Składki ZUS w spółce z o.o. – jak na nich zaoszczędzić?

Chcesz założyć spółkę, ale nie wiesz czy nie będziesz musiał płacić z tego tytułu składek ZUS? Choć oszczędności na składkach są często najważniejszym powodem, by założyć spółkę, nie zawsze będzie to możliwe. Przeczytaj dzisiejszy artykuł i dowiedz się, jak założyć spółkę, by realnie zaoszczędzić na składkach ZUS.

Prakreacja.pl
Informacja o autorze

Autorem tego artykułu jest radca prawny Rafał Gondzio, który w ramach bloga praKreacja.pl odpowiada za dział spółek. Z Rafałem możesz skontaktować się, pisząc na adres spolki@prakreacja.pl.

Zastrzeżenie

Niniejszy artykuł dotyczy tylko spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pracując, dorabiając lub prowadząc jakąkolwiek działalność, płacisz składki ZUS. To pewne uproszczenie, ale opłacanie składek jest jednak zasadą.

Nie inaczej jest w przypadku prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednakże stosując proste i legalne rozwiązania można zaoszczędzić na odprowadzanych składkach ZUS. O jakich sytuacjach mowa?

Spis treści

Jednoosobowa spółka z o.o. a składki ZUS

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możesz założyć samodzielnie, bez udziału pozostałych wspólników. Jesteś wówczas 100% udziałowcem, jedynym wspólnikiem.

Jeśli jednak prowadzisz jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to zapłacisz składki ZUS, gdyż taki sposób prowadzenia działalności stanowi tytuł do ubezpieczenia.

Co istotne, zapłacisz je w pełnej wysokości. Nie będziesz mógł skorzystać z tzw. ulgi na start, którą wprowadziła konstytucja dla biznesu ani “małego ZUSu” przez okres pierwszych 24 miesięcy działalności. Od początku swojej działalności w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zapłacisz składki ZUS w pełnej wysokości.

Wspólny biznes bardziej optymalny

Składek ZUS nie zapłacisz natomiast, gdy spółkę prowadzisz wraz z innymi wspólnikami. Bycie wspólnikiem w wieloosobowej spółce nie jest objęte obowiązkiem uiszczania składek ZUS (nie stanowi tytułu ubezpieczenia).

Sytuacja jest prosta kiedy do założenia spółki przymierza się od początku kilka osób. Ale co w sytuacji, kiedy jesteś samotnym wilkiem, chcesz założyć spółkę, jednocześnie nie chcąc płacić składek ZUS? Wtedy do wspólnego założenia spółki warto zaprosić kogoś z Twojej rodziny.

O prowadzeniu spółki z rodziną pisałem tutaj: Spółka z małżonkiem, dzieckiem lub inną rodziną – jak to rozwiązać?

Pamiętaj jednak, że przekazanie symbolicznego 1% może być ryzykowne, bo zdarza się, że urzędy i sądy kwestionują takie rozwiązania jako próbę obejścia prawa.

Dlatego warto rozważyć większe zaangażowanie kogoś bliskiego w spółkę i oddać mu większy udział np. 5-10%. Dzięki temu unikniesz narażenia na ewentualne kontrole i problemy, a jednocześnie masz z głowy składki ZUS.

Jeden wspólnik, a inne tytuły ubezpieczeń

Może zdarzyć się jednak tak, że oprócz “oZUSowania” samej spółki będziesz płacił składki ZUS również z innego tytułu, np. gdy pracujesz na podstawie umowy o pracę lub zlecenia i ZUS uiszcza twój pracodawca (zleceniodawca).

Co w takiej sytuacji? Otóż, składki ZUS płacisz tylko z jednego tytułu. Jeżeli więc w chwili rejestracji spółki pracujesz na etacie lub zleceniu, składki ZUS płaci tylko twój pracodawca (zleceniodawca). Ty z tytułu prowadzenia działalności w formie spółki nie musisz już tego robić.

Nieszczęsna składka zdrowotna

Jest jednak składka, którą zapłacisz w każdym przypadku – niezależnie od tego czy jesteś jedynym wspólnikiem czy też masz inny tytuł ubezpieczenia.

Jest nią składka zdrowotna, którą płacisz od każdego tytułu ubezpieczenia, a nie tylko jednego (jak to jest w pozostałych składkach na ubezpieczenia społeczne). Na chwilę obecną wynosi ona 342,32 zł.

Prakreacja.pl
Przykład: Gdy pracujesz na etacie i założysz spółkę, to z tytułu bycia wspólnikiem spółki nie płacisz pełnych składek ZUS (bo etat ma bezwzględne pierwszeństwo jako tytuł ubezpieczenia z którego opłacane są składki), lecz jedynie składkę zdrowotną.

Pamiętaj jednak, że bycie wspólnikiem spółki wieloosobowej nie jest tytułem ubezpieczenia – w konsekwencji nie będziesz zobowiązany wówczas do zapłaty składki zdrowotnej.

Składki ZUS w spółce z o.o. – podsumowanie

Kwestia składek ZUS w prowadzeniu działalności gospodarczej i założeniu spółki jest bardzo istotna. Powyżej omówiłem tylko najczęstsze przypadki, które dotyczą największej grupy przedsiębiorców lub przyszłych wspólników spółek.

Każda sytuacja jest jednak inna i to czy będziesz płacił składki ZUS, zależne jest od tego jak u ciebie kształtują się tytuły do ubezpieczeń.

Prakreacja.pl
Potrzebujesz indywidualnej pomocy w sprawie spółek?

Wyślij wiadomość na adres: spolki@prakreacja.pl.

Podsumujmy zatem, to co napisałem:

  • decydując się na założenie spółki samodzielnie jako jednoosobowej spółki, jesteś zobowiązany do uiszczania składek ZUS,
  • obowiązek ten nie istnieje, gdy założysz spółkę z innymi osobami,
  • nie zapłacisz składek ZUS, jeśli posiadasz inne, wcześniejsze lub ważniejsze tytuły ubezpieczeń, np. z tytułu umowy o pracę lub zlecenia (wówczas, gdy zarabiasz więcej niż minimalna pensja),
  • z wyjątkiem bycia wspólnikiem w spółce wieloosobowej zawsze zapłacisz składkę zdrowotną, niezależnie od tego ile masz ważniejszych lub wcześniejszych tytułów ubezpieczenia.

Newsletter

Interesuje cię tematyka spółek? Zapisz się na newsletter, by otrzymywać więcej artykułów takich jak ten.

Prakreacja.pl

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.