Działalność nierejestrowana a sklep internetowy – jakie warunki musisz spełnić?

Zastanawiasz się, czy w ramach działalności nierejestrowanej możesz prowadzić sklep internetowy? Możesz. Powiedziałbym, że działalność nierejestrowana jest wręcz stworzona do tego, by na próbę przetestować sprzedaż on-line.

Sprawdź, jakie warunki musisz spełniać, by prowadzić sprzedaż przez sklep internetowy, Facebook czy inne narzędzia. Szczegóły w dzisiejszym odcinku „Zapytaj prawnika”.

Spis treści

Sprzedaż on-line a działalność nierejestrowana – wideo

Ten artykuł powstał na bazie odcinka cyklu „Zapytaj prawnika” poświęconego prowadzeniu sprzedaży on-line na działalności nierejestrowanej. Wideo dostępne poniżej.

Wszystkie odcinki cyklu „Zapytaj prawnika” znajdziesz na dedykowanej podstronie.

Sklep on-line na działalności nierejestrowanej – ile możesz zarabiać

Aby prowadzić sklep internetowy w ramach działalności nierejestrowanej, musisz mieścić się w granicy przychodów pozwalających korzystać z tego rodzaju działalności, czyli 50% minimalnego wynagrodzenia.

Jeżeli nie przekraczasz tego progu, możesz rozliczać sprzedaż on-line przez sklep internetowy, Facebooka czy inne narzędzia w ramach działalności nierejestrowanej.

Pamiętaj tylko o tym, że jeśli przekroczysz próg wynoszący 50% minimalnego wynagrodzenia w danym miesiącu, z automatu wpadasz w konieczność założenia działalności. Warto zatem pilnować poziomu sprzedaży, jeżeli chcesz w dłuższym czasie utrzymać status działalności nierejestrowanej.

Spotkałem się z takimi sytuacjami, gdy sprzedawcy po przekroczeniu takiego limitu wyłączali sprzedaż w sklepie on-line lub po prostu rejestrowali działalność.

Dokumentacja sklepu internetowego na działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowana pozwala przetestować sklep w początkowym okresie. Wówczas w dokumentacji sklepu internetowego, czyli w regulaminie lub polityce prywatności, podajesz swoje imię i nazwisko, adres do doręczeń, nr identyfikacyjny – w tym przypadku będzie to PESEL.

Jeżeli nie chcesz go zamieszczać, nie musisz – adres kontaktowy będzie wystarczający.

Sprzedaż on-line a składki ZUS

Testowanie sklep internetowego w ramach działalności nierejestrowanej nie wiąże się z odprowadzaniem składek do ZUS. Można to uznać za modelowy przykład działalności nierejestrowanej. Dlaczego? Bo kiedy jesteś na działalności nierejestrowanej i chcesz świadczyć usługi w ramach umowy o świadczenie usług, pojawiają się wątpliwe kwestie związane z ZUS-em.

W przypadku, gdy nie pracujesz dla nikogo, a po prostu sprzedajesz on-line i trzymasz się limitu 50% minimalnego wynagrodzenia, jak najbardziej twoja sprzedaż on-line może funkcjonować w ramach działalności nierejestrowanej. Myślę, że jest to dobra wiadomość. Trzymam kciuki za twoje testy sprzedaży internetowej.

Jak będziesz potrzebować dokumentów – regulaminu, polityki prywatności – śmiało daj znać. Znajdziesz u mnie gotowe pakiety do kupienia, mogę też przygotować regulamin specjalnie dla ciebie.

Pomoc dla sklepów internetowych

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w związku z twoim sklepem internetowym, wyślij wiadomość na adres kancelaria@prakreacja.legal.

Jeżeli szukasz szybkiego rozwiązania, sprawdź pakiet dla sklepu internetowego.

 

Bonus: zalecenia wdrożeniowe

Chcesz zupełnie nieodpłatnie otrzymać kompletne zalecenia wdrożeniowe dla sklepu internetowego?

Freebie

Zapisz się do newslettera, a w prezencie powitalnym otrzymasz link do pobrania gotowych zaleceń.

Prakreacja.pl

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.