Podwójne opodatkowanie w spółce – jak go uniknąć?

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tak jak w każdej innej formie prowadzenia biznesu, trzeba płacić podatki. Pewnie słyszałeś nawet, że spółka z o.o. jest podwójnie opodatkowana. Czy można coś z tym zrobić? Podwójne opodatkowanie w spółce – jak go uniknąć? Zapraszam do lektury.

Prakreacja.pl
Informacja o autorze

Autorem tego artykułu jest radca prawny Rafał Gondzio, który w ramach bloga praKreacja.pl odpowiada za dział spółek. Z Rafałem możesz skontaktować się, pisząc na adres spolki@prakreacja.pl.

Dla przedsiębiorców podwójne opodatkowanie spółki z o.o. jest istotną barierą. Wielu z nich z tego powodu nie decyduje się na jej założenie. Tymczasem w określonych okolicznościach podwójne opodatkowanie nie stanowi problemu, a wręcz służy generowaniu oszczędności podatkowych. Jak to możliwe?

Prakreacja.pl
Zastrzeżenie

Niniejszy artykuł w żaden sposób nie stanowi zachęty do agresywnych optymalizacji podatkowych, które pod pozorem legalnych i dozwolonych działań, służą wyłącznie do unikania opodatkowania. Każdy z nas chce płacić możliwie najniższe podatki, ale pamiętaj, że nie możesz tworzyć fikcji, tylko po to by ich nie płacić. Dlatego w tym artykule opisuję tylko pewne mechanizmy, a dobór konkretnych rozwiązań zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z prawnikiem, księgowym lud doradcą podatkowym. Urzędy skarbowe potrafią być bezlitosne.

Spis treści

Jakie podatki obowiązują w spółce z o.o.?

Zacznijmy od podstaw. Jednym z rodzajów podatku, który płacą podatnicy są podatki dochodowe. Jako osoba fizyczna, niezależnie od tego w jakiej formie działasz, płacisz podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Stawki PIT zaczynają się od 18%.

Spółka z o.o. jest osobą prawną – odrębnym od osób fizycznych podmiotem. Spółka płaci podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Podstawowa stawka CIT wynosi 19% (choć dla małych podatników może wynosić jedynie 9%).

Do tego momentu sytuacja jest oczywista. Gdzie tkwi problem?

Gdy prowadzisz biznes w formie spółki, chcesz realizować wynikające z tego zyski. Chcesz wypłacać zarobione przez spółkę pieniądze, by czerpać z nich użytek na potrzeby prywatne.

Gdy wypłacasz pieniądze ze spółki, masz dwie opodatkowane czynności. Pierwszą z nich jest uzyskanie przychodu przez spółkę z prowadzonego biznesu. Drugą czynnością jest uzyskanie przychodu przez ciebie wypłacanego ze spółki. Dlatego mówi się, że spółka z o.o. jest podwójnie opodatkowana – pierwszy podatek płaci spółka (podatek CIT od zysków, które generuje spółka), a drugi podatek płacisz ty (podatek PIT od pieniędzy, które z niej wypłacasz).

Zapewne zastanawiasz się, gdzie tu miejsce na oszczędności podatkowe, gdy płaci się aż dwa podatki. Za chwilę ci o tym opowiem.

Podwójne opodatkowanie – jak go uniknąć?

Od razu odpowiem – formalnie od podwójnego opodatkowania nie uciekniesz. Ono zawsze się pojawia przy konstrukcji spółki z o.o. Spółka będzie podatnikiem CIT, a ty podatnikiem PIT.

W praktyce jednak, dzięki umiejętnemu planowaniu, jesteś w stanie płacić dwa podatki w wysokości mniejszej niż dotychczas płacony przez Ciebie jeden podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności. Jak to możliwe?

Paradoksalnie, dzięki temu, że prowadzenie biznesu w formie spółki z o.o. jest trochę bardziej skomplikowane, otwierają się przed Tobą większe możliwości. Pojawiają się nowe koszty uzyskania przychodu, jak i masz większy wybór w zakresie stawki płaconego podatku.

Zacznijmy od prostego równania, które dotyczy konstrukcji, zarówno CIT i PIT:

Przychód – koszty uzyskania przychodu = dochód.

Podwójne opodatkowanie jest największym ciężarem wtedy, gdy w obu czynnościach – przy zarabianiu środków przez spółkę i ich wypłacie na twoją rzecz – osiągasz wysoki dochód. A to on jest podstawą opodatkowania.

Aby negatywne skutki wynikające z podwójnego opodatkowania nie występowały lub były minimalne, powinieneś zoptymalizować swoje działania na gruncie obu podatków, poprzez:

  • odpowiednie zarządzanie kosztami uzyskania przychodów,
  • wybór sposobu wypłaty środków ze spółki, który jest możliwie najniżej opodatkowany.

O co konkretnie chodzi? Już tłumaczę.

Prakreacja.pl
Potrzebujesz indywidualnej pomocy w sprawie spółek?

Wyślij wiadomość na adres: spolki@prakreacja.pl.

Podwójne opodatkowanie – jak go uniknąć – optymalizacja CIT

Zacznijmy od podatku CIT. Jego podstawowa stawki wynoszą 19% i 9%. Kryterium, które kwalifikuje do danej stawki podatku to kryterium przychodu. Jeśli więc przekroczysz określony próg przychodowy, to nie ma rady – musisz płacić wyższą stawkę podatku.

Niezależnie od tego, czy płacisz CIT w podstawowej lub obniżonej stawce, masz możliwość optymalizacji tego podatku, poprzez odpowiednie zarządzanie kosztami uzyskania przychodów.

Co może stanowić koszty uzyskania przychodu w podatku CIT? W zasadzie wszystko to, co jest również kosztem w jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną. A zatem zakup towarów i usług, koszty biura, sprzętu, pojazdów, koszty pracownicze.

Jak wiesz, nie zawsze koszty uzyskania przychodu na tyle obniżają dochód, by nie płacić podatku. W spółce z o.o. masz jednak dodatkową kategorię wydatków związaną z utrzymaniem spółki, które dodatkowo obniżają dochód. Zresztą, co istotne, części wydatków nie ponosisz względem kontrahentów, lecz wypłacasz na swoją rzecz.

Prakreacja.pl
Przykład: Najmujesz spółce swoją nieruchomość pod siedzibę lub magazyn, prywatny pojazd czy sprzęt. Za najem pobierasz czynsz, który stanowi dla spółki koszt uzyskania przychodu i obniża podstawę opodatkowania. Co istotne, czynsz najmu trafia do twojej kieszeni.

Podwójne opodatkowanie – jak go uniknąć – optymalizacja PIT

Przejdźmy do drugiego elementu optymalizacji podwójnego opodatkowania – podatku PIT. Jak już wspomniałem, w tym przypadku optymalizacji dokonuje się poprzez wybór możliwie najmniej opodatkowanego sposobu wypłaty środków ze spółki.

Zacznijmy od tego, jakie masz możliwości wypłaty środków ze spółki. Jest ich bardzo dużo i wiele zależy od konkretnej sytuacji, ale ja skupię się na trzech najpopularniejszych:

  • dywidenda,
  • wynagrodzenie,
  • czynsz najmu.

W pierwszej kolejności możesz wypłacać pieniądze w formie dywidendy. To modelowy sposób wypłacania pieniędzy ze spółki. Spółka osiąga zysk, który się dzieli między wspólników i im wypłaca.

Możesz również wypłacać pieniądze ze spółki poprzez otrzymywanie wynagrodzenia. Czy to za wykonywanie dla niej prac lub zleceń, czy też pełnienie określonych funkcji. Spółka jest odrębnym od ciebie podmiotem, możesz więc z nią zawrzeć umowę o dzieło, umowę o pracę czy kontrakt menadżerski.

Trzeci, najpopularniejszy sposób wypłacania środków ze spółki z o.o. to otrzymywanie od spółki czynszu za najem. Spółka dla swojej działalności potrzebuje narzędzi lub miejsca (choćby na swoją siedzibę). Jeśli nimi dysponujesz, to możesz jej wynająć powierzchnię, pojazdy czy sprzęt.

Jak już wspomniałem, sposobów wypłacania środków ze spółki jest o wiele więcej. Przedstawione powyżej są jednak najpopularniejsze z uwagi na to, że dotyczą prawie każdego przedsiębiorcy prowadzącego działalność w formie spółki.

Jak zatem zoptymalizować podatek PIT? Poprzez wybór możliwie najmniej opodatkowanego sposobu wypłaty środków ze spółki. Każdy ze sposobów jest bowiem inaczej opodatkowany (a czasem bywa również oskładkowany ZUS).

Prakreacja.pl
Przykładowo, koszty podatkowo-składkowe umowy o pracę ze spółką, to ok. 40% wynagrodzenia. Natomiast wynajmując spółce powierzchnię możemy koszty podatkowe obniżyć nawet do 8,5%. Różnica jest zatem znaczna dla portfela.

Jak umiejętnie planować wypłatę środków ze spółki z o.o.?

Podsumowując, negatywne skutki podwójnego opodatkowania można zniwelować łącząc dwa elementy. Po pierwsze, poprzez odpowiednie zarządzanie kosztami uzyskania przychodów w podatku CIT. Po drugie, wybierając taki sposób wypłaty środków ze spółki, który jest najniżej opodatkowany podatkiem PIT.

Jeśli odpowiednio połączysz te elementy, to jesteś w stanie obniżyć swoje koszty podatkowe względem tradycyjnej jednoosobowej działalności gospodarczej. Nawet jeśli płacisz dwa podatki.

Odpowiednie zaplanowanie całej konstrukcji powinno nastąpić jeszcze przed założeniem spółki. Powinieneś ocenić swoją sytuację, dostrzec możliwości i po prostu policzyć czy prowadzenie spółki będzie dla ciebie opłacalne.

Zanim jednak przystąpisz do odpowiedniego planowania, pamiętaj że nie możesz działać niezgodnie z prawem lub zmierzać do jego obejścia. Pisałem już o tym na początku artykułu, ale powtórzę to jeszcze raz. Nie twórz fikcji, w których wypłacasz środki ze spółki za usługi, których spółce nie świadczysz lub otrzymujesz czynsz za powierzchnię, której nie wynajmujesz. Twórz rozwiązania zgodne z rzeczywistością w oparciu o rzeczywiste ceny rynkowe, a nie pasujące do progów i kryteriów kwoty. Pamiętaj przy okazji o cenach transferowych!

Powinieneś uwzględnić specyfikę twojej działalności i zastanowić się, co w ramach dostępnych możliwości jest najbardziej optymalne. Urzędy bacznie przyglądają się stosowanym rozwiązaniom. Zastanów się więc dobrze przed wdrożeniem danego rozwiązania. W razie wątpliwości co do legalności twoich planów, zapytaj prawnika, księgowego lub doradcę podatkowego.

Prakreacja.pl
Potrzebujesz indywidualnej pomocy w sprawie spółek?

Wyślij wiadomość na adres: spolki@prakreacja.pl.

Podwójne opodatkowanie – jak go uniknąć – podsumowanie

Krótko podsumujmy to, o czym napisałem powyżej:

  • gdy prowadzisz spółkę z o.o. płacisz podatek dwukrotnie; najpierw podatek CIT od osiąganych dochodów płaci spółka, a następnie ty płacisz podatek PIT od środków wypłacanych ze spółki,
  • podatek CIT możesz obniżyć odpowiednio zarządzając kosztami uzyskania przychodu, natomiast podatek PIT możesz obniżyć poprzez wybór najniżej opodatkowanego sposobu wypłaty środków ze spółki,
  • wdrażając każde rozwiązanie powinieneś jednak pamiętać, że musisz działać zgodnie z prawem i nie tworzyć fikcji.

Newsletter

Interesuje cię tematyka spółek? Zapisz się na newsletter, by otrzymywać więcej artykułów takich jak ten.

Prakreacja.pl

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.