Fundacja jest jedną z form, w jakiej można realizować użyteczną działalność (obok na przykład stowarzyszeń).
Tworzy się ją na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, gdzie są opisane szczegółowe zasady, kto i w jaki sposób może powołać fundację do życia, co powinien zawierać statut itp.
Fundacja może być utworzona przez jednego lub więcej fundatorów.
W akcie fundacyjnym (podpisywanym u notariusza) należy wskazać cel działania fundacji oraz składniki majątkowe, które będą przekazane na realizację tego celu. Po złożeniu takiego oświadczenia należy dopełnić pozostałych formalności związanych z tworzeniem fundacji, w szczególności nadać statut, powołać organy oraz zgłosić fundację do Krajowego Rejestru Sądowego.
Po dokonaniu aktu fundacyjnego fundacja nie powstaje od razu (nie ma fundacji w organizacji). Z chwilą zarejestrowania fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym otrzymuje ona osobowość prawną oraz może rozpocząć działalność jak każdy inny podmiot.
Fundacje powinny działać w celu realizacji swoich zadań statutowych. Nie wyklucza to jednak prowadzenia działalności gospodarczej – o ile dochody z niej są przeznaczane na realizację celów statutowych.
Fundacja może być zarówno pracodawcą, jak i podatnikiem oraz płatnikiem (np. podatku dochodowego). W tym zakresie podlega odpowiednim ustawom, czasem z uwzględnieniem określonych przywilejów dedykowanych fundacjom.
Na tej stronie możesz kupić gotowy szablon statutu fundacji oraz pozostałych dokumentów potrzebnych do założenia fundacji lub przeczytać poradnik jak poradzić sobie z tematem zupełnie samodzielnie.
Co wybierasz?