Spółka na etacie – czy to możliwe i czy się opłaca?

Pracujesz na etacie i zastanawiasz się czy możesz otworzyć spółkę? Boisz się jak zareaguje na to szef? Nie wiesz czy to się opłaca? Przeczytaj dzisiejszy artykuł i dowiedz się wszystkiego co ważne.

Prakreacja.pl
Autorem tego artykułu jest Rafał Gondzio, który w ramach bloga praKreacja.pl odpowiada za dział spółek. Z Rafałem możesz skontaktować się, pisząc na adres spolki@prakreacja.pl.

Duża grupa przedsiębiorców to osoby, które zaczęły prowadzić swoje własne firmy pracując na etacie. Wielu nadal nie rzuciło swojej pracy i w dalszym ciągu prowadzi biznes po godzinach. Dla niektórych to hobby pozwalające na drobne zarobki, dla innych poważne przedsięwzięcia, które już dawno rozmachem i zarobkami przyćmiły etat.

Wydawać, by się mogło, że w temacie prowadzenia firmy podczas pracy na etacie wszystko zostało powiedziane i wszystko wiadomo. Jednak pewne pytania nadal przewijają się w wiadomościach do działu spółek prakreacji. Szczególnie wiele dotyczy prowadzenia spółki na etacie. Zapraszam zatem do lektury najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi, w których źwięźle i konkretnie tłumaczę jak jest.

Spis treści

Czy można założyć spółkę pracując na etacie?

Pierwszym z nich jest pytanie o to czy w ogóle można założyć spółkę pracując na etacie. Otóż, można. Prawo polskie nie przewiduje żadnych ograniczeń w tym zakresie.

Założenie spółki nie wpływa na twoje rozliczenia z pracodawcą. W zasadzie, jeśli nie naruszasz jego interesu lub zakazu konkurencji, to jest wyłącznie twoja sprawa czy posiadasz spółkę czy też nie. Pracodawcy nic do tego.

Zastanawiasz się, czy w ogóle warto zakładać spółkę?

Przeczytaj ten artykuł: Czy warto założyć spółkę? 3 pytania, które pomogą ci podjąć decyzję.

Czy prowadzenie spółki na etacie wpływa na moje obowiązki pracownicze?

Stwierdzenie, iż to “twoja sprawa że prowadzisz spółkę na etacie”, o którym pisałem powyżej, to niestety miecz obosieczny. Stosunek pracy jest stosunkiem mocno sformalizowanym. Zatem nawet jeśli jesteś zajętym i dobrze prosperującym przedsiębiorcą po godzinach, to nadal musisz wypełniać swoje obowiązki pracownicze.

Ciągle więc obowiązują cię godziny pracy i konieczność sumiennego wypełniania obowiązków. Nie możesz żądać od swojego szefa przerwy w pracy, tylko z tego powodu, że sądy czy urzędy (do których czasem musisz się wybrać w związku z prowadzeniem spółki) są czynne krócej niż godziny pracy w twojej firmie.

Prakreacja.pl
Potrzebujesz indywidualnej pomocy w sprawie spółek?

Wyślij wiadomość na adres spolki@prakreacja.pl.

Czy prowadzenie spółki na etacie się opłaca?

Zdecydowanie! Już tłumaczę dlaczego. Będąc wspólnikiem spółek osobowych (jawnej, komandytowej, partnerskiej oraz cywilnej), a także wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegasz ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym jak zwykły przedsiębiorca.

W skrócie – musisz płacić składki ZUS. Pracując na etacie i otrzymując kwotę wynagrodzenia netto (na rękę), również płacisz ZUS – nie ty bezpośrednio, lecz twój pracodawca. Teoretycznie zatem twoje dochody byłyby dwukrotnie oskładkowane gdybyś prowadził spółkę na etacie – i przy umowie o pracę i przy prowadzeniu spółki.

By zapobiec tej trudnej dla przedsiębiorców sytuacji, ustawodawca wprowadził instytucję zbiegu tytułów ubezpieczeń. Co ona oznacza? Oznacza, że jeśli dana osoba podlega oskładkowaniu z różnych tytułów (tak jak powyżej – z tytułu pracy na etacie i z tytułu prowadzenia spółki) to płaci składki tylko z jednego tytułu.

Ponieważ praca na etacie jest obowiązkowym tytułem ubezpieczenia, to z tego stosunku będą odprowadzane twoje składki. A jeśli zarabiasz w pracy więcej niż wynosi wynagrodzenie minimalne, to prowadzenie spółki z punktu widzenia ZUSu jest (prawie) bezkosztowe.

Dlaczego prawie? Bo jedyną składką jaką będziesz musiał dodatkowo opłacić będzie składka zdrowotna – odrębna od pozostałych składek społecznych i płatna od każdego tytułu z osobna. Jej wysokość jest zmienna, w tym roku wynosi 297,28 zł. To duże odciążenie ze strony ustawodawcy i jeden z głównych argumentów za opłacalnością prowadzenia spółki na etacie.

Prakreacja.pl
Zgodnie z powyższym zatem, obowiązek opłacania składek ZUS będzie obecny w takich konstrukcjach jak zatrudnienie na ułamki etatów (½, ¼ czy ⅛) i jednoczesne prowadzenie spółki. To częsta (i nieskuteczna) próba uniknięcia oskładkowania.

Całkowicie obojętny z punktu widzenia oskładkowania jest natomiast status wspólnika wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcjonariusza w spółce akcyjnej i wspólników spółki komandytowo-akcyjnej. Będąc jednym z nich, nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym, a zatem nie musisz płacić składek ZUS. Jeśli masz inne tytuły do ubezpieczeń, jest to dobre rozwiązanie dla twojej firmy.

Podsumowanie

Na zakończenie podsumujmy, wszystko to co opisałem powyżej:

  • Możesz założyć spółkę pracując na etacie. Szefowi nic do tego, ale wystrzegaj się naruszenia zakazu konkurencji i naruszenia jego interesów.
  • Prowadzenie spółki na etacie w żaden sposób nie wpływa na twoje obowiązki pracownicze. Nie masz prawa żądać wolnego na załatwienie spraw urzędowych spółki – przede wszystkim jesteś pracownikiem.
  • Prowadzenie spółki na etacie jest opłacalne – składki ZUS odprowadza już twój pracodawca (jeśli dostajesz minimalne wynagrodzenie za pracę), a ty płacisz dodatkowo jedynie składkę zdrowotną – aktualnie 297,28 zł.

Jak zatem widzisz, pracując na etacie masz świetną okazję do realizacji wspólnych przedsięwzięć bez nadmiernego ponoszenia jednych z najpoważniejszych kosztów każdego przedsiębiorcy – składek ZUS.

Newsletter

Interesuje cię tematyka spółek? Zapisz się na newsletter, by otrzymywać więcej artykułów takich jak ten.

Prakreacja.pl

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.