Przeniesienie praw autorskich a niższa stawka VAT

Działasz w branży kreatywnej i wykonujesz usługi, które wiążą się z przeniesieniem praw autorskich lub udzieleniem licencji? Przeczytaj o sposobie na obniżenie podatku VAT.

Fotografowie, graficy czy autorzy treści mogą skorzystać z możliwości, jakie daje przeniesienie autorskich praw majątkowych według preferencyjnej stawki podatku VAT. Szczegóły w dzisiejszym odcinku cyklu „Zapytaj prawnika”.

Spis treści

Niższy VAT za prawa autorskie – wideo

Ten artykuł powstał na bazie odcinka cyklu „Zapytaj prawnika” poświęconego niższej stawce podatku VAT za przeniesienie autorskich praw majątkowych. Wideo dostępne poniżej.

Wszystkie odcinki cyklu „Zapytaj prawnika” znajdziesz na dedykowanej podstronie. Pod każdym z filmów możesz zostawiać pytania do kolejnych nagrań.

Niższy VAT za prawa autorskie – od czego zacząć?

Jeżeli jesteś fotografem i wykonujesz zdjęcia albo jesteś grafikiem i tworzysz projekty graficzne, możesz przewidzieć w umowie z klientem oddzielne wynagrodzenie za samą usługę czy za samo wykonanie dzieła (tj. projekt grafiki czy wykonanie zdjęcia) i oddzielną kwotę za przeniesienie autorskich praw majątkowych.

 

Jeżeli tak skonstruujesz umowę, otworzy się przed tobą możliwość skorzystania z dwóch różnych stawek podatku VAT. Sama usługa czy wykonanie dzieła tj. wykonanie projektu, zdjęcia lub napisanie tekstu, będzie objęta stawką 23% – od tego nie uciekniemy. Natomiast stawkę VAT 8% możesz zastosować do tzw. honorarium autorskiego, czyli przeniesienia autorskich praw majątkowych.

Prawo dla Fotografa

Upewnij się, zanim zastosujesz niższą stawkę VAT

Przed zastosowaniem niższej stawki VAT do przeniesienia praw autorskich, potwierdź taką możliwość indywidualną interpretacją przepisów prawa podatkowego. Będzie ona wiążąca w twoim przypadku.

Wszystkie inne indywidualne interpretacje, które możesz znaleźć w internecie, będą chronić tylko tę osobę, która o taką interpretację wystąpiła. Jeżeli chcesz mieć pewność co do prawidłowości naliczenia niższej stawki VAT, wystąp o indywidualną interpretację.

Zadbaj o odpowiednie zapisy w umowie

Jeżeli chcesz zastosować podział wynagrodzenia, zadbaj o odpowiednie zapisy w umowie. Musi ona wprost regulować, jaka kwota jest za usługę i jaka kwota jest za przeniesienie praw.

Często w umowach wskazywana jest jedna, łączna kwota, a pewne postanowienie umowy wskazuje, że wynagrodzenie obejmuje zarówno wynagrodzenie za wykonanie projektu, jak i przeniesienie autorskich praw majątkowych.W takiej sytuacji nie możesz wydzielić odpowiednich kwot i musisz całość podciągnąć pod stawkę 23%.

Jeżeli chcesz korzystać z optymalizacji VAT-u, to – po pierwsze – wystąp o indywidualną interpretację, a po drugie – zadbaj o odpowiednią treść umów. Muszą one wyraźnie przewidywać, jaka kwota wynagrodzenia obejmuje usługę, a jaka – prawa autorskie.

Zastosuj odpowiednie proporcje podziału wynagrodzenia

Nie funkcjonują żadne taryfikatory czy standardy wskazujące na podział wynagrodzenia. Nigdzie w przepisach prawa nie znajdziesz wytycznych, według których np. usługa wynosi 80%, a autorskie prawa majątkowe 20% wynagrodzenia.

Takie kwestie należą do ustaleń biznesowych i negocjacji ze stroną umowy. Pamiętaj jednak, by nie wchodzić w sytuacje mocno kłopotliwe np. przewidywać, że sama usługa to 10%, a prawa autorskie 90% wynagrodzenia.

W takiej sytuacji możesz szybko spotkać się z reakcją urzędu skarbowego, że podział wynagrodzenia jest fikcyjny, służący wyłącznie optymalizacji VAT-u. Warto więc zachować zdrowe proporcje.

Osobiście uważam, że podział 50/50 jest dopuszczalny. Podobnie jak proporcje wynagrodzenia 60% za usługę, 40% za prawa majątkowe.

Można przyjąć bezpieczny obszar podziału między 50/50 a 70/30. Oczywiście, wszystko zależy od okoliczności decydujących w danej sytuacji. Natomiast jako punkt wyjścia stosowałbym właśnie taki zakres.

Wielu podatników VAT działających w branży kreatywnej stara się stosować taką optymalizację. Również i ty możesz z takiego rozwiązania korzystać.

Pomoc dla ciebie

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w związku z umowami, wyślij wiadomość na adres kancelaria@prakreacja.legal.

Jeżeli szukasz szybkiego rozwiązania, sprawdź Pakiet Udanej Współpracy.

Bonus: mini kurs o umowach prawnoautorskich

Dodatkiem do tego materiału jest mini kurs e-mailowy o umowach prawnoautorskich.

Kurs dostępny jest dla subskrybentów newslettera. Zapisz się do newslettera, żeby wziąć udział w kursie.

Prakreacja.pl

 

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.