Prezent na Dzień Blogów – kompendium prawne dla blogera

Cześć!

Jeśli czytasz te słowa, to niezawodny znak, że jesteś blogerem albo z jakiś innych względów interesujesz się prawem blogosfery.

Z okazji Dnia Blogów (31.08.2015 r.) zaktualizowałem zestawienie wpisów dotyczących prawnych aspektów blogowania, które opublikowałem na blogu w przeciągu prawie dwóch lat.

Jeśli chcesz sprawić sobie prawny prezent na Dzień Blogów, jesteś w odpowiednim miejscu. Owocnej lektury!

Spis treści

#1: Prawo autorskie

Prawo autorskie to dziedzina, która dla blogera powinna być najważniejsza. Dlaczego? Bo bloger to twórca. A jeśli twórca, to dotyczy go prawo autorskie. O prawie autorskim napisałem na blogu całkiem sporo, ale czuję, że wciąż za mało. Muszę nadrobić w najbliższym czasie, a tymczasem linkuję do tego, co spłodziłem do tej pory.

Czy wiesz, jak prawidłowo korzystać z licencji Creative Commons? Tutaj znajdziesz kompletny przewodnik:

Licencje CC wiążą się z tematem legalnych zdjęć na blogu. O tym również pisałem u siebie.

Czy miałeś kiedyś do czynienia z plagiatem? Na pewno! Sprawdź jednak, czy to aby rzeczywiście był plagiat.

Ktoś wykorzystał twój tekst / zdjęcie / wideo bez twojej zgody i zastanawiasz się, co z tym zrobić? Przeczytaj:

Poznaj case study blogerki Marty, której zdjęcie i wizerunek zostały bezprawnie wykorzystane:

Przeczytaj również o udostępnianiu zdjęć na Facebooku. Czy wiesz, że to może być ryzykowne?

#2: Dobra osobiste

O dobrach osobistych pisałem na blogu wielokrotnie. Większość tekstów dotyczyła konkretnych spraw, tj. „kryzysów prawnych”. Oddzielny wpis poświęciłem natomiast rozróżnieniu pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to te terminy nagminnie są mylone:

Dwa najlepsze teksty „kryzysowe” przeczytasz tutaj:

Na koniec polecam tekst dotyczący bezpośrednio blogosfery. Kryzys z udziałem HBO to był bardzo dobry moment, bym pochylił się nad wizerunkiem, który też jest jednym z dóbr osobistych.

#3: Prawo reklamy

Blog i prawo reklamy? Oczywiście, że tak. Przecież akcje promocyjne i kampanie reklamowe z udziałem blogerów to już chleb powszedni.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o prawie reklamy w ogólności, polecam twojej uwadze mój mini-przewodnik, który obejmuje swoim zakresem całe prawo reklamy:

Kolejne dwa teksty poświęcone są ograniczeniom reklamy alkoholu. W jednym przedstawiam ogólną regulację, a w drugim pochylam się już bardziej szczegółowo nad obecnością alkoholu na blogu.

Na pewno przyda ci się również wiedza na temat prawnych aspektów mailingu:

#4: Organizacja konkursu

Organizacja konkursu to temat, o którym można mówić tak samo często jako o legalnych zdjęciach na blogu, a pytania i tak będą się powtarzać. Wszelkie twoje ewentualne wątpliwości powinien rozwiać ten tekst:

#5: Podatki

Pamiętasz, że podatki trzeba płacić, prawda? Z dwóch poniższych wpisów dowiesz się, jak je płacić. Nauczysz się rozliczać umowę o dzieło oraz opodatkowywać dary losu.

Jeśli jeszcze nie masz działalności gospodarczej i zastanawiasz się, czy mieć nie powinieneś, poniższy artykuł powinien rozwiać Twoje wątpliwości:

Tutaj natomiast znajdziesz odpowiedź, czy jako bloger musisz płacić VAT:

#6: Dane osobowe

RODO zmienia wiele, również dla blogerów. Więcej tutaj:

Dane osobowe to temat, o który blogerzy również często mnie pytają. Najczęściej o to, czy muszą rejestrować newsletter:

W ostatnim czasie natomiast podjąłem temat legalności korzystania z MailChimp w Polsce:

Nie zapomnij również o ważnym problemie umowy powierzenia danych:

#7: Prawo prasowe

Czy blogi są prasą? Często spotykam się z tym pytaniem. Poniżej znajdziesz tekst informacyjny:

Wszystkiego dobrego!

To wszystko, co przygotowałem dla ciebie w ramach Dnia Blogów. W tym miejscu życzę ci wszystkiego, co najlepsze w twojej blogowej aktywności. Rośnij w siłę i zdobywaj szczyty!

Jeśli chodzi o dzisiejszy wpis, to jeśli śledzisz moją aktywność trochę dłużej, być może pamiętasz podobny wpis przy okazji mojej prelekcji na See Bloggers. Pamięć cię nie myli – to zaktualizowana wersja tego wpisu.

Mimo braku zabójczej oryginalności, mam nadzieję, że ten wpis okaże się dla ciebie przydatny. A jeśli nawet znasz już wszystkie teksty, której tutaj podlinkowałem, to na pewno masz znajomych-blogerów, którzy jeszcze ich nie czytali.

PS – #lawstyle

W Dzień Blogów nie może zabraknąć akcentu osobistego. Poniżej znajdziesz kilka wpisów, w których zapominam o prawie, a piszę o sobie:

Bonus: kurs o umowach prawnoautorskich

Dodatkiem do tego artykułu jest mini-kurs o umowach prawnoautorskich dla blogerów.

Dodatek dostępny jest dla subskrybentów newslettera.

Prakreacja.pl

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.