • Karolina

  Cześć! Jestem w trakcie finalizowania wniosku o dofinansowanie na własną działanośc fotograficzną. Wniosek będę oddawać gdy wrócę z wakacji czyli za jakieś ponad 2 tygodnie, czas jego realizacji przewiduję na 3 miesiące. W miedzyczasie, na poczatku sierpnia mam duże zlecenie a mianowicie fotografowanie ślubu w Rzymie z plenerem w Wenecji. Zlecenie niezwykle dla mnie istotne i cenne w portfolio. Niestety aktualnie zostałam bez sprzętu, komputer mi padł, pieniędzy nie mam i jestem bliska rezygnacji… Pojawił sie pomysł kupna aparatu na raty by mieć go na już a z dofinansowania kupiłabym reszte potrzebnych mi sprzętów. Pytanie moje brzmi, czy będę mogła ubiegać się o środki na aparat mając inny kupiony na raty? Zaznaczam że wniosek miał obejmować kupno dwóch (dobrze mieć zapasowy gdy pierwszy padnie w najmniej oczekiwanym momencie). Nie wiem właśnie jak będzie to rozpatrywane przez urzędników i czy w ogóle taka informacja jak kupiony sprzęt na raty miałaby do nich dotrzeć. Jeśli jesteś w stanie odpwiedzieć na moje pytanie, proszę, pomóż 🙂

  • Cześć Karolina! Nie ma problemu – nie musisz w żaden sposób informować urzędu o tym, co posiadasz. Oni nigdy do tego nie dotrą. Po zakończeniu zlecenia, udaj się po prostu do urzędu pracy, zarejestruj jako bezrobotna i działaj. 🙂

 • jarek

  Witam
  Mam dwa pytania a mianowicie :
  czy takie dofinansowanie z pup można uzyskac gdybym firme chciał otworzyć w spółce z kolegą np. ?
  i czy składając wniosek muszę miec już wynajęty lokal czy moge zrobić to dopiero jeżeli mój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony ???

  z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam

  • Dzień dobry! Dotacja na jedną osobę, nie na spółkę. Lokal można wynająć dopiero po przyznaniu dotacji – nie trzeba wcześniej. Pozdrawiam!

   • jarek

    dziękuje za tak szybką odpowiedz 🙂
    a gdyby tak po przyznaniu dotacji za jakiś miesiać wszedł w spółkę ? Są jakieś przeciw wskazania co do tego ?

    • Wydaje mi się, że nie ma. Ale trzeba doczytać regulamin dotacji udostępniany przez dany Urząd Pracy.

 • Anna

  Witam, pracuję obecnie na umowy o dzieło, głównie z jedną firmą. Czy po tym jak uzyskam status bezrobotnej i złożę wniosek mogę podpisywać jakieś umowy, czy aż do czasu kiedy mój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i założę firmę oraz będę mogła wystawiać faktury muszę żyć z oszczędności?

  • Dzień dobry Pani Anno, miło mi Panią gościć na moim blogu. Status osoby bezrobotnej wyklucza możliwość podejmowania jakiejkolwiek aktywności zarobkowej. Zatem w okresie starania się o dotację, nie powinna Pani zarobkować.

 • Sławek

  Panie Wojciechu,
  A jak to jest z zarejestrowaniem się jako bezrobotny po studiach? Mogę to zrobić już po obronie (dostałem zaświadczenie o pozytywnej obronie) czy dopiero gdy skończy się ważność legitymacji studenckiej?

  Pozdrawiam.

  • Dzień dobry! Musi Pan dysponować zaświadczeniem o ukończeniu studiów wyższych. Z tego, co pamiętam, to wydają je, gdy złoży się wymagane dokumenty do przygotowania dyplomu.

 • Natalia

  Witam:)
  Mam kilka pytań:)
  Jestem po szkole kosmetycznej i myślę nad złożeniem wniosku o przyznanie środków z pup. Chciałabym żeby był to mobilny gabinet jednak nie posiadam jeszcze prawa jazdy 🙂 czy będzie to problem? czy z tych środków można sfinansować kurs prawa jazdy i zakup samochodu? Czy może lepiej najpierw zapisać się na kurs a potem starać się o pieniądze z urzędu? Chciałabym tez wiedzieć czy z tych pieniędzy można też zrobić dodatkowe kursy?
  Z góry dziękuję za odpowiedź:)

  • Dzień dobry! W ramach dotacji na działalność, nie można finansować szkoleń. Stosowne kompetencje trzeba mieć już wcześniej. Jeśli chce Pani uzyskać finansowanie na szkolenia, powinna Pani starać się o inne wsparcie z Urzędu Pracy – są również programy mające na celu finansowanie szkoleń.

   • Natalia

    A mam pytanie odnośnie prawa jazdy.Czy jest mozliwosc żeby zatrudnić osobę która będzie dowozić mnie do klientów do czasu uzyskania samodzielnie prawa jazdy?

    • Jak najbardziej jest taka możliwość. Tylko nie można sfinansować tego ze środków dotacyjnych.

     • natalia

      ?Dziekuje za odpowiedz?a czy w takim razie wpisywac we wniosku plan zatrudnienia takiej osoby czy pominac to jezeli I tak nie mozna tego sfinansowac ze srodkow?

     • Warto wpisać informacyjnie, w ramach opisu planowanej działalności. Że ma Pani plany na rozwój, zatrudnienie etc.

 • Monika

  Witam. Doczytałam w informacjach, że status osoby bezrobotnej by uzyskać dotację, nie jest konieczny. O dofinansowanie mogą się nawet ubiegać osoby zatrudnione – czyli tak jak ja. Mam umowę o prace, jednak chciałabym założyć własny gabinet fizjoterapeutyczny. Ukończyłam studia II stopnia i mając 10-o letnią praktykę zawodową w sporej mierze jestem w stanie zweryfikować “co i po co i dlaczego”. Pomińmy całe to kuriozum funkcjonowania służby zdrowia, choć jest ono tak na prawdę właśnie motywem moich planów. Puki co, z informacji z NFZ będę miała znikome szanse przebicia się na rynku, by mój gabinet funkcjonował we współpracy z NFZ ( wymogi lokalowe są do przejścia, zakup niezbędnego sprzętu kosztowałby fortunę, “najgorzej” jest stać się konkurencyjną dla szpitali i przychodni, gdzie ludzie czekają na zabiegi nawet rok – no comment). Może nawet nie powinnam u, na forum podawać faktycznych przyczyn, dlaczego chciałabym pracować “na swoim”. Wybrałam taki kierunek studiów nie bez przyczyny – kierowała mną chęć niesienia pomocy, poprawiania stanu zdrowia ludzi a nie faszerowanie ich lekami do następnej wizyty. Czy w takiej sytuacji mogę założyć gabinet? Po dofinansowania do UP czy UM? Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

  • Dzień dobry! Nie wiem, gdzie Pani doczytała, ale jeśli chodzi o Urząd Pracy, to wsparcie jest wyłącznie dla osób bezrobotnych. Nie są mi znane programy pomocowe z Urzędu Miasta, choć nie wykluczam, że mogą takowe istnieć.

 • Marcin

  Witam Panie Wojciechu. W odpowiedziach do komentarzy pisze Pan, że wnioski składane w urzędzie pracy ważne są przez rok kalendarzowy. Byłem dziś w moim urzędzie pracy, w którym dowiedziałem się, że wnioski o środki na założenie działalności gospodarczej mogą być składane wyłącznie w wyznaczonym przez urząd terminie (obecny projekt zakłada nabór wniosków w okresie 24-28.08 br) i nie ma nawet możliwości złożenia ich wcześniej (gdyby np. ktoś w tym czasie miał zaplanowany wyjazd wakacyjny i chciał to uczynić przed wskazanym czasem)…
  Ponadto zauważyłem, że napisał Pan “Naj­czę­ściej po­wta­rzany mit do­ty­czący do­tacji to ko­niecz­ność bycia bez­ro­botnym przez 12 mie­sięcy”. Jednakowoż w “moim” przypadku panie w urzędzie stwierdziły, że program skierowany jest wyłącznie do osób powyżej 30 lat spełniających jeden z warunków: jest kobietą, osobą niepełnosprawną, osobą długotrwale bezrobotną (=zarejestrowaną w UP nieprzerwanie przez min. 12 miesięcy) lub osobą o niskich kwalifikacjach zawodowych,osobą powyżej 50 roku życia. Tak się składa, że nie spełniam żadnego z powyższych (oprócz wieku powyżej 30 lat), więc o dotację ubiegać się nie mogę…
  Pozdrawiam serdecznie,
  Marcin

  • Dzień dobry Panie Marcinie! Poszczególne Urzędy Pracy mogą wprowadzać pewne odrębności. Stąd różnice pomiędzy Urzędami Pracy w różnych regionach w Polsce.

 • patryk

  Witam Panie Wojciechu pisze do pana w kilku sprawach a mianowicie czy np biorac dotcje na dzialalnosc uslugowo-handlowa w moim przypadku cos z gastronomia czy po np 5miesiacach biznes by upadl czy ponosze jakies konsekwencje z urzedu pracy.

  I tez czy warunkami dostania dotacji jest 3 letni staz w danym zawodzie oraz potrzeba 2 zyrantow ktorzy musza przedstawic umowe o prace oraz dochud najnizsza krajowa

  z gory dziekuje

  Patryk

  • Dzień dobry! Działalność musi utrzymać się przez 12 miesięcy. Jeśli wcześniej zamknie Pan działalność, dotację należy oddać. Dwójka poręczycieli to jedna z opcji zabezpieczenia. Alternatywą jest dobrowolne poddanie się egzekucji w akcie notarialnym. Nie ma wymogu 3-letniego stażu.

 • Grzegorz

  Witam,
  panie Wojciechu na dniach składam wniosek o dofinansowanie do PUP, dowiedziałem się dzisiaj że mają dwójkę dzieci do 5 lat zwiększam szansę na przyznanie dotacji na rozpoczęcie działalności, czy to prawda?

  • Dzień dobry Panie Grzegorzu! Gdzie Pan się tego dowiedział? Ja nie słyszałem o takiej przewadze osób posiadających potomstwo.

   • Grzegorz Tyczka

    Znajomy składał wniosek dwa miesiące temu w PUP w Tarnowskich Górach

    • Być może zatem poszczególne Urzędy Pracy wprowadzają jakieś dodatkowe przywileje, ja o takowym dotąd nie słyszałem.

 • Paweł

  Dzień dobry,
  Panie Wojciechu, chciałbym się spytać czy dofinansowania na otworzenie własnej działalności są dostępne w UP cały czas, czy tylko od czasu do czasu jest przeznaczana pewna pula pieniędzy i wtedy środki dostają osoby, które pierwsze złożyły wniosek? Jeśli ta informacja pomoże w rozwianiu moich wątpliwości, również jestem z Łodzi.Prosiłbym jeszcze o informację, czy jako student też mogę dostać dofinansowanie z UP i czy będąc studentem istnieje możliwość zarejestrowania się jako bezrobotny?

  • Dzień dobry Panie Pawle! Środki są dostępne w określonych odstępach czasu. W jakich, to można dowiedzieć się bezpośrednio od urzędników. Jeśli chodzi o dotację dla studenta, to tylko student zaoczny może nabyć status bezrobotnego, a w konsekwencji starać się o dotację. Student dzienny jest niestety wykluczony.

 • Damian

  Dzień Dobry.
  Panie Wojciecha w zeszłym roku dokładnie w październiku musiałem otworzyć własną działalność, ponieważ była ona wymagana do pracy za granicą dokładnie w Belgii. Zawiesiłem ja w marcu bieżącego roku i pracuje legalnie przez biuro pracy. Moja działalność była i jest na ryczałcie gdyż takie były wymagania. Ponieważ po dłuższych przemyśleniami, chciałbym w przyszłym roku dokładnie w lutym wrócić do pl i zacząć pracować na własną rękę to czy mam szanse na otrzymacie wsparcia finansowego z urzędu pracy?

  • Dzień dobry Panie Damianie! Niestety, nie ma takiej możliwości. Osoby posiadające działalność nie mogą ubiegać się o dotację. Również w okresie zawieszenia.

 • Paula

  Witam,
  Panie Wojciechu mam pytanie, otóż chcę otworzyć swój gabinet kosmetyczny mobilny. Byłam w UP dowiedzieć się czy jest możliwość zakupu samochodu z dotacji (oprócz sprzętu który również bede potrzebowała zakupić). Mam prawo jazdy. Dostałam odpowiedz od jednej Pani że tak natomiast dzwonie ostatnio i kolejna Pani mówi mi że nie. Więc już zgłupiałam i nie wiem wkońcu czy tak czy nie??

  • Dzień dobry! Odpowiedzi należy szukać w regulaminie dotacji opublikowanym przez właściwy dla Pani Urząd Pracy. Różnie to jest w różnych urzędach. Podstawowa zasada jest taka, że jeśli samochód stanowi esencję działalności, to zakup powiem być dopuszczalny.

   • Paula

    Rozumiem w takim razie bede szukać odp w regulaminie. A czy mógłby mi Pan jeszcze pomóc rozwiać wątpliwości co do siedziby firmy. Ponieważ ma to być gabinet mobilny wiec siedziba byłaby podana w domu, z tym, że dotacje chcę wziążć w Bydgoszczy i mam tam adres zameldowania. Natomiast obecnie sie przeprowadziłam i mieszkam 60 km od Bydgoszczy w innej miejscowości i jest to juz inne województwo. Moje pytanie brzmi czy UP bedzie miał jakies wątpliwości i może mi dotacji nie przyznać? I czy przy takim mobilnym gabinecie także robią kontrole i przychodzą do domu? I ostatnie pytanie czy bede mogła przyjmować także klientki w domu? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.

    • Siedziba działalności musi odpowiadać obszarowi urzędu pracy, z którego stara się Pani o dofinansowanie. Urzędy Pracy nie przeprowadzają już teraz raczej kontroli w miejscu prowadzenia działalności. Klientki może Pani przyjmować w domu, nie ma problemu.

 • Marta

  Witam Panie Wojciechu, jestem obecnie osobą pracującą i wraz z moją koleżanką z pracy chciałyśmy otworzyć własny salon fryzjerski. Tylko że ja mam 28 lat a ona 21. Czy w ogóle istnieje możliwość na otrzymanie dotacji na dwuosobową działalność gospodarczą lub na jakąś spółkę. i czy wiek robi jakąś dużą przeszkodę

  • Marta

   Odnośnie wieku już znalazłam odpowiedź poniżej 🙂

   • Dzień dobry Pani Marto! Niestety nie ma możliwości otrzymania dotacji na dwie osoby. Jedna osoba = jedna działalność = jedna dotacja.

 • ala

  Witam Panie Wojciechu, jestem teraz obecnie za rocznym macierzyńskim dokładnie upływa 12 maja 2016 roku. Pracuje w zakładzie Fryzjerskim i mam umowę na cały etat i planuje założyć działalność gospodarczą jako mobilna fryzjerka i ubiegać się o dofinansowanie . Aczkolwiek nie wiem czy nie będzie problemu z zwolnieniem za porozumieniem stron czy tez w tym momencie mnie obejmuje dotacja ?? .Pozdrawiam

  • W tej sytuacji proponuję bezpośredni kontakt z właściwym dla Pani Urzędem Pracy, by potem nie było zaskoczeń i rozczarowań. Oni udzielą Pani informacji, jaką praktykę stosują.

 • Mirek

  Panie Wojciechu, może Pan podać podstawę prawną tej informacji o konieczności upływu 5 lat od uzyskania dotacji? Brałem dotację z PUP ponad 10 lat temu, ale później musiałem zamknąć działalność (6 lat temu). Dopiero teraz sprawy rodzinne pozwalają mi, żebym znowu uruchomił firmę i chciałbym się starać o dotację w PUP.

  • Panie Mirku, stosowne postanowienia przewidziane są zawsze w regulaminie dotacji.

 • Aleksandra

  Witam, chciałabym rozpocząć działalność w domu. Dotacja z Uni była by wspaniałym dodatkiem 🙂 Ale czy orientuje się jak wygląda otworzenie działalności na pieczenie domowych ciast i tortów? Czytałam różne opinie. Byłaby top dla mnie rewelacyjna wersja jako kobiety wracającej po podwójnym, urlopie macierzyńskim

  • Dzień dobry Pani Aleksandro! Myślę, że przy odpowiednim sporządzeniu wniosku, a w konsekwencji przekonaniu komisji oceniającej wnioski, że Pani biznes ma szansę na powodzenia, uzyska Pani dotację. Proszę spróbować, trzymam kciuki! 🙂

 • damian

  Witam mam pytanie?? Założyłem działalność 1.09.2015r czy mam szansę starać się o dotację czy to z uni czy urzędu???

  • Dzień dobry! Dotacja przysługuje tylko osobom, które nie prowadzą jeszcze działalności gospodarczej. tzw. dotacja na start.

 • Patrycja

  Witam, podjęłam właśnie pierwsze kroki w kierunku ubiegania się o dotację i zarejestrowałam się w urzędzie jako bezrobotna. Zastanawia mnie jednak czy w czasie tzw. miesięcznego okresu próbnego mogę dostać z urzędu skierowanie do pracy? Jeśli tak, to co zrobić w takiej sytuacji?

  • Teoretycznie jest to możliwe, w praktyce jednak nie sądzę, by tak się stało. Przykładowo, w Łodzi podjęcie starań o uzyskanie dotacji sprawia, że nie proponują ofert, nawet gdyby takowe się znalazły.

 • Czuję, że jeśli jeszcze dłużej poczytam Twojego bloga, to już nic nie będzie stało na przeszkodzie, abym założyła działalność 😉 a jaka będę obryta w prawie! Szok 🙂

  • A jak już założysz, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, byś powierzyła księgowość w moje ręce! 🙂

   • Przeglądam komentarze pod wpisem – widzę samą siebie – szok, niepewność, zdziwienie, że zapomniałam, iż tutaj byłam! A po dwóch miesiącach wracam po poradnik okrętną drogą, żeby wypełnić wniosek o dofinansowanie 😉 Przypadek? Nie sądzę 😉 Ten blog ma moc oddziaływania!

 • olenka

  Witam mam pytanie czy jeśli podejmę kurs np fryzjerski i będę ubiegać się o dofinansowanie tego kursu z up będę miała później problem dotacja z up czy będzie mi nadal wolno o nią ubiegać czy juz nie

  • Z moich informacji wynika, że nie ma przeciwwskazań, by korzystać z różnych form wsparcia. Niemożliwe jest natomiast ich łączenie w tym samym czasie. Czyli między dofinansowywanym kursem a staraniem się o dotację musi być przerwa.

 • aga

  Witam! Mam pytanie. Mianowicie wraz z kolezanka chcialysmy otworzyc dzialalnosc gospodarcza, ale jak Pan pisze jedna osoba = jedno dofinansowanie. Moje pytanie czy mozna w jakis sposob prowadzic dzialalnosc we dwie? Nie ponoszac zbyt duzych kosztow?

  • Prowadzić może we dwie choćby w formie spółki cywilnej. Natomiast nie ma możliwości uzyskania dotacji na taką wspólną działalność.

 • Ania

  Witam. Chciałabym sie starać o dofinansowanie tylko mam jeden problem typu że jestem zarejestrowana jako bezrobotna w powiecie inowroclawskim a mam szansę na otwarcie działalności w innym mieście nie należący do tego samego powiatu. Co robić? Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam

  • Dzień dobry! Z moich informacji wynika, że nie jest Pani w stanie uzyskać dotacji w innym Urzędzie niż właściwy dla Pani, ale proszę zweryfikować tę informację, kontaktując się bezpośrednio z Urzędem.

 • Marta

  Witam 🙂
  Myślę o założeniu swojej działalności mobilnej. Jednak nie wiem jak to jest w przypadku kiedy ja jako właściciel firmy zaszlabym w ciążę ? Bądź musiałabym przenieś się do innego województwa .
  Pozdrawiam

  • Jeśli ciąża nie spowoduje konieczności zawieszenia działalności, nie ma przeciwwskazań. Przeniesienie do innego województwa jest możliwe, jeśli siedzibą działalności w dalszym ciągu pozostaje miejsce w obrębie właściwości Urzędu, który udzielił dotacji.

 • Marek ;D

  Siemanko ;D chciał bym się dowiedzieć jakie papiery i gdzie złożyć przed otwarciem lakierni ;D chciał bym dostać dofinansowanie na start jak mam to zrobić ;D

  • Joł ziom! Kto pyta, nie błądzi. Niemniej jednak, w tym wypadku powinieneś pytać bezpośrednio we właściwym dla Ciebie Urzędzie Pracy.

 • Ewa Radkowska

  Witam,
  Czy orientuje sie Pan może czy jeśli uzyska sie dotacje np z UP Bydgoszcz na działalność mobilna to trzeba te usługi świadczyć na terenie Bydgoszczy czy można np na terenie rownież innych miast i województw?( chodzi o usługi groomerskie-strzyżenie psów ;-))

  • Główna siedziba działalności musi być w Bydgoszczy, a gdzie Pani będzie faktycznie świadczyła usługi to już inna bajka.

 • Mirka Zielińska

  Witam! Czy możliwe jest otrzymanie dotacji bez wykształcenia w danym kierunku? Chcę otworzyć małą, jednoosobową cukiernię ale nie skończyłam cukiernictwa (za to hotelarstwo, rachunkowość i prace biurowe-technika). Doświadczenie mam 2-letnie ale w żaden sposób nieudokumentowane gdyż pomagałam przez ten czas znajomej w prowadzeniu cukierni… I baaaaaardzo dziękuję za tyle informacji które tu znalazłam. Wreszcie wszystko co ważne w jednym miejscu. DZIĘKUJĘ

  • Dzień dobry Pani Mirko! Obawiam się, że bez wykształcenia i udokumentowanego doświadczenia będzie ciężko, ale proszę chociaż spróbować. Proponuję udać się do właściwego dla Pani Urzędu Pracy, zrobić rekonesans i powalczyć. Powodzenia!

 • Marlena Zapotoczna

  Witam,ja złozyłam 15.10.2015 wniosek ,skusiła mnie do tego tez Pana strona 🙂 staram sie o mobilna kwiaciarnie,usługi na telefon,(wpadłam na pomysł ze mało jest takich działalnosci) w urzedzie zostalam poinformowana dnia 06.10.2015 ze maja pieniążki na dotację,przy wypisywaniu tych wniosków trzeba sie skupic,bo jak dla mnie proste nie były,ale jestem bardzo ciekawa czy mam szanse…skoczyłam szkole zawodowa sprzedawca,miałam 3 lata praktyki w kwiaciarnia,i ukonczyłam kurs florystyczny, tylko ze od 6tego do 15stego mineło 9 dni,czy mogli juz je wydac w tym czasie na inne dotacje? Pozdrawiam 🙂

  • Jeśli chodzi o to, czy Urząd Pracy cały czas dysponuje wolnymi środkami, powinna Pani pytać bezpośrednio w Urzędzie – ja takiej wiedzy posiadać nie mogę.

 • Marlena Zapotoczna

  Aha i jeszcze jedno pytanie,jesli otrzymam wogole dotację na dzialalnosc,ktora ma byc zarejestrowana w mieszkaniu mojej mamy,a ja zakupione artykuły(jakies regaly,szuflady i inny sprzęt) bede trzymać u mojego chlopaka z ktorym mieszkam,to bedzie jakis problem?

  • Pieniądze powinny być wykorzystane na stworzenie stanowiska pracy dla Pani. Jeśli w CEiDG wskazuje Pani jako główne miejsce wykonywania działalności mieszkanie mamy, to tam owo stanowisko pracy powinno zostać stworzone.

 • Marlena Zapotoczna

  i jeszcze zapytam Pana,jesli mam napisane w dokumentach ,ze planowana dzialalnosc otworze 1.12.2015 ,czyli dopiero od tej daty mogę reklamowac swoją firmę? szybciej nie moge rozdawac ulotek reklamujących swoją dzialalnosc i wywieszac banerów ? .I czy w Grudniu musze juz zaplacic ZUS i ubezpieczenie? bo jesli wystartuje 1 Grudnia to do 10Grudnia musze już zapłacic skladki za siebie,a nie jest to mozliwe ze przez tydzien czasu zarobię te pieniążki,czyli musze pokryć to ze swoich?

  • Składki dopiero 10-go stycznia. Jeśli chodzi o reklamę, to radzę się wstrzymać do czasu startu z działalnością, choćby dlatego, że wydatki na tę reklamę dopiero wtedy będą mogły zostać rozliczane w ramach dotacji.

 • Viki Vaa

  witam. panie Ekspercie, biorąc po uwagę fakt, ze w moim miasteczku życia brak i w ogole nic sie nie dzieje, postanowilam/postanawiam otworzyc kawiarenke. wyksztalcenia nie mam w danym kierunku- bo jakie trzeba by miec zreszta?? 5 lat spedzilam zagranica degustujac kawy i przygladajac sie roznym wystrojam- dzis mam w glowie kompletny plan co i jak, i wiem ze pomysl mam dobry!! Widze jednak, ze bedzie problem jesli nie mam stosownego wyksztalcenia??? prawdaż to???

 • Grzeesiek

  Witam, chciałbym zapytać czy mam możliwość skorzystania z dofinansowania z PUP na otwarcie własnej działalności gdzie miałbym świadczyć usługi mojemu byłemu pracodawcy z którym wcześniej łączyła mnie umowa o prace. Czy są jakieś przeciwskazania w tym przypadku?

  • Przyznam szczerze, że nie wiem, jak to wygląda. Polecam bezpośredni kontakt z właściwym dla Pana Urzędem Pracy i zasięgnięcie informacji bezpośrednio u źródła.

 • EM

  Witam! W regulaminie UP napisane jest, że dotacje nie są przyznawane na działalność handlową? Cy to, że chcąc otworzyć sklep nie ma szans na otrzymanie dofinansowania?

  • Jestem zaskoczony takim ograniczeniem! Nie spotkałem się z nim jak dotąd. W takiej sytuacji, polecałbym dopytać w UP.

 • Monika Be

  Witam. Czy orientuje się Pan czy warto składać papiery o dotacje na otworzenie “kebbaba ewentualnie pizzeri “? Czy jest to w ogóle opłacalne i jeszcze dodam że jestem po technikum handlowym i studia pedagogika? Są jakieś szanse?

  • Czy jest to opłacalne? To pytanie nie do mnie, ponieważ nie zajmuję się doradztwem biznesowym, a prawnym. Jeśli chodzi o szanse na uzyskanie dotacji, to bez wykształcenia kierunkowego są one mniejsze, ale myślę, że w dalszym ciągu są. 🙂

 • Marlena Zapotoczna

  Witam serdecznie,staram sie o dotacje z Urzedu Pracy na wlasną
  działalność Kwiaciarnia,i w związku z tym mam pytanie.Bede miała kasę
  fiskalną,i czy muszę miec wprowadzone stawki VAT do danych
  produktów?,czyli np.na bukiet z kwiatów ciętych ,jesli we wniosku,ktory
  oddałam do UP mam zaznaczone: prowadząc dzialalnosc gospodarcza NIE bede
  miala prawa do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku
  naliczonego w wykazanych wydatkach lub prawo do zwrotu podatku naliczonego
  (płatkik VAT). Czyli dopiero po przekroczeniu 20 000zł wchodzę na
  stawkę VAT? a tak to nie muszę wprowadzac tych stawek VAT na kasę
  fiskalną tylko same usługi i produkty?
  Dziekuje.

 • Marlena Zapotoczna

  Witam serdecznie,staram sie o dotacje z Urzedu Pracy na wlasną
  działalność Kwiaciarnia,i w związku z tym mam pytanie.Bede miała kasę
  fiskalną,i czy muszę miec wprowadzone stawki VAT do danych
  produktów?,czyli np.na bukiet z kwiatów ciętych ,jesli we wniosku,ktory
  oddałam do UP mam zaznaczone: prowadząc dzialalnosc gospodarcza NIE bede
  miala prawa do obnizenia kwoty podatku naleznego o kwote podatku
  naliczonego w wykazanych wydatkach lub prawo do zwrotu podatku naliczonego
  (płatkik VAT). Czyli dopiero po przekroczeniu 20 000zł wchodzę na
  stawkę VAT? a tak to nie muszę wprowadzac tych stawek VAT na kasę
  fiskalną tylko same usługi i produkty?
  jaką kwotę netto muszą miec poręczyciele bo musze miec 2 ,aby mogli mi poręczyc?
  Pozdrawiam

  • Jeśli nie jest Pani podatnikiem VAT, na kasie fiskalnej wprowadzona powinna zostać stawka “zw”.

 • Gosc

  Witam, Panie Wojciechu! Proszę o odpowiedź, czy zakładając własny gabinet kosmetyczny, po otrzymaniu dotacji z up, muszę go założyć w tym samym mieście, co urząd? Np. siedziba up znajduje się w Tarnowie, a ja chcę otworzyć salon w Rzeszowie. Czy to problem?

  • Tak, to problem. Główne miejsce wykonywania działalności musi znajdować się w mieście, w którym działa Urząd. Ewentualne dodatkowe miejsce wykonywania działalności może być gdzieś indziej.

 • Dotacje dla bezrobotnych

  Dołączam się do pytania poniżej, czy sklep musi być założony w tym samym mieście co urząd?

  • Główne miejsce wykonywania działalności musi znajdować się w mieście, w
   którym działa Urząd. Ewentualne dodatkowe miejsce wykonywania
   działalności może być gdzieś indziej.

 • konradkrk

  Witam,
  czy u Was w urzędach też potrzebujecie określonego obrotu żeby rozliczyć się z urzędem?
  Mi jeszcze trochę niestety brakuje i jak ktoś by chciał zrobić obrót to proszę pisać: konradkrk23@wp.pl

 • Paulina

  Dzień dobry, proszę o odpowiedź na trzy pytania:
  1)czy po otrzymaniu dotacji można przenieśc działalność do innego miasta dopiero po upływie 12 miesięcy czy wcześniej?
  2) Czy w przypadku zajścia w ciążę w pierwszym roku prowadzenia działalności można zawiesić działalność lub być na urlopie zdrowotnym?
  3) Czy można starać się o dotację w mieście innym niż miejsce zamieszkania?

  • Dzień dobry.
   1) Główne miejsce wykonywania działalności musi pozostawać w obrębie właściwości urzędu pracy, z którego uzyskuje się dotacji przez okres 12 miesięcy.
   2) Nie można zawiesić działalności przez okres 12 miesięcy.
   3) Nie można.

 • Urszula

  Dzień dobry,
  Czy można dostać dofinansowanie z PUP jeżeli jest się współwłaścicielem spółki z o.o. ?
  Dodatkowo jest się oczywiście również zarejestrowanym na bezrobociu.
  Pozdrawiam

  • O dotację mogą starać się osoby bezrobotne o określonym profilu pomocy.

 • Weronika

  Witam serdecznie! Mam pytanie odnośnie rozliczenia podatku VAT – tzn. przez rok czasu jest umowa między mną a Urzędem Pracy, ale po roku czasu wygasa ona po spełnieniu przeze mnie wszystkich warunków. Czy w takim razie po dotrzymaniu warunków (po tym roku) mogę rozliczyć podatek VAT od zakupionych środków trwałych ? Wiem, że jeżeli chciałabym od razu rozliczyć podatek VAT musiałabym zwrócić Go do Urzędu Pracy ale ostatnio się dowiedziałam, że ten VAT może być zwrócony po wygaśnięciu umowy z UP. Orientuje się Pan w tym temacie ?? Pomoc otrzymana na podstawie art.46 ust 1 pkt 2.

  • Przyznam szczerze, że pierwszy raz słyszę o takim rozwiązaniu. Nigdy go nie stosowałem, więc nie jestem w stanie powiedzieć.

 • BeattaN

  Witam Panie Wojciechu. 19.12.15 r. kończy mi się urlop macierzyński do pracy wrócić nie mogę gdyż mój pracodawca już kogoś ma na moje miejsce. Myślę o założeniu swojej działalności gospodarczej (po raz 1) i staraniu się o dotację z urzędu pracy czy mogę o nią się ubiegać?? ponadto pobieram rentę rodzinną do 26 roku życia czyli jeszcze przez 2 lata, uczę się zaocznie czy to koliduję z przyznaniem dotacji??

  • Dzień dobry! Pobierając rentę rodzinną, nie ma Pani możliwości nabycia statusu osoby bezrobotnej, więc również nie może starać się o dotację. Przykro mi, że stałem się posłańcem złych wieści.

 • Asia

  Witam, spełniam warunki MUP. Jednak mój wniosek na dofinansowanie działalności -sklep int.-został odrzucony ponieważ komisja uznała, że w branży jest konkurencja w internecie. Mimo własnego wkładu 4000 m in. na reklame. Wniosek oddalono. Zdobyłam potrzebną liczbę punktów. Gdy zadzwoniłam dowiedziałam się, że nie dają środków na sklep int. od 2lat, bo ludzie po roku znow wracaja do urzędu pracy. W regulaminie nie ma mowy o wykluczeniu skl.int. Co z tym mogę zrobić? Pani uznała,iż mimo doświadczenia nie dostane środków.

  • Dzień dobry Pani Asiu! Niestety, słyszałem już o tym kilkukrotnie, że na sklepy internetowe dotacji nie przyznają. Obawiam się, że nic tutaj Pani nie ugra.

 • Iwona Kosińska

  Witam, w trakcie urlopu macierzyńskiego skończyła mi się umowa o pracę i nie przedłużono mi jej.W lutym kończy mi się urlop, chciałabym ubiegać się o dofinansowanie na założenie własnej działalności tylko mam pytanie :czy mogę ubiegać się o nie w urzędzie pracy przy którym nie jestem zameldowana? ponieważ mieszkam poza miejscem zameldowania, oraz czy unijne wsparcie mikropozyczka lub dofinansowanie do tego samego pomysłu dyskwalifikują mnie?

  • Pani Iwono, jeśli chodzi o właściwość Urzędu Pracy, to proszę dopytać w Urzędzie Pracy, w którym chciałaby się Pani starać. Decydujące powinno być miejsce zamieszkania, ale nie mam pewności, czy nie odmówią ze względu na miejsce zameldowania. Nie mam również wiedzy, gdy chodzi o wsparcie unijne.

 • Adrian Wąsik

  Czy do uzyskania dofinansowania z urzędu pracy konieczny jest drugi profil pomocy?

  • Pierwszeństwo mają osoby z drugim profilem, ale jeśli są pieniążki, szansę mają również osoby z pierwszym.

 • sarna

  witam, czy ważne jest wykształcenie? Czy trzeba mieć maturę?

  • Nigdzie nie ma takiego wymogu, niemniej jednak może mieć to znaczenie przy punktowaniu wniosku. Dużo zależy od rodzaju działalności, na jaką stara się o dofinansowanie.

 • sarna

  Czy staranie się o dofinansowanie wyklucza przyznanie kuroniówki, która by mi się należała?

  • sarna

   już wiem, jedno nie wyklucza drugiego 🙂

 • sarna

  witam, jeszcze jedno pytanie, trochę nie na temat, czy jeśli rozwiązanie umowy jest spowodowane jej końcem, to przyznanie zasiłku następuje od razu tj. po siedmiu dniach, czy w tym przypadku jest to 90 dni?

  • Nie zajmuję się zasiłkami i niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie.

 • Ewelina

  Witam, mam pytanie odnosnie dlugosci calego procesu aplikacji o dotacje. Ile czasu trzeba liczyc od momentu zalozenia wniosku do otrzymania dotacji? I czy w czasie czekania mozna juz pracowac nad ta dzialalnoscia, np. wynajac lokal, zrobic remont, wykupic sprzet? Czy mozna otworzyc dzialanosc przed otrzymaniem dotacji?
  Pozdrawiam, Ewelina

  • Średnio ten proces wynosi ok. 2 – 3 miesiące. Czasem szybciej. Działalność można otworzyć dopiero po otrzymaniu pozytywnej decyzji. Wszelkie wydatki również muszą być poniesione po tej dacie.

 • Daria Aleksandra Maria Dembows

  Witam. Jeżeli otrzymam dotację z Urzedu Pracy, czy jest możliwość podjęcia pracy na umowe zlecenie badź dzieło? Pozdrawiam Daria

  • Dzień dobry! Niestety nie ma takiej możliwości. Przez rok można prowadzić tylko działalność gospodarczą.

   • Oczywiście, że jest. Nie można podjąć umowy o pracę. Ale umowy o dzieło czy też zlecenie jak najbardziej wchodzą w grę.

    • W naszym łódzkim Urzędzie Pracy przedstawiają tę sytuację odmiennie.

     • Wydaje mi się, że to za poważna rzecz, żeby mogła różnić się w zależności od regionu. Może trafiłeś na niekompetentnego pracownika? Zresztą, zapis powinieneś mieć chyba w umowie – o tym, że zabronione jest podjęcie umowy o pracę, ale nic więcej. Wszystkie inne umowy wchodzą w grę. Wiem, bo miałam (konsultowałam oczywiście i ze swoim UP, i z księgową), rozliczyłam się już ze swojej dotacji i nikt o nic pretensji nie miał, choć nawet stażystów zdarzyło mi się w ciągu tego pierwszego roku mieć.

     • W mojej umowie jest mowa o niepodejmowaniu zatrudnienia. Z tego co pamiętam, to mówiono mi, że rozumieją przez to jakiekolwiek zatrudnienia. Podpisywałem zresztą niedawno oświadczenia, że jakiejkolwiek pracy nie podejmowałem. Ale możesz mieć rację i mogłem popełnić błąd w rozumowaniu. Być może błędne to połączyłem z możliwością nabycia statusu osoby bezrobotnej – tam na pewno żadne dzieła, zlecenia nie wchodzą w grę.

 • Damian

  Czy dofinansowanie można przeznaczyć na opłaty urzędowe związane z otwarciem działalności?
  Czy sprzęt mogę zakupić na podstawie umowy? Czy wyłącznie na podstawie faktury?

  • Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdują się w regulaminie pozyskiwania dotacji, który znajduje się we właściwym dla Pana Urzędzie Pracy. Warto doczytać, by wiedzieć. Nie można wydać pieniędzy z dotacji na opłaty urzędowe. Można zakupić sprzęt na podstawie umowy, ale trzeba mieć zgodę Urzędu. Część pieniędzy można przeznaczyć na reklamę.

 • Magda

  Witam Panie Wojtku,
  czy ubiegając się o dofinansowanie, część kwoty będę mogła przeznaczyć na kurs czy doszkolenie?

  • Zasada jest taka, że w chwili starania się o dotację, powinna Pani posiadać niezbędne kompetencje i kwalifikacje do prowadzenia danej działalności, zatem próby finansowania kursów i doszkoleń nie powiodą się.

 • Nikol

  Dzień dobry
  Chciałabym się dowiedzieć czy jeżeli zalozylam firmę jednoosobową ale może mi braknąć środków żeby ją rozkrecic to gdzie mogę się jeszcze starać o jakąś dotacje? Z góry dziękuje

  • Dotacja z Urzędu Pracy, o której piszę w tym artykule, przysługuje tylko na start działalności. Niestety nie mam wiedzy o możliwościach wsparcia w toku prowadzenia działalności.

 • Magda PJ

  Dzień dobry, jestem tłumaczem freelancerem, ponieważ w wyniku kradzieży utraciłam swój sprzęt postanowiłam założyć działalność i starać się o dotację, aby znów mieć godne warunki do pracy. Dotacja będzie najwcześniej wiosną. W przyszłym roku planowałam też powiększenie rodziny i stąd moje pytanie – czy dotacja nadal będzie przysługiwać, jeśli w trakcie “roku dotacji” zacznie się urlop macierzyński. Można ewentualnie nie zgłaszać tego urlopu albo zgłosić go z opóźnieniem, po upłynięciu owych 12 mies.?

  • Dzień dobry! Niestety nie mam wiedzy w zakresie podejście Urzędów Pracy do urlopu macierzyńskiego. Polecam bezpośredni kontakt z właściwym dla Pani Urzędem Pracy i dokładne wyjaśnienie sytuacji, by potem nie było niepotrzebnych problemów.

   • Olga Olędzka

    Podpowiem,bo taką sytuację miałam. W wypadku macierzyńskiego okres rozliczenia po prostu przedłuża się o ten właśnie rok. Na przykład, dostaje Pani w marcu (no i otwiera Pani działalność w marcu), w sierpniu Pani powiedzmy rodzi, trzeba poinformować pup, że zaczyna się macierzynski. Oni w tym czasie nie przyjdą na kontrolę. W sierpniu 2017 macierzyński się kończy i znowu działamy, a w marcu 2018 rozliczamy się.

    • Wow, serio? Nie spodziewałem się tak liberalnego podejścia UP. Przyznam, że jestem zaskoczony. 🙂

 • young walker

  Halo

  Czy potrzebujesz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub pożyczki Xmas? Czy potrzebujesz pożyczki, aby zapłacić rachunki Obecnie oferujemy pożyczki edukacji, kredyty komercyjne, kredyty dla rolnictwa, kredyty konsumenckie, kredyty samochodowe, itp na niskim poziomie 2%, jeśli jesteś zainteresowany w pożyczki, Adres e-mail?: (youngwalkerloanfinance@gmail.com) więcej informacji.

  Wniosek o udzielenie kredytu wypełnij formularz I POWRÓT

  (1) Imię i nazwisko:

  (2) Państwo:

  (3) Status:

  (4) Lokalizacja:

  (5) Płeć:

  (6) numer telefonu komórkowego:

  (7) Kwota kredytu:

  (8) Kredyt Czas trwania:

  (9) Dochody miesięczne:

  (10) Zawód:

  (11) Cel kredytu:

  UWAGA: Wszystkie odpowiedzi należy przesłać (youngwalkerloanfinance@gmail.com)

  Dziękuję.

  Pani Młoda Walker

 • Marta

  O ile mi wiadomo, to żaden Urząd Pracy nie zgadza się na przeznaczenie środków na zakup samochodu ani czegokolwiek związanego z samochodem. Podobnie jest z kampanią reklamową – na to większość urzędów pracy przeznacza konkretny procent z całej dotacji. Poza tym, dotacja z Urzędu Pracy to świetna sprawa na start – wzięłam, skorzystałam i nawet kontroli nie miałam 🙂

  • Zakup samochodu możliwy jest tylko wtedy, gdy usługi świadczone w ramach działalności związane są nieuchronnie z samochodem. Jeśli chodzi o kampanię reklamową, to np. w Łodzi można przeznaczyć na te cele 30%.

 • Fantastycznie to wszystko przedstawiłeś:) Fajnie, że mamy tak doskonałego fachowca, który w przystępny i przejrzysty sposób potrafi przedstawić własne doświadczenia i wiedzę:)

 • Empati.pl

  Opcji wydatkowania faktycznie jest wiele i są one przede wszystkim uzależnione od rodzaju projektu PUP-u, w którym bierze się udział. Natomiast przy standardowej dotacji do 21 tys z Powiatowych Urzędów Pracy niestety nie wolno finansować: reklamy, zrobienia strony internetowej, sklepu internetowego czy też zakupu zatowarowania. Niezwykłą rzadkością, uzależnioną od decyzji dyrektora jednostki jest również zakup samochodu. Oczywiście istnieją projekty np z Wojewódzkich Urzędów Pracy (40 tys) z o wiele szerszym katalogiem wydatków natomiast projekty te zdarzają się rzadziej i są o wiele trudniejsze. Ciekawym tworem jest Spółdzielnia Socjalna, na której utworzenie również można otrzymać środki o bardzo szerokich możliwościach wydatkowania (osobiście uczestniczyłem w każdej z podanych powyżej możliwości i chętnie podpowiem) ale to już zupełnie inny film. Podsumowując Pan Wojciech ma rację. Dla chcącego nic trudnego, a pieniądze przecież nie leżą na ulicy. Radze się spieszyć ponieważ pula się kurczy i generalnie wszystko zmierza w kierunku pożyczek unijnych.

  • Empati.pl

   Proszę o usunięcie zdjęcia nie chciałem spamować. Dodane przez przypadek.

 • Empati.pl

  Opcji wydatkowania faktycznie jest wiele i są one przede wszystkim uzależnione od rodzaju projektu PUP-u, w którym bierze się udział. Natomiast przy standardowej dotacji do 21 tys z Powiatowych Urzędów Pracy niestety nie wolno finansować: reklamy, zrobienia strony internetowej, sklepu internetowego czy też zakupu zatowarowania. Niezwykłą rzadkością, uzależnioną od decyzji dyrektora jednostki jest również zakup samochodu. Oczywiście istnieją projekty np z Wojewódzkich Urzędów Pracy (40 tys) z o wiele szerszym katalogiem wydatków natomiast projekty te zdarzają się rzadziej i są o wiele trudniejsze. Ciekawym tworem jest Spółdzielnia Socjalna, na której utworzenie również można otrzymać środki o bardzo szerokich możliwościach wydatkowania (osobiście uczestniczyłem w każdej z podanych powyżej możliwości i chętnie podpowiem) ale to już zupełnie inny film. Podsumowując Pan Wojciech ma rację. Dla chcącego nic trudnego, a pieniądze przecież nie leżą na ulicy. Radze się spieszyć ponieważ pula się kurczy i generalnie wszystko zmierza w kierunku pożyczek unijnych.

  • Ola

   Ja brałam dotację z UP i miałam do dyspozycji 20500 na sprzęt i 3000 na reklamę i jak najbardziej można było to wydać na stronę internetową. A towar gotowy też można było kupić, ale do bodajże 40% całej puli. Pewnie ostateczne warunki zależą od Urzędu Pracy.

   • Tak, szczegółowe warunki zawsze zależą od konkretnego Urzędu Pracy. Trzeba zawsze czytać regulamin i sprawdzać, na co można wydatkować.

  • Empati.pl

   Oczywiście podane przeze mnie przykłady obowiazują np w Radomiu ale u Państwa może być inaczej dodatkowo wszystko zależy od projektu. Miło słyszeć że gdzieś w Polsce pozwalają wydać środki na towar, reklamę czy stronę internetową. Ja w swoim urzędzie odnośnie strony usłyszałem że można zakupić oprogramowanie do jej stworzenia natomiast samo stworzenie jest usługą której nie da się rozliczyć. Podobnie w Radomiu nie ma praktycznie możliwości zakupu używanego sprzętu. Jest to uwarunkowane decyzją dyrektora, która w większości bywa odmowna.

 • Ola

  Co prawda z wiedzą i doświadczeniem, które mam teraz, rozplanowałabym środki z dotacji zupełnie inaczej, ale tak – te pieniądze pomogły mi rozwinąć skrzydła. Niedawno świętowałam 4 lata od rozpoczęcia działalności i nie zapowiada się, żebym miała zamykać firmę. 🙂

  • Zawsze po czasie jesteśmy mądrzejsi, ale co się stało, to się nie odstanie. Niemniej jednak, dotacja fajna rzecz i warto się starać. 🙂

 • Dotacja dotacją, świetnie, że są, że można skorzystać. Ale co Pan sądzi o takim obrocie sprawy… Mianowicie, planuję otworzyć działalność gospodarczą. Zajmuję się rękodziełem i na tym właśnie chciałabym zarabiać. W chwili obecnej widzę, że to na prawdę mogłoby chwycić, a zwłaszcza jak już mogłabym więcej czasu poświęcić na tworzenie (czyli te min. 8 godzin dziennie), a nie te kilka godzin w tygodniu, bo pracuję (zresztą umowę mam do kwietnia br., więc bez żalu odejść mogę “na swoje”), więc więcej czasu nie mam. Jednak trapi mnie jeszcze problem opłat miesięcznych (składki), bo jednak choć pozytywnie podchodzę i zakładam, że zarobiłabym na nie, co gdy tak się nie stanie i cały mój zarobek pójdzie na składki? Co sądzi Pan o “wypróbowaniu się” w taki sposób, że podpiszę umowę z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości (Wrocław), która to fundacja “użycza” swojej osobowości prawnej w zamian za comiesięczne wpłaty w wys. 250 zł. Można legalnie robić swoje, bez opłacania składek, posługiwać się danymi AIP, robiąc zakupy/sprzedając swoje produkty. Czy taka próba ma wg Pana sens? Pozdrawiam, Katarynka

  • Dzień dobry! Jasne, taka próba ma sens. To oszczędność około 230 zł w tym roku, bo mały ZUS to wydatek ok. 480 zł w 2016 r.

 • Empati.pl

  Panie Wojciechu czytając wszystkie komentarze doszedłem do wniosku, że pisząc o dotacjach trzeba być bardziej precyzyjnym i określać przynajmniej obszar działania PUP-u, o którym się pisze lub rodzaj projektu. Nie mówię tylko o Panu lecz również o sobie. Wszystkie sprawy jak wysokość środków, sposób wydatkowania, a nawet samego rozliczenia jest uzależnione od miasta, woli urzędników i rodzaju projektu. Przykładowo dotacja którą brała Pani Ola jest w moim mieście rzeczą niespotykaną zarówno kwota jak i możliwości, a śledzę temat od 3 lat i tak jak już wspomniałem korzystałem ze środków publicznych, a uczestniczyłem w każdym z opisanych przeze mnie projektów (źródeł) finansowania dochodząc przynajmniej do ostatniego etapu każdego z projektów. Ostatecznie udało się otworzyć spółdzielnię socjalną. Dlatego jeszcze raz podkreślam, że pisanie tylko o tym co można kupić jest uogólnieniem, które sam wcześniej popełniłem. Wielu moich znajomych czyta takie informacje a później w urzędzie ( podkreślam radomskim) robi zwrot na pięcie z powodu ograniczeń:) Pan rozumiem pisze z perspektywy urzędów w Łodzi . Natomiast ciekawi mnie o jakim mieście pisze Pani Ola. Poza tym w kontaktach z urzędami polecam rozmowę z bezpośrednim kierownikiem projektu i samodzielną analizę wniosku. Często po takiej lekturze pojawiają się możliwości o których nie wiedzą sami urzędnicy:) Warto również zapytać o wsparcie pomostowe, które jest często w projektach.Czasem jest to 1200 ,a niekiedy nawet 5000 tys. miesięcznie przez rok (ja takie otrzymywałem).

  • Ten artykuł ma walor przede wszystkim motywacyjny i odkrywczy, że w ogóle taka możliwość istnieje. Ten, kto poważnie myśli o własnym biznesie, we własnym zakresie będzie drążył dalej, a bezpośredniego kontaktu z Urzędem Pracy nie zastąpi nic. 🙂

 • jarsek

  Witam czy na gastronomie mobilna dostane dotacje ?chodzi o food truck a dokladnie o wyposażenie i dostosowanie go do sprzedaży swiezych makaromow i salatek

  • Dzień dobry! Proszę dowiedzieć się u źródła, tj. bezpośrednio we właściwym dla Pana Urzędzie Pracy. Uzyska Pan tam pewne w 100% informacje.

 • Radek Ogly

  Witam,
  Mam pytanie do znawców tematu,pracuje jako handlowiec na zasadach własnej działalności.Działalność założyłem w grudniu 2014,nie rejestrowałem się w Urzędzie Pracy jako bezrobotny,nie korzystałem z żadnych dotacji.Czy teraz wogóle mam szanse gdzieś na jakąkolwiek dotacje ,z Urzedu Pracy czy z ARIMR?Będe wdzięczny za informacje?
  Pozdrawiam

  • Dzień dobry! Nie mam wiedzy odnośnie innych form wsparcia niż dotacja z Urzędu Pracy. Na dotację z UP na pewno nie ma Pan już szans.

 • gocha

  Bylam.Probowalam.Papiery do domu przynioslam. Odpowiedz: 2 zyrantow !!!

  • Jest jeszcze alternatywna forma zabezpieczenia w postaci dobrowolnego poddania się egzekucji, co wymaga sporządzenia aktu notarialnego.

 • ania

  A mi dzis powiedziano w urzedzie pracy ze muszę miec kwalifikacje lub uprawnienia lub wykształcenie w danej działalności gospodarczej którą chce wykonywac żeby dostać DOTACJE Czy to prawda? Bo akurat nic z tych rzeczy nie posiadam a plan na otwarcie działalności mam.

  • Tak, to prawda. Kwalifikacje, wykształcenie, uprawnienia, doświadczenie – to wszystko punktowane jest we wniosku dotacyjnym.

  • Ala

   Ja właśnie z takiego powodu nie dostałam dotacji, bo nie mam wykształcenia w kierunku planowanej działalności.

 • Dorota Augustyńczyk

  Mam pytanie czy mogę starać się o dostanie dotacji będąc na urlopie wychowawczym? nie pobieram żadnych świadczeń. Chciałabym zacząć pracować na własnej działalności i być doradcą d.s nieruchomości świadcząc usługi w jakiejś firmie, żeby nie zakładać własnego biura nieruchomości

  • Pani Doroto, polecam bezpośredni kontakt z właściwym dla Pani Urzędem Pracy, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

 • Ania Kowalczyk

  Witam, od 16 miesięcy mam zawieszoną działalnośc gospodarczą, którą zamierzam zamknąć i otworzyć zupełnie nowa działalnośc o innym profilu. Czy sam fakt zawieszenia działalności dyskwalifikuje mnie z otzymania dotacji na nową działalność? dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam

  • Tak, sam fakt posiadania zawieszonej działalności dyskwalifikuje.

 • TomAs

  Witam, od 5 miesięcy prowadzę działalność, usługi remontowo-budowlane, i mam takie pytanie czy mogę starać się o dofinansowanie na rozwój firmy, na zakup więcej sprzętu. Wczesnej przed otworzeniem działalności bylem zarejestrowany w urzędzie pracy jakieś 4miesiace

  • Niestety dotacje z Urzędu Pracy nie są przeznaczone dla osób już prowadzących działalność.

 • Meggy

  A czy Urząd Pracy przyzna dotacje, jeśli mąż prowadził działalność (zamknął ją w grudniu 2015) pod tym samym adresem, co ja mam zamiar?

  • Dzień dobry! Nie sądzę, by były jakieś przeciwwskazania. Ale proszę dopytać bezpośrednio w Urzędzie Pracy.

 • kolon79

  witam serdecznie mam pytanie jestem zarejestrowana w up w radomiu a firme chciałaym otworzyć w innym mieście czy mogę otrzymać dotacje z radomskiego up ?

 • bartek

  czy dotacja z UP przekresla szanse na dostanie dotacji ze srodkow UE?

  • Nie znam zasad starania się o dotacje ze środków UE, ale wiem, że dotacja z UP traktowana jest jako pomoc de minimis, jednak jej wysokość nie wyczerpuje limitu tej pomocy.

 • Krzysiek

  Witam, chciałem zapytać, czy w przypadku kiedy sam zwolnię się z pracy na etacie i zarejestruję w UP jako bezrobotny, mogę starać się o dotację na rozpoczęcie działalności?

  • Nie znam zasad profilowania bezrobotnych. Są trzy profile pomocy. Dwa pozwalają na staranie się o dotację, jeden nie. Nie wiem, czy forma odejścia z pracy ma jakiś wpływ na przyznany profil.

   • Ala

    ja też zwolniłam się z etatu i zarejestrowałam w UP. Przy rejestracji trzeba od razu powiedzieć, że chce się strać o dotację na działalność i od razu dają tzw. 2 profil, który pozwala się o nią ubiegać.

 • Sabr

  Dzień dobry, proszę o odpowiedź na pytanie, czy istnieje możliwość, aby część kwoty dofinansowania przeznaczyć na zakup usługi (np. pozycjonowania czy wykonania strony www) od osoby, która nie wystawia faktury vat, a jedynie rachunek do umowy o dzieło?

  • Wydaje mi się, że tak, ale po uprzednim uzyskaniu zgody od Urzędu, więc proponuję skontaktować się bezpośrednio z Urzędem i dopytać.

 • Macios

  Dodajmy ze na środki transportu takie jak samochód nie można otrzymać dotacji.

  • Tak, chyba ze działalność polega na świadczeniu usług transportu.

 • asia

  Dzien dobry jesli chce składac o dofinansowanie do działalnosci gospodarczej musze miec juz otwarta działalnosc? czy moge dopiero otworzyc pozniej?

  • Najpierw dotacja, potem działalność. Czyli najpierw otrzymujemy dotacje, a potem zakładamy firmę.

 • asia

  dziekuje za odpowiedz bo bede ubiegać sie juz niedługo własnie ale widze ze troche skomplikowany maja ten wniosek na terenie Kielc nie wiem za bardzo co wpisac w niektorych miejscach gdzie moge sie udac o pomoc w wypełnieniu takiego wniosku?

 • asia

  Pisze do Pana z takim zapytaniem jeżeli sie staram o dofinansowanie
  na działalność gospodraczka z urzędu pracy musze juz posiadac lokal
  usługowy czy mogę dopiero zając się tym po odpowiedzi jaka urząd da
  odnośnie dofinansowania

  • Może sie zając tym Pani, gdy już dotacja zostanie przyznana.

 • Barteek

  Witam
  Bardzo zainteresował mnie fakt, że można w ogóle otrzymać jakiekolwiek wsparcie od UP.
  Posiadam wykształcenie i doświadczenie w obsłudze klienta (kucharz-kelner )Chce założyć działalność gospodarczą (kafejka), wszystko od podstaw, czyli sprzęt, lokal do wynajęcia, remont meble itd. Wiadomo, że na taką operacje finansową niestarczy mi 21 tys. a nie posiadam jakoby wkładu własnego. (marne 10 tys.). czy jednocześnie ubiegając się o pomoc z UP, można korzystać także z usług banków(pożyczka, kredyt)? Czy to nie koliduje jakoś z podstawowymi warunkami podpisywania umowy z UP ? Drugim moim pytaniem jest,czy, korzystając z pomocy UP, jaki dokładny mamy czas na wykorzystanie tych środków ? i Trzecie pytanie (może i oczywiste, ale po prostu chce być pewnym, a nikt o tym nie pisze, ani nie pyta ) czy w jakiś sposób trzeba potem z UP rozliczyć się z tej pomocy ?

  • Dzień dobry! Ubiegając się o dotację, może Pan korzystać z usług bankowych, jeśli tylko bank udzieli Panu pożyczki, kredytu. Czas na wykorzystanie środków to 2 miesiące. Tak, z pieniążków trzeba się rozliczyć. Po dwóch miesiącach trzeba złożyć rozliczenie, z którego będzie wynikać na co dokładnie przeznaczył Pan środki. Rozliczenie musi być zgodne z tym, co znajduje się w umowie o przyznanie dotacji.

   Przy okazji, mam prośbę o pomoc.

   Startuję z moim blogiem (praKreacja.pl) w konkursie Blog Roku 2015 w kategorii „blog specjalistyczny”.

   Zasady konkursu są takie, że pod ocenę jury poddanych zostanie 10 blogów, które zdobędą w swojej kategorii najwięcej głosów. Mój blog znajduje się w tej chwili na 11 miejscu. Potrzebuję więcej głosów. Głosowanie trwa do 01.03.2016 r., do godz. 12.00.

   Jeśli pomogłem Panu, odpowiadając na pytania, będę wdzięczny za wsparcie w konkursie.

   Wystarczy wysłać SMS o treści E11116 na numer 7124.

   Z jednego numeru, można wysłać jeden SMS.

   SMS kosztuje 1,23 zł brutto. Pieniążki zostaną w całości przekazane na rzecz Fundacji Dziecięca Fantazja.

   Szczegóły tutaj:
   http://www.blogroku.pl/2015/zgloszenie/19,82,praKreacjapl-prawo-dla-kreatywnych .

   Dziękuję!

 • Anna Kopycinska

  Witam. Czy orientuje sie pan w sprawie dotacji edukacyjnych? Mianowicie interesuje mnie otwarcie szkoły z kursami oprogramowania, przedmiot który ma być w Polsce wprowadzony do szkół. Z giru dziękuje.

  • Orientuję się wyłącznie w kwestii dotacji z Urzędu Pracy. Myślę, że na taką działalność też można otrzymać dotację z UP. Niemniej jednak, jeśli istnieją jakieś odrębne dotacje edukacyjne, tutaj nie mam wiedzy.

   • Anna Kopycinska

    Bardzo panu dziękuje za odpowiedz. Problem w tym ze ja obecnie mieszkam za granica, tutaj tez pracuje a nie chce wszystkiego rzucać i sie rejestrować z UP bo wiadomo mogę dotacji nie otrzymać itd. Czy jest jakiś sposób na obejście tego wymogu ( rejestracja bezrobocia ) .

    • Niestety, dla dotacji z UP konieczna jest rejestracja jako bezrobotny. Tutaj nie da się tego obejść w żaden sposób.

 • Przemek

  Witam jestem z Łodzi, obecnie pracuję , ale zamierzam zrezygnować z pracy i założyć własną działalność. Chciałbym starać się o dofinansowanie na założenie własnej firmy i pytanie czy mam szansę? Moja działalność polegałaby na prowadzeniu sklepu, czyli sprzedaż towarów. Nie mam ukończonych żadnych kursów prowadzenia sklepu 🙂 Jestem magistrem informatyki i ekonometrii i posiadam doświadczenie na stanowisku: spec. do spraw sprzedaży oraz działu rozliczeń i analiz. Proszę szczerze powiedzieć czy mam jakiekolwiek szansę na pozyskanie środków na sklep stacjonarny? czy raczej bez szans?? z góry serdecznie dziękuję za odp
  victas401@o2.pl proszę o kontakt i doradztwo

  • Szansa na otrzymanie dotacji zawsze jest. Brak kursów w zakresie sprzedaży nie eliminuje. Trzeba przygotować po prostu dobry wniosek dotacyjny.

 • Adrian Łubik

  Hmm. A co jeżeli do tej pory prowadziłem działalność i mieszkałem zagranicą. Sprowadzając się teraz do Polski i chcąc założyć działalność na miejscu – w kontekście artykułu – mógłbym być traktowany jako osoba nieprowadząca wcześniej działalności? Z góry dzięki za info 🙂

  • Myślę, że tak – mógłby być Pan traktowany jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Z tego prostego względu, że nie ma Pan “historii” w ZUS i US jako przedsiębiorca.

 • Daria Pachulska

  Witam! Jestem w trakcie pisania wniosku o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej (wypożyczalnia przyczep i lawet samochodowych). Moje pytanie dotyczy kasy fiskalnej, czy na początku działalności jestem zwolniona z jej posiadania? Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam

 • Dawid Klimas

  Witam.Składałem wniosek już 3 razy na mechanikę pojazdową. Pierwszy raz odmowa z powodu braku dokumentu potwierdzającego kwalifikacje , drugi raz odmowa z powodu braku środków, trzeci raz odmowa z powodu braku stażu i pracy w zawodzie czyli braku doświadczenia. Jestem po szkole technik mechanik , nigdzie jeszcze nie pracowałem , ale wniosek nr2 wyklucza wniosek nr3 … Składam jutro poraz ostatni wniosek jak się nie uda niestety odpuszczam bo chyba już nie będzie sensu kombinować. Trzeba będzie zakładać działalność bez pomocy UP. Powiem szczerze że doświadczenie mam ogromne bo mam styczność z mechaniką na codzień gdyż ojciec jest mechanikiem . Ale niestety nie mam dokumentacji na to doświadczenie i pewnie to mnie eliminuje i nie dostanę dotacji…

  • Dzień dobry Panie Dawidzie! Zanim Pan złoży wniosek, proponuję poprosić któregoś z urzędników o sprawdzenie, co mógłby Pan zrobić w nim lepiej. Zdarzają się ludzcy urzędnicy, do których jeśli odpowiednio się zagada, są skorzy pomóc.

  • Marta Zamorowska

   Panie Dawidzie proponuję również zapytać w PUP czy może w samym wniosku powinien Pan opisać swoje doświadczenie (wprawdzie nieudokumentowane) jako mechanik. Sądzę, że warto iść do urzędu na konsultacje wniosku, tak jak napisał Pan Wojciech nie każdy urzędnik gryzie. Pozdrawiam urzędniczo 😉

   • Pani Doroto, dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie! ?

 • Damian

  Witam, też chciałbym otrzymać dotację na założenie działalności gospodarczej, tylko że muszę spełnić co najmniej jeden z kilku warunków: tj. wiek do 30 lat, niskie kwalifikacje czy też bycie długotrwale bezrobotnym. Jedyny warunek jako mogę spełnić to długotrwale bezrobotny tzn. co najmniej 12 miesięcy. Niestety brakuje mi jeszcze 5 miesięcy. I jak dostać dotację jak ktoś chcę a mu takie kłody stawiają. Jak będę miał już te 12 miesięcy to może się okazać ze już będą porozdzielane dotacje i to z urzędów pracy i to ze środków unijnych. Czy jest opcja że mogą udzielić dotacji osobie która np. za parę miesięcy spełni ten warunek 12-miesięczny na bezrobociu albo czy np. czy mogą przyjąć taką zasadę że np. na ostatnie 18 miesięcy było się co najmniej 12 miesięcy na bezrobociu?

  • Dzień dobry! To niestety pytania nie do mnie, ponieważ nie ja o tym decyduję. Proszę spróbować zasięgnąć informacji bezpośrednio we właściwym dla Pana Urzędzie Pracy.

 • Łukasz

  Witam, ja piszę bo chciałbym otrzymać dotacje na założenie działalności gospodarczej czyli założyć mobilną myjnie parową czy jest możliwość otrzymania dofinansowania bo słyszałem że na mobilną firmę urząd nie daje pieniędzy. Jeśli tak to byłoby fajnie a jeśli nie to co mam zrobić żeby otrzymać taką dotacje i dofinansowanie. a jeśli założyłbym firmę parową u siebie w domu to wtedy bym ewentualnie mógł się starać o dofinansowanie. Tylko moje pytanie jest takie czy z tych pieniędzy mógłbym ewentualnie ten budynek wyremontować zrobić wylewkę jakąś gładź nałożyć bo tam są same mury i by trzeba było wstawić okna nowe i zamontować drzwi czy na to np te pieniądze by można było przeznaczyć i resztę na zakup sprzętu. I ostatnie pieniądze czy jakbym miał firmę myjnie parowa to ewentualnie wtedy mógłbym tez się zająć mobilna myjnia parowa żeby sobie klientów załapać bo wiadomo ze dużo klientów do mnie by do tej myjni nie przyjechało modna jest teraz mobilna myjnia parowa proszę o odpowiedz na moje wszystkie pytania.

  • Dzień dobry! Wszystkie te pytania to tak naprawdę pytania nie do mnie, a do urzędników właściwego dla Pana Urzędu Pracy. Tam otrzyma Pan wszelkie szczegółowe informacje i będzie Pan miał pewność, że są to informacje wiążące w Pana Urzędzie Pracy.

   • Łukasz

    Tylko ze ja byłem w moim urzędzie pracy i mi nic nie pomogli jedynie co się dowiedziałem to na mobilną działalność pieniędzy nie dawaja ani na remont danego budynku w którym miałaby się mieścic niby ta myjnia jedynie wszystkie te pieniądze mają iść na zakup sprzętu na nic więcej. Wszystko inne za swoje pieniądze trzeba których się nie ma tak mój Urząd pracy pomaga. A jeszcze jedno co mam zrobić i gdzie się zgłosić żeby mój budynek który jest obora przeszedł te normy to powiedzieli mi ze oni nie wiedzą żebym się sam dowiedział i mi nie powiedzieli nawet gdzie mam iść się pytać co mam zrobić i gdzie się udać kto mi ma to potwierdzić ze w ten budynek nadaje się na myjnie np i dopiero jak bedzie pozwolenie to dopiero wtedy mogę składać dokumenty o dotacje i założenie firmy.

    • Panie Łukaszu, jeśli takich informacji udzielił Panu Urząd Pracy, to prawdopodobnie są one zgodne z prawdą. Oznacza to, że dotacji na myjnię mobilną Pan nie otrzyma, a pieniążków nie można wykorzystać na remont. Cóż, niestety nie zawsze wszystko wygląda tak różowo jak byśmy tego chcieli. Ale proszę się nie poddawać!

     • Łukasz

      Ja się nie poddaje ale nie wiem co mam dalej robić bez żadnych funduszy ani dotacji ewentualnie z unii która nie wiem jak dostać gdzie się ewentualnie zgłosić nie założę firmy bo moje dochody mi na to nie pozwalają nie wiem kompletnie od czego zacząć i co dalej robić myślałem ze urząd pracy mi pomoże ale się jednak myliłem i nie ma kto mi pomóc i mnie pokierować

     • Panie Łukaszu, działalność gospodarcza to przedsięwzięcie, które wymaga samodzielności, dyscypliny i samozaparcia. Jest to również przedsięwzięcie ryzykowne finansowo, więc jeśli nie jest Pan pewny, czy da radę, proponuję zastanowić się, czy to w ogóle ma sens.

     • Łukasz

      A czy może mi Pan wyjaśnić jak Pan rozumie ten ponkpunt mojego urzędu pracy w ich regulaminie to co teraz napisze to na to dotacji się nie zostaje z urzędu pracy

      działalność wyłącznie mobilną (praca tylko u klienta w domu)

      Czyli działalność mobilna u mnie w domu to by mi się należało wtedy dofinansowanie w takiej sytuacji bo by nie była u klienta i bym nie musiał zadnego budynku mieć bo z tym największy problem ewentualnie bym sobie namiot taki mogl postawić i już

     • Działalność mobilna zakłada świadczenie usług nie w swoim lokalu, ale u klienta, do którego się dojeżdża. Jeśli usługi mają być świadczone stacjonarnie, o dotację może się Pan starać.

     • Łukasz

      Tylko musze mieć wtedy chyba jakieś pomieszczenie które będzie spełniać wymogi myjki stacjonarnej tak. Czy np nie musze mieć żadnego budynku

     • Tak, konieczny będzie lokal, gdzie działalność będzie można prowadzić. Ale we wniosku dotacyjnym można podać, że lokal na etapie poszukiwania.

 • asia

  Ja właśnie piszę pierwszy komentarz z nowego laptopa, który kupiłam dzięki dotacji. Procedura nie jest wcale skomplikowana, potrzeba tylko cierpliwości i znajomości przepisów.
  Życzę powodzenia wszystkim początkującym przedsiębiorcom 🙂

  • Gratuluję! Czy mogę spytać, w jakim zakresie działalność?

 • Lila

  Dzień dobry moje pytanie brzmi czy jako bezrobotna mam prawo do otrzymania jakiejs formy pieniężnej z PUP jeśli zakładam działalność gospodarczą we własnym zakresie,dodam jeszcze że jestem osobą która ma prawo do zasiłku po okresie karencji(3 miesiące) i drugie pytanie gdzie muszę zarejestrować swoją działalność jeśli mieszkam w k-ce a firma będzie np w Sosnowcu? Chodzi mi głównie o te pity co trzeba miesięcznie składać w US.

  • Dotację ma Pani szansę dostać. Właściwość urzędu określa się wg miejsca zamieszkania.

 • ML

  Witam. Czy jako osoba zatrudniona i jednocześnie prowadząca swoja działalność gospodarczą (od niespełna miesiąca) mogę starać się o jakieś środki finansowe?

  • Dzień dobry! Niestety nie są mi znane programy pomocowe dla osób już prowadzących działalność.

 • K8

  Witam w 2013 roku otrzymałam dotację ze środków unijnych. Firma została zawieszona po jakimś czasie. Czy mogę sie ubiegać o dotację ze środków Urzędu Pracy? Czy wcześniesza dotacja mnie wyklucza

  • Proponuję zapytać bezpośrednio we właściwym Urzędzie Pracy.

 • Magdalena Kruz

  Uzyskałam pozytywną odpowiedź w sprawie dotacji, ale jestem jeszcze przed dalszymi etapami i akurat w tym momencie otrzymałam ciekawą propozycję pracy na pełen etat. Czy podjęcie tej pracy jest równoznaczne z utratą dotacji?

 • MaciekP.
  • Dzień dobry! Urzędy Pracy mogą wyznaczać pewne terminy naborów wniosków. Nie wykluczone też, że programy dotacyjne mogą się skończyć.

 • izq

  Witam! jestem na ostatnim roku studiów licencjackich dziennych. Sprawa wygląda tak, że w czerwcu mam 3 dni w których mam egzaminy, a później obrona w lipcu. Według umowy z uczelnią jestem studentką do końca września 2016. Czy mogłabym starać się o dofinansowanie na otwarcie działalności już teraz czy muszę czekać do października?

  • Dzień dobry! Myślę, że na to pytanie najlepiej odpowiedzą urzędnicy we właściwym dla Pani Urzędzie Pracy.

 • KAsia

  Witam, czy mogę starać się za około rok o dofinansowanie na działalność gospodarczą jeśli otrzymałam kilka miesięcy temu tzw bon na zasiedlenie ?

  • Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie, polecam zapytać we właściwym dla siebie Urzędzie Pracy.

 • Ada

  Pic na wodę… Mam wykształcenie wyższe a odmówili mi dofinansowania bo nie mam uprawnień zawodowych które i tak nie są przeszkodą do prowadzenia działalnosci

  • Dzień dobry Pani Ado! Tak czasem się zdarza, ale zawsze można spróbować przeformułować wniosek i starać się ponownie. Dużo osób dotacje dostaje.

 • ewelina

  Witam, Mieszkam w jednej miejscowości, a chcę założyć działalność w innej, gdzie mam się starć o dotację? Pracuję w Holandii, czy żeby myśleć o dotacji muszę się zwolnić?

  • Dzień dobry Pani Ewelino! Jeżeli praca w Holandii jest pracą z załatwionymi formalnościami, a nie tzw. pracą na czarno, to nie będzie mogła Pani nabyć statusu osoby bezrobotnej, a zatem starać się o dotację. Jeśli chodzi o siedzibę działalności, to musi ona znajdować się na terenie, który obsługuje dany Urząd Pracy.

 • OLA

  Witam,
  czy praca na umowę zlecenie wyklucz mnie z dotacji, czy mogę składać wniosek

  • Dzień dobry Pani Olu! Każda praca zarobkowa wyłącza możliwość uzyskania statusu bezrobotnego, a zatem rownież starania się o dotację.

 • Tomasz Kornas

  Witam nie miałem pracy 4 miesiące ale nie chciałem iść na łatwiznę i nie rejestrowałem się w urzędzie pracy , tydzień temu założyłem firmę czy to także mnie wyklucza bo nie byłem bezrobotny , i czy nie mam szans na żadną dotację na firmę jedoosobową?

  • Dzień dobry Panie Tomaszu! Ten artykuł dotyczy dotacji dla bezrobotnych. Tej dotacji nie ma Pan już szans dostać ze względu na założenie firmy. Jeśli chodzi o inne dotacje, to niestety nie mam wiedzy na ich temat.

 • Radomir Bacharz

  Witam, czy otrzymanie dotacji unijnej na otworzenie działalności jest dyskwalifikujące przy ubieganiu się o dotację z UP? Główna część została przelana na konto 5,5 roku temu, ale przez rok przelewana była “pomostówka”.

  • Dzień dobry! Myślę, że na to pytanie najlepiej odpowiedzą urzędnicy we właściwym dla Pana Urzędzie Pracy.

 • Nicola K.

  Witam. Dziś dostałam mały kredyt w banku uzyskany dzięki wcześniejszym wynagrodzeniom lecz już nie pracuję a jutro idę zarejestrować się do urzędu jako bezrobotna. Czy ten kredyt nie skreśla mnie ze starania o dotację? 🙂

  • Dzień dobry! Przyznam szczerze, że nie mam pewności. Myślę, że w Urzędzie Pracy udzielą pełnej informacji w tym zakresie.

 • Justyna

  Witam serdecznie. Panie Wojciechu mam pytanie otóż partner ma działalność gospodarczą od ponad 10 lat jest to firma transportowa. Czy może on starać się o dotację na sprzęt (nie samochód) dokładnie jest to piaskarka – urządzenie stacjonarne. Na chwilę obecną zatrudniamy 8 osób i zatrudniać przynajmniej na razie nie chcemy – czy też jest to wymóg przy staraniu się o dotację? Jakie kroki ku temu poczynić jeśli oczywiście jest taka możliwość. Pozdrawiam Panie Wojciechu 🙂

  • Dzień dobry Pani Justyno! Chętnie bym pomógł, ale niestety posiadam wiedzę wyłącznie odnośnie dotacji dla bezrobotnych na start działalności. O pozostałych programach dotacyjnych, jeśli takowe istnieją, nie mam wiedzy. Przykro mi.

 • Małgorzata

  Witam, czy fakt skorzystania z programu MDM dyskwalifikuje mnie by uzyskać dotację????

  • Dzień dobry Pani Małgorzato! Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie. Proszę zapytać bezpośrednio we właściwym dla siebie Urzędzie Pracy.

 • Ula

  Taka rada, jeśli myślicie o dotacji z UP i pracujecie na etacie, nie zwalniajcie się sami. Lepiej niech pracodawca to zrobi – redukcja etatu. Jeśli to po twojej stronie zostanie wypowiedzenie o pracę nici z dotacji. Ta lekcja kosztowała mnie 21 tys. Smutne, ale prawdziwe.

  • Dzień dobry Pani Ulu! Dziękuję za wartościowe uzupełnienie artykułu!

 • Mój mąż skorzystał z dotacji prawie 4 lata temu, a za dwa dni sama podpisuję umowę z urzędem o dotację 18 tys. Owszem jest spora papierologia, ale w Poznaniu trafiłam na same życzliwe dusze. 😉 Nie taki diabeł straszny jak go malują, chociaż strach jest, bo ponad 5 latach wracam na rynek pracy (po urodzeniu dzieci). 😉

  • Dokładnie tak! Nie taki diabeł straszny jak go malują. Wszystko da się załatwić, jeśli tylko chęci są. Życzę powodzenia!

 • Jaga

  właśnie się dowiedzieliśmy, że nie możemy starać się o dotację w Chojnicach bo mąż nie był bezrobotnym 12 miesięcy… proszę poprawić artykuł i wykreślić słowo “mit” i “nic podobnego”. Człowiek przezimował w jakiejś korpo za grosze , żeby nie siedzieć bezczynnie a tu proszę… teraz wiemy , że trzeba siedzieć na tyłku i czekać, aż urząd da….

  • Dzień dobry! Doskonale rozumiem rozżalenie. Niestety, niektóre Urzędy Pracy wprowadzają swoje własne wymogi. Nie wszędzie jest tak samo. Przykładowo, w Łodzi nie ma żadnego wymogu stażu jako osoba bezrobotna.

 • Izabela

  Witam,
  czy jezeli pieniadze z dotacji przeznacze na zakup samochodu to musi on byc zarejestrowany wylacznie na mnie? czy istnieje mozliwosc rejestracji wspolnie z inna osoba? chodzi tu o unikniecie wysokich skladek. dziekuje za pomoc. pozdrawiam

  • Dzień dobry Pani Izabelo! Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie. Proponuję zapytać bezpośrednio we właściwym dla Pani Urzędzie Pracy.

 • Ceo Dhl

  MY zaskakującego spotkania JAK dostałem pożyczkę z SHELL Federalnej Unii Kredytowej (shellfederal_creditunion002@yahoo.co.uk)

  Cześć wszystkim, nazywam się Yasar Kaagman z Heerenveen w Holandii, widziałem komentarze od ludzi, którzy już dostali pożyczki z Eminent Joshem a potem zdecydowała się zastosować pod ich zaleceń i zaledwie kilka godzin temu potwierdził w moim osobistym koncie bankowym w sumie kwotę € 70.000, które poprosiłem o. To naprawdę świetna wiadomość i radzę każdemu, kto potrzebuje prawdziwy kredyt skontaktować SHELL Federalnej Unii Kredytowej. Więc jeśli jesteś zainteresowany kredytem można również kontaktować się z nimi w tej Email: shellfederal_creditunion002@yahoo.co.uk~~dobj lub tekst +1(662)833-4255, jestem pewien, że będą one zaskoczyć cię tak byłem zaskoczony ,

 • adi

  takie troche bzdury, bo jak chce dostac te dotacje na rozwoj firmy to musze okolo 3 miesiace byc bezrobotnym…bo tyle czeka sie na dotacje i dopiro po ich otrzymaniu mozna otworzyc dzialalnosc..TO JAK ZYC 3 MIECHY??? robic na czarno czy jak, ja np. zarobie wiecej niz te dotacje przez 3 miesiace, oczywiscie nie w Polsce. Ale nie sadzicie ze to troche dziwne, takie celowe utrudnianie przez polskie urzedy, ktore i tak dostaja kase z UE.

 • adi

  Czy sie myle Panie Wojtku?

  • Nie myli się Pan, tak wygląda procedura dotacyjna. Trzeba się trochę poświęcić, by dostać pieniążki.

 • Christopher Miles

  Dzień dobry wam wszystkim jestem Christopher Miles, jestem z USA, w Teksasie, jestem bardzo szczęśliwy, jak piszę świadectwo, jak dostałem pożyczkę z tej pożyczki, wierzę, że Bóg ma plan dla mnie, po tym jak został już oszukany moje pieniądze przez wiele tzw kredytodawców kredytów, i został oszukany i niemal myślał odebrać sobie życie, ale Bóg ma cel dla mnie, jeśli chcesz uzyskać kredyt z każdej firmie masz do wyboru Brooks pożyczony kapitał Limited, kiedy po raz pierwszy zaczął się z nim, myślał, że tak jak reszta, i ku mojemu zaskoczeniu dostałem pożyczkę w wysokości $ 69,000.00 na moim koncie i to dokładna kwota i stosowane w jego towarzystwie, a ty, który czuje, że nie ma nadziei na ty? Jest to kłamstwo, bo jeśli jesteś zainteresowany w uzyskaniu wszelkiego rodzaju pożyczki, można się z nim skontaktować za pośrednictwem poczty elektronicznej, jego e-mail: brooksfinanceltd@gmail.com, niech cię Bóg błogosławi, jak pobłogosławił mnie pan Brooks Henry dostając mój kredyt po spada w ręce oszustw.

  Dzięki.
  Christopher Miles.

 • Steph

  Chętnie skorzystałabym z dotacji, tyle, że ja mam plan na inny biznes. Mianowicie na pralnie samoobsługowe w formie franczyzy. Szukając informacji na ten temat trafiłam nawet na inwestora o nazwie Speed Queen http://speedqueeninvestor.com/pl/. To ponoć firma z dużą renomą w USA i dają duży kredyt na finansowanie całej działaności. Czy ktoś o nich słyszał albo z nimi współpracował? Czy biznes pralniczy to dochodowy biznes w Polsce?

 • Agnieszka

  Witam, jeżeli obecnie pracuje i mam umowę o prace na czas określony to jeżeli sama się zwolnię i zarejestruje w urzędzie bezrobotnych to czy również będę miaęa szanse na otrzymanie dotacji na własną działalność?

  • Dzień dobry, Pani Agnieszko! Przyznam szczerze, że nie jestem pewny odpowiedzi, a nie chciałbym wprowadzić Pani w błąd. Proponuję zadzwonić do właściwego dla Pani Urzędu Pracy i dopytać o szczegóły. 🙂

 • Aneta

  Witam Panie Wojciechu a moje pytanie do pana jest następujące czy jak 10 lat temu brałam dotacje z urzędu pracy to teraz mogę się starać ponownie czy raczej już nie? ?pozdrawiam Aneta

  • Dzień dobry, Pani Aneto! Myślę, że jest to możliwe, ale polecam upewnić się we właściwym dla Pani Urzędzie Pracy. 😊

 • ksenia

  Witam Pana! Mam pytanie związane z lokalem czy muszę mieć pewny a raczej wynajęty lokal gdybym chciała starac sie o dotacje?

  • Dzień dobry! Lokal może być dopiero na etapie poszukiwania. Tak przynajmniej jest w Łodzi.

 • Marta Kaczmarek

  Witam, moje pytanie brzmi następująco. zastanawiam się nad złożeniem wniosku o dofinansowanie. Jednak moja praca będzie polegała na czynnym pozyskiwaniu klientów. Konieczny jest dla mnie samochód, ale nie ciężarówka jak mi powiedzieli w UP, jednak prezentujący sie osobowy .
  w końcu nie będę sprzedawała mebli.. mam zamiar właśnie takie autko tam wpisać, inaczej nie uśmiecha mi się ruszanie całego bałaganu z lokalem itp jeśli z gory założone że dotacji nie dostanę. proszę o profesjonalną radę czy wogóle opłaca mi się ten wniosek składać. Zaznaczę ze pochodzę z Tomaszowa mazowieckiego _

  • Dzień dobry, Pani Marto! Myślę, że powinna Pani zapytać o to we właściwym dla siebie Urzędzie Pracy. To oni będą rozpatrywać Pani wniosek i to oni są w stanie dostarczyć Pani najcenniejszych wskazówek.

 • George Grant

  cześć
  Nadchodzi przystępne pożyczki, które zmienią Twoje życie na zawsze,
  certyfikat George Grant oferta pożyczki pożyczkodawcy pożyczek
  indywidualne i publiczne sektory, które są w potrzebie pomocy finansowej
  niskim oprocentowaniem 2%. Złych kredytów dopuszczalne, terminy oraz
  Warunki są bardzo proste i taktowny. o kontakt @ georgegrantfinancialhome @ gmail.com

 • Maja

  Witam, czy mając 31 lat można pozyskać bezzwrotne dotacje z Uni?

  • Dzień dobry, Pani Maju! Ten artykuł poświęcony jest dotacjom z Urzędu Pracy. Niestety nie mam wiedzy na temat dotacji z UE.

   • Marcin

    Witam, czy po 30tce można pozyskać dotacje z Urzędu Pracy?

    • Dzień dobry, Panie Marcinie! Tak, można. Chyba, że UP ma wyłącznie programy ograniczone wiekiem.

 • Micheal Scott

  Czy potrzebujesz pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub wyczyścić rachunki? Chcesz rozwiązać swoje problemy finansowe? Oferujemy pożyczki z małym oprocentowaniem Złóż wniosek o pożyczkę dzisiaj …. skontaktować nas z powrotem za pośrednictwem poczty elektronicznej: carlosinvestment0@gmail.com

  To daje realną szansę na zdobycie funduszy, których potrzebujesz! w razie zainteresowania kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej: carlosinvestment0@gmail.com

  Z poważaniem:
  Carlos RSS C.E.O
  E-mail: carlosinvestment0@gmail.com

 • C.E.O Aramco

  E-mail: aramconationalfinance@gmail.com

  Ubiegać się o pożyczkę

  Czy potrzebujesz kredytu biznesowe, pożyczki osobiste, auto kredyt, kredyt rolny lub finansowania projektu? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Prezes i dyrektor generalny firmy saudyjskiej firmy naftowej, konfiguracji krajowa instytucja kredytowa dać wsparcie dla spółek publicznych i prywatnych firm sektora, a także dla osób prywatnych. Ma to na celu wspieranie status finansowy dookoła świata. ubiegać się o pożyczkę już dziś. zapewniamy Państwu najlepszą ofertę. priorytetem jest naszym szczęściem. Oferujemy pożyczki różnych części świata. Azja, Australia / Oceania, Europa, Ameryka Północna, Ameryka Południowa i Afryka, Antarktyda. Skontaktuj się z naszym agentem o sposobach na uzyskanie kredytu. Poniżej kontaktowy adres e-mail.

  E-mail: aramconationalfinance@gmail.com

  C.E.O Amin H Nasser
  Środek Bamba Fatou…………

 • Aneta Jędrzejczyk

  Witam. Czy mogę najpierw ubiegać się o bon szkoleniowy z PUP, a następnie (po zakończeniu szkolenia) o dotację na otwarcie działalności również z PUP?

  • kasia

   Bardzo ciekawa jestem odpowiedzi ponieważ mam takie samo pytanie.

 • Julia Skorupa

  witam a co jesli jestem studentem studiów dziennych muszę czekać aż je ukończę aby móc starac sie o dotacje?

 • kasia

  czy po otrzymaniu dofinansowania od UP na szkolenie będę miała szanse na uzyskanie dofinansowania na własną działalność?

  • Mark

   Nie ma niestety takiej możliwości, dlatego Pani w UP doradziła że np warto się doszkolić za własne pieniądze i starać o dotację lub np mieć od UP szkolenie za free i bez mozliwości dotacji.

 • Krzysztof Sajak

  we wniosku o dotacje jest pytanie odnośnie zadłużenia w banku. Czy takowe mam bo spłacam kredyt to nie dostane dotacji?

 • Róża

  Czy jest możliwość otrzymania dotacji dla osób pracujących na etacie ?

 • Arek UK

  Witam, mój urząd wymaga kalkulacji przewidywanych efektów ekonomicznych wnioskowanej działalności (przychodów i kosztów w rozbiciu na 4 pierwsze kwartały). Moja zamierzona działalność to studio grafiki komputerowej. Oczywiście, jeżeli chodzi o przychody, to jest to w dużej mierze wróżenie z fusów, gdyż firma musi najpierw zaistnieć na rynku, zdobyć klientów itp. W związku z tym mam takie pytanie: w którym kwartale warto być już wykazać przewidywany zysk, tak by to było dobrze widziane przez urząd (tzn. nie zbyt optymistycznie, ale i nie pesymistycznie)?

 • Maria Ruzickova

  Dobry dzien.

  Otrzymalem pozyczke 75.000 euro od senatora Waltera. Skontaktuj sie z nim dalej; senatorrpwalter@hotmail.com lub senatorpwalter@seznam.cz. On jest renomowana pozyczkodawcy.

 • Daniel Stranc

  Witam, czy po otrzymaniu dotacji z UP na powiedzmy działalność ‘a’ jestem zobowiązany na prowadzenie tylko i wyłącznie tej działalności przez pierwszy rok czy nie powinno być problemu z rozszerzeniem mej działalności na zupełnie inna ‘branze’ i mogę działac na dwóch ‘obszarach’ jednocześnie? Bardzo mnie to interesuje a niestety nigdzie nie znalazłem nic na ten temat.

  • Nie powinno być problemu z rozszerzeniem. Najlepiej utworzyć na jedno PKD “dotacyjne”, a potem rozszerzyć. Grunt, by nie wyeliminować PKD dotacyjnego.

 • Wojciech

  Witam, czy jeśli uczę się w szkole średniej, mogę starać sie o dotacje?.
  Chciałbym założyć firme developerską i zatrudnić w niej osobę, czy jest możliwość dostania dofinasowania dla pracownika (aby kupić sprzęt) ?

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Dzień dobry! Z tego, co wiem, dla uczniów nie ma możliwości otrzymania dotacji.

 • Sonia

  Witam. Czy jeśli biorę dotację z PUP to mogę np. po roku starać się o dotacje z UE np na rozrzezenie działalności?? Czy to zależy od programu? Bo nie wiem czy odrazu uderzać o dotacje UE czy pierw z PUP a potem z UE.

  Pozdrawiam czekam na odpowiedź 🙂

  • Dzień dobry! Niestety nie są mi znane dotacyjne programu unijne, więc nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie.

 • Martyna

  A czy handel obwoźny (konkretnie food truck) wchodzi w grę? I czy mogłabym za dotacje kupić food truck’a?
  Pozdrawiam ;d

 • Piotr Król

  Witam
  A jak chodzę do ostatniej klasy szkoły średniej czy podczas chodzenia do szkoły mogę zostać bezrobotnym i ubiegać się o dofinansowanie?

 • Beata Panasewicz

  Dzień dobry Panie Wojtku, mam rozterkę…w regulaminie przyznawania środków na rozpoczęcie działalnosci natknęłam sie na zapis: Środki na podjęcie działalności nie będą udzielane na:
  1) handel obwoźny, ruchome placówki gastronomiczne
  Czy w związku z tym działalność typu: “food truck” ,również na starcie zostaje zdyskwalifikowana? Z góry dziekuję za odpowiedź.

  • Dzień dobry, Pani Beato! Obawiam się, że takie sformułowanie w regulaminie może wykluczać foodtrucki. Niemniej jednak, polecałbym spytać bezpośrednio w UP. 🙂

   • Beata Panasewicz

    Dziękuję za odpowiedź, UP nie pozostawił mi nawet odrobiny nadziei niestety.
    Pozdrawiam 🙂

 • ewelina

  Witam,
  chce wziasc dotacje z PUP zeby zostac “mobilna: kosmetyczka, i tu moje pytanie jesli bede jako mobilna kosmetyczka to czy moge swiadczyc uslugi tez jak bede u meza w niemczech ? Czy tylko w Polsce mogę wykonywac zabiegi ?

  • Dzień dobry, Pani Ewelino! Nie widzę przeszkód, by wykonywała Pani zabiegi również w Niemczech.

 • Ikekhua Master Wisdom

  Cześć,

  Szukasz konsolidacji zadłużenia pożyczki, niezabezpieczonej pożyczki, pożyczki działalności, kredyt mieszkaniowy, kredyt samochodowy, kredyt studencki, pożyczki osobiste, kapitału podwyższonego ryzyka, etc! Jestem prywatny pożyczkodawca, mogę udzielić pożyczki dla firm i osób prywatnych na niskim tempie i niedrogie oprocentowaniem 2%. e-mail: morrisloanfrom@gmail.com

 • Maciek

  Witam,
  Tydzień przed możliwością składania wniosku o dotacje dostałem z UP propozycje stażu. Nie jestem zainteresowany stażem ponieważ zacząłem się już przygotowywać do otwarcia działalności. Czy taka odmowa przyjęcia stażu wystarczy dla urzędnika?

  • Dzień dobry, Panie Maćku! Myślę, że powinno być to wystarczające, aczkolwiek może to zależeć od praktyki w danym Urzędzie Pracy. Polecam kontakt z urzędnikiem i zapytanie po prostu.

 • kelvin smith

  Uzyskanie legalnego kredytu zawsze było ogromnym problemem dla klientów, którzy mają problem finansowy i potrzebują rozwiązania. Kwestia kredytu i zabezpieczenia to coś, czego klienci zawsze martwią się, szukając pożyczki od legalnego pożyczkodawcy. Ale … zrobiliśmy tę różnicę w sektorze kredytów. Możemy umówić się na pożyczkę w przedziale 10 500 USD. Do 9500 000 000 000 USD tak niskie jak 2% zainteresowania Zareaguj natychmiast na ten e-mail: kelvinsmithfunds@hotmail.com

 • Iwona Brzeszkiewicz

  Czesc, kochanie. Czy wciaz szukasz pomocy. Nie szukaj dalej, poniewaz senator Walter chce i pomoze w pozyczeniu, jesli spelniasz warunki. Otrzymalem od niego 750 000 zl na zaplate banku zadluzenia bankowego. Jesli nadal potrzebujesz pomocy, skontaktuj sie z nim pod tym adresem ponizej, a takze zeznasz to. senatorrpwalter@hotmail.com

 • julka

  Witam,
  Czy mogę zarejestrować się jako bezrobotna i złożyć wniosek, a do czasu odpowiedzi z pup podpisywać umowę o dzieło?