Podpisywanie umowy on-line – co warto wiedzieć

W sieci pojawia się coraz więcej aplikacji umożliwiających podpisanie umowy przez internet. Klienci często pytają nas, czy zawarcie umowy w taki sposób jest ważne. To zależy – jeśli działasz w branży kreatywnej, sprawdź, które umowy wymagają wyłącznie formy pisemnej.

Spis treści

Podpisanie umowy on-line – wideo

Ten artykuł powstał na bazie odcinka cyklu „Zapytaj prawnika” poświęconego podpisywaniu umów on-line. Wideo dostępne poniżej.

Wszystkie odcinki cyklu „Zapytaj prawnika” znajdziesz na dedykowanej podstronie.

Podpisanie umowy on-line w branży kreatywnej

Podpisanie umowy on-line jest możliwe, ale nie zawsze jest to proste. Niektóre umowy wymagają zachowania formy pisemnej. Należą do nich m.in. umowa przeniesienia autorskich praw majątkowych oraz licencja wyłączna. To najczęstsze przypadki w branży kreatywnej.

Jeżeli chcesz nabyć lub przenieść autorskie prawa majątkowe, musisz zachować formę pisemną umowy pod rygorem nieważności.

Najczęściej problem polega na tym, że aplikacje do zwykłych podpisów elektronicznych nie spełniają wymogów formy pisemnej. Spełniają jedynie wymóg tzw. formy dokumentowej.

Pisemna forma umowy, czyli jaka?

Z kodeksu cywilnego wynika, że forma pisemna to jest dokument z własnoręcznym podpisem – nie ze skanem czy faksymile. Ewentualnie może być to bezpieczny kwalifikowany podpis elektroniczny.

Możesz wyrobić sobie taki podpis, natomiast przy zawieraniu umowy przez internet nie wystarczy, jeśli tylko jedna strona będzie nim dysponowała. Niezbędne jest, by wszystkie strony umowy posiadały podpis certyfikowany. Tylko wtedy będzie ona spełniała wymóg formy pisemnej.

Zatem jeżeli chcesz nabyć autorskie prawa majątkowe, zarówno ty, jak i osoba, od której je nabywasz, musicie dysponować bezpiecznym certyfikowanym podpisem elektronicznym, aby przeniesienie praw było skuteczne.

Przeniesienie praw autorskich – skan nie wystarczy

Zwykły podpis elektroniczny z różnego rodzaju aplikacji nie zapewni formy pisemnej. Warto o tym pamiętać. Często nasi klienci popełniają ten błąd, przez co de facto nie nabywają praw autorskich – czy to dlatego, że skorzystali właśnie z takiej aplikacji internetowej, czy to dlatego, że wymienili się skanami podpisanych dokumentów.

Pamiętaj, forma pisemna – jeżeli nie masz bezpiecznego podpisu – wymaga posiadania dokumentu z własnoręcznym, oryginalnym podpisem. Wtedy najczęściej wymienia się korespondencyjnie podpisane umowy. Wysyłasz podpisane egzemplarze pocztą i otrzymujesz zwrotnie podpisany egzemplarz.

Bez bezpiecznego podpisu elektronicznego nie możemy mówić o umowie pisemnej. Dotyczy to szczególnie umów przenoszących autorskie prawa majątkowe i umowy licencji wyłącznej.

Pamiętaj o tym również przy zawieraniu umowy współpracy czy umowy o świadczenie usług – jako takie te umowy domyślnie nie wymagają formy pisemnej, ale jeżeli pojawia się w nich wątek przeniesienia autorskich praw majątkowych bądź udzielenia licencji wyłącznej, to wtedy forma pisemna jest niezbędna.

Trzeba wówczas pamiętać o bezpiecznym podpisie bądź wymianie egzemplarzy umowy pocztą.

Pomoc dla ciebie

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w związku z umowami, wyślij wiadomość na adres kancelaria@prakreacja.legal.

Jeżeli szukasz szybkiego rozwiązania, sprawdź Pakiet Udanej Współpracy.

Bonus: mini kurs o umowach prawnoautorskich

Dodatkiem do tego materiału jest mini kurs e-mailowy o umowach prawnoautorskich.

Kurs dostępny jest dla subskrybentów newslettera. Zapisz się do newslettera, żeby wziąć udział w kursie.

Prakreacja.pl

 

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.