Jaką formę opodatkowania wybrać dla programisty?

Jesteś programistą prowadzącym własną działalność gospodarczą i zastanawiasz się jak płacić możliwie najmniejszy podatek dochodowy? Dobrze trafiłeś. Pracowałem ostatnio nad optymalizacją podatkową dla programisty i podzielę się moimi najważniejszymi wnioskami. Przed Tobą przegląd możliwych form opodatkowania programisty ze wskazaniem tych najkorzystniejszych. Dodatkowo, na końcu artykułu będziesz mógł kupić kalkulator podatkowy dla programisty.

Prakreacja.pl
Ten wpis adresowany jest wyłącznie do tych programistów, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Jeśli dopiero zastanawiasz się, czy warto zarejestrować działalność, napisz do mnie na wojciech.wawrzak@prakreacja.pl. Porozmawiamy na temat Twoich wątpliwości i spróbujemy coś wymyślić.

Spis treści

Trzy możliwe formy opodatkowania programisty

Jako programista prowadzący działalność gospodarczą masz do wyboru trzy formy opodatkowania:

 • zasady ogólne,
 • podatek liniowy,
 • ryczałt.

Nie możesz natomiast skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Formę opodatkowania wybierasz, zakładając działalność. Przy czym, zasady ogólne przyznawane są z automatu. Zatem jeśli nie wybierzesz innej formy, będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych.

Formę opodatkowania możesz również zmienić w trakcie prowadzenia działalności, ale tylko w ściśle określonym terminie: do 20-go stycznia każdego roku kalendarzowego. Wybrana forma będzie obowiązywała Cię przez cały rok podatkowy, bez możliwości jej zmiany w trakcie roku.

Którą formę wybrać? Tutaj muszę niestety posłużyć się znienawidzonym przez klientów zwrotem „to zależy”. Decyzja zależy od:

 • wysokości przychodów,
 • wysokości kosztów uzyskania przychodów,
 • oczekiwań co do obowiązków księgowo-rozliczeniowych,
 • chęci korzystania z określonych ulg podatkowych.

Znudzony? Liczę się z tym, że może tak być. Podatki nie są szczególnie pociągającą dziedziną życia. To raczej zło konieczne. Dlatego przechodzę do konkretów. Poniżej znajdziesz krótkie omówienie poszczególnych form opodatkowania, które pomoże Ci podjąć decyzję o wyborze jednej z nich.

Zasady ogólne

Zasady ogólne polegają na tym, że płacisz podatek od przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania (czyli od dochodu).

Wysokość podatku zależy od wysokości dochodu. Powiedziałbym nawet, że zależy podwójnie. Dlaczego? Bo mamy dwie stawki podatku:

 • 18 %
 • 32 %

Granicą jest tutaj dochód w wysokości 85 528,00 zł. Po przekroczeniu tej magicznej kwoty, trafiasz do drugiego przedziału. Oznacza to, że nadwyżka Twojego dochodu powyżej 85 528,00 zł opodatkowana jest stawką 32 %.

Zasady ogólne korzystne są więc dla Ciebie wtedy, gdy nie przekraczasz granicznej kwoty, a przy tym ponosisz jakieś bardziej znaczące koszty.

Rozliczając się na zasadach ogólnych, musisz prowadzić Książkę Przychodów i Rozchodów.

Podatek liniowy

W przypadku podatku liniowego, również płacisz podatek od przychodu pomniejszego o koszty jego uzyskania (czyli od dochodu).

Wysokość podatku również uzależniona jest od wysokości dochodu. Lubię jednak mówić, że ta zależność ma charakter „pojedynczy”. Mamy tutaj bowiem tylko jedną stawkę podatku – 19 %. Zatem niezależnie jak dużo zarabiasz, zawsze zapłacisz podatek w wysokości 19% osiągniętego dochodu.

Podatek liniowy jest dla Ciebie korzystny wtedy, gdy przekraczasz granicę 85 528,00 zł, a przy tym ponosisz jakieś bardziej znaczące koszty.

Wybierając podatek liniowy, również musisz prowadzić Książkę Przychodów i Rozchodów.

Mankamentem podatku liniowego jest to, że uniemożliwia on wspólne rozliczanie się z małżonkiem oraz korzystanie z określonych ulg podatkowych (np. ulga na dzieci). Jeśli zależy Ci na którejś z tych możliwości (a może nawet z obu!), podatek liniowy nie jest dla Ciebie.

Ryczałt

Wybierając ryczałt, podatek płacisz od samego przychodu niepomniejszanego o koszty.

Stawka podatku jest jednolita i zależy od rodzaju działalności, którą wykonujesz. W przypadku usług związanych z oprogramowaniem wynosi ona 17%, a więc dwa punkty procentowe mniej od liniowego i jeden mniej od zasad ogólnych.

Jeśli zatem ponosisz niskie koszty uzyskania przychodu, ryczałt pozwoli Ci zaoszczędzić co nieco.

Jeśli cenisz sobie możliwość ograniczenia do minimum formalności związanych z działalnością, ryczałt może okazać się dla Ciebie wybawieniem. Wszystko dlatego, że nie musisz w tym przypadku prowadzić Książki Przychodów i Rozchodów.

Dodam jeszcze, że ryczałt otwiera możliwość optymalizacji podatkowej, polegającej na zastosowaniu stawki 8,5% zamiast 17%. Dotyczy to szczególnie tych, którzy zajmują się nie tylko samym programowaniem, ale np. przygotowywaniem kompletnych stron internetowych. Generalnie, temat to dość ciężki i skomplikowany, ale z pomocą doradcy podatkowego można próbować coś ugrać. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami, napisz na wojciech.wawrzak@prakreacja.pl.

No to co się w końcu bardziej opłaca?!

Możesz być znudzony moim wywodem. Daję Ci do tego pełne prawo i nie mam zamiaru przekonywać, że fajnie gadam. Przyszedłeś tutaj po gotowe rozwiązanie dla siebie, a tymczasem zaserwowałem Ci przegląd możliwości i być może nadal nie bardzo wiesz, jak to ugryźć.

Chcę Ci jednak powiedzieć, że wybór formy opodatkowania wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. No i trudno rozmawiać tutaj hipotetycznie. W pierwszej kolejności trzeba zrobić symulację przychodów i kosztów.

Dopiero gdy policzysz wszystko choćby orientacyjnie, dostaniesz odpowiedź, co opłaca się ekonomicznie. Niby wydaje się, że wszystko można zrobić w głowie, ale gdy robię takie symulacje z klientami na papierze, nagle okazuje się, że wychodzą zupełnie inne liczby. I jest wtedy wielkie wow – panie Wojtku, ale cuda!

Oprócz decyzji ekonomicznej, jest jednak jeszcze inna kwestia. Są tacy klienci, którzy cenią sobie pieniążki, ale jeszcze bardziej zależy im na samodzielności i prostocie. Wtedy najlepszy okazuje się dla nich ryczałt, który sprowadza do minimum obowiązki księgowo-rozliczeniowe. Teoretycznie, powinienem być niepocieszony, bo nie sprzedaję wtedy usługi księgowej, ale cieszę się, że mimo wszystko mogłem dostarczyć rozwiązanie, które odpowiada potrzebom.

Co jest największym problemem?

Z doświadczenia w pracy z indywidualnymi przedsiębiorcami, wiem, że najwięcej problemów sprawia odpowiednie kwalifikowanie wydatków. Prowadzący działalność w obawie przed kontrolą Urzędu Skarbowego rezygnują z zaliczania niektórych wydatków w koszty, a co do niektórych nawet nie są świadomi, że można je zaliczyć.

Zawsze w takich sytuacjach powtarzam, że właśnie po to są biura rachunkowe. Klient pokazuje wszystko, co ma, a biuro rzeźbi.

Prawda jest też jednak taka, że „kosztowe” zabawy nie są dla wszystkich i bez biura lepiej w nie nie wchodzić. Jeśli więc szukasz przede wszystkim świętego spokoju, powtórzę raz jeszcze – ryczałt może okazać się dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Artykuły uzupełniające

Jesteś przedsiębiorcą i pracujesz z zagranicznymi klientami? Mam coś dla Ciebie:

Być może zainteresują Cię również te trzy artykuły:

Zdjęcie w nagłówku autorstwa Sculpt, opublikowane zgodnie z zasadami licencji CC BY 4.0.

Bonus: kurs on-line

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób samodzielnie przygotować umowę dotyczącą praw autorskich albo po prostu taką umowę zrozumieć, zweryfikować i umieć negocjować?

Jako dodatek do tego artykułu przygotowałem 9-dniowy kurs e-mailowy poświęcony umowom dotyczącym praw autorskich.

Udział w kursie jest nieodpłatny.

Kurs polega na tym, że przez 9 dni otrzymujesz wiadomości dotyczące poszczególnych elementów umowy. Rozprawiamy się z tematami takimi jak:

 • strony umowy,
 • preambuła,
 • definicje,
 • przedmiot umowy,
 • szczegółowe postanowienia licencyjne,
 • prawa zależne i osobiste,
 • odpowiedzialność z tytułu naruszenia praw autorskich,
 • wynagrodzenie,
 • postanowienia końcowe.

Kurs dostępny jest wyłącznie dla subskrybentów newslettera. Jeżeli chcesz wziąć w nim udział, zapisz się do newslettera korzystając z poniższego formularza, a zostaniesz również automatyczny zapisany do grupy uczestników kursu.

Prakreacja.pl

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.