Jak rozliczać przychody z sieci afiliacyjnych?

Uczestniczysz w programie partnerskim i zastanawiasz się, jak rozliczyć przychód z sieci afiliacyjnej? Prowizje, które otrzymujesz za polecenie czyichś usług, stanowią twój przychód, który podlega opodatkowaniu.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, nie ma problemu, ponieważ możesz wystawić fakturę. Jak wygląda sytuacja w przypadku osób prywatnych? Z takim pytaniem często zgłaszają się klienci naszej kancelarii praKreacja.legal.

Dlatego dziś kilka słów o tym, jak możesz rozliczyć przychody z działalności afiliacyjnej, jeżeli nie prowadzisz firmy.

Spis treści

Rozliczanie przychodu z sieci afiliacyjnych – wideo

Ten artykuł powstał na bazie odcinka cyklu „Zapytaj prawnika” poświęconego rozliczaniu przychodu z sieci afiliacyjnych. Wideo dostępne poniżej.

Wszystkie odcinki cyklu „Zapytaj prawnika” znajdziesz na dedykowanej podstronie.

Przychody z sieci afiliacyjnej w zeznaniu rocznym

Przychody z udziału w programie partnerskim można rozliczyć na kilka sposobów.

Wszystko zależy od tego, czy firma, która wypłaca ci należności, potrąciła zaliczkę na podatek, czy nie. W przypadku współpracy z polskim podmiotem, najczęściej to on jest płatnikiem zaliczki na podatek dochodowy.

Firma partnerska pobierze zaliczkę z twojego wynagrodzenia, odprowadzi ją do urzędu, a w kolejnym roku otrzymasz od niej określony PIT, który uwzględnisz w zeznaniu rocznym.

Zaliczka na podatek – jednorazowo czy na bieżąco?

W sytuacji, gdy zaliczka nie jest pobierana przez firmę partnerską, a ty otrzymujesz całą kwotę wynagrodzenia, musisz samodzielnie dopełnić obowiązków podatkowych.

Dobra wiadomość jest taka, że przychody z programu afiliacyjnego, traktowane jako przychody z innych źródeł, możesz odliczyć jednorazowo. Oznacza to, że wykazujesz je w zeznaniu rocznym, na podstawie którego okazuje się, czy masz do dopłaty podatek, czy nie.

Jeżeli w ciągu roku uzyskiwałeś przychody, nie odprowadzając od nich zaliczek, to najprawdopodobniej będziesz musiał opłacić podatek.

Z tego względu część osób nieprowadzących działalność decyduje się mimo wszystko odprowadzać zaliczki na bieżąco, by nie kumulować jednej dużej kwoty do zapłaty.

Sposób na zryczałtowane koszty uzyskania przychodu

Pamiętaj jedynie, że przy kwalifikacji przychodów jako przychody z innych źródeł nie możesz stosować zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu, czyli nie możesz stosować 20% KUP ani 50% KUP.

Oznacza to, że oprocentowanych jest 100% przychodów z sieci afiliacyjnych, czyli cała kwota, jaką otrzymujesz.

Niemniej jest tu jeszcze pole do optymalizacji.

Jeżeli sieć afiliacyjna umożliwia zawarcie umowy, możesz podpisać umowę cywilnoprawną. Pozwoli ona traktować przychody afiliacyjne jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. A tam, gdzie pojawia się przychód z działalności wykonywanej osobiście, możliwe jest skorzystanie ze zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu.

Przy sieciach afiliacyjnych stawka ta wynosi najczęściej 20%, dzięki czemu podatek obliczany jest od 80% wynagrodzenia.

Co musisz ustalić, aby wiedzieć, jak się rozliczyć za udział w programie partnerskim?

Przede wszystkim przeanalizuj regulamin sieci afiliacyjnej bądź umowę, jaką z nią zawierasz.

Kiedy nasza kancelaria przygotowuje regulaminy dla sieci afiliacyjnych, z reguły wprost określa, jak będzie traktowany przychód i jakie obowiązki ciążą na każdej ze stron.

Jeżeli masz jakikolwiek problem z ustaleniami podatkowymi dotyczącymi przychodów z sieci afiliacyjnej, śmiało daj znać – na pewno postaramy ci się pomóc.

Prakreacja.pl
Zainteresował cię ten temat? Zapisz się na newsletter, by otrzymywać więcej przydatnych artykułów.

Niestety, ale wybrałeś/aś brak obsługi systemu komentarzy Disqus w menu cookies. Zmień to ustawienie, żeby zobaczyć w tym miejscu komentarze.